Avtorske pravice fotografij

igi

Guru
13. okt 2007
5.304
953
113
Celje
Obišči stran
Pozdravljeni!

Prenavljam spletno trgovino in na njej je tudi blog. Zanj seveda potrebujem kakšno fotografijo. Enako za objavo na Facebooku.

In ves čas se mi postavljajo dve vprašanji:

- kako v primeru težav, kasneje dokazovati od kot je fotografija in kakšno avtorsko oznako je imela? Ali si naj zraven vsake fotografije pripnem še podatke od kje sem jo dol potegnil al kako?
- fotografije pred objavo spustim skozi recimo ImageOptim, da čimbolj optimiram velikost. Lahko iz fotk pobrišem tudi razne "meta podatke"?

A ja, priporočam se tudi za kak dober link z brezplačnimi fotografijami.

Hvala za ideje
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Pozdravljeni!

Prenavljam spletno trgovino in na njej je tudi blog. Zanj seveda potrebujem kakšno fotografijo. Enako za objavo na Facebooku.

In ves čas se mi postavljajo dve vprašanji:

- kako v primeru težav, kasneje dokazovati od kot je fotografija in kakšno avtorsko oznako je imela? Ali si naj zraven vsake fotografije pripnem še podatke od kje sem jo dol potegnil al kako?
- fotografije pred objavo spustim skozi recimo ImageOptim, da čimbolj optimiram velikost. Lahko iz fotk pobrišem tudi razne "meta podatke"?

A ja, priporočam se tudi za kak dober link z brezplačnimi fotografijami.

Hvala za ideje

Za enega naročnika imam premium account na freepik.com (7,5$/mesec, če vzameš za eno leto). Tukaj zraven vsake stvari, ki jo downloadaš, pride v zip fajlu zraven še licenca. Vse skupaj shranjujem zraven projektov, da imam pokrito, če bi moral kdaj dokazovati.

Če kupuješ na stock photo servisih, imaš itak tudi zgodovino prenosov, če bi rabil kdaj za dokazovanje. Bolj problematično je, če vzameš kakšno stvar, ki je pod CreativeCommons, itd. Tukaj jaz naredim printscreen in ga shranim zraven.

Brisanje metapodatkov ni problematično, če fotko kupiš. Lahko pa je problematično pri kakšnih drugih vrstah licenc, npr. CreativeCommons, kjer ena verzija licence striktno prepoveduje kakršnokoli spreminjanje.