Avto ne vžge

Cawo

Fizikalc
Osebje foruma
25. jul 2007
2.862
12
38
Živjo,

zanima me sledeče. Moja kišta ne napolni akumulatorja, moram vžigat s klemami že tretjič v 24 urah. Malo je nadležno vedno nekoga iskati, da zraven pripelje avto in da vžgem svojega. Ta problem se je začel pojavljati z malo hladnejšimi dnevi in takrat, ko predhoden dan vozim in imam prezračevanje na drugi najmočnejši stopnji ali na najmočnejši. Sedaj tudi če nimam prezračevanja, noče vžgati. Prvič še obrne mašino, vendar ne dovolj, da bi avto vžgal, naprej pa potem sploh ne daje kontakta oziroma samo malo "zabrunda".

Sedaj me pa zanima, je lahko kaka povsem banalna stvar ali bo potrebno menjati akumulator oziroma alternator?

Koliko stane kak Energy booster za nafilat akumulator, ima kdo, kako se obnesejo in se jih da polniti na 220 V v domači vtičnici? Klje jih sploh kupiti?

Avto je Škoda Felicia '95 letnik, akumulator nazadnje menjan že nekaj let nazaj. Nekega vložka v avto tako ne mislim dati, saj bi ga kasneje najraje kar komu podaril ali prodal za simbolno ceno, pa naj ga zjaha do konca, če ima željo, samo da vzame in plača prepis, saj avto tudi rjavi že po pragovih in prtljažnih vratih, pa še manšeta na volasnki letvi bi se morala menjati, saj avto čudno ropota v levih ovinkih, ostalo je pa OK, vreden pa je avto tretjino popravila ... Torej, če bi kdo vzel avto, ko kupim novega, mi tudi lahko "stisne" zasebno sporočilo
smile-1.gif


Za kakšno ugodno rešitev glede vžiga, se pa že vnaprej zahvaljujem, rabim še vseeno, dokler ne najdem avta, ki bo zamenjal obstoječega. Javni prevoz v času razsajanja prašičje gripe je pač škodljiv, kot so ugotovili na Top Gearu
wink-1.gif
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Na pamet bo težko ugotoviti. Če ti na daljši relaciji avto ni crknil, bo najverjetneje kriv le akumulator. Vsekakor bo potrebno opraviti kako meritev. Če je pa slab alternator, je posledično opešal tudi akumulator.
 

Cawo

Fizikalc
Osebje foruma
25. jul 2007
2.862
12
38
Ko ga vžgem s klemami, štarta in ne crkne več med samim prostim tekom ali vožnjo, niti mu ne odvzema obratov.
 

Cawo

Fizikalc
Osebje foruma
25. jul 2007
2.862
12
38
Bom šel jutri na vožnjo, da naredim kakih 70 km, pa bom videl.

Hvala za informacije.
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Verjetno je akumulator prestar pa se sprazni. Na kratkih postankih še vžge, po dolgem pa ne več. Ali se motim?
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Mogoče sem malo zakompliciral. Mislil sem dolžino postankov, ne fure. Star dofilan aku (neka srednja fura) je meni na kratkem postanku še verglal, po pol ure ali več postanka pa ne. Zato sem nekaj cajta mislil, da mam parazita, pa je bil aku fuč.
Dolga vs. kratka fura pa je upam vsem jasno.
wink-1.gif


Verjetno bo najbolj pametno klemo dol vzet, zmerit tok v mirovanju in če je normalen, drugega kot aku najbrž ne more bit, če alternator fila pravilno.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.040
4.049
113
Lahko je tudi alternator, da daje prenizko napetost - samo 12V namesto 14V. Pri vožnji ti bo avto še vedno delal, za vžig pa ne bo več.

Zmeri napetost na akumulatorju, ko avto dela. Če je alternator ok, mora biti 14V, če je 12V, je alternator kriv (tako je bilo pri meni, ko sem imel še en starejši avto).
 
Nazadnje urejeno:

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Lahko je tudi alternator, da daje prenizko napetost - samo 12V namesto 14V. Pri vožnji ti bo avto še vedno delal, za vžig pa ne bo več.

Zmeri napetost na akumulatorju, ko avto dela. Če je alternator ok, mora biti 14V, če je 12V, je alternator kriv (tako je bilo pri meni, ko sem imel še en starejši avto).

Popravek: Če je napetost med delovanjem motorja 12V, alternator ne polni praktično nič. Vožnja v takem stanju ne bo trajala dolgo zaradi porabnikov elektrike na vozilu.

Glede voltaž: Dopustne meje so od 13,8V - 14,5V, odvisno od vozila. Nekatera novejša vozila imajo celo nekoliko višje napetosti polnjenja.
 

Cawo

Fizikalc
Osebje foruma
25. jul 2007
2.862
12
38
Sej se bom znebu ... Samo ko bo nekdo prišel kišto odpeljat, mora nekak vžgat
wink-1.gif
Se 3 dni že vozim z LPP, za crknit ...
 

vacant

Pripravnik
13. okt 2008
250
0
16
slovenija
Moje mnenje je. Akumolator je hin. Predlog je sledeči. Še zadnjič vžgi na kable, zapelji se do akumolator servisa, Tam ti zmerijo akumolator. In ti prodajo novega. In dober si naslednja 3, 4, 5 let.
zmaga.gif
 

Cawo

Fizikalc
Osebje foruma
25. jul 2007
2.862
12
38
Ideja je kul, ampak avta se bom tako in tako v kratkem znebil, nov akumulator je pa vreden več, kot je moja cena avta ...

Se mogoče da akumulator spravit malo k sebi s kakšnim "elektro šokom", kot se je dalo zbujat Ni-Mh baterije pri mobitelih?
 

vacant

Pripravnik
13. okt 2008
250
0
16
slovenija
Citat:
Uporabnik Cawo pravi:
Ideja je kul, ampak avta se bom tako in tako v kratkem znebil, nov akumulator je pa vreden več, kot je moja cena avta ...

Se mogoče da akumulator spravit malo k sebi s kakšnim "elektro šokom", kot se je dalo zbujat Ni-Mh baterije pri mobitelih?

Če smatraš, da je avto vrednost enaka vrednosti akumulatorja in avtomobila NE RABIŠ. Je rešitev na dlani
17758-icon_confused.gif

Še zadnjič na kable, pa direkt, k nekomu (avto odpad), ki ti za njega odcola vsaj pol akumulatorja in uredi papirje odjave itd.
smirk-1.gif
 

Cawo

Fizikalc
Osebje foruma
25. jul 2007
2.862
12
38
Zamenjal sem akumulator, avto sedaj lepo vžiga in alternator tudi polne, tako da je bil samo akumulator fuč, kar se tega tiče. Hvala vsem.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.381
5.896
113
pri taščici
ko boš kupoval pa drug rabljen avto je pa velika verjetnost da bo tudi ta imel slab akumulator.
Če pa bo slučajnno nov noter pa bo imel avto zaradi tega 2 x višjo ceno
wink-1.gif


pametno si naredil, še vedno ga lahko ven vzameš ko boš avto prodajal, čeprav z zanič akujem niti povohal ne bodo avta
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.927
5.463
113
Varjanta je da ko boš prodajal avto......da akku prodaš kakmu prijatlu za 1/2 cene on pa teb da svojga 3-4leta starga k še zmer dela.....tako boš prihranil ogromne denarje
zmaga.gif
: