Akumulatorske kosilnice

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Torej so posamezne celice v 5Ah bateriji v enakem stroju 2x manj obremenjene, ker morajo dati od sebe pol manjši tok.
Makes sense in hvala za razlago!

Ampak jaz v praksi nisem opazil razlike, da bi bila ob izpraznitvi 9Ah 18V Ryobi baterija kaj manj topla na dotik od 4Ah. Morda bi moral probati še 2Ah, da bi se poznalo. Kosilnica ima rezilo fi 30cm, tako da verjetno nima tako močnega motorja.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Ne vezano na kosilnice še en nasvet. Za ročno orodje je bolj smiselno kupovati 4Ah 18-20V baterije kot pa švohnejše 2Ah baterije.
Ker dostikrat je motor naprave sposoben potegnat večji tok, kot ga je 2Ah baterija sposobna dovest.

Čisto iz prakse... Imam Lidl Parkside ročno krožno žago na 20V baterije.
Če uporabim uporabim 4Ah baterijo namesto 2Ah je žaga občutno močnejša in lahko prereže debelejšo dilo brez, da bi motor počakal...
Ker pač 2Ah baterija lahko da od sebe max 20A, 4Ah pa lahko da 40A (ker ima celice vzporedno), motor npr pa lahko "vzame" 30A če ga močno obremeniš...
Še ena prednost višje kapacitete je pa to:
Ko je baterija povsem polna ima višjo napetost kot takrat, ko je že skoraj prazna. Posledično se tudi moč na motorju zmanjšuje s padanjem kapacitete in napetosti baterije.
In če imaš baterijo z višjo kapaciteto, potem je tudi na motorju dlje časa višja napetost in posledično motor dlje časa deluje z večjo močo.
 
Nazadnje urejeno:

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Odvisno od programske kontrole t.i. mikroprocesorske kontrole. Nekako je to najbolj vidno pri svetilkah. Nekaterim svetilnost pada z izpraznitvijo, nekatere imajo skozi isto svetilnost ampak prej baterija umre.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Odvisno od programske kontrole. Nekako je to najbolj vidno pri svetilkah. Nekaterim svetilnost pada z izpraznitvijo, nekatere imajo skozi isto svetilnost ampak prej baterija umre.
Ja če bi bil noter DCDC konverter (buck in boost) ki bi vedno dal od sebe npr 20V, potem se nebi poznalo padanje napetosti na moči motorja/porabnika ampak bi naprava crknila kot bi odrezal...

Zdaj smo pa že precej daleč šli od kosilnic... Vem da sem glavni krivec jaz; sem pa hotel samo povedat, da ponavadi je boljše imeti baterijo z večjo kapaciteto, ker edini minus je večja teža (in pa cena)...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: map

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Mam ryobi laksarco, tisto tarumeno. Ne opazim padca moči. Skoz je isto, potem pa samo umre. Res pa da se kosi lepa travica po robih.
 

kroja_

Fizikalc
23. mar 2016
183
86
28
Danes ima Lidl akumulatorsko kosilnico v prodaji. Sprejme lahko dve 20V bateriji 4Ah. Sem mislil da bi vzel, ker imam že polnilec in eno baterijo, samo verjetno je bolje vzet polnilec za polnjenje dveh baterij in dve novi bateriji hkrati.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.316
940
113
Titograd
Jaz sem vzel to Lidlovo za 29,90 €, polnilec in 2 bateriji že imam doma od drugih Parkside mašin. Dela z eno baterijo, ne dvema. Kosi čisto ok, za nizko travico je čisto ok, za silo in poskusno pa je prežvečila tudi nekaj kvadratov +50 cm visoke trave (kjer ji je sicer precej primanjkovalo moči), 40 min je delala, z ne čisto polno baterijo, ko sem končal pa tudi ni bila prazna. Bencinarke ne rabim več :zmaga:

Sicer sem dobila dva motka za nit, so to kake posebne zadeve ali se da rezervo dobiti kjerkoli? Mislim da je debelina niti nekje 1,5mm
 

kroja_

Fizikalc
23. mar 2016
183
86
28
Koliko dejansko hitro pokosite s samohodno klasično kosilnico, širine kosišca cca. 50 cm. Jaz vidim, čim je malo razgiban teren, 10-20 stopinj klanec vsaj občasno in okoli nekaj dreves ali malo grmovja, pa hodim hitro za kosilnico in 100 kvadratov kosim 10 minut. Torej za 1.000 kvadratov ni šans da to naredim prej kot v uri in pol.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.260
5.819
113
pri taščici
Kar računaj....
Pol metra širine, 1000m2= 2km moraš prehoditi v idealnih razmerah. Samo hoje je to recimo pol ure, ampak...Ker le teh nimas, je hitro čas vsaj 2x daljši, ob obiranju dreves kakšnih kolickov ograje in podobno pa lahko tudi 5x.
Jaz kosim nekje med 300 in 400m2 in če želim vsaj malo se kakemu detajlu posvetiti lahko kar rezerviram 2-3 ure.
46cm široka samohodka in baterijska nitkarca na nozke za obiranje okoli dreves, stebričkov, trte....
 

kroja_

Fizikalc
23. mar 2016
183
86
28
A imas hoferjovo na rdece najlon nozke. Jaz jo imam, reže super. Prvo sezono sem 2-3 pare nozkov uničil, ker nisem bil navajen, sedaj imam drugo sezono še vedno isti par. Meni je super, reže, ni da ni.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
no no, reže malo travico,, vse ostalo počepne... torej primerna samo za trimat robove, ob redni košnji.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.597
6.336
113
Včeraj mi je pri košenju razpadla no name bencinska kosilnica. Na desni strani je počilo ohišje, kjer je pritrjen ročaj, tako da se variti verjetno ne izplača, zato bo potreben nakup nove kosilnice. Malo sem preletel tole temo in vidim, da se sedaj največ kupuje akumulatorske kosilnice. Ker bi za novo kosilnico namenil cca. 300€, me zanima ali bi bil tole v redu nakup:


Baterija in polnilec priložena +10 let garancije
Mogoče bi poleg kosilnice dokupil tudi laksarico iste znamke, tako da bi imel dve bateriji, vedar te možnosti še nisem konkretno pregledal.
Ker vas je več, ki si lastijo akumulatorsko kosilnico in laksarico, me zanima kaj bi bil trenutno najboljši nakup?
Kot sem že omenil, bi bil budget za kosilnico cca. 300 €, oziroma max. 350€.

Pvovršina ki se kosi je ''od oka'' mogoče 300-400m2

Tukaj vidim, da je celo cenejša:


Lp
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Imam tako že tretje leto. Kosim približno 160 kv.m. Če je trava suha in ni previsoka, mi pri košnji porabi približno polovico baterije. Če pa je trava vlažna in kosiš bolj pri tleh, mi je pa že zmanjkalo soka za zadnjih 20 kvadratov. Vedno pa uporabljam mulčanje.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.597
6.336
113
Imam tako že tretje leto. Kosim približno 160 kv.m. Če je trava suha in ni previsoka, mi pri košnji porabi približno polovico baterije. Če pa je trava vlažna in kosiš bolj pri tleh, mi je pa že zmanjkalo soka za zadnjih 20 kvadratov. Vedno pa uporabljam mulčanje.
To pa ni ravno veliko.
Polni pa se baterija 4 ure, vsaj tako piše na Bauhaus strani?

Cena baterije pa je za pol kosilnice. :)
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.597
6.336
113
A kdo pozna te kosilnice:

Res da niso akumulatorske, ampak cene so kar OK.
Ima kdo izkušnje s temi?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Imam tako že tretje leto. Kosim približno 160 kv.m. Če je trava suha in ni previsoka, mi pri košnji porabi približno polovico baterije. Če pa je trava vlažna in kosiš bolj pri tleh, mi je pa že zmanjkalo soka za zadnjih 20 kvadratov. Vedno pa uporabljam mulčanje.
:oops1: Kako pa ti to rata?

Jaz sem ravno včeraj kosil s powerworks samohodno cca 600 m2 v hribu in sem porabil baterijo in pol.

Fadil ti samo kupi, take garancije ni drugje. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Fadil

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.597
6.336
113
:oops1: Kako pa ti to rata?

Jaz sem ravno včeraj kosil s powerworks samohodno cca 600 m2 v hribu in sem porabil baterijo in pol.

Fadil ti samo kupi, take garancije ni drugje. ;)
Tvoja je samohodna, ta ki sem jo prilepil pa ni in zato imaš ti verjetno močnejše baterije?
Pašejo baterije od kosilnice tudi na kakšno lakserico od Powerworks?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Tvoja je samohodna, ta ki sem jo prilepil pa ni in zato imaš ti verjetno močnejše baterije?
Pašejo baterije od kosilnice tudi na kakšno lakserico od Powerworks?
Ja pašejo... 82V baterija paše v vse 82V naprave in 60V paše v vse 60V Powerworks naprave.
Jaz imam 82V komplet (samohodna PC82LM51SP in laksarca PC82ST) in je špica. Lahko pokosim 400m2 s samohodno in je še dovolj baterije da grem še z laksarco čez vse robove...
Imam pa 5Ah 82V baterijo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Fadil

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Vse paše navzkriž, ker so "dvo-voltne" baterije. Tudi če je naša baterija močnejša - z večjo kapaciteto, pa pogon kar nekaj pobere. Bi ti pa zaradi teže priporočal eno večjo primarno za kosilnico in eno manjšo za nitkarco.

Za primerjavo, doma kosim cca 500m2 z Einhellovo najmanjšo baterijsko kosilnico in porabim eno 2,5Ah in eno 3Ah, 18V baterijo. Razlika je ogromna v prid PowerWorks.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Fadil

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Je pa pri powerworks tako da se zelo splača počakat na akcije. Jaz sem moj model (samohodna PC82LM51SP + 5Ah baterija) kupil ko je bil znižan iz 600€ na 350€ in sem bil vesel k radio.
No čez en mesec je bil enak komplet 250€ (če se prav spomnim)...
Splača se ti iti v fizično štacuno in pogledaš kak komplet kosilnica + baterija lahko dobiš za nek normalen dnar.
Ti pa priporočam čimvečjo napetost, ker moč pač narašča s kvadratom napetosti...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Fadil