avstrijska digitalna vinjeta

ergo

Fizikalc
3. sep 2007
1.030
39
48
Zanimajo me predvsem vaše izkušnje. Ste že padli v kakšno kontrolo in kako sploh deluje njihov sistem preverjanja veljavnosti vinjete? Podatkov o delovanju na netu ni, oziroma jih sam nisem našel. Sam menim, da so tu avstrijci na veliko brcnili v temo, saj sistem niti slučajno ni tako dodelan, kot je recimo pri madžarih. V čem je potem sploh point prodajati digitalno vinjeto tujcem, če te kljub številčnim portalom s kamerami pri vsaki kontroli ustavijo in ti vzamejo za preverbo par minut?

lp
 

rdr1000

Pripravnik
14. okt 2010
46
4
8
Kontrola za Šentiljem konec januarja, Asfinagova uslužbenca sta pregledovala nalepke, dve kameri na stojalih pa digitalne vinjete. Nič pretresljivega.
 

ergo

Fizikalc
3. sep 2007
1.030
39
48
Imaš digitalno vinjeto?
Če tudi digitalno preverjajo na star način je to zame big fail. Mene so na istem mestu kot tebe kontrolirali 01.02. in imam letno digitalno. Da te postavi iz kolone in preverja račun in tablico ob stotinah kamer na portalihin in ob dejstvu, da si reg. oznako vnesel v sistem ob nakupu vinjete je totalni polom in pomeni, da sistem ni dodelan in ne deluje. Ne znam si predstavljati trenutka, ko recimo v rush vikendu "avstrijci" z juga ustvarijo kolone in se izvaja kontrola, pa da ima recimo samo 5 avtov v tej koloni v tistem trenutku kontrole digitalno vinjeto (pa verjamem, da jih je v takih konicah več kot 5). Kontrola vsakega vzame recimo do 2 minuti.To pomeni, da zadnji v koloni čaka na "obdelavo" 10 minut. To je popolnoma nesprejemljivo in skregano z vsako logiko izvajanja in uvajanja takega sistema.
V času "moje" kontrole ni bilo ne duha ne sluha o kakšni posebni kameri. Pač običajna kontrola, kot vsakokrat do uvedbe digitalne vinjete.
 
Nazadnje urejeno:

bste

Pripravnik
4. maj 2009
118
3
18
Podpulfrca
Hoces reci, da si moral pokazati tudi racun za dig. vinjeto ? Tisti PDF, ki si ga dobil ob nakupu (Order confirmation ) ?

Sicer je meni fail (ce ze) samo to, da zadeva zacne veljati sele 18. dan po nakupu. Dobro v primeru letne vinjete to ni tezava, za tiste za krajse obdobje pac.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Citat:
Uporabnik bste pravi:
Sicer je meni fail (ce ze) samo to, da zadeva zacne veljati sele 18. dan po nakupu. Dobro v primeru letne vinjete to ni tezava, za tiste za krajse obdobje pac.

To je dejansko precej nepraktično. Je pa problem, ker ima fizična oseba pravico do odstopa od online nakupa v 14 dneh. Brez te varovalke (veljavnost šele po 18 dneh), bi lahko kupil digitalno vinjeto, se vozil 14 dni in potem dobil denar nazaj. Če kupiš za firmo tega ni, zato je tudi vinjeta veljavna takoj. Naj bi bilo možno od poletja dalje digitalno vinjeto kupit tudi na bencinskih itd. kjer bo tudi za fizične osebe veljala takoj.

Seveda je najbolj praktičen nakup preko neta, zato upam, da najdejo kakšno opcijo, v smislu, da se zavestno odpoveš tej pravici (če je to možno) in da ti potem vinjeta velja takoj oziroma od želenega datuma. Če se ne motim, nekaj podobnega podpišeš tudi pri naših mobilnih operaterjih, če skleneš naročnino preko interneta in želiš, da te priklopijo takoj, ko je moogoče, in ne čez XX dni, ko potoče rok, v katerem lahko odstopiš od pogodbe.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.352
379
83
Madžari tega problema nimajo. Tam kupiš prek neta in velja (lahko) takoj.
Verjetno zato, ker ne šmirglajo preveč EU pravil? Ali je razlog drugje?
 

ergo

Fizikalc
3. sep 2007
1.030
39
48
Tako je. Kontroliral mi je račun in pdf izpis o nakupu. Pri tem je preverjal reg. oznako na obeh, čeprav je, kot sem že zgoraj zapisal, registrska oznaka avtomobila že v asfinag-ovem sistemu. Nakup letne digitalne vinjete je bil on line mogoč samo do 14.01.
Kot je že rečeno, sam potem ne vidim smisla nakupa digitalne vinjete, če te preverajo tako, da te zadržijo ob kontroli, pa čeprav samo za 2 minuti. Kot sem zapisal, bi se ti 2 minuti ob gostejšem prometu raztegnili na n-kratnik vozil z digitalno vinjeto. In to je popolnoma nespremenljivo. Recimo, da zaradi tega zamudiš sestanek ali pa letalo na Dunaju.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Zgleda, da jim je Dars pomagal pri nasvetih
smile-1.gif
 
  • Haha
Reactions: Gonzo

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.744
586
113
Citat:
Uporabnik ergo pravi:
Tako je. Kontroliral mi je račun in pdf izpis o nakupu. Pri tem je preverjal reg. oznako na obeh, čeprav je, kot sem že zgoraj zapisal, registrska oznaka avtomobila že v asfinag-ovem sistemu. Nakup letne digitalne vinjete je bil on line mogoč samo do 14.01.
Kot je že rečeno, sam potem ne vidim smisla nakupa digitalne vinjete, če te preverajo tako, da te zadržijo ob kontroli, pa čeprav samo za 2 minuti. Kot sem zapisal, bi se ti 2 minuti ob gostejšem prometu raztegnili na n-kratnik vozil z digitalno vinjeto. In to je popolnoma nespremenljivo. Recimo, da zaradi tega zamudiš sestanek ali pa letalo na Dunaju.

Daj no, ne dramatiziraj
smirk-1.gif

Glede sistema elektronskih vinjet so pa to pač porodne težave, ki bodo najbrž hitro odpravljene.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
smo se za to borili? Sicer gre za AT in tam pač imajo kakor pač imajo..

pri nas pa bo potrebno državo počasi nazaj ugrabit.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.342
676
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Citat:
Uporabnik ergo pravi:
Recimo, da zaradi tega zamudiš sestanek ali pa letalo na Dunaju.

Tako dramo delat iz tega se mi zdi malo pretirano... Ce imas nujen sestanek ali letalo... je treba vzeti taksna presenecenja v zakup... Lahko bi bila tudi cesta zaprta zaradi nesrece... ali pa mocno snezenje... in bi ravno tako zamudil
smile-1.gif


Edit: Sem sele kasneje videl, da je ze nekdo napisal zelo podobno razmisljanje
smile-1.gif
...
 
Nazadnje urejeno:

damci

Pripravnik
12. sep 2007
247
6
18
Citat:
Uporabnik ergo pravi:
Tako je. Kontroliral mi je račun in pdf izpis o nakupu. Pri tem je preverjal reg. oznako na obeh, čeprav je, kot sem že zgoraj zapisal, registrska oznaka avtomobila že v asfinag-ovem sistemu. Nakup letne digitalne vinjete je bil on line mogoč samo do 14.01.
Kot je že rečeno, sam potem ne vidim smisla nakupa digitalne vinjete, če te preverajo tako, da te zadržijo ob kontroli, pa čeprav samo za 2 minuti. Kot sem zapisal, bi se ti 2 minuti ob gostejšem prometu raztegnili na n-kratnik vozil z digitalno vinjeto. In to je popolnoma nespremenljivo. Recimo, da zaradi tega zamudiš sestanek ali pa letalo na Dunaju.

celo te dokumente ti je preverjal? Nikjer nisme nasel da bi morla to drzati v avtu. Na potrdilu o narocilu pise edino:

Bitte bewahren Sie diesen Ausdruck bis zum Ende des Verwendungszeitraums auf!

Nikjer ni zapisano da moras imeti v avtu.

P.S.:
sem sel se pogoje skozi in nikjer ni to zapisano ali pa jaz ne najdem
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.348
3.440
113
Saj veš avstrijc razume da mora imeti v avtu ali pa na emailu, balkanc pa takoj vidi luknjo v zakonu.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.938
8.986
113
EU
Ko bodo naši uvedli satelitsko cestninjenje, bodo ustavljali in preverjali če si plačal.
evil.gif
 

damci

Pripravnik
12. sep 2007
247
6
18
Citat:
Uporabnik CLIO15 pravi:
Saj veš avstrijc razume da mora imeti v avtu ali pa na emailu, balkanc pa takoj vidi luknjo v zakonu.

Preden sem napisal, kar sem napisal, sem se pogovarjal s sodelavcem (avstrijec), ki je bil ravno pri meni in tudi on je prvic slisal to in skupaj sva pogledala splosne pogoje.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Sicer ne piše jasno in glasno, da moraš imeti "dokaz" v vozilu - ampak zaradi ljubega miru sem si jaz tisti PDF sprintal in "vrgel" v avto.

Saj pri navadni si tudi moral "hraniti odrezek in račun".
 

bste

Pripravnik
4. maj 2009
118
3
18
Podpulfrca
Citat:
Uporabnik ergo pravi:
oznaka avtomobila že v asfinag-ovem sistemu. Nakup letne digitalne vinjete je bil on line mogoč samo do 14.01.

Kako sem pa jaz to potem kupil 21.1.18 ?
wink-1.gif

(ja vem, da mi velja od 8.2. dalje)
2660950-vignette.PNG
 

Priponke

  • 2660950-vignette.PNG
    2660950-vignette.PNG
    9,2 KB · Ogledi: 540

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
OP, 1.2. ko so te ustavljali je bil sneg? Če si imel samo malo snega na tablici ali pa je sneg padal, sistem tablice ni znal prebrat in zato so izvedli ročno kontrolo nad tabo. Enako velja tudi če so tablice ukrivljene/poškodovane ker odboji niso pravi ipd. Dejansko jim je javljalo da si v kršitvi oz. si "nalepkar" (sistem prepoznava tudi prisotnost klasične vinjete na steklu, sicer ni zanesljivo ampak pomaga da tako lažje locirajo "švercarje").

Kamere so sicer večspektralne ampak sneg dela velike probleme oz. vem da že ko so bili pri nas razpisi se sneg šteje kot izredna okoliščina in sistemu ni treba da deluje v tem primeru niti blizu 100%, pa tudi v drugih razmerah je tako da sistem ni nikoli 100% zato pa je več kontrolnih točk in tudi mobilne točke ter ročne preverbe. Vem tudi da obstaja seznam problematičnih tablic, in na njih so bile tudi nekatere stare slovenske tablice (premajhna odsevnost tablice oz. kontrast na številki).

Skratka pod črto sistem samodejnega preverjanja je 95% zanesljiv, če padeš s svojim vozilom/tablico v 5% mejnih primerov boš imel pa ves čas težave in je mogoče pametno razmislit o menjavi reg. tablice če misliš uporabljat take sisteme!
grims-1.gif