Bazen:

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
Klor dajem po navodilih po formuli 3 x 20g na 10m3, pri nas je 17 m3, zato dajem 5 ali 6 x 20g. In 1 štamprle algicida na teden. Drugega ne uporabljam. 1 mesec lepe vode, samo tri dni po prvem šusu sahare je bila malo kalna voda.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

matej_

Guru
25. okt 2007
2.020
567
113
jaz od štarta, že ko filam dam v "gobico" noter multitab 200g in potem celo sezono ne dodajam nič več drugega kot te tablete, razen vsake 2 tedna flockstar, da se mi umazanija kosmiči in potem posesam to umazanijo ven.
voda je mogoče zadnje dva dni pred dodanim flockstarom malo ampak res malo kalna, potem pa posesam, zamenjam filter in je lepa voda dalje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Če ga maš na travi je treba vsako leto spet travo nasejat, da ni blata, pa pol spomladi spet teren poravnat. Če pa maš spodaj nek pesek al pa kaj je pa čisto vseeno če tisto plešo gledaš al pa bazen :)
Tole s travo je res krneki, jaz sem posledično kar plošče položil. Pa seveda prej zaradi izogiba posedanju relativno globoko izkopal zemljo, nasul več vrst peska ter močno utrdil.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Kako je pa kaj s temi kemikalijami in kopanjem? Je z uporabo bazena priporočljivo počakati nekaj časa po tistem, ko vliješ algicit, ph- , itd. in če ja - koliko časa?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
mene pa nekaj zanima. je kdo od vas že nehal komplicirat s kemijo?
Jaz letos dajem samo klor tablete in nič drugega. Niti enega problema z vodo. Občasno flokulant edino. Ne opazim razlike med lansko, ko sem skos pazo na te zadeve.
Sploh ne kontroliram več in nič. Pol vlke tablete, ko zmanka gre druga not.
Froci so pa vsak dan po 2 uri not.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Kako je pa kaj s temi kemikalijami in kopanjem? Je z uporabo bazena priporočljivo počakati nekaj časa po tistem, ko vliješ algicit, ph- , itd. in če ja - koliko časa?
Po moje je se najbolj opasen klor. Po raznih klor sokih zagotovo kak dan ni pametno se v njega metati. Klor šok je pa kot razumem itak pametno narediti po kaksnem dezevju oziroma množicnem kopanju.
Ph zagotovo ni opasen. Seveda ce ga z doziranjem drzis v priporocenem obmocju. Kljub vsemu ga je pametno dodajati zvecer po kopanju, da ga pumpa potem lepo premesa.
Pa pazi da kaksna zrnca kemije ne padejo ne tla, ker ti hitro razbarvajo folijo. Lepo jih raztopi prej v nekem vedru.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Klor šoka še nisem izvajal, ga lepo držim v priporočenih vrednostih s tabletami (množičnih kopanj ni, deževnica pa se nabira v ponjavi, ki jo nato prelivam v zbiralnike za deževnico, da imam še nekaj dodatno vode za zalivat vse živo), PH- imam pa v tekočini, ki jo pred vlivanjem razredčim. Sem pa nekje ujel na uho, da ni fino rint v vodo takoj po vlivanju teh in onih zadev pa sem zato vprašal. Drugače sem pa sam mnenja, da bi lahko šlo za rahlo pretiravanje ampak ker delujem po sistemu "better safe than sorry" pač vprašam, ker se je tu nabralo kar nekaj ljudi, ki imajo izkušnje z bazeni. Lepote Alterja pač, za vsako področje se najdejo znalci :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi
I

Izbrisan uporabnik 474

Pri vodi je "težava", da ne obstajata samo klor (ki je v bistvu prosti klor) in pH. Tu so še vsebnost cianurične kisline (CYA test), alkalnost vode, skupni klor in še par jih je. In vse morajo biti v ravnovesju, da je voda čista. Multitab načeloma skuša regulirat vse hkrati, ampak če se ti ena podre, ti noben multitab nebo pomagal... Recimo veliko norenja, mehurčki, slapovi in podobno.. dvigujejo pH, pri čemer TA ostaja enak. Ko nižamo pH, pa hkrati nižamo tudi TA. Prenizek TA vodi v nestabilnost in neučinkovitost pH, naroben pH pa bo povzročil, da klor ne bo deloval (voda ti smrdi po kloru, ampak ni haska). In nato cela spirala...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Najbrz bo res kaj takega. Pa da imas se filter namesto peska, imas se vec dela. Vsaj tako pravijo tisti ki so imeli oboje. Jaz sem se kar na filtru.
Na kitajske ze dobis listice ki merijo 6, mogoce celo vec paramtrov v vodi.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.949
113
se spomnim velenjskega jezera - plevelo---ko je noter bil pepel. Nikol alg, super turkizno :D ko si ven prišel si se svetil. Nobenih multitab :evil:
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.020
567
113
imel si patino na kozi, ko si prisel ven iz jezera.
sj tut nekega zivljenja ni bilo notri.
si pa lahko gledal cevi,ko so iz "pepela" - domacini tako imenujemo odlagalisce iz tes na zahodni strani jezera- in je skoz nekaj teklo v jezero.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Jah nekateri nimajo tezav z vodo, nekateri pa skoz nekaj muckamo
Nekateri pa samo mislijo,da imajo vredu vodo,dejansko je pa kalna in polno usedlin. Multitab, sesanje in dnevno fotriranje je najbolj pomembo. Ce tega ni dosledno,pride na vrsto kemikalije. Kolk uspesno je pa debata posebej..... BAzen ne pokrivati,ce le ni nujo zaradi listja .....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

matej_

Guru
25. okt 2007
2.020
567
113
zakaj ne pokrivati bazena cez noc?
jaz ce ga ne pokrijem mam miljon zuzelk noter zjutraj. drevesa oz. lista nimam nikjer blizu. tudi vida se mi zdi da se bolj ohladi cez noc ko je bazen odkrit.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Cez noc ze,ce se ti da vsaki dan pokrivati in razkrivati. Voda pa kolk se ohladi cez noc se bo tudi segrela cez dan. Ce bo toplo. Ce pa ne bo toplo,se pa tudi kopal ne boste. Bazena ne pokrivam ker naj bi se voda zracila. Pokrita se ne more.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Total alkalinity... V bistvu vrednost pove koncentracijo vseh alkalnih snovi, ki lahko oddajajo in sprejemajo vodikove atome, ki so pomembni za stabilnost pH. Višja je vrednost TA (ki bi naj bil med 80 - 120ppm), prej bo pH "pobegnil" navzgor in več kisline (pH-) bo potrebne za znižanje oz. stabilizacijo pH.
 
  • Všeč mi je
Reactions: johan_blond

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Total alkalinity... V bistvu vrednost pove koncentracijo vseh alkalnih snovi, ki lahko oddajajo in sprejemajo vodikove atome, ki so pomembni za stabilnost pH. Višja je vrednost TA (ki bi naj bil med 80 - 120ppm), prej bo pH "pobegnil" navzgor in več kisline (pH-) bo potrebne za znižanje oz. stabilizacijo pH.
Kako dvigniti TA?
Ce me spomin ne vara, jo imam jaz vedno premalo (sodeč po china testerju). Oziroma kaj ga zbija. Letos se mi tudi cudno zdi kwr moram dodajat ph+, prejsnja leta obicajno pH-