Alkoholizem - zdravljenje

Tody

Zelenc'
28. maj 2020
13
0
1
Večina ljudi išče pot ven, stran od bolečine. Te bolečine so v večini psihološke. Pa da ne bo kdo rekel da je OP slab oče. Daleč od tega (vsaj po tem kar je napisal), vendar se vsi ne znamo/ znajo soočiti z življenskimi problemi. Zato imamo tudi slovenčki eno višjih samormolinih stopenj. Ali sem zadosti dober, ali zadosti zaslužim, bom našel kdaj punco, ali naj imam otroka, ali lahko povem staršem da sem gey... Milijon takih vprašanj, ki jih se ponavadi pokažejo v najstniških letih... Nekateri najdejo sami pot in odgovore, nekaterim pomagajo starši nekaterim družba. Alkoholizem je sicer bolezen ni pa neozdravljiva, pač je lažje in ceneje dobit litr vina kot gram koke...

Noben alkoholik ki spije 3 litre vina na dan (sam!) se ne bo zbudil pa rekel, veš danes pa ne bom več in srečno živel naprej. Noben ne umre nedolžen, žviljenje vsakega pojebe...
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Me je kr mal strah vprašat - Kako gre pa sinu?

Covid je žal preprečil zdravljenje. Sedaj pa čakam, da ga čim prej pozovejo.

Opazil sem, da je začelo zmanjkovati steklenic v kevdru (čeprav ga ne pijem, pridelujem žganje).

V obupu sem mu rekel, da če še kdaj vidim, da zmanjka kakšna steklenica, razbijem vse pred njegovimi očmi. Sedaj je klet pod ključem.

Zadnje čase je šlo kar ok. Dobil je normalno barvo, začeti je deloval bolj zrelo, so se pa spet začeli pojavljati vedenjski vzorci, značilni za alkoholike (laganje, prikrivanje, beg v samoto). V zadnjih 10 dneh sem ga celo dvakrat zavohal. "Spet piješ?" "Ah, ne, kaj ti pa je??" :rolleyes:

Sreča je, da nima partnerke in otrok. Tak človek ni primeren za družino. Rabi VSAJ leto dni popolne abstinence.

Sam sem začel obiskovati online AA sestanke. Tam nas je veliko, ki smo že nekaj desetletij trezni, se pa zavedamo, da lahko vsak trenutek pristanemo na starih tirih. V tem obupu in grozi. Zato se osebno vsako noč pred spanjem zahvalim višji sili, da sem preživel dan trezen. Po tolikih letih. Vem, da če samo malo spustim "gard", je konec z mano in mojo družino.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
ja stvar je taka da tega nisi NIKOLI čisto ozdravljen.
samo dražljaji se iz vsake ure/dne spremenijo v enkrat na teden, enkrat na mesec, enkrat na leto... mogoče le ena huda želja enkrat v zadnjem desetletju. ampak če takrat popustiš je to to,kot da bi spustil jez. težko zaustaviš oziroma se moraš res dobro poznat da veš do kje greš lahko. pa mislim da se večina vseeno preceni in konča spet na začetku. vsaj kar berem te zgodbe.

runo vse tiste flaše ali glej da res ne more do njih ali pa se jih znebi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gurman5

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Nikoli ne bom pozabil (pa je tega že več kot 50 let), kako nas je pokojni učitelj v 4. razredu peljal na ekskurzijo v eno lokalno tovarno. Vsi veseli, pridemo pred tovarno in tam ... pokojni ate na tleh, pijan kot mina. "Runo, poskrbeti moraš za očeta! Pelji ga domov." Prijel sem ga in ga odvlekel proti domu. Doma me je pa mama nahrulila, kaj vodim domov tega pijanca, ko bi moral biti v šoli. Pa vsak drugi dan:"Runo, ura je toliko in toliko, ateja ni, verjetno je spet kje obležal. In sem moral iti po vasi ter ga iskati in ga vleči domov. Pa ko sem bil v vojski ... Mesec dni me ni bilo in že ga je ruknil vlak. Pa padanja po tleh, ko je bil že zelo star ...

Ah, dragi ate, Bog ti daj mir počivat ... (pišem s solzami v očeh).
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Mislim, da alkohol v kakršnikoli obliki NE sodi v hišo alkoholika. Ker to je le dodatna skušnjava. Koristi ni čisto nobene od tega, razen, če vam prinaša dodaten prihodek. V primeru, da pridelovanje tvoj hobi, bi bilo pa bolje, da se fokusiraš na kakšno drugo pridelavo žal.

Na splošno pa nisem zasledil v starih postih, kako sin sploh živi? Ima redno službo, hobije, punco, ga kaj posebnega zanima, itd? Obstaja kaj v njegovem življenju, kar bi ga lahko odvleklo proč od alkohola ali je edini plus prav steklenica? Ker nezadovoljen človek bo iskal nekaj, kamor zbeži in alkohol je za to žal idealen.

Žal poznam take primere in so hudičevo težki, ker logika, s katero "trezni" gledamo na to, ne zdrži. Nam enostavno ni jasno, ampak to je zato, ker imamo druge dražljaje (manj uničevalne), ki nam okupirajo ves čas.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Nikoli ne bom pozabil (pa je tega že več kot 50 let), kako nas je pokojni učitelj v 4. razredu peljal na ekskurzijo v eno lokalno tovarno. Vsi veseli, pridemo pred tovarno in tam ... pokojni ate na tleh, pijan kot mina. "Runo, poskrbeti moraš za očeta! Pelji ga domov." Prijel sem ga in ga odvlekel proti domu. Doma me je pa mama nahrulila, kaj vodim domov tega pijanca, ko bi moral biti v šoli. Pa vsak drugi dan:"Runo, ura je toliko in toliko, ateja ni, verjetno je spet kje obležal. In sem moral iti po vasi ter ga iskati in ga vleči domov. Pa ko sem bil v vojski ... Mesec dni me ni bilo in že ga je ruknil vlak. Pa padanja po tleh, ko je bil že zelo star ...

Ah, dragi ate, Bog ti daj mir počivat ... (pišem s solzami v očeh).
Mater ko tole berem, ti in takšni s tvojimi izkušnjami bi morali biti del obveznega izobraževanja v srednjih šolah in na koncu OŠ. Ni hec tole in šele skozi takšne zgodbe se vidi, kaj si vsi povzročamo s toliko tolerance do alkohola.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Glede na AA je alkoholik vsak, kateremu alkohol prinaša težave. Ni važno, če pije vsak dan, 1x tednesko ali 1x mesečno. To je progresivna zadeva, če je posameznik osebnostno bolj subtilen, lahko hitro zabrede. Pri 20ih, 30ih ali 60ih.

Pri tej bolezni je tako, da človeka enostavno pogoltne. Pije, da se sprosti, da zatre čustva, da lažje zaspi, ker mu paše, ker mu je super, ker mu je všeč okus, ker je "boljši" ... Štos je, ker je tega res ogromno. In "vsak" ima doma alkohol. Sama beseda "alkoholik" se res sliši čudno, je pa prisotna v življenjih premnogih ljudi.

Kakšne zgodbe berem na tistem forumu o družinah alkoholikov .. ena jo je fasala direkt na nos. Že drugič. Tokrat je spokala, on bo pa sedel mesec dni. :bonk:

Če se nekdo res hoče pobrati ven iz tega, mora prestrukturirati svojo osebnost. Zamenjati celotni vrednostni sistem. Nobenih laži, takih in drugačnih zank, prikrivanj ... Najprej prekinitev aktivnega pitja, nato pa rehabilitacija. In prositi višjo silo, da ga reši. Ker se sam enostavno ne more. To ni hec. Vsak trenutek lahko sede v avto, pograbi sekiro ... u figure ... Branje črne kronike dnevno pove dovolj.
 
Nikoli ne bom pozabil (pa je tega že več kot 50 let), kako nas je pokojni učitelj v 4. razredu peljal na ekskurzijo v eno lokalno tovarno. Vsi veseli, pridemo pred tovarno in tam ... pokojni ate na tleh, pijan kot mina. "Runo, poskrbeti moraš za očeta! Pelji ga domov." Prijel sem ga in ga odvlekel proti domu. Doma me je pa mama nahrulila, kaj vodim domov tega pijanca, ko bi moral biti v šoli. Pa vsak drugi dan:"Runo, ura je toliko in toliko, ateja ni, verjetno je spet kje obležal. In sem moral iti po vasi ter ga iskati in ga vleči domov. Pa ko sem bil v vojski ... Mesec dni me ni bilo in že ga je ruknil vlak. Pa padanja po tleh, ko je bil že zelo star ...

Ah, dragi ate, Bog ti daj mir počivat ... (pišem s solzami v očeh).


oj eno vprašanje....zna biti da je tudi kaj v genih... si morda z zdravnikom kaj okrog tega govoril? Alkoholizem kot tak ni bolezen, ki se prenaša iz generacije v generacijo, nagnjenost pa bhi znala biti. če še nisi povprašal zdravnikov kaj okrog tega, jih le daj

vse se reši tud to se blo
 

B81

22. jul 2007
34.262
8.813
113
Alkohola ne sme biti v hiši sploh, če ima kdo težave. Če pride obisk, se da sok in voda na mizo, "ja alkohola pa pri nas nimamo" (itak vsi vedo, kaj je problem).
Ne v kleti, ne v kuhinji, nikjer.
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.149
4.593
113
Alkoholiku je gotovo v pomoč, če alkohola v hiši ni. Ampak vseeno bo v današnji svobodni družbi hudirjevo težko preprečiti, da nekako pride do njega. Za zasvojenca je pravi odgovor zdravljenje. Gotovo pa preveč pijejo tudi nekateri ljudje, ki še niso zasvojeni in bi se temu lahko sami odrekli. Takim pa bi morale biti dovolj batine.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.046
389
83
44
dolenska
Malo me tale tema mede, ker kot pišete je pijanc vsak, ki pije po neki rutini. Al se ga nažge vsak dan ali enkrat na mesec. Povdarjate nasilje povezano s alkotom. Jaz sem živel s očetom, ki je bil nasilen. Jih pa ogromno pozman, ki tudi dosti pijejo a niso nasilni. Dejansko je razlika samo v komunikaciji. Če so trezni so pač skromnih besed.
Vsaj naj pije kolikor mu paše sam da s tem ne škoduje okolici.
Če malo širše pogledamo: kadilcu zmanjka čikov je tudi tečen in lahko nasilen. Seveda te ne bo s prve na gobec a če baba dost žnara.... Potem tele energijske pijačke. Vsi jih pijejo na muč. A to pa je zdravo. Ker nisi omamljem, to je kul. Pijancu nasilnežu in pjancu, ki ga vedenjsko spreminja, ki postane malomaren do sebe, tem bi jaz pomagal.
Če bi bila taka borba proti lenuhom na sociali, bi vsi delal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Spremljevalka

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Saj pravim, da je trenutno pod ključem. Če bo vdrl in ukradel steklenice, bo spokal po hitrem postopku. Sicer pa, če bo hotel piti, bo pil, na mojo žalost, saj je odrasel.

visek_izobrazbe,

sigurno obstaja neka genetska predispozicija. Tudi star foter je bil težki pijanec. Se ga je za božič napil, šel ležat, ženska ga je zalila s škafom vode, potem je pa cela familija bežala, ker je z nožem letel za njimi. :rolleyes: Tamali ima pa tudi očitno te gene. Kri je kri.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Nobene genetike ni tu, je pa vzor in vzgoja. Tudi če ni pri tebi dobil "vpogleda v krasen svet alkohola" ga je pač dobil od starega fotra, soseda,...
 
  • Všeč mi je
Reactions: jello in brane_new

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.149
4.593
113
Vsaj naj pije kolikor mu paše sam da s tem ne škoduje okolici.
Če malo širše pogledamo: kadilcu zmanjka čikov je tudi tečen in lahko nasilen. Seveda te ne bo s prve na gobec a če baba dost žnara.... Potem tele energijske pijačke. Vsi jih pijejo na muč. A to pa je zdravo. Ker nisi omamljem, to je kul. Pijancu nasilnežu in pjancu, ki ga vedenjsko spreminja, ki postane malomaren do sebe, tem bi jaz pomagal.
Če bi bila taka borba proti lenuhom na sociali, bi vsi delal.
Tudi lenoba je bolezen. Ki se je sistemsko pač trenutno ne zdravi. Zdravilo so baje že iznašli v Severni Koreji in nekoč v Kampučiji :).
Kadar človek brez nečesa ne more normalno funkcionirati, je pač zasvojen. To je lahko alkohol, cigareti, kafe, droge in tudi nekemične zasvojenosti. Denimo igranje video iger, hrana, mogoče za koga neka oblika rekreacije, mogoče za koga, da ima vedno nov gadget, avto boljši od soseda, pretirano čisto stanovanje, ...
Posledice zasvojenosti za okolico pa so različne in pač glede na to je treba to bolj ali manj resno obravnavati.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.210
113
Ne skrivaj neuspeh za genetiko. NE SKRIVAJ!
Si prepoznal krizno situacijo. AKCIJA! Ti garantiram da boš dobil novega sina in bosta šla pri 40 letih skupaj ribe lovit.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Pepe kakšna bolezen je pa vsiljevanje mnenja?
Medicina je dala že zdavnaj za vsako obnašanje in stanje človeka ime bolezni ali stanja.
In po tej logiki, je vsak človek bolan. En pretirano ribe lovi, drugi pije, tretji druge babe gleda, četrti ve o vsem vse....... itd itd.
Pa da ne bom izven teme. Alkohol je k(hurba). Sploh če je nasilje vmes. Če se sam spomnim mal meni znanih pjančov in delnih uživalcev alkohola.
Pa mi ni jasno zakaj eni pijejo. Za ene mi je pa čist jasno.
 

Spremljevalka

Zelenc'
10. avg 2020
12
14
3
Pozdravljeni!
Spremljam alkoholika, ki se je po dolgih letih odvisnosit odločil za korak iz nje. Imava že datum na prvi pregled, me pa zanima, če ima kdo konkretne izkušnje z zdravniki. Namreč, berem nekje, da nekateri izjemno radi posegajo po tabletih in jih predpisujejo na počez, tako da marsikdo potem alkohol zamenja za tablete. Tega ne želiva. Glede na to, da Lj še vedno ne sprejema pacientov, sva zazdaj naročena v Begunjah. Želela bi si zdravnika, ki je odprt tudi za pogovor, ne le za "kemijo". Ima kdo kak konkreten nasvet, konkretno izkušnjo? Hvala že vnaprej.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.174
267
83
Mogoče si preberi (mislim da se na pašniku dobi) kakšna knjiga od dr. Ruglja. Sicer je imel svoje "fore", ampak daleč najučinkovitejši pristop od kogarkoli v Sloveniji (pardon, celi Jugi) - če se mene vpraša itak samo to "pali", ne glede na odvisnost (alkohol, droge ali karkoli drugega). Sicer ko bereš izgleda šovinistično, ampak ima tisti tipični scenarij on pije, ona "trpi" in ga prenaša, kar povzroči spiralo - ona ga dejansko podpira v tem kar on dela, ker ne postavi ultimata. Odtod njegovo napačno razumevanje da je ženska vsega kriva. Ok, tu so še scenariji samski prileten moški, ampak je več kot en stavek že. Je pa prvi ki alkoholizem ni vezal an osebo (kot individuum), ampak ga razširil na celico (družino, okolico...) in v luči tega je razumevanje drugačno.
Drugače z enim stavkom (ali dvema), kaj je bistvo njegove ga "zdravljenja" kot ga opisuje: alkohol je "zamenjal" z drugo odvisnostjo, torej domača naloga: "toliko in toliko žigov iz hribov, pa toliko in toliko knjig do tedaj in tedaj ko se vidiva.." tako da nima časa za nič drugega, pa potem ni skušnjave. Se pravi ča ima res voljo se, potem ko bo premagal začetno fizično abstinenco, polno zaposli z različnimi stvarmi, si naredi deadline-e, pa je... vem, verjetno težko za nekoga takega. Skratka nezdravo odvisnost zamenjati za zdravo (pa telovadba ni ok ker ne moreš 8-10 ur na dan telovadit, lahko pa 8-10 ur hodiš po hribih).
Druga stvar ki sem si jo zapolnil iz knjige pa je: ko si enkrat alkoholik si vedno alkoholik (samo da si "zdravljen", ne pa ozdravljen), in ko prvič spet spiješ kozarček (pa naj bo to po mesecu, letu ali 10. ali 20. letih letih), si spet na dnevu 1, ko si se odločil da boš nehal piti.
Hvalabogu sicer nimam osebnih izkušenj s tem, želim pa vse dobro predhodnikom in njihovim bližnjim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

Spremljevalka

Zelenc'
10. avg 2020
12
14
3
Hvala, KarEn, žal glede na zahteve zdravnika tak način ne bo dovolj, saj je problem vozniško dovoljenje. brez vključitve v stacionarno zdravljenje vozniške ne bo dobil nazaj :confused::obesise: