Ali bo kdaj kakšna tehnologija iz Star Treka...

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
... tudi realnost.

Kot mnogi drugi sem tudi jaz bil in sem še velik ljubitelj serij in filmov Star Trek. Fascinirala me je predvsem tehnologija, ki se je uporabljala v serijah... WARP pogon, pa teleportacija, računalniška gurmanika, orožje ipd.

Kar me zanima, je to, ali bo kdaj tudi takšna tehnologija realnost. OK, govoreči računalniki in govorni ukazi za nih so že praksa...
Predvsem me zanima možnost WARP-a, podprostornega (subspace) potovanja, orožja, teleportiranje ipd. tudi v realnem lajfu.

V eni knjigi sem bral o tem, da je Stephen Hawking že teoretično razvil WARP pogon, le praktično še ni možen...
Antimaterijo tudi že lahko proizvajajo, ampak le v količini kakšnega atoma anti-vodika...

Bomo kdaj potovali po vesolju na način Jamesa T. Kirka, Jean Luc Picarda, ipd.? Morda na kakšen drugačen način od zvezde do zvezde?

sprasujem se.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Če se človeštvo uspe izviti iz primeža cikličnega ponavljanja lastnih napak...
Če se človeštvu ne uspe anihilirati in potrditi teorijo o tem, zakaj še nismo srečali zunajzemeljskih oblik življenja (to je: "Inteligenca je slepa veja evolucije.")...
Če ...


Ker zelo, zelo žalostno dejstvo je, da raziskovanje Vesolja ni profitabilno. Hladne vojne ni več in nekako zmanjkuje katalizatorjev za revolucionarne odprave. Človeška radovednost je žal v tem trenutku inferiorna ekonomskim interesom. Appolo, Viking, Voyager, Mercury... odprave, ki so za moje pojme revolucionarne v tem aspektu, da je njihov ključni namen potešitev človeške radovednosti za praktično vsakršno ceno. Česa takšnega človeštvo ni videlo že desetletja. Pravzaprav se je večina teh stvari zgodila za časa mladosti naših staršev.

Ne vem... ne bi rad bil pesimist, ampak mestoma, ko se ozrem okoli sebe, se mi zdi, da je Homo Sapiens obsojen na življenje na tem drobnem planetu na robu galaksije. Oziroma je na to obsodil samega sebe. Resnično pesimistično pa bi bilo reči, da je tako še najbolje. Da človeštvo v svojem trenutnem stanju obstoja enostavno ni vredno raziskovanja Vesolja.


Pa še potem vprašanje. Predvsem pa raje ne govorit v prvi osebi. Generacija preloma tisočletja bo po mojem še srečna, če bo lahko za časa svojega življenja za neko dosegljivo ceno potovala v nizko orbito.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ne sicer najbolj uspešno
evil.gif
. A ni imela tista japonska sonda precej težav ravno zaradi teh motorjev?

Sicer pa nisem vedel, da naj bi v Star Treku bilo kaj gnano na ionski pogon?
confused-1.gif
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Ionski pogon je čisto OK za daljše potovanje, seveda ko bo dodelan... Do Lune ali Marsa pa nikakor ne pride v poštev, prav tako ne pride v poštev do Alfa Centauri... Prepočasno pospeševanje in prepočasno ustavljanje je minus tega pogona, velik plus pa je sam izkoristek.

V glavi imam dejstva in izume bližnje zgodovine. Pred dobrimi 100 leti je bil izum telefona vau, čudež da slišiš nekoga preko žice iz nekaj 100 km oddaljenega mesta. 100 let kasneje se je bilo možno pogovarjat brez žic, kjerkoli (v naravi, v zraku, v kleti) ko se je stacionarni telefon "nadgradil" v brezžični mobilni telefon, sprva NMT, kasneje GSM... Danes, kakih 20 let kasneje od prvih komercialnih brezžičnih mobilnih telefonov je to že naprava, ki je pravi mali super računalnik, fotoaparat, kamera, navigacijska naprava ipd., vse v enem.

Danes se zdi medzvezdno potovanje nekaj nemogočega, tako kot se je pred 150 leti zdelo nemogoče leteti po zraku (izjema je bil Da Vinci, ki je o tem razmišljal že desetletja prej). Prav zanima me, kakšni pogoni bodo na voljo čez 100 let, koliko časa bo trajala pot na Titan, pa npr. na Pluton ali Haron, ipd
Danes se zdijo 4,2 svetlobnih let do Alfa Centauri nemogoča razdalja, nekako tako kot se je pred 100 leti zdela ideja o potovanju na Luno, ali pa pred 300 leti o letenju po zraku, pogovarjanju z nekom iz drugega konca sveta ipd...

Pred 110 leti je bil uspeh poleteti, danes letala več ne potrebujejo pilotov in posadke.

Ne vem, morda pa so ustvarjalci Star Treka in pa Hawking moderni Da Vinci-ji, ki desetletja pred uresničevanjem razmišljajo o WARP-u, so nekakšni predčasni vizionar(ji) medzvezdnih potovanj...
Morda ne bo tako kot v Star Treku, bo pa osnova ostala enaka (subspace)....
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Saj kar podobno razmišljava. BTW, še en zagret Trekkie tukaj.
zmaga.gif



Mene samo žalosti, da dejansko na področju raziskav Vesolja ni bilo narejenih nekih velikih korakov v zadnjih desetletij. Je počasna evolucija, ampak kakor je kazalo leta 1970 (oziroma kakor si predstavljam, da je kazalo), bi do leta 2000 človek že najmanj hodil po Marsu, če ne leta 2001 že po Evropi.
smirk-1.gif
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Če bi bilo tovrstno financiranje v prednosti pred vojaškim financiranjem, bi se to že najverjetneje zgodilo... Morda bi lahko že imeli kak Hotel Mars, pa organizirano Planinsko društvo, ki bi organiziralo pohod na Mons Olympus. BTW, nekje na internetu sem bral, da Richard Branson razmišlja o osvojitvi najvišje gore Osončja.
Žal je pa na našem preljubem planetu še vedno v prednosti vojska, bojevanje, osvajanje ozemlja ipd., namesto da bi se investiralo v znanje, raziskovanje, odkrivanje novega ipd. Verjetno je dandanes kje na svetu kak Zefram Cochrane (Star Trek: First contact), ampak žal nima finančne podlage za raziskovanje in uresničevanje svojih, lahko tudi banalnih idej.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Uh... Zefram Cochrane. Brings back memories... A se je potem dejansko izvedelo, kako je umrl? Zadnja stvar, ki se je spomnim je, da je odprl Warp5 complex. Testiral je neko novo vesoljsko ladjo, ko je izginil, ne? Mislim, da je bilo v seriji Enterprise še precej o njem povedano.

V bistvu mi je ena izmed najbolj memorable stvari v Star Treku - The Prime Directive.

Pač neka zavest (oziroma še bolje - odgovornost) višje razvitih bitij, da s svojimi tehnološkimi dosežki ne smejo "pokvariti" nižje razvitih vrst, katerih socialni in miselni napredek še ni tako visoko, da bi lahko odgovorno uporabljali to tehnologijo. To sem velikokrat v mislih apliciral na našo Zemljo. Eni piškavi Homo Sapiensi razpolagamo s precej napredno tehnologijo (ki so jo povečini izumili tudi miselno precej napredni ljudje), miselno pa smo (v povprečju vsaj) še vedno globoko, globoko zadaj.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.269
-8.458
113
Citat:
Uporabnik grajbos pravi:
Morda ne bo tako kot v Star Treku, bo pa osnova ostala enaka (subspace)....
Subspace? A to je kaj za na kruh namazat?
Dajmo no razmišljat o čem realnem, ne o izmišljotinah iz ZF filmov.
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Subspace? A to je kaj za na kruh namazat?
Dajmo no razmišljat o čem realnem, ne o izmišljotinah iz ZF filmov.

S čim so se že vozili kakih 170 let nazaj? A je takrat Frančeku iz Negove prišlo na misel, da bo njegov vnuk obrnil ključ in bo že po zraku letel na drugi konec države ali celine?
Za dr. Franceta Prešerna je bilo pisanje pesmi z računalnikom in printanje Poezij s HP-jem v tistih časih ZF...
Kaj bi si mislil Anton Tomaž Linhart, če bi mu nekdo rekel, da bodo njegovo Županovo Micko nekoč gledali doma v neki 70cm x 110cm x 10cm veliki škatli, medtem ko bodo igralci tole odigrali v nekem drugem času v nekem drugem kraju... Če bi mu to kdo takrat rekel, bi tistega zažgali na grmadi, ali pa bi ga vrgli v neko podzemno ječo...

Zato ne tako ozko gledat... Vse kar se še danes zdi ZF, ni nujno da bo tudi leta 2110 ZF...
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.332
9.720
113
kod Džej-Zija
Pozabi. Raznih warp-ov ne bomo doživeli zaradi preprostih fizikalnih omejitev Einsteinove splošne teorije relativnosti. Še vedno ostaja dejstvo, da je najvišja hitrost omejena na svetlobno, pa še ta je za masne delce nedosegljiva.

Medzvezdna potovanja bodo realnost samo in izključno samo v primeru, če nam v neposredni bližini Zemlje uspe odkriti kakšno črvino, vendar je upanje za kakšno veliko ukrivljenost prostor-časa zelo majhno, ker ni ravno veliko črnih lukenj v našem sončnem sistemu.

Teleportacija ne pride v poštev, ker bi kot prvo morali znati pretvarjati materijo v energijo brez izgub in nazaj, znati prenašati energijo na daljavo, spet brez izgub, nato bi pa morali neposredno obvladati vse delce materije in vezi med njimi, mi pa tega še teoretično ne znamo, kaj šele, da bi to znali v praksi izvajati.

Fiziki so ZF že zdavnaj obsodili na fantastiko. Ampak kaj, ko se vse tako romantično sliši.
evil.gif


@Jernej: kot zvest zagovornik znanosti me presenečaš. Fizika je v trenutnem stanju večino robe demantirala. Pa vendar kot vernik vztrajaš, da bo to nekoč mogoče. Paradoks?
grims-1.gif
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Hja, Prime Directive... Če bi danes to upoštevali VSI narodi na Zemlji, ne bi bilo nobenih vojn, nobenih bojev za oblast in ozemlje, vsi bi bolj stremeli k napredku. Tudi več sredstev in resursov bi se namenjalo napredku...
To me spominja na srednji vek, ker tudi danes določeni lobiji zavirajo določene smeri razvoja in napredka. Homo Sapiens bi lahko že zdavnaj "napredoval" v Homo Sapiens Inteligens

Moji vnuki in pravnuki se bodo najverjetneje čudili omejenemu razmišljanju in omejeni širini pogleda na svet in vesolje, čeprav se nam že danes marsikaj zdi nemogoče...
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Ne razumem točno, zakaj te presenečam, oziroma zakaj mi polagaš besede v usta. Kje v tej temi namreč omenjam možnost demantiranja Einsteinove teorije relativnosti? No prosim... Pač najdem določeno zadovoljstvo v spremljanju fikcijske TV produkcije, predvsem pa naprednih idej, ki jih te serije pogosto raziskujejo (kot že omenjena Prime Directive).

Če se ne motim in se prav spominjam najinih debat, si ti tisti, ki ima med nama večje težave pri ločevanju fikcije in realnosti.


Večina sodelujočih v tej temi zgolj igra na karte potencialnega neslutenega razvoja znanosti v bližnji in daljni prihodnosti. V tem ne vidim nič slabega, ker se mi zdi, da je zavedanje fizikalnih zakonitosti med prisotnimi na kar zmernem nivoju in so razne SF špekulacije zgolj to in nič drugega.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.332
9.720
113
kod Džej-Zija
Ne bit tako občutljiv, no. Nikjer nisem zapisal, da demantiraš Einsteina. Preveri še enkrat. Kar pa si napisal, je, da bi ob slogi človeštva uspeli priti precej dlje v raziskovanju vesolja. Dejstvo je, da ravno zaradi fizikalno-bioloških omejitev (človek nima na razpolago neomejene zaloge časa za letenje med zvezdami, prej umre) ne moremo pričakovati, da bomo kdajkoli segli čez rob Osončja. Pa še rob Osončja je zelo optimistična predikcija. To bi pa kot zagovornik znanosti moral vedeti.
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Splošna teorija relativnosti resda govori o najvišji možni teoretični hitrosti, in sicer hitrosti svetlobe. Kvantna fizika pa omogoča hitrosti, ki so višje od svetlobne...

V trenutku Velikega poka so bili določeni delci precej hitrejši od svetlobe. Le kako, če Teorija relativnosti govori o najvišji možni hitrosti svetlobe (nekaj manj kot 300.000km/s)?

V glavnem, WARP je v osnovi teoretično čisto preprost princip potovanja, praktično pa bo minilo še precej desetletij, da se bi tako dejansko tudi dalo potovat... To ni nič drugega, kot da plovilo okrog sebe ustvari tolikšno energijo, nek mehur, da ukrivi prostor-čas in dejansko se potem prostor premika mimo plovila, ne pa da se plovilo premika v prostoru.
Kvantna fizika je pa tista, ki nadgrajuje Einsteina in odpira nove in nove poglede, možnosti in razlage.
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Je pa point v tem, da se je že v zadnjih 200 letih toliko stvari spremenilo in zgodilo, da se nam trenutno niti sanjat ne more, kaj bo čez 200 let.... In v tem je glavni čar fizike, in predvsem astrofizike.
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Že 15 let se po glavi tolčem, kaj nisem šel na pravo srednjo šolo in potem na študij fizike oz. astrofizike...
bonk.gif
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.332
9.720
113
kod Džej-Zija
Ne drži. Kvantna fizika je trenutno tista, ki je z Einsteinovo splošno teorijo relativnosti skregana, zaradi česar se trenutno teoretični fiziki močno trudijo, da bi uspeli ti dve teoriji poenotiti. Pri tem od štirih osnovnih sil ravno gravitacija dela največje težave.

V makrosvetu hitrost nad svetlobno ni izvedljiva, ker bi zahtevala povratek v času, kar pa samo po sebi izzove paradoks.

Da bo pa ena ladja uspela ustvariti toliko energije, da bi resno ukrivila prostor-čas, bi bila pa potrebna neznanska masa, ki je človek nikoli ne bo sposoben zgostiti v taki meri, da bi lahko ponovil pogoje velikega poka. Če pa tega ni zmožen, pa tudi energije ne bo, ker se to potem spet stepe s teorijo relativnosti in znamenito enačbo E=mc^2.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
OK, 1:1
smirk-1.gif
.


Za trditvijo, da bi v slogi uspeli priti dlje, morda celo veliko dlje, stojim. Nikjer nisem omenjal poti izven osončja. Potovanje znotraj sončnega sistema je povsem izvedljivo v domeni DANAŠNJE tehnologije. Problem so samo sredstva.

- čas 10-20 zemeljskih let - check
- energija za pogon, ob izkoriščanju gravitacije in refuelinga med potjo - check
- umetna navidezna gravitacija, da se zagotovi homeostaza človeška organizma - check
- hrana in voda - deloma zaloge, deloma regeneracija, deloma gojenje - check

Drugega, razen nekaj sreče, za teh par astronomskih enot ne rabiš.



Če pa si drznem iti še korak dlje, bi lahko rekel, da ima človek tudi potencial neomejene zaloge časa. Bodisi v smislu kriostaze, bodisi v smislu genetskega inženiringa, ki bi zagotovil ne-staranje celic (nesmrtne človeške celice že obstajajo - žal je to v tej fazi izključno rak, ampak potencial izvedljivosti ostaja).