Bazen:

I

Izbrisan uporabnik 474

Uporabljam in ni šanse, da grem na klor tablete...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
Gargy, če sem prav razumel kolega, ni potrebe po kakršni koli drugi kemiji... Je to res? No, ker ima res strojnico z ful nekimi instrumenti (ki niti ne vem, kak se jim reče...) in mogoče tudi drugi tile "filtri" tudi naredijo kakšno razliko...

Razumel pa sem ga, da ne rabi nobene druge kemije ravno zaradi soli (in tega solnega generatorja (al kak se mu že reče))...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.019
113
Solni generator generira klor iz soli v vodi, doziras pa toliko kot rabis predvsem pa je konstantno. Pri doziranju na roke pocnes to v nekem intervalu, ponavadi klor dodas ko je ze kriticno nizko in potem dodas vec klora, kot je obicajno. Lahko tudi scplovcem ali kako drugace skrbis da je vedno kaksna klor tableta notri. Naceloma tudi brez avtomatike ne rabis drugih dodatkov, ce imas zmogljivo crpalko, ki pa ponavadi ni pravilo pri teh kompletih, ki jih kupis za par 100€. Drugo je, ce imas zidan oz bazen s strojnico, tam so crpalke 5x zmogljivejse. Odvisno kje zivis, bos morda potreboval se uravnavanje kislosti, najveckrat bos potreboval ph- dodajati, se posebej ce zivis izven mesta in imas okoli bazena gozd, travnike ipd, ker listje ki se nabira v vodi v bazenu med razkrojevanjem viša ph. Ravno tako tudi ljudje v vodi. V mestu ph niza dez, ker je malenkost bolj kisel kot na podezelju, posledicno ph- ne rabis dodajat, mogoce bi potreboval ph+. Ostalega ne potrebujes nujno, je pa mogoce lazje npr algicid in sredstvo za kosmicenje.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Gargy, če sem prav razumel kolega, ni potrebe po kakršni koli drugi kemiji... Je to res? No, ker ima res strojnico z ful nekimi instrumenti (ki niti ne vem, kak se jim reče...) in mogoče tudi drugi tile "filtri" tudi naredijo kakšno razliko...

Razumel pa sem ga, da ne rabi nobene druge kemije ravno zaradi soli (in tega solnega generatorja (al kak se mu že reče))...

Na začetku sezone vržeš v vodo sol. Kupiš jo v 25kg vrečah, cena 10-15€ na vrečo, odvisno kje vzameš. Čez palec gre v 32m3 bazen 100kg soli. Klor generator nato iz te soli (NaCl) proizvaja klor. Koliko ga proizvede, je odvisno kako dolgo ti laufa obtočna črpalka, saj je ponavadi (no, vsaj pri Intex-ih) pretok skozi klor generator vezan na črpalko. Čez palec je delovanje črplake/klor generatorja dnevno, da 2x obrne vodo - če imaš 32m3 bazen, črpalka pa 8m3/h, potem mora črpalka laufat 8 ur. Pri večjih obremenitvah bazena, po nevihtah ali pa če se opazi nastanek alg, povečaš delovanje črpalke za 1-2 uri na dan. Lahko tudi pustiš in vržeš kakšno multitab tableto, da narediš mini klor šok. Eno polnjenje bazena s soljo načeloma zadostuje za eno sezono.
Načeloma ne rabiš dodajati karkoli drugega, edino paziti je potrebno na pH, saj je na njegovo vrednost vezano delovanje ostalih kemikalij. če je pH previsok (ponavadi), lahko daš noter 100kg klora, pa ne bo efekta. Jaz ga "držim" nekje na 7.6, ukrepam ko je okrog 8. Na začetku sezone je pametno dodati stabilizator klora (kemikalija), ki poveča učinkovitost klora oz. preprečuje vpliv UV žarkov na razgradnjo klora.
Dobijo se tudi avtomatski uravnalci pH (dokaj poceni) in tudi drugih kemikalij, kjer pa je že težava z meritvijo. Namreč sonde za direktno meritev klora v vodi so svinjo drage (več kot bazen)...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ojanez

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
Baje, da tudi voda pri uporabi soli ne "diši" tako fejst po kloru.. Je tudi to res?

Kako pa ta solena voda agresivna npr.: za oči (proti navadnemu kloru)? Nekje sem prebral, da se ta sol skoraj ne čuti - v primerjavi z morsko vodo je v tej vodi full malo procentov soli..
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Tudi če vodo "probaš" ne boš čutil da je slana. Mogoče prvih par dni, ko nasipaš sol. Generiran klor nima nobenega vonja, ne moti oči in kakorkoli drugače "škodi." Tudi njegova količina je manjša v primerjavi z "navadnim" klorom, predvsem pa je stabilna.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.146
4.588
113
Oči precej bolj moti napačen pH vode kot količina klora, ki bi jo naj imel zasebni bazen ne glede na način doziranja.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.782
6.067
113
to je drago... Poišči kakšnega z tistim okroglim diskom spodaj, ko "skače" po bazenu - jaz sem več kot zadovoljen (imam Berlan Swimming BAPR100, imaš pa številne enake oz. derivate)
Bom raje riskiral s tem malim robotkom. Edino baterija me skrbi če rikne med zimo ko bo pospravljen. Tvoj predlog mi ne diši najbolj, vse te cevi montirat, potem pa še moraš vse to nekam zložit in pospravit. Čeprav verjamem da bolje posesa.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.782
6.067
113
Kaj je kdo našel nosilec-navialo za solarno pokrivalo kje ceneje kot 300 eur?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.782
6.067
113
Fantje, kaj pa naredite čez zimo? Spumpate vodo ven, ali pustite (govorim o fiksnih bazenih). Zdaj če me računica ne moti je cena kubika vode cca 1 eur. Tak en povprečni bazen napolnit je to 30 eur. Nekaterim glede na porabo vode še enkrat toliko ceno zaračunava komunala. Tako da sam strošek vode, še ni za crknit.
Zdaj je samo vprašanje, ali je bolje da je voda notri, ali da se bazen sprazni? Pozimi bom bolj redko zraven bazena, zato vode takrat sigurno nebom kloriral.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

Eni praznijo, eni pustijo malo noter in potem spomladi spraznijo, očistijo in novo vodo. Jaz vodo pustim, dodam sredstvo za prezimovanje, spomladi pa sesalec, klor-šok in algicid. Po parih dneh je voda kristalno čista
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.146
4.588
113
Prazen bazen se bolj redko vidi. Tudi, če se voda v celoti menja, je bolje, da se v vodo doda sredstvo za prezimovanje in potem spomladi menja. Pozimi se ne filtrira in klorira.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.782
6.067
113
Klinc, pa če sem že tečen kot driska, še eno vprašanje. Kako termo pokrivalo je najbolj univerzalono? Črno (osebno mi je grdo), plavo in spodaj črno, polprozorno? Za polprozorna pravijo da lahko segrejejo vodo 6 do 8 stopinj, se pa bojim da se alge lažje razraščajo, če imajo dovolj sončne svetlobe.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.782
6.067
113
Še to katere tablete uporabljat? Multitabs, ali ločeno klor in po potrebi algicidne?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
Mogoče bo tu kaj več sreče... ;)

Že par sezon imamo montažni bazen 12m3 (z okvirjem), letos pa bomo kartušno črpalko zamenjali s tem peščenim filtrom in s tem solnim generatorjem.

Zanima me, ali lahko dam v vodo sol v tabletah? Ali mora biti sol v zrncih?

Zanima me tudi, kdaj naj dam sol v vodo? Študiral sem, da bi malo po malo soli dodajal kar med točenjem vode (ko bo natočeno nekje 5cm vode, bom dodal kake 3kg, naslednjih 5cm spet 3kg soli, itd...). Bo vredu tako?