Covid-19 Aplikacija za sledenje

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
728
113
www.jernej.org
Najprej je treba razčistiti, da aplikacije niso razvili niti nemci. Gre zgolj za uporabniški vmesnik za dostop do t.i. funkcije "beleženja stikov". Samo poslovno logiko sta razvila Apple in Google in je že lep čas nameščena na vseh podprtih telefonih. Tako da se prosim vzdržite tudi izjav "jaz si tega nikoli ne bom namestil", saj imate vso logiko za "sledenje" nameščeno že kar nekaj časa.
Za razliko od tebe sem dejansko pogledal del kode nemške (in švicarske) aplikacije. Ne gre zgolj za uporabniški vmesnik. Google in Apple sta razvila zgolj in samo API, ki na podlago bluetootha in random generiranih ključev anonimno sledi stikom. Poslovno logiko zadaj (backend in komunijacija app/backend) pa razvije vsak svojo. Ne bo te slovenski app opozoril, da si bil v stiku z okuženim nemcem... pa čeprav oba v ozadju uporabljata google/apple api. Poleg tega so pa v tujini razvijali app še predenj je bil Google/Apple API razvit... in so imeli tudi delujoč prototip... šele kasneje so preklopili na drug API. Sicer priznam, da sem mogoče lahko napisal kako neumnost, ker si nisem vzel več kot 15 minut za pregled kode... in ravno zato pišem, da je zadeva prekompleksna, da bi jo lahko nekdo (brez izgube) implementiral in vzdrževal za 4k€ bruto. Da bi pa uporabljal nekaj, česar tisti, ki je to postavil niti ne razume, pa nikakor ne pride v poštev.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Za razliko od tebe sem dejansko pogledal del kode nemške (in švicarske) aplikacije. Ne gre zgolj za uporabniški vmesnik. Google in Apple sta razvila zgolj in samo API, ki na podlago bluetootha in random generiranih ključev anonimno sledi stikom. Poslovno logiko zadaj (backend in komunijacija app/backend) pa razvije vsak svojo. Ne bo te slovenski app opozoril, da si bil v stiku z okuženim nemcem... pa čeprav oba v ozadju uporabljata google/apple api. Poleg tega so pa v tujini razvijali app še predenj je bil Google/Apple API razvit... in so imeli tudi delujoč prototip... šele kasneje so preklopili na drug API. Sicer priznam, da sem mogoče lahko napisal kako neumnost, ker si nisem vzel več kot 15 minut za pregled kode... in ravno zato pišem, da je zadeva prekompleksna, da bi jo lahko nekdo (brez izgube) implementiral in vzdrževal za 4k€ bruto. Da bi pa uporabljal nekaj, česar tisti, ki je to postavil niti ne razume, pa nikakor ne pride v poštev.

Saj tega nisem nikjer trdil. Google in Apple sta razvila zgolj del o "sledenju stikov". Centraliziran backend pa seveda potrebuje vsak svoj, iz logičnih razlogov. Ampak vloga omenjenega backenda je bolj ali manj zgolj zaradi nudenja infrastrukture (sporočanje stikov in obveščanje ljudi). Sam srž aplikacije pa živi znotraj Googlovega in Applovega API-ja in ni pod nadzorom naše (nemške) aplikacije.

Glede 4k€ bruto... Zadeva je bila že javno opredeljena kot PR stunt. Pač neke vrste poceni reklama za podjetje. Ne vem zakaj si se zdaj že 2x spotaknil ob tole, saj nima nobene veze s samim delovanjem aplikacije :)
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
V tistih državah, ki aplikacijo že uporabljajo, pišejo, da ima en kup false alarmov in to pozitivnih in negativnih. V Franciji jo je namestilo 4 milijone ljudi in v času nekaj mesecev je javila menda 14! opozoril. Poleg tega ni varna, ker se da promet prestrezati in uporabljati v namene, za katere aplikacija ni bila narejena.
Vir: pogovor s strokovnjakom za varnost v prvem postu.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Jaz bi prosil, da vsi zagovorniki aplikacije pritisnete na vrado, da uzakoni še aplikacijo za gripo in ostale podobne bolezni. Zakaj bi delali izjemo za korono?

Gripa je nazadnje naredila pandemijo pred ~100 leti in je trenutno pod nadzorom (imaš cepivo in vse). Podobno velja tudi za ostale bolezni.

Tukaj je govora o nekontrolirani pandemiji, zaradi katere so marsikje polne mrtvašnice in morajo trupla skladiščiti v hladilnih tovornjakih. Če pri nas ni "akcije" še ne pomeni da je ne bo - bolje biti pripravljen kot pa da nas "preseneti".

Ker še ni cepiva, je edini možen ukrep preprečevanje stikov. Ker to vedno ni možno - ljudje pač ne morejo biti 1+ leto doma, je fino če lahko beležimo te stike in bolj ciljano ukrepamo. In točno temu je namenjena aplikacija.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.330
2.274
113
False alarm.
Gantar: Okuženi ne povejo, s kom so imeli stike. Pa s programom prav tako ne bodo!
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.933
1.094
113
www.adriamedia.si
Mislim, da ni smisel aplikacije v tem, da ima potrjeno okuženi z virusom to aplikacijo. Ni nobene potrebe, ker ta mora biti v izolaciji in mesta izolacije ne sme zapuščati, niti se ne sme družiti z drugimi. Aplikacija tu ne menja nič in ničemur ne pripomore. Taka aplikacija se težko izkoristi za nadzor karantene.
Aplikacija ima nek smisel, če jo uporablja večina tistih, ki danes meni, da so zdravi in se bolj ali manj previdno družijo z drugimi. Ko je nekdo okužen, bodo tisti, ki so bili po pameti aplikacije z njim v stiku v zadnjem času, obveščeni, da obstaja možnost okužbe in da naj bodo bolj pozorni, zmanjšajo stike z ostalimi.

Točno to. In jaz jo bom namestil.

Res pa je, da tega ljudje, ki nimajo dovolj soli v svoji glavi enostavno ne razumejo. Zadnjič sem neuspešno to poskušal dopovedati diplomirani farmacevtki. Ona je menila, da je to potrebno samo za okužene. Pa prav za njih je povsem neuporabna. Res pa je, da ne vem, če zna na svojem telefonu poslati SMS. Izpita z avto nima, tehnične stvari ji zrihta mož.

In žalostno je, da tak naredi faks (oz. že srednjo šolo).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.040
4.049
113
False alarm.
Gantar: Okuženi ne povejo, s kom so imeli stike. Pa s programom prav tako ne bodo!
Seveda ne bodo, ker se bodo potem bali za posledice dejstva biti okuzen. Ja, mogoce, ce bodo imeli hude simptome, drugace bodo pa pretolkli.
Tako kot sem pred parimi tedni omenjal. Tudi zato je tudi aplikacija obsojena na fail.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Floki

Guru
6. sep 2007
9.898
3.021
113
Mirsi danes so zagnali 5G, a že imaš folijo na glavi da te ne okuži s COVID19. Veš kako enostavno ti bodo šele preko 5G sledili.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.789
-255
113
Seveda ne bodo, ker se bodo potem bali za posledice dejstva biti okuzen. Ja, mogoce, ce bodo imeli hude simptome, drugace bodo pa pretolkli.
Tako kot sem pred parimi tedni omenjal. Tudi zato je tudi aplikacija obsojena na fail.
Če okuženi ne bodo povedali, bo pa aplikacija povedala. Je Beovičeva zadnjič čisto jasno povedala, da bo aplikacija epidemiologom pomagala poiskat stike, ker okuženi ne pozna vseh na žurki, se slabo spomni... In bi rekel da Beovičeva ve o podrobnosti delovanja app več kom mi. Mogoče pa aplikacija le ni tako zelo anonomna, kot se govori.

Aplikacija ni noben fail, bo čisto lepo opravljala svojo nalogo vohunjenja za državljani, čemur je tudi namenjena. Sploh ko spet pridejo kake posodobitve.
Ja, za preprečevanje okužb bo res neučinkovita, to pa ja.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Če okuženi ne bodo povedali, bo pa aplikacija povedala. Je Beovičeva zadnjič čisto jasno povedala, da bo aplikacija epidemiologom pomagala poiskat stike, ker okuženi ne pozna vseh na žurki, se slabo spomni... In bi rekel da Beovičeva ve o podrobnosti delovanja app več kom mi. Mogoče pa aplikacija le ni tako zelo anonomna, kot se govori.
Ti pač zelo selektivno verjameš.
Kje se giblješ, je za začetek popolnoma jasno tvojemu operaterju. Te s triangulacijo vsaj v urbanih okoljih zelo lepo določi, zunaj pa pač malo manj - še vedno pa za vsak trenutek ve, na kateri bazni postaji si priklopljen.
(Da tam, kjer je zanimivo, zainteresirani lahko vrine svoje pass-thru postaje in pobere IMEI naprav v bližini niti ne bi.)
Proizvajalec modemskega dela telefona priskrbi svoje gonilnike za ta del - tudi tam bi ti lahko sledili.
Proizvajalec OS ima načeloma dostop do vsega HW, torej lahko (ne glede na tvoje nastavitve) dostopa do WiFi, GPS, BT, ...
Proizvajalec aplikacij mora po navodilih proizvajalca OS uporabnika prositi za dovoljenje za uporabo določenih storitev. Očitno še vedno verjameš, da proizvajalec aplikacije do teh storitev ne more priti brez takega dovoljenja mimo ali v sostorilstvu proizvajalca OS.

Ampak verjameš v vse to zgoraj in se ti zdi, da je prvi šibki člen aplikacija, katere izvorno kodo imaš pred seboj.

In verjameš, da Beovičeva, ki je zdravnik epidemolog ali karkoli že pozna delovanje aplikacije in vsaj načeloma lastnosti protokola DP-3T in te kot sirena Odiseja mami k temu, da bi za Janševo dobro namestil to aplikacijo k sebi.

Da pa verjameš, da bi se z aplikacijo moralo zaustaviti širjenje virusa (in je ta aplikacija fail, ker tga pač ne zmore) je pa le češnjica na torti.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
1.) Ker aplikacija posega v mojo zasebnost in bo lahko omogočla vohunjenje. Če ne v osnovni verziji pa lahko v kaki od naslednjih, saj se bo app sama posodabljala.
Hitro briši vse aplikacije, ki so zahtevale dostop do mikrofona, kamere in lokacije. Ker ti že zdaj posegajo v tvojo zasebnost in posiljajo podatke.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.609
257
113
a ti prvic pises o tej temi? sej to smo ze zanc razcistili.

jekleni: triangulacija ni tako enostavna. kr tko jo noben ne bo sel delat.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.871
113
pri taščici
In kako dolgo bo okuženi sporočal da je okužen?
Kdaj bo app zbrisala to oznako uporabnika?
Spremljam eno osebo ki je bila pozitivna marca pa potem se 1x in se precej giblje v javnosti.
Če bi se srečal s tako osebo bi moral.pri obisku zdravnika narediti kljukico na vprašalniku glede stika z okuženo osebo. Do kdaj bo app tako os bi označevala za pozitivno
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.330
2.274
113
Okuženi NE bo sporočal, da je okužen. Aplikacija bo.
Vsak uporabnik tel dobi edinstveno šifro. Ko si okužen, si okužen! Razen, če se odkužiš - po 3 mesecih v bolnici.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.221
3.374
113
A ti to resno? Marca je prebolel to nesnago in ti bi mu najraje vtetoviral bar kodo? Điz....