Alkoholizem - zdravljenje

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Nisem mislil da se ne bi stacionarno zdravil. To itak, ampak dolgoročno pa ima samo "Rugljeva metoda" neke realne učinke, vse ostalo se bere kot trači v ameriških revijah: ponovno je "odšel/la" na zdravljenje v znano kliniko za odvajanje... skratka sami povratniki. Naj naredi stacionarno (to je rešitev fizične odvisnosti), potem pa dalje - tu dalje se šele dobro začne. Ampak teorija je eno, praksa pa drugo. Želim da uspe.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Pozdravljeni!
Spremljam alkoholika, ki se je po dolgih letih odvisnosit odločil za korak iz nje. Imava že datum na prvi pregled, me pa zanima, če ima kdo konkretne izkušnje z zdravniki. Namreč, berem nekje, da nekateri izjemno radi posegajo po tabletih in jih predpisujejo na počez, tako da marsikdo potem alkohol zamenja za tablete. Tega ne želiva. Glede na to, da Lj še vedno ne sprejema pacientov, sva zazdaj naročena v Begunjah. Želela bi si zdravnika, ki je odprt tudi za pogovor, ne le za "kemijo". Ima kdo kak konkreten nasvet, konkretno izkušnjo? Hvala že vnaprej.

To, da bi se navlekel na tablete, se po moje ni za bati. Za premagovanje fizične odvisnosti se navadno predpiše apaurin ali distraneurin, alkoholna kriza pa traja okrog enega tedna. V tem času se ne bo navlakel tablet.

Za nadaljnje zdravljenje se pogosto predpišejo antidepresivi, ki pa niso nevarni. Spet, ni nujno! Poleg tega je potrebno vedeti, da zdravniki vedo, kaj počnejo.

Bolj težavno je kasnejše obvladovanje odvisnosti, torej psihološka odvisnost. Ko začne glavica govoriti, da ni nič narobe, če bi se ga 1x napil ... tega nobena tableta ne pozdravi.

Strinjam se s predhodnikom... Rugelj je bil največji strokovnjak glede alkoholizma. Sam sem npr. njegove knjige razumel šele veliko kasneje, v obdobju aktivnega pitja ni šans. Sem bil prevelik otrok, usranec...

To, da so po novem razvili obvezne delavnice za tiste, ki so pijani povzročili na cesti kakšno neumnost, je pa po moje vredno pohvale. Nobenemu, ki sede za volan intoksiciran, ne bo škodilo, da gre nekajkrat na srečanje, pogovor s psihologom in se malo zamisli.
 

Spremljevalka

Zelenc'
10. avg 2020
12
14
3
No, s tem se sooča(va) prek 30 let - to, da glava reče, da enkrat ni nobenkrat.... :eek::jok:
Kot ste znalci pred mano ugotovili - ni problem fizična odvisnost - vsaj 5 x jo je sam premagal in sam vzpostavil treznost, abstinenco in jo tudi držal od leta do treh in pol. Problem je tisti vzorec, ki tiči globoko, da ko pridejo težke stvari (in vedno pridejo!), je to najbolje utopiti... Sprememba tega vzorca - to je problem! Preobrat v glavi - to je problem. Pa njegov karakter, ker je tak presnet občutljivec, da se za vse sekira, vse mu gre do živega, vse gre na globino.

Runo, hvala za tvoj prispevek. Mogoče pri "kemiji" jaz najbolj kompliciram. Imam 20 let (grdih) izkušenj z jemanjem antidepresivov pri bližnjih svojcih in tudi izkušnjo, kako človek lahko tudi apaurin začne zobat kot kikiriki in postane "tabletka" rešitev za vse. Priznam, da se tega bojim, predvsem zato, ker dobesedno razžre osebnost, ki pa je konkretno pri tem človeku kljub odvisnosti čudovita.

Delavnice - sva dala čez. Mogoče je odvisno od kraja do kraja, ampak tele, ki sva jih midva dala čez, niso Bogve kaj. Nič, kar ne bi že vedeli ali videli in predvsem vsak, ki še aktivno pije, živi v samozanikanju in reče, da "on" že ni tak ter "meni" se to ne more zgoditi. Žal....
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Ravno za take primere pa je npr. zakon AA. Imaš strukturiran program, na katerem delaš in ki se ga držiš do konca življenja, redno obiskuješ srečanja, tako da če ti slučajno spodrsne, da te spet hitro spravijo k sebi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Spremljevalka

B81

22. jul 2007
34.483
8.956
113
Da vprašam, kaj pomeni to? Da se človek prav napije, npr. 1L vina, 10 žganih ali 10 piv? Vsak dan ali enkrat na mesec? Če spije pivo na dan, IMO ni problema, to večina na forumu spije (se mi zdi). Kaj je meja, da rečeš, človek je zapit?

BTW: sam sem iz vsaj dvakrat-na-teden-ske "fajhnosti" ali še malo več prekinil kar iz danes na jutri brez problema, ko odprejo vino na mizi, ga vonjam, kako smrdi, fuj.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Da vprašam, kaj pomeni to? Da se človek prav napije, npr. 1L vina, 10 žganih ali 10 piv? Vsak dan ali enkrat na mesec? Če spije pivo na dan, IMO ni problema, to večina na forumu spije (se mi zdi). Kaj je meja, da rečeš, človek je zapit?

BTW: sam sem iz vsaj dvakrat-na-teden-ske "fajhnosti" ali še malo več prekinil kar iz danes na jutri brez problema, ko odprejo vino na mizi, ga vonjam, kako smrdi, fuj.

1 pivo na dan je meja med manj tveganim in tveganim pitjem. Tako da 1 pivo na dan je še v mejah "normale" glede na priporočila in uveljavljene standarde. Več na nalijem.si

Bolj je vprašanje, zakaj bi sploh spil 1 pivo na dan. Zdravo ni, odžeja ne, je ogabnega okusa, po pivu smrdiš in malo si v rožicah. Ne vem, zakaj bi se človek moral giftati s tem. Če te zanima, koliko spijejo res težki pijanci ... tam 18 pivov na dan ali 4 litre vina ali dober liter žganja. Eni še kombinirajo.

Se strinjam, meni je brez alkohola veliko lepše v življenju. Če ne bi nehal, me garant ne bi bilo več nikjer.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.566
113
Odvisnost se ne meri v količini popitega, ampak v posledicah, ki jih pitje prinaša. Torej, v dejanjih ki jih narediš zaradi alkohola in tistih, ki jih zaradi njega opustiš.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.461
113
Bolj je vprašanje, zakaj bi sploh spil 1 pivo na dan. Zdravo ni, odžeja ne, je ogabnega okusa, po pivu smrdiš in malo si v rožicah.
Lej tole tvoje pisanje je popolnoma subjektivno.

Jaz lahko rečem da je pivo zelo dobrega okusa(jasno ne vsa), po enem nisi v rožicah, odžeja me tudi, glede zdravja pa tudi ni črno-belo.
 
  • Všeč mi je
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri in map

B81

22. jul 2007
34.483
8.956
113
1 pivo na dan je meja med manj tveganim in tveganim pitjem. Tako da 1 pivo na dan je še v mejah "normale" glede na priporočila in uveljavljene standarde. Več na nalijem.si

Bolj je vprašanje, zakaj bi sploh spil 1 pivo na dan. Zdravo ni, odžeja ne, je ogabnega okusa, po pivu smrdiš in malo si v rožicah. Ne vem, zakaj bi se človek moral giftati s tem. Če te zanima, koliko spijejo res težki pijanci ... tam 18 pivov na dan ali 4 litre vina ali dober liter žganja. Eni še kombinirajo.

Se strinjam, meni je brez alkohola veliko lepše v življenju. Če ne bi nehal, me garant ne bi bilo več nikjer.
Se čisto strinjam glede piva, tudi vino, edino kak Smile tu in tam ni hudo, ker je zdrav (vit. C+B):)

Je pa menda veliko lažje rinit s človekom, ki v sebi ni hudoben in to potem udari ven, ko zavore popustijo. Sam vedno ocenim človeka po tem, kak je, ko je pijan, komaj takrat vidiš njegovo nrav. Eni so veseljaki, drugi pa samo iščejo prepir.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Lej tole tvoje pisanje je popolnoma subjektivno.

Jaz lahko rečem da je pivo zelo dobrega okusa(jasno ne vsa), po enem nisi v rožicah, odžeja me tudi, glede zdravja pa tudi ni črno-belo.

Aja, pivo je dobrega okusa? No, verjamem, da bi se našel kak, ki bi tudi za drek rekel, da je dobrega okusa. 100 ljudi 100 čudi.

Tisti, ki nima tolerance, eno pivo zagotovo čuti. Zase vem, da če bi spil pivo, bi bil vsaj malo fajhten.

Zdravo pa prav gotovo v nobenem primeru ni. In tudi odžeja ne, ker alkohol vleče vodo iz mišic in dehidrira. Nekaj, kar te dehidrira, te pa ne odžeja.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Da vprašam, kaj pomeni to? Da se človek prav napije, npr. 1L vina, 10 žganih ali 10 piv? Vsak dan ali enkrat na mesec? Če spije pivo na dan, IMO ni problema, to večina na forumu spije (se mi zdi). Kaj je meja, da rečeš, človek je zapit?

BTW: sam sem iz vsaj dvakrat-na-teden-ske "fajhnosti" ali še malo več prekinil kar iz danes na jutri brez problema, ko odprejo vino na mizi, ga vonjam, kako smrdi, fuj.
Prva leta resnega pitja ti toleranca na alkohol raste in se lahko hvališ, da veliko preneseš. Propadel pijanček je pa pijan že od deci vina.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Prva leta resnega pitja ti toleranca na alkohol raste in se lahko hvališ, da veliko preneseš. Propadel pijanček je pa pijan že od deci vina.

Temu se reče obratna toleranca. Gre pa za to, da ima oseba že tako uničene ledvice in jetra, da ta niso več sposobna filtrirati alkohola, zato gre ta direkt v kri.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.461
113
Aja, pivo je dobrega okusa? No, verjamem, da bi se našel kak, ki bi tudi za drek rekel, da je dobrega okusa. 100 ljudi 100 čudi.

Tisti, ki nima tolerance, eno pivo zagotovo čuti. Zase vem, da če bi spil pivo, bi bil vsaj malo fajhten.

Zdravo pa prav gotovo v nobenem primeru ni. In tudi odžeja ne, ker alkohol vleče vodo iz mišic in dehidrira. Nekaj, kar te dehidrira, te pa ne odžeja.
Jp pivo je dobrega okusa. In v tem mnenju nisem osamljen. Če tebi ne paše, jebat ga. Meni pa ne aronjin sok ali kofe. Kako morajo eni piti to ogabo :evil:
Prav tako je tudi zdravo, ter tudi odžeja. V enem pivu je premalo alkohola, da bi imel po njem dehidracijo zaradi alkohola. Drugo je če spiješ šestorčka...
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

B81

22. jul 2007
34.483
8.956
113
Finally, there is also seems to be a certain association with the preference for bitter taste and antisocial personality traits such as everyday sadistic behaviour, possibly resulting from taking certain pleasure in afflicting and feeling pain and taking part in painful activities (sadism and masochism being two sides of one coin, i.e. the same or very close basic emotional background).

:evil:

 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Jp pivo je dobrega okusa. In v tem mnenju nisem osamljen. Če tebi ne paše, jebat ga. Meni pa ne aronjin sok ali kofe. Kako morajo eni piti to ogabo :evil:
Prav tako je tudi zdravo, ter tudi odžeja. V enem pivu je premalo alkohola, da bi imel po njem dehidracijo zaradi alkohola. Drugo je če spiješ šestorčka...

Meni je tudi cigaret "dober", če pa kak dan ali dva ne vlečem, mi je pa ogaben, ko ga prižgem. Gre samo za navado. Daj pit pivo otroku ali pa nepivcu in ga povprašaj, če mu je dobro. Ali pa psu. Za tako oceno rabiš nekoga nevtralnega, čistega.

Ne, pivo ni zdravo in ne odžeja. Spij pol litra vode in pol litra piva pa primerjaj, kdaj boš moral spet štukati. Sicer se pa kar tolaži. Vem, da pijancu noben argument ne pomaga.

Tisto z jetri in ledvicami si me pa pravilno popravil, hvala, če se že gremo eksaktnost, ane. Bistvo pa je isto - organi so tako uničeni, da alkohola več ne filtrirajo kot bi morali.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.461
113
Meni je tudi cigaret "dober", če pa kak dan ali dva ne vlečem, mi je pa ogaben, ko ga prižgem. Gre samo za navado. Daj pit pivo otroku ali pa nepivcu in ga povprašaj, če mu je dobro. Ali pa psu. Za tako oceno rabiš nekoga nevtralnega, čistega.

Ne, pivo ni zdravo in ne odžeja. Spij pol litra vode in pol litra piva pa primerjaj, kdaj boš moral spet štukati. Sicer se pa kar tolaži. Vem, da pijancu noben argument ne pomaga.

Lej si pač zaprisežen antialkoholik s problemi v družini in nisi zmožen treznega :evil: pogleda. In potem debilno zmerjaš s pijancem.

Najbolj popularna pijača na svetu vsebuje veliko antioksidantov, zmanjšuje možnost za nastanek bolezni srca in ožilja, ima pa celo več proteinov in vitamina B kot vino, ki ga pogosto označujejo za najbolj zdravo alkoholno pijačo. Pivo ima ogromno polifenolov, ki mu pomagajo doseči značilen okus, motnost in polnost. O teh in drugih značilnostih zlatorjave tekočine si se lahko podrobneje podučil na Drinkologiji, ki je pred kratkim potekala na Štuku. Pa se vrnimo k polifenolom, ki so naravne kemične sestavine, in jih lahko najdemo v rastlinah. Raziskovalci so ugotovili, da pivu pozitivne lastnosti pripisujejo prav zaradi polifenolov, ki zmanjšujejo možnost za nastanek ateroskleroze in sladkorne bolezni tipa 2.

Ampak ja, pijanci se samo tolažimo s tem:valjamse:

P.S. Marsikateri pes bo pir z veseljem popil
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

B81

22. jul 2007
34.483
8.956
113
Najbolj zdrava alkoholna pijača. Kako že gre to? En otrok je vedno najbolj pameten v razredu otrok z Downovim sindromom :zavijazocmi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Sicer nisem ciljal na to, da bi bil ti pijanec, če si se pa našel v mojemu opisu, je pa to slej kot prej odlično. :evil:

Ne, noben pes ne bo spil pira. Naj ostane pri besedah, svojega ne mislim opijati, ti tvojega pa tudi upam, da ne. :)

Zlatorjava tekočina, a? To je pa sigurno mnenje kakega pametnega zdravnika.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.461
113
Najbolj zdrava alkoholna pijača. Kako že gre to? En otrok je vedno najbolj pameten v razredu otrok z Downovim sindromom :zavijazocmi:
Gre tako, da je do določene količine več plusov, kot minusov. Če popiješ preveč, prevladajo minusi. (Sicer je tako pri popolnoma vsaki stvari, vprašanje je le, do kakšne količine je nekaj ok)
Btw tudi sam alkohol ima v majhnih količinah določene pozitivne učinke.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri