Beton za robnike

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Lep pozdrav vsem
pozdrav.gif


Najprej me zanima v kakšnem razmerju naj mešam pesek, cement in vodo za beton s katerim bom fiksiral robnike. Robnike bom polagal med zemljo iz katere raste trta in zelenico, tako da ne rabijo biti močno betonirani ker ne bo nihče vozil po njih z kakim avtomobilom. Mislil sem da bi vsak robnik bil zabetoniran samo na koncih in ne čez celo dolžino ker se mi zdi pač nepotrebno. Če je kdo drugačnega mnenja kar z besedo na dan. Aja pa beton bom mešal na roke v stari samokolnici tako da bi prosil da to malo upoštevate pri razmerju mešanice da nebom pol v samokolnico tlačil 20 lopat peska, 3 lavorje vode ...
bonk.gif

Sedaj me pa še zanima kje v LJ ali okolici bi dobil robnike ki bi bili čimtajnši (pač zaradi izgleda) in čimvišji (da jih dobro ukopljem in zabetoniram), poleg tega pa bi imel robnike brvaste (zeleni, rdeči ...). Vem da so tudi taki ker sem jih že videl pred kako hišo. Super bi bilo da je barva že vmešana v beton in da robniki niso naknadno pobarvani ker taki z časom pobledijo in izgubijo barvo (vem ker je enak problem pri tlakovcih in sem že videl to na lastne oči)

Hvala za pomoč in informacije vsem ki se boste razpisali

LP M
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.330
954
113
Pri nas smo robnike za steklenjak zabetonirali kar s hobi betonom. Mešali smo pa lepo v šajtergi. Košta pa 25 kg po par evrčkov (mislim da okoli 4).
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Aha. To je tist "beton" k je že vse notr namešan in sam z vodo zaliješ pa betoniraš? Kok se pa kej hitro suši in za koliko robnikov ste ponucali en žakelj (če ste betonirali samo na vogalih ali ste morda po celi dolžini robnika)?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Kupi vrtne robnike ki so debeli cca 5 cm (o barvah ne vem) , visoki 20 ali 25 cm, betoniraš lahko tudi s hoby betonom (če nimaš veiko metrov in nimaš doma že ustreznega peska bo to najbrž najbolje) PAZI pa na to da boš delal s čimbolj pustim betonom.Se pravi raje delaj s "polento" oziroma "žganci" kot pa s čorbo. Če boš imel čorbo boš zelo težko postavil robnike v linijo in na višino.
Vseeeno pa naj ti "žganci" ne bodo popolnoma brez vode, ker cement jo rabi da bo postal trd.

Se pravi pojdi do raznih BAU BAU trgovin oziroma do kakšnih privatnikov ki delajo cementne izdelki (hint: google cementni izdelki, ali betnoski robniki ali kaj takega...) in se pozanimaj o robnikih. Če to vtipkaš v iskalnik ti jih v radiju 20 km iz lj najde kakšnih 10.(pučko, juhant, jarc, oblak...te vem na pamet zdele pa sem že kar nekaj časa OFF iz teh vod)

Pa če res ne boš vozil čeznje z avtom oziroma ne bodo veliko gledali ven iz zemlje, jih po mojem mnenju lahko bp betoniraš samo na stikih. Ampak recimo vsaj 20 cm dolgo na vsako stran (ob 1m robniku), pa čim višje ob robniku (recimo vsaj cca 10 cm visoko)

Za kak konkretni nasvet pa še počakaj na franci - ja.

Rabiš boš še malo špage da boš postavil v linijo pa kak križ in "profil" da bodo približno višinsko "uklajeni" če imaš namen postavljat v neko ravno linijo....pa nekaj osnovnega zidarskega orodja...(kela, fangel, gladilka, vaservaga/šlaufvaga, meter)
 
Nazadnje urejeno:

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Kar se robnikov tiče, tako kot je že Hanzi naspisal. Drugače pa, veliko barvno paleto imajo pri Podlesniku (teli imajo celo 30cm visoke). Sicer imajo vsi proizvajalci več ali manj kvalitetno robo, vendar pri Oblaku izdelke za zunanjo rabo še dodatno hidrofobirajo, če ti to kaj pomeni. Oblakovo robo dobiš v Merkurju, Topdomu,.. (je cca 20-30 centov dražja, kot direkt pri Oblaku v Logatcu), Podlesnika imaš pa v Stegnah. Aja, tudi če nimajo željene robe na zalogi, se jo da naročiti, pač počakaš par tednov, ali pa že toliko prej naročiš.
Tu imaš navodilo, kako robnike položiti. Poudaril bi še, da dobro pripraviš tampon, oz površino, kamor boš postavljal robnike. Uporabi kakšno 0/4 ali pa 0/8 frakcijo in jo dobro zbij ali zavalaj. Pomembno je, da je podlaga čimbolj zbita, ker v nasprotnem primeru se ti bodo robniki čez čas posedli vsak po svoje, to pa veš kako bi izgledalo.

LP
Franci
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Mislim da mi je sedaj več ali manj vse jasno. 1000× hvala za tele informacije, navodila, opozorila ... Za vikend še preletim malo net da si ogledam cene ipd potem pa se počasi lotim "kuhanja" žgancev in polente
wink-1.gif


Šenkat hvala in vsak si je zaslužu od mene 5*
wink-1.gif


LP M
 

disco

Fizikalc
21. jul 2007
1.102
0
36
Da malo temo sposodim. A lahko s tem hoby cementom tudi betonski stebriček zbetoniram v zemljo? Enga so mi odlomili in sem sedaj skopal ene pol metra globoko in široko luknjo okoli, ter stebriček postavil nazaj na spodnji zlomljeni del in ga podstavil da stoji naravnost. Zdej bi ga pa samo zalil z betonom in zametal z zemljo. A bo to šlo s tem hobby betonom? Stebriček je 10x10 debel in 1,2m visok

Hvala
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Če te skrbi, da bo hobby beton premalo trden, pač zraven med mešanjem dodaj še kak fangel cementa, pa bo.
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Spet se vračam k robnikom. Danes sem domov navlekel robnike, jutri izkopljem kanal v katerega jih položim in v soboto betoniram. Sedaj me pa zanima ena zadeva. Prebral sem da rabim pod robniki močno utrdit podlago da se ne bodo posedali in potem robnike položit na nekaj betona in ne direktno na zemljo da tako lažje izravnam robnik v vaser vago. Sam sem prišel na idejo da bi namesto betona pod robnike (na stiku) dal tlakovce. Doma jih imam še nekaj starih s katerimi ne vem kaj bi in bi jih lahko tako koristno izrabil. Konec koncev je tlakovec tudi beton le da je že trd. Kaj menite o tem? Je to slaba ideja?

LP M
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
ne priporočam polaganja robnika na zemljo...
Ko boš kopal pač ne rahljal zemlje v večji globini kot je potrebno. Kljub temu pa jo lahko s čim "žaštamfaš" prden boš polagal beton in robnike

Ne vem če se splača srat s tlakovci....bo franci povedal, čeprav ne vem koliko bo v naslednjih dneh tule...

Kakšno težo pričakuješ največjo na robniku? Boš samo peš hodil čeznje in s samokolnico... ali bo tudi kaj več....
Sem pomagal kar nekaj robnikov postavit na britofih, pa vem kako zlezejo sem ter tja, kljub temu da je bilo na vsakem stiku recimo pol vedra betona

Veš v čem je 1. maj enak v SLO in "Jugi" in v čem je različen?

Povsod se nekaj vrti. V slo mešalci za beton, v Jugi pa "mešalci" za oddojke. (v tem je pa razlika)
 
Nazadnje urejeno:

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Še nisem videl, da bi kdo polagal robnike na tlakovce ali podobne kose strjenega betona. Pa tudi če je, je verjetno po par letih bilo verjetno vse vigl-vagl pa je vse ven zmetal in postavil tako kot se gre. Vglavnem, jaz nebi robnikov polagal na tlakovce ipd.

Poglej, beton ni pod robniki le za lovljenje nivelete robnikov. Beton je tudi stik, ki preprečuje bočno premikanje robnikov in 'prevračanje'. Kljub zasutju z zemljo z obeh strani se zna kakšen kos malce bočno pomakniti ali pa nagniti po svoje. Z betonom to več ali manj preprečiš (pač na stikih robnike na spodnjem delu (ki bo zasut) malce obbetoniraš z bokov).
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
mislim da se nismo čisto dobro razoumeli. Jaz sem želel pod robnike položit tlakovce za bolj ravno in trdno podlago potem pa jih vseeno ometat z betonom na stikih da se nebi začeli nagibat. Drugače pa se po robnikih ne bo niti hodilo razen če se bo pes spotaknil v njih ker bodo oddaljeni le 1m od škarpe vmes pa bo zasajena trta.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Se strinjam s francijem,
Brez veze tlačit talkovce pod njih, razen če boš imel kje kakšno "jamo" in boš moral šajtrgo betona zmetat za podlago enemu robniku

Beton ko boš delal res ni trd, ampak po nekaj dneh bo pa ravno tako postal trd kot je tlakovec. Je pa res da te bo nekaj evrov stal beton...
Tlakovci te znajo zajebavat...
Če hočeš da te ne bodo preveč zajebavali, bi moral tlakovce zasut z betonom. S tem pa nisi nič drugega naredil, kot samo skopat boš moral še več, in tudi betona boš najbrž porabil še več kot pa brez njih
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ajmo, da ti povem ves postopek.

1. Skoplji jarek.
2. Napni špago, da boš imel linijo in višino.
3. Na dolžino robnika nabij v jarek lesene kajle, na katere boš dal tlakovec za lovljenje višine (globino kajle zmeri po špagi).
4. Polagaj robnik za robnikom, zabetoniraj, pa na linijo glej.

Beton naj bo čim bolj suh.

To je vse.
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Najlepša hvala vsem še posebej pa francju. Robniki so na svojem mestu. 1. maj je bil praznik dela v polnem pomenu besede. Hvala za pomoč in novo znanje :D.

LP in še enkrat hvala. Brez vas mi nebi uspelo v taki kvaliteti, hitrosti in lepoti
wink-1.gif
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Slikca pride. Verjetno še danes. Kar se pa piva tiče pa plačam z veseljem 2 al pa tut 3 sam k nobenega od vas ne poznam poleg tega pa mi novorojenka uzame tolk časa da nimam časa prihajat na kaka srečanja forumistov. Ampak če se kdaj po naklučju zaletimo pa z veseljem plačam hmeljev sok
wink-1.gif
 

Diablo

Fizikalc
19. jul 2007
5.360
3
38
mešaj v razmerju 1 cementa : 5 peska, nima kaj bit. pa ne preveč redke zadeve naredit,
wink-1.gif