Ameriški jug, september 2023

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Lani sem obiskal zahod ZDA, zato je letos sledil meni ljubi jug. Potovanje je bilo relativno kratko (11 dni).
Obiskal sem 6 zveznih držav, naredil približno 3500 km, praktično sem se vsak dan selil.

FpNmi9W.jpg

Prvotni plan, ki pa sem ga moral zaradi izgubljene prtljage (pohodna oprema) rahlo spremeniti

pwevgmB.jpg

Dejanska pot


VF6ZdOr.jpg

Kljub temu, da sem ogromno prevozil, je bila vožnja nadvse enostavna. Mest sem se večinoma izogibal, ceste so lepe, gužve ni, vozniki nenormalno obzirni. Čeprav sem delal med 300 in 600 km na dan, nisem bil utrujen. Američani res lepo vozijo, kot zanimivost, če te pohopsajo na radar, med tem ko je delo na cesti, je kazen dvojna. Če povoziš delavca, zapor. Zelo visoke kazni imajo tudi, če mečeš smeti iz avta.

HoykeZg.jpg

Dan se začne z ameriškim zajtrkom. Tale zadeva te energijsko drži po konci cel dan. Kavo dotakajo stalno (kot v filmih), je pa dokaj švohotna, vendar se navadiš. Kader je neverjetno prijazen, odprt, vendar ne na posiljen način. Sistem napitnin je zoptimiziran, ravno tako plačevanje samo

aW5oG3G.jpg

Po jugu je takih cerkvic malo morje, so sicer zelo skromne, večinoma baptistične.

jX8im3L.jpg

Orožje v njih ni dovoljeno :D

0jb34gn.jpg

Seveda, BBQ. Brez tega ne smeš videti juga. Tole je sicer brisket (goveja prsa), ki je tradicionalen v Texasu (žal ga nisem obiskal). V Carolinah so bolj znani po prašičih. Zelena reč je listnati ohrovt, poleg okre najbolj uporabna zelena reč na jugu.

Q9oMI6G.jpg

Petarde so kot cerkve, na vsakem koraku

j96WBnJ.jpg

Spal sem večinoma po cheap obcestnih motelih, ki pa niso tako poceni (70 - 100 dolarjev na noč). V bistvu je spanje najdražje v USA, vse ostalo je primerljivo z nami, če ne celo ceneje.

CXFaFHr.jpg

Počutil sem varno, čeprav te tak napis malo prestraši. Incidentov ni bilo, edino eno noč, me je prebudil model, ki je spraševal, če sem jaz naročil crack...ko sem pojasnil da ne, se je opravičil in šel. Tisto noč vseeno nisem več zaspal...

a52lhdu.jpg

Alabama je znana po svoji BBQ pripravi piščanca, ter njihovi beli omaki.

lHoDloZ.jpg

Ker naredijo ogromno bbq-ja, potrebujejo tudi proper smoker.

AsA5Am1.jpg

POYQf1o.jpg

J8u1AMW.jpg

Takih Stephen King vibov, je ogromno.

W7pRmLy.jpg

Ogromno imajo tudi prodajaln alkohola, so pa do popivanja na ulici netolerantni in hitro fašeš kazen ali celo zapor...za turistične točke to ne velja.

wAa2cjz.jpg

V Savanah sem obiskal mikro pivovarno, kjer se je zopet izkazala njihova gostoljubnost, na koncu sem se moral skoraj skregati, da sem lahko pustil vsaj napitnino, ker računa ni hotel izdati, po 6. pirih :D
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
WipOP6F.jpg

Čeprav jug ne slovi po naravnih presežkih, za razliko od zahoda, se tudi tukaj najdejo biseri. Tole je providence canyon.

H0NYrRB.jpg

Sladkovodni raki se veliko jedo po jugu, odlična delikatesa, je pa veliko obiranja.

r8ImueH.jpg

Bombaž. Zadeva, ki je bogatila jug, konec koncev se je zaradi njega tudi začela državljanska vojna.

gF1Vupf.jpg

Muzej posvečen trpljenju črnske rase. Sam sedaj nisem opazil kakršne koli segregacije, ravno tako tudi woka ne.

oitwoLd.jpg

Prohibicija je bila v USA resna zadeva, sploh na jugu, ker se je ogromno Moonshinalo, v končni fazi se je tudi Nascar razvil zaradi predelav avtomobilov za namene bežanja pred roko pravice.

zzEUaqz.jpg

Spanish moss je še en predstavnik juga. Gre za rastlino, ki spominja na lišaje, vendar to ni...doda pa jugu ta res misteriozen vibe (RDR2 fani)

f3VtzeX.jpg

Pastrami. Sicer gre za bolj severno/kanadsko jed, ga pa lahko okusiš tudi na jugu. Tradicionalno notri sicer ni sira, ta ga je imel.

Rl6WOsE.jpg

vY6JxtW.jpg

Ameri so res veliki domoljubi, zastavo vidiš viseti praktično na vsakem vogalu. Sem pa videl tudi ene dve confederate flag.

BcnbCQF.jpg

Aaa, slavni Bourbon street. Zame popolnoma brezvezen, kot vsa ostala popularna mesta...Isto kot Vegas: freak show. Sicer kot trivia, New Orleans je bil včasih francoski, kar se še sedaj pozna. Ker je pa Napoleon potreboval denar za (o)hranjenje svoje vojske, ga je za drobiž prodal Jeffersonu.

1dK6JhB.jpg

a6wFhgC.jpg

Takole se pa čaka v vrsti za dobro hrano. V tem primeru jambalaya, nekašna paella...

vGesLIi.jpg

Aligatorjev je po močvirjih ogromno, splača se it peljati s Airboatom

ByxPCpB.jpg

Ko narediš tako hud komad, da ti ga dajo na vse meje zvezne države...

26sSUG6.jpg

V Luisiani so poplave stalnica, zato so vse hiše kaka 2m od tal
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
T8HhHTF.jpg

Mississippi pomeni velika reka. Res je velika, tako zelo, da deli dve zvezni državi.

aU4zIeY.jpg

Walmart gre v korak s časom...že tako zavaljenim Američanom, ponuja električne nakupovalne vozičke, seveda sem ga moram sprobati :D

yrQNHAZ.jpg

Bencin je približno enkrat cenejši kot pri nas

QwoWUQZ.jpg

Nashville

n9s3lXf.jpg

Atlanta

jLUFFCQ.jpg

Ogromno je takih napisov

SAzEvqG.jpg

Tole sem tudi prvič videl. Ko gredo na dopust z avtodomom, za seboj vlečejo svoj avto. Kolesarjev praktično ni.

gbtbRbK.jpg

Če mene vprašate, je to glavni krivec za njihovo debelost. Za simbolično ceno kupiš kozarec in nato refilaš po mili volji...Tudi sicer po turističnih ulicah malo pijejo pivo ali pa vino. Precej raje imajo sladkaste zmrzline, kamor dodajo kak alkohol.

O2xYP3y.jpg

YEi7uZy.jpg

Chattahoochee nosi ogromno indijanske zgodovine, tukaj se je zgodilo veliko gorja
 

SavageSam

Fizikalc
26. mar 2012
234
67
28
Koliko pa te približno takle špas stane? Sem bil 20 let nazaj na Floridi, Orlando, Cape Canaveral, Ewerglades... rent-a-car, pa me zanima primerjava stroškov? Kolk je šla ZDA gor cenovno v teh letih?
 

Ss304

Fizikalc
31. jul 2020
114
138
43
Domen,škoda ker vidim samo 2 sliki...me pa že sam opis fascinira..kapo dol!
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Čudno...ostali niso imeli teh težav.
Drugače je tukaj isti potopis, mogoče dela bolje...