Bojler - ležeči ali pokončni?

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
V kopalnico bom moral namontirati bojler. Recimo 80l.
Zanima em kakšna je kaj všaa praksa glede izbire, predvsem iz vidika ležečega ali pokončnega?. Iz estetskega razloga, bi mi ležeči mnogo bolje pasal v kopalnico, vendar pa nekateri pravijo, da je izkoristek mnogo slabši, pa me zanima ali to drži? Po golih specifikacijah ima minimalno večjo porabo glede na pokončnega ampak ostalega pa ne vem kako je v praksi.

Hvala
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Če upoštevaš da sta oba enako velika potem o izgubah odloča predvsem izolacija.

Pri pokončnem boš v teoriji imel dlje časa toplo vodo, ker se ti bo plastila na vrhu..koliko je to v prakrsi uporabno pa...
tongue-1.gif


Kupi to kar ti omogočajo razmere.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Mah men je en vodovodar skakal, če sem neumen, da razmišljam o ležečem, ker se bojda hitreje vodni kamen nabere (oz. ga je več ker se le ta poseda po celotnem dnu) okoli grelcev in crkujejo pa kaj ti še vem kaj. Ima ga pa tudi Gorenje. Jaz ne vem v čem bi bila dejansko lahko kakšna huda razlika. Ok mal hitreje se morda voda v njm ohlaja, pa še to..ne vem no. Zato pa sprašujem.
 
Citat:
Uporabnik Pakul pravi:
Mah men je en vodovodar skakal, če sem neumen, da razmišljam o ležečem, ker se bojda hitreje vodni kamen nabere (oz. ga je več ker se le ta poseda po celotnem dnu) okoli grelcev in crkujejo pa kaj ti še vem kaj. Ima ga pa tudi Gorenje. Jaz ne vem v čem bi bila dejansko lahko kakšna huda razlika. Ok mal hitreje se morda voda v njm ohlaja, pa še to..ne vem no. Zato pa sprašujem.

glede kamna...kaj pa tisti magnetni mehčalci/nevtralizatorji vodnega kamna
http://www.gorenje.si/izdelki/pripomocki-dodatki/dodatki/385320
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
U, hvala. Ok ta očitek bi se dalo ovršti.

Kaj pa morda glede tega, da mora v praksi ležeči dejansko mnogo več greti kot pa pokončni? A to pije "vodo"? Gledano pač čist iz stroškovnega vidika (elektrike seveda)
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Jaz imam ležečega, Gorenjevega. 80 litrskega. Nobenih problemov do sedaj. Imam ga direktno nad tuš kabino, tako da če kaj kaplja, pač notri v kad kaplja. Sicer pa še nikoli do sedaj nisem opazil da bi sploh kdaj kako kapljico videl (tudi nisem bil pozoren na to).
Voda drži toliko kot pač 80l bojler, jaz ne vidim nobene razlike oziroma če že so, so tako minimalne da sploh ne opazim.
 
Citat:
Uporabnik Pakul pravi:
U, hvala. Ok ta očitek bi se dalo ovršti.

Kaj pa morda glede tega, da mora v praksi ležeči dejansko mnogo več greti kot pa pokončni? A to pije "vodo"? Gledano pač čist iz stroškovnega vidika (elektrike seveda)

http://www.ariston.com/it/Scaldacqua_tradizionali/VELIS_ ta ma opcijo obeh vrst montaže. pomoje kak obi, bi ga znal met (preglej pa tud druge štacune). Nism pa dobu toplotnih izgub na dan merjenih pri 65 C.

tisto o večj oporabi se verjento nanaša/je posledica vodnega kamna , ker je površina, kjer se kamen lahk odloži, večja. To je moje mnenje, lahk da se motm.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Ne kompliciraj s tem vodnim kamnom ker stare bojlerje smo cistili na 20 let ali se to ne, nov bojler ti pa itak 20 let sploh delal nebo
wink-1.gif

Sam menim da ni razlike med lezecim in pokoncnim kupi tisto kar rabis.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
iz mojih izkušenj ;ali stoječi,ležeči isti šmorn samo prostoru se je treba prilagoditi in da je nekaj estetike v kopalnici,če je seveda tam ta stvar.Izgube toplote ,ne filozofirati da so pri tem ali onem drugačne. Bse je odvisno od firme ki jih proizvajajo in kakšno izolacijo dajo noter.TI kupi kateri ti njabolj paše v prostor in konec debate.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik vincent pravi:


Pri pokončnem boš v teoriji imel dlje časa toplo vodo, ker se ti bo plastila na vrhu..koliko je to v prakrsi uporabno pa..

ja zakaj pa ne bi imel v ležečem isto dolgo tople vode
confused-1.gif
vse isto samo cevi v bojljerih so montirane malo drugače.

pozdrav.gif
 

Goran_82

Fizikalc
21. jul 2007
1.539
2
38
Citat:
Uporabnik Pakul pravi:
ksz.

Hvala vam za odgovore, naročen ležeči bojler (Gorenje).

Priporočam izredno previdnost pri montaži. Smo imeli zmontiranega na stropu (Gorenje 80 L) in je par let po montaži sredi noči padel na tla. Zidne vložke je z vijakom vred spipalo iz stropa. Montiral je lokalni vodoinštalater, ki nam je renoviral kopalnico. Na srečo je zavarovalnica krila nastalo škodo...
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
To se pa strinjam. Jaz imam sidrano na maso. Tako da kar sidraj na maso (navojne palice) ali sidra.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Bojler zagotovo ne bo pritjen na strop ampak na steno. Bomo naredili nosilce pa gas na steno.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Poglej kako je plašč boilerja prtrjen na stenski nosilec. Z navadnim knipingom.
evil.gif
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Iščem ležeči bojler vsaj 120l (idealno 150l), na katerega bi priklopil toplotno črpalko. Vredu bi bilo, če bi omogočal tudi samostojno električno gretje (v primeru, če TČ zataji)... Ležeči pa mora biti zato, ker bi ga lahko vgradil pod stopnice (kjer se sploh ne vidi in ker je takoj na drugi strani stene kopalnica in res hitro priteče topla voda).

Našel sem naslednje opcije:
- Lentherm LGV120 , ampak koliko vidim, jih ne izdelujejo več (ker je firma v stečaju). Za Lentherm sem več kje slišal, da je vredu kvaliteta.
- CENTROMETAL LKB-120 DIGI, ki izgleda vredu...
- Sunsystem SN-H 150, vendar piše, da ni primeren za TČ (Sunsystem imajo serijo SWPN 150 za tč, ki pa ni v ležeči izvedbi)
- ARISTON ARI 150, ki tudi izgleda ok

Najbolj se mi dopade Sunsystem SN-H 150, za katerega pa piše, da ni primeren za TČ... Ve kdo, zakaj nebi bil primeren za TČ?

Ali morda ve kdo še za kakega? Problem je, da je zelo malo modelov v ležeči izvedbi...
 
Nazadnje urejeno: