Agregat

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.220
3.374
113
Povprečna dnevna poraba elektrike je ~20kWh, kar pomeni da se v povprečju kuri <1kW. S tem da pri izpadu seveda gonim samo nujne zadeve, velike porabnike pa seveda šparam oz. jih enega po enega vklapljam če je res večdnevni izpad (pralni stroj, indukcija ipd.). Večdnevni izpad dvomim da se bo kdajkoli zgodil, ampak pri Putinu nikoli ne veš :evil:

Kolikor gledam peake 15-min obdbirkov na mojelektro.si, je max bila špica 3,5kW (takrat je recimo pečica laufala). So pa ti odbirki 15-min povprečje in so dejanske špice seveda višje.

Nekako sem raziskoval med AVR in inverterji in pravijo da je inverter dosti boljši za občutljive porabnike (beri: ne bi rad toplotne črpalke skuril).
Se strinjam, da po pameti vklapljaš porabnike, samo v tvoji enačbi manjka žena, ki pač prižge, kadar nuca. :) Malo šale.
Sem kolegu popravljal agregat katerega je imel na vikendu, pa je gorelo samo par žarnic. :zavijazocmi: No temu ni bilo ravno tako in včasih je šlo do maksimuma agregata. Potem se je agregat naveličal.
Če že postavljaš sistem, ga postavi dobro in zanesljivo.. To je moje mnenje.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Se strinjam, da po pameti vklapljaš porabnike, samo v tvoji enačbi manjka žena, ki pač prižge, kadar nuca. :) Malo šale.
Sem kolegu popravljal agregat katerega je imel na vikendu, pa je gorelo samo par žarnic. :zavijazocmi: No temu ni bilo ravno tako in včasih je šlo do maksimuma agregata. Potem se je agregat naveličal.
Če že postavljaš sistem, ga postavi dobro in zanesljivo.. To je moje mnenje.
Luči niso problem, to je par 10W ker je povsod LED. Problem so večji porabniki, ala indukcija, pralni stroj, toplotna...

Za omrežno opremo že imam UPS in ta del zdrži skoraj eno uro.

Za neke kratkotrajne izpade (par ur) načeloma ne vidim težav - lahko vse večje porabnike izklopim, tudi TČ ne rabim za tako kratko obdobje. Pri večdnevnem pa bi bilo treba konkretno telovatiti pa usklajevati kdaj je lahko kaj vklopljeno - ampak takrat je itak treba precej šparati z gorivom, tako da to ni niti slaba stvar :)

Največji "pain point" je črpališče za kanalizacijo, tam pač rabim elektriko da lahko koristim vodo. Ta del potegne max ~10A (1.1kW motor), ampak ne vem kako se nek 4kVA inverter agregat odzove na tako veliko špico. Enako me zanima tudi za pralni stroj, pečico, indukcijo... to tudi vse kuri po 2+kW.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
V casu agregata zmeces varovalke z grelci dol, potem naj pa zena pritiska "pomotoma" na gumbe kolikor zeli. Distop do varovalk pa prepoves.
Pac tisti dan ko boste brez ekektrike iz omrežja ne boste pekli piscanca v pečici, ampak cevape na žaru. Upam da boste prezivel.
Upsm tudi da imate vec kot dva para nogavic in dvoje gat. Da vam ni treba vsak dan prati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.220
3.374
113
Luči niso problem, to je par 10W ker je povsod LED. Problem so večji porabniki, ala indukcija, pralni stroj, toplotna...

Za omrežno opremo že imam UPS in ta del zdrži skoraj eno uro.

Za neke kratkotrajne izpade (par ur) načeloma ne vidim težav - lahko vse večje porabnike izklopim, tudi TČ ne rabim za tako kratko obdobje. Pri večdnevnem pa bi bilo treba konkretno telovatiti pa usklajevati kdaj je lahko kaj vklopljeno - ampak takrat je itak treba precej šparati z gorivom, tako da to ni niti slaba stvar :)

Največji "pain point" je črpališče za kanalizacijo, tam pač rabim elektriko da lahko koristim vodo. Ta del potegne max ~10A (1.1kW motor), ampak ne vem kako se nek 4kVA inverter agregat odzove na tako veliko špico. Enako me zanima tudi za pralni stroj, pečico, indukcijo... to tudi vse kuri po 2+kW.
Splača se ti vložit malo truda in najti nekoga s podobnim agregatom za test. Potem točno veš kje si.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Splača se ti vložit malo truda in najti nekoga s podobnim agregatom za test. Potem točno veš kje si.
Problem je da je pri nas zelo slaba izbira inverterskih agregatov, na 4kVA sploh ni neke pametne opcije. Verjetno obstajajo podjetja ki rentajo agregate, mogoče bi bila to dobra opcija za sprobati.
 

G_man123

Zelenc'
7. mar 2022
2
1
3
Mene pa zanima, ali je že kdo poskusil priklopiti nizkotemperaturno TČ na agregat? To deluje? Sam imam Daikin TČ, nazivne moči 8kW, 3 fazna, pa me zanima, če bi zadevo lahko pognal z agregatom v primeru daljšega izpada. Agregat bi bil npr. 3 fazni, 7.3kVA.
Dejstvo je, da TČ ne "kuri" stalno 8kW ampak precej manj, vprašanje je verjetno le pri zagonu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Mene pa zanima, ali je že kdo poskusil priklopiti nizkotemperaturno TČ na agregat? To deluje? Sam imam Daikin TČ, nazivne moči 8kW, 3 fazna, pa me zanima, če bi zadevo lahko pognal z agregatom v primeru daljšega izpada. Agregat bi bil npr. 3 fazni, 7.3kVA.
Dejstvo je, da TČ ne "kuri" stalno 8kW ampak precej manj, vprašanje je verjetno le pri zagonu.
Na mojelektro.si lahko gledaš porabo v 15-minutnih intervalih in potem recimo pogledaš kakšna je poraba čez noč, ko načeloma nič drugega razen TČ ne laufa.

Če gledam svojo 3kW toplotno, kuri pri talnem gretju 0,5kW, če pa zraven greje še vodo pa skoči na 1kW (za vodo je posebej kompresor). To je seveda brez grelcev, tisto vsak kuri 2kW. Ampak grelci se mi do zdaj še niso vklopili, razen vsakega prvega v mesecu ko dela šok za legionelo.
 

G_man123

Zelenc'
7. mar 2022
2
1
3
Uf, super! Nisem vedel za tale mojelektro.si. Hvala za tole.
Pri meni je praktično enako, ponoči so špice tja do 0,4kW, zvečer po tuširanju skoči na 1,1kW.
V teoriji bi tole moralo špilat. Jah nič, enkrat bo treba sprobat. Se še opogumljam za nabavo enega malo bolj zmogljivega 3f agregata.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Nekje sem zasledil da so 3f agregati občutljivi na neenakomerno porazdelitev porabnikov. Tako da če res ne rabiš 3f, potem skoraj boljše imeti 1f in vezati vse faze na tisto eno. To seveda odpade, če imaš kakšne "prave" 3f porabnike (elektromotor).

Razne indukcije in TČ se sicer priklopijo na več faz, ampak v večini primerov zgolj za razporejanje bremena. Tako da jih razen nekih redkih izjem komot daš na isto fazo.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.981
113
EU
Zunanja vtičnica pri kleti.



Preklopno stiko v električni omarici (omrežje, izkopljeno, hiša)

 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Taka smrtna za eno fazo uporabljat je, da naredis kabl, k ima na obeh straneh za utaknt... Eno stran v agregat, drugo pa v uticnico in je to to... Pa ce noces poganjat sosedov, je fajn ce izklopis glavno stikalo...

Kar se tice pa toplotne... 8kw je nazivna, samo toplotna ima se cop faktor pri razlicnih temp... In ce je recimo cop 2, pomeni da bo za 8kw toplote porabla 4kw elektrike, ce dela na polno... Tudi klima je enako... Imam 3,5 kw klimo in ni variante, da porabi vec kot 0,75kw...

Aja, pa toplotna visokoenergetska... K je blo konc sveta (zled), so zvecer priklopil agregat, uuu super, dela... Sam so ga ponoc izklopli in dal sam eno fazo... Zjuti je toplotna delala, sam je sam do 24 stopin segrela vodo...
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.476
113
Eno neumno vprašanje: Kako oz. kam priklopiš agregat, da potem uporabljaš porabnike po celi hiši?
jaz imam bolj neumno vprašanje. pri nas je v zadnjih 15ih letih štroma zmanjkalo glih za 2 minuti, razen pri žledu, ga nismo imeli 5 ur.
Zakaj pol agregat?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.981
113
EU
Pri nas na vasi je to bolj pogost pojav. Posebej je bilo več prekinitev, ko smo imeli skozi vas napeljano po zraku ne izolirane kable. Pred kratkim so jih zamenjali z izoliranimi, in je prekinitev dosti manj. Drugače se zgodijo bolj pogosto kratke prekinitve, na primer samo par minut in to čisto brez veze. Tako se agregata ne izplača kurblat, vendar moram znova nastavljati ure na pečici, mikrovalki, radiju...
 
  • Všeč mi je
Reactions: zino in Sonny_Chiba

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
jaz imam bolj neumno vprašanje. pri nas je v zadnjih 15ih letih štroma zmanjkalo glih za 2 minuti, razen pri žledu, ga nismo imeli 5 ur.
Zakaj pol agregat?
Neumna vprasanja se postavlja ko je polna rit vsega...potem se pa panicati za sekret papir, bencin, kurjavo,.morda kmalu tudi za el. energijo..takrat bos vesel, ce bos imel neko alternativo s katero si bos vsaj segrel vodo za tusiranje in za silo segrel objekt.

Ce pa racunas, da bojo vedno drugi poskrbeli zate...ne rabis nicesar ;).
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.476
113
Neumna vprasanja se postavlja ko je polna rit vsega...potem se pa panicati za sekret papir, bencin, kurjavo,.morda kmalu tudi za el. energijo..takrat bos vesel, ce bos imel neko alternativo s katero si bos vsaj segrel vodo za tusiranje in za silo segrel objekt.

Ce pa racunas, da bojo vedno drugi poskrbeli zate...ne rabis nicesar ;).
kaj pa naj v bloku, kjer imam plinsko peč, naredim? a pujsa postavim na balkon, če mi putin zapre plin?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
jaz imam bolj neumno vprašanje. pri nas je v zadnjih 15ih letih štroma zmanjkalo glih za 2 minuti, razen pri žledu, ga nismo imeli 5 ur.
Zakaj pol agregat?
Ker v "doomsday" scenariju ne morem nič brez elektrike. Žaluzije ne delajo, kanalizacije nimam, gretje, kuhanje... vse odpade.
 
  • Ljubezen
Reactions: Kamele0N