Alarm za stanovanje

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Ker se zadnje čase v širši okolici povečuje število vlomov, razmišljam, da bi v stanovanje montiral alarm. Imam sicer protivlomna vrata, ampak ker je stanovanje v 1. nadstropju, bi vlomilec lahko vlomil skozi balkonska vrata in okna.

Sistem bi moral biti wireless, ker ne mislim gledati nadometnih kanalov. Štemanje ne pride v poštev. Kolikor sem bral, je 433MHz sistem zanič, ker ga je enostavno motiti. Profi alarmi naj bi delali na 860MHz in imeli tudi anti-jamming.

Glede na tloris bi lahko z dvema PIR senzorjema pokril vse možne točke vstopa v stanovanje. Vse bi bilo ena cona.

Alarm ne bi bil povezan z varnostno službo. V osnovi mi je dovolj, da se glasno dere in opozori sosede. Mogoče bi kdaj v prihodnosti nadgradil z GSM modulom za SMS alarmiranje.

Zelo zaželeno bi bilo vklapljanje in izklapljanje z RFID tagom, da ni treba vnašati kode preko tipkovnice. Daljinec mi ni všeč.

Stvar bi montiral sam, torej rabim nekaj, kar se da sprogramirati brez kakšnih programatorjev, PC komunikatorjev, itd.

Cena ... nekje do 200€ bi bilo idealno. Pogojno (ampak raje ne) do 300€. Razne kitajske variante z eBaya, kjer je alarmna centrala vgrajena skupaj s tipkovnico, me ne prepričajo. Rad bi, da so centrala, tipkovnica in sirena ločeni.

Na drugi strani so profi sistemi DSC, Ademco, ... z zlatarskimi cenami in verjetno se jih tudi ne da v lastni režiji sprogramirati.

Kaj bi mi priporočali glede na moje želje, potrebe in budget?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Anti-jamming ne obstaja. Če poznaš delovno frekvenco jo lahko zasičiš z neuporabnimi signali in s tem onemogočiš drugo komunikacijo. Edina opcija je, da sistem v takšnem primeru pač sproži alarm. Ampak tu je potem lahko veliko false alarmov (zmanjka baterije ipd.)
tongue-1.gif
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Anti-jamming ne obstaja. Če poznaš delovno frekvenco jo lahko zasičiš z neuporabnimi signali in s tem onemogočiš drugo komunikacijo. Edina opcija je, da sistem v takšnem primeru pač sproži alarm. Ampak tu je potem lahko veliko false alarmov (zmanjka baterije ipd.)
tongue-1.gif

To mi je jasno, da je vse, kar gre po zraku, možno motiti z dovolj močnim oddajnikom na pravi frekvenci.

Glede false alarmov v primeru proženja alarma ob izpadu povezave med senzorjem in centralo, IMO ne bi smelo biti panike, ker so menda nekateri senzorji že dovolj "pametni", da javijo centrali low battery dovolj zgodaj, da zamenjaš baterijo. Tudi zato nočem Kitajcev, ker tam je to seveda že ZF.
 

Jiggler

Pripravnik
22. jul 2007
637
1
18
Hmmm... Potemtakem bi ti profi sistem za kitajsko ceno?
smile-1.gif

Sosedu so ravno montirali Paradox. Glede cene pa ne vem, samo mislim da ta ni za omenjeni budget...
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.851
3.369
113
40
Lj
In kaj bodo sosedje naredili ko bodo slišali alarm? Jazi bi rekel da nič. Čakali bodo da mine in to je to. Se pravi rabi vlomilec samo čepke za ušesa. Po moje je bolje imeti nekaj kar sporoči kakšni varnosti službi ter po možnosti kamere.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
A niso Kitajci tam do 100€ ? Seveda direkt s Kitajske, ne pri naših dilerčkih, ki navijejo 100% maržo.
smile-1.gif


Našel sem na UK Amazonu enega Yale za ~200€, ampak prodajalec ne pošilja v Slo.
 

Jiggler

Pripravnik
22. jul 2007
637
1
18
Veliko zadev imaš na ebayu... Vprašanje pa je zanesljivost oz. proženje lažnih alarmov in tuljenje sirene vsako drugo noč
wink-1.gif
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
In kaj bodo sosedje naredili ko bodo slišali alarm? Jazi bi rekel da nič. Čakali bodo da mine in to je to. Se pravi rabi vlomilec samo čepke za ušesa. Po moje je bolje imeti nekaj kar sporoči kakšni varnosti službi ter po možnosti kamere.

Varnostna služba ... pridejo, ko je vlomilec s plenom že nekje na varnem. Saj če bi bil jaz varnostnik tudi ne bi za minimalca tvegal soočenja z vlomilcem. Pa tudi realno ni, da bodo v 5-10 minutah na kraju, razen če je slučajno kakšen varnostnik ravno v bližini.

Kamere ... ja, da si potem ogledaš, kako je odnašal stvari iz stanovanja
smile-1.gif
V smislu preprečevanja je njihov efekt 0, pri iskanju storilca pa tudi ne pomagajo, če ima kapuco čez glavo.

Glede na mikrolokacijo stanovanja je skoraj nemogoče, da nihče ne bi pogledal, kaj se dogaja, če bi zaslišal sireno. Sicer pa je sirena IMO dovolj, da prežene đankse in RO-BG bando ... pravega profija pa itak ne ustavi nič, ampak ti ne vlamljajo na slepo, temveč izbirajo tarče, kjer vedo, da bo bogat plen. Tega pa pri meni ni
smile-1.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.397
965
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Jiggler pravi:
Veliko zadev imaš na ebayu... Vprašanje pa je zanesljivost oz. proženje lažnih alarmov in tuljenje sirene vsako drugo noč
wink-1.gif

No imam takega kitajca od zadnjega vloma pri mami in do sedaj se niti enkrat še nis prožil sam od sebe (trkam na les, da se to ne zgodi sedaj). Je daljinski, javlja mi na GSM dogodke, za ceno katero sem dal je topšit.

Itaq pa če se bo notr spravil kak profi je vseeno če je alarm, za lokalne junkije je pa dost ok...
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Tukaj sem kupil en kitajski alarm, ki nam že nekaj let dela brez problema. Uporabljamo ga pa za javljane previsoke podtalnice, če črpalka slučajno zataji. Zdaj vidim, da je že precej razširil ponudbo.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik guardy pravi:
Citat:
Uporabnik Jiggler pravi:
Veliko zadev imaš na ebayu... Vprašanje pa je zanesljivost oz. proženje lažnih alarmov in tuljenje sirene vsako drugo noč
wink-1.gif

No imam takega kitajca od zadnjega vloma pri mami in do sedaj se niti enkrat še nis prožil sam od sebe (trkam na les, da se to ne zgodi sedaj). Je daljinski, javlja mi na GSM dogodke, za ceno katero sem dal je topšit.

Itaq pa če se bo notr spravil kak profi je vseeno če je alarm, za lokalne junkije je pa dost ok...

Kje pa je bilo to vlomljeno, ljublja,a drugod, hiša, vrstna hiša, stanovanje?
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Citat:
Uporabnik damci pravi:
Pri meni v hisi deluje tale ze 2 leti brez problema, brez false alarmov

http://www.gsm-one.de/index.php?page=product&info=168

Tega Chuango sem že gledal, ker se mi je najprej zdel precej zanimiv + ima RFID.

Ampak potem sem razmišljal ... Namreč, tipkovnica mora biti nameščena na lahko dosegljivem mestu. Glede na to, da je v tipkovnici integrirana tudi centrala, kaj preprečuje vlomilcu, da vse skupaj vtrga s stene, trešči ob tla in s tem uspešno "deaktivira" vse skupaj?

Scenarij: Vlomilec vlomi. Alarm ima 20 sekund zakasnitve. Vlomilec v tem času najde glavno enoto (tipkovnica + centrala), jo zabriše po tleh, za ziher še dvakrat udari s kladivom ... in alarm ne bo niti pisnil.

Zato se mi zdi, da so ti all-in-one Kitajci bolj namenjeni zagotavljanju občutka varnosti, kot pa resnejšemu varovanju.
 

onlyme

Fizikalc
5. apr 2010
862
63
28
Vidim, da si lahko posebaj kupiš še dodatno tipkovnico. Centralo skriješ nekam, dodatno tipkovnico pa montiraš zraven vrat.