Apple iMac

frik

podporočnik
23. jul 2007
252
0
16
39
Domžale
Počasi bo čas menjati računalo in veter me nosi v Apple iMac vode.



Zanima me sledeče:



1. Win OS uporabljam že cel življenje;

- se bom hitro navadil na nov OS?

- Office podpora (xls, doc, pp, ...)

- ostala programska oprema (deluje večina programov ali bom moral iskati alternatie)

- bom moral vseeno imeti še boot camp + Win OS zraven ?



2. Dodatka oprema;

- nadgradnja strojne opreme (RAM, disk, grafika, ...) -- cenovno me predvsem zanima?

- dodatka oprema (HP tiskalnik, WE prenosni disk, card reader) bo delala BP ?

- tipkovnica se da menjati (ker sem navajen na te mehke tipke z prenosnikov) ?



3. Kako ste zadovoljni z iLife '08;

- predvsem me zanima iMovie, ker naredim kar nekaj filmov letno (do sedaj sem uporabljal Win Movie Maker in Ulead VideoStudio 11)

- iTunes mi nebo delal preglavic, ker ga že sedaj uporabljam



4. Cena;

- nabavil bi na obroke, bajraje preko Amex-a ... se da tudi v tujini to zrihtat ali samo doma ?



Izbiram med:

Apple iMac 20" (Core 2 Duo, 2.4GHz)

Apple iMac 24" (Core 2 Duo, 2.4GHz)



Pa še ostale stvari, ki sem jih pozabil omeniti... načeloma bi me verjetno ceneje in bolj simple prišlo, če bi nabavil PC po komponentah.. ampak mi je Apple družina preprosto simpatična.



No ... dejmo kaj predlagat/kritizirat !





Hvala!
 
Nazadnje urejeno:

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
Citat:
Uporabnik frik pravi:
Počasi bo čas menjati računalo in veter me nosi v Apple iMac vode.

Zanima me sledeče:

1. Win OS uporabljam že cel življenje;
- se bom hitro navadil na nov OS? prej kot si misliš
- Office podpora (xls, doc, pp, ...) vse je za maca.. cel office
- ostala programska oprema (deluje večina programov ali bom moral iskati alternatie) ne.. vse se dobi.. nič alterjev..
- bom moral vseeno imeti še boot camp + Win OS zraven ? ne.. lahko pa naštimaš oba sistema.. pol pa pred zagonom držiš alt da se ti pojavi meni.. pa potem izbereš

2. Dodatka oprema;
- nadgradnja strojne opreme (RAM, disk, grafika, ...) -- cenovno me predvsem zanima? isto k za pc..
- dodatka oprema (HP tiskalnik, WE prenosni disk, card reader) bo delala BP ? celo bolje.. ni nobenih driverjev za inštalirat.. priklopiš in dela..
- tipkovnica se da menjati (ker sem navajen na te mehke tipke z prenosnikov) ? itak da se da.. sam probaj prvo na macovo tipkat.. men je všeč.. zdej jo mam še za pc

3. Kako ste zadovoljni z iLife '08;
- predvsem me zanima iMovie, ker naredim kar nekaj filmov letno (do sedaj sem uporabljal Win Movie Maker in Ulead VideoStudio 11) dela ko šus.. od simpl montaže do .. bolš je sam premier.. pomoje
- iTunes mi nebo delal preglavic, ker ga že sedaj uporabljam

4. Cena;
- nabavil bi na obroke, bajraje preko Amex-a ... se da tudi v tujini to zrihtat ali samo doma ? hm verjetno se da.. jaz sem ga kupil v avstriji.. sam je bil keš.. zarad popusta..

Izbiram med:
Apple iMac 20" (Core 2 Duo, 2.4GHz)
Apple iMac 24" (Core 2 Duo, 2.4GHz) vzami tega.. ne bo ti žal

Pa še ostale stvari, ki sem jih pozabil omeniti... načeloma bi me verjetno ceneje in bolj simple prišlo, če bi nabavil PC po komponentah.. ampak mi je Apple družina preprosto simpatična.

No ... dejmo kaj predlagat/kritizirat !


Hvala!

sam go ahead..
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.654
7
38
Ljubljana- okolica
ewo tukaj so naši so naši povedal kaj pa kako klik

tukaj je pa fajn prebrat mal

klik



mene je prepričal. že zarad oblike ter os. punca ga dobi v kratkem(ibook) jaz pa ko bo zadost € ga kupim.

itaq če če keter program ne obstaja ia Mac-a maš možnost uporabe win s pomočjo programa Parallels Desktop.

drugače ti bodo pa ostali povedali malo več.

lp x5x
 
Nazadnje urejeno:

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
728
113
www.jernej.org
1a) Navadil se boš dokaj hitro... kakšne 2 tedna bo trajalo. Po tem obdobju se ti bodo windowsi zdeli zelo neprijazni.
1b) Pravkar prihaja ven Office 2008 for Mac, ki je univeralen in na intel macih deluje čudovito (beta verzija je že na torrentih).
1c) Določeni programi obstajajo tudi za Mac, za ostalo se najdejo alternative. Če pa slučajno kaj ne obstaja, pa lahko kakšne manjše programe zažene s pomočjo aplikacije Crossover, ki ti omogoča nalaganje windows aplikacij brez Windows operacijskega sistema (na ta način sem jaz zagnal že Quake 3 Arena, uTorrent in FlashGet).
1d) Če želiš resno uporabljati kakšen windows program, za katerega ni alternative za MacOSX, si pač obsojen na bootcamp + windows. Lahko sicer naložiš parallels in paralelno poganjaš windowse, a le s polovično zmogljivostjo.

2a) Ram in disk se da enostavno zamenjati, tudi cena je ista kot za navadne PCje, saj so tudi komponente iste. Kar se pa tiče grafike za iMac-a pa ne bi vedel. Mislim, da ni možno.
2b) Dodatna oprema deluje brez problemov. Mogoče je treba za kak eksotičen printer celo iskati driverje, večina stvari pa deluje popolnoma plug&play (prenosni diski, usb ključi, card readerji, ...).
2c) Tipkovnico se sicer da zamenjati (mislim, da ima le USB priključek), a ko se boš navadil na Mac tipkovnico, ne boš hotel več nazaj na "mehko prenosnik tipkovnico". Verjemi... govorim iz izkušenj
grin1.gif


3) iLife 08 ne uporabljam pretirano. Ene parkrat sem uporabljal iMovie in je v primerjavi z Windows Movie Makerjem veliko boljši in enostavnejši.

4) Ne vem, če je možno na obroke, najbolje bo, če se pozanimaš. A vem, da boš dosti ceneje prišel skozi, če boš pogledal pri severnih sosedih. Primer: http://www.m-store.at
 

frik

podporočnik
23. jul 2007
252
0
16
39
Domžale
V SLO se da nabavit z Amex-om na 12 obrokov ... kdo kej ve za Avstrijo, če lahko tam tudi na obroke z Amex-om vzamem?
 
Nazadnje urejeno:

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
plačilna je plačilna.. tuki al pa tam.. kako pa tebi trgajo pa ni njihov problem.. itak keš dobijo takoj
 

frik

podporočnik
23. jul 2007
252
0
16
39
Domžale
Ja, ampak vseeno nimajo povsot, kjer je Amex način plačila tudi na obroke I guess ?

Torej dejansko dajo tm na obroke, je že kdo tko vzel ?



Še tole me zanima:

pri "Apple iMac 24" (Core 2 Duo, 2.4GHz)" piše, da ima grafično ATI Radeon HD 2600 PRO.. to pomeni, da je tudi ekran HD in bere HD medije ?
 
Nazadnje urejeno:

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
728
113
www.jernej.org
HD je pač delček imena grafične kartice. Je pa grafična sposobna dekodirati HD vsebine. Ekran ima resolucijo 1900x1200, kar je več kot dovolj za full HD vsebine. HD medijev (hd dvd, bluray) pa ne bere, saj ima le 8x SuperDrive (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW)...
 

frik

podporočnik
23. jul 2007
252
0
16
39
Domžale
Aham, hvala ti!

Za kake igrice igrat je pa boš met Windows OS tudi gor inštaliran verjetno ?
 

dbest

Pripravnik
24. sep 2007
254
0
16
da ne odpiram nove teme ...... zdaj ko imajo appli intel me zanima ali lahko applov OS naložim tudi na ne-apple računalnik?
 

jgfd

Pripravnik
7. sep 2007
348
0
16
nabavis enake komponente kot jih ima Apple, ce jih se nimas
Kupis OS X in instaliras

pomoje bi moralo delat
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
728
113
www.jernej.org
Ni tako enostavno... mac računalniki imajo namesto BIOSa EPI... zato je treba Instalacijski DVD še prej Patchati, če želiš, da instalacije steče. Sicer je pa zadeva načeloma možna. Več boš našel na osx86project.org
 

Edvard

Pripravnik
30. okt 2007
559
0
16
1. Tipkovnica na novih iMacih je zelo podobna tipkovnici MacBooka, torej je občutek podoben kot pri tipkanju na prenosnik.
2. iMovie je super, za resno delo pa imaš seveda Applove in Adobejeve programe.

Kar kupi, toplo priporočam. EPL je zadnje čase najcenejši prinas.
 

AfterEight

Fizikalc
16. sep 2007
1.217
0
36
Zanimivo kako so ljudje pripravljeni preplačati zadevo samo zato, ker jim je simpatična. Osebno sem na macu zdržal pol leta, ko sem nazaj prešaltal na PC sem se počutil odlično. PC po meri + Linux je edina prava pot.
smile-1.gif
(flame on)
 
Nazadnje urejeno:

dbest

Pripravnik
24. sep 2007
254
0
16
Citat:
Uporabnik AfterEight pravi:
+ Linux je edina prava pot.
smile-1.gif
(flame on)
in s titom naprej. linux je za znalce in še vedno marsikaj ne špila kot bi moralo. torej ostajajo winsi in baje apple edina izbira.
 

AfterEight

Fizikalc
16. sep 2007
1.217
0
36
No se strinjam pot na Linux je težka, jaz furam dual boot z XP-ji in mi še vedno ni uspelo vsega vzpostavit v Linuxu. Sicer pa to ne spada več v to temo.
 

Edvard

Pripravnik
30. okt 2007
559
0
16
dbest: če sem jaz mojo celo familijo spravil na Ubuntu že pred dvema letoma in pol, potem Windows in Mac še zdaleč nista edina izbira. Je pa res, da sta Mac OS X v drobovju izredno podobna sistema, le da je prvi za uporabnike bolj našminkan in tudi drugače priročen.

Že zdavnaj pa je npr. inštalacija Linuxa lažja od inštalacije Windows.
 

SyncMaster

Pripravnik
6. sep 2007
231
0
16
kako pa je z paralelsi nekdo je zapisal, da so taki windowsi počasnejši -verjetno če imaš 2GB rama nima veze al?