Bojler - ležeči ali pokončni?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Drugače imam takšno odprtino :
bojler.png


Hja, ko sem včeraj malo premeril, sem opazil, da niti vsi ležeči bojleri nebodo ustrezali v to odprtino...

Iščem pač bojler, na katerega bi lahko priklopil TČ in ki bi bil večji od 80l (idealno nekje 150l)... Pri višini nimam kaj dosti za manevrirat, ker so stopnice zbetonirane in tudi nivo poda je pač takšen, kot je... Mogoče bi lahko poštemal zgornji del (strop) do armirane mreže in potem zakital...

Pokončni Sunsystem SWPN 150l mi gre navzkriž za 4 cm (visok je 107 cm)... Verjetno ni pametno, da bi "odžagal" zgornji del izolacije, kajne?

Pozna kdo kakšen podoben bojler (primeren za priklip na TČ) in da bi ga lahko postavil v to luknjo?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Na sejmu Dom mi je na en svetovalec rekel, da podjetje "Lagoja" dela tudi bojlerje po meri za takšne primere, ko se rabijo točno določene dimenzije... Ve kdo kaj o njih? Malo me skrbi, kako potem stestirajo bojler in izmenjevalec itd... In tudi, kako dolgo življensko dobo ima potem tak bojler...

Ali ve kdo, kako za določeno toplotno črpalko preveriš, koliko velik (koliko m2) bi moral biti izmenjevalec v bojlerju? Sem gledal specifikacije TČ in ne najdem nič kaj informacij glede tega... Nagledano pa imam TČ Mitsubishi SUZ-SWM60VA in me zanima za nekje 160l bojler, kako velik izmenjevalec bi moral bojler imeti...
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.095
2.446
113
Lagoja je načeloma OK, smo pa tudi mi imeli težave z INOX bojlerjem, ki je spustil prej kot v enem letu. Takrat sem nekaj bral o tem, da bi lahko bili krivi galvanski členi, ker se INOX malce tepe z ostalo vodovodno instlacijo in posledično bojler spusti. No tisti bojler je potem Lagoja vzel nazaj in nam naradil drugega navadnega, znotraj barvanega, ki drži že kar precej let (300 litrov), uporabljam pa ga, da z mlekom grejem vodo. V kurilnici v hiši pa je tudi njegov bojler, ki je sicer Austriaemail z dvema izmenjevalcema in prirobnico ampak ga on kupi golega in obleče v izolacijo. Tudi tisti je že kar nekaj let pri hiši in nobenih težav.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.197
5.584
113
Ležeče bi ti jaz iz prakse odsvetoval, zgoraj je krop , na sredini 30 in spodaj 10C.
Pri pokončnem se topla voda zmeša veliko bolj enakomerno.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.821
113
pri taščici
Saj za ležečega nimaš čisto nič več prostora kot za stoječega. Mogoče celo manj.

Če je bojler premera pol metra, potem imaš 7cm več prostora.
Če je bojler premera več kot pol metra boš imel hitro manj prostora. Tako da.....
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Ja, saj ležeči bojlerji več ne pridejo v poštev (sem napisal, ko sem prilepil odprtino)... ;)

Ve kdo, kako velik izmenjevalec je minimum za 4KW ali 6KW toplotno črpalko?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hja, on mi svetuje, da naj ima bojler okoli 2 m2 velik izmenjevalec za 200l bojler... On pravi, da manjši izmenjevalec povzroča nenehen vklop - izklop TČ, kar baje ni vredu za TČ...

No, na sejmu Dom pa sta se mi od druge firme začela smejati, ko sem jima to rekel - češ da moj prodajalec nima pojma...

Čeprav se mi nekak zdi logično, da TČ za ogrevanje vode v bojleru rabi kar velik izmenjevalecm da učinkovito segreje vodo...

No, in onadva sta mi rekla, da to tak piše na specifikacijah TČ, kako velik mora biti izmenjevalec... Ampak tega podatka ne vidim nikjer za TČ Mitsubishi SUZ-SWM60VA.

Pač rad bi se nekak sam prepričal, kako bi moralo biti... ;)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.821
113
pri taščici
Vedeti moraš željeno temperaturo v bojlerju(po mojem.mnenju je 45 polna kapa) in največjo T ki jo se pridela TC (60?). Najbolje bi bilo da bi imela TC čim nižjo T. Za to pa rabiš čim večji izmenjevalec.
Potem pa iz razlike T in površine izmenjevalca lahko računal moč izmenjevalca.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Heh, po kar nekaj dnevih sem dobil odgovor od Lagoja...

In sicer:

Bojer T – 150 l
- Izolacija
- Cevni register 2 m2
- Elek. Grelec 2 Kw
- Premer 500 mm + izolacija – skupno 600 mm
- Končna višina z izolacijo 1000 mm
- Garancija na bojler 36 mesecev
- Garancija na elek. Grelec 1 leto
- Notranja zaščita (posebna barva, ki je certificirana)

In to za dobrih 500 eur, kar je dobra cena... ;)

Ampak me malo skrbijo malo slabša mnenja uporabnikov tukaj na alter... Ker to mi veliko pomeni, da nekdo napiše izkušnje iz prakse...
Še ima kdo kake izkušnje z Lagoja bojleri?