AGM akumulator

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Morda kdo ve kako se obnaša AGM akumulator, če stoji (brez porabnika)? Kako hitro se prazni sam od sebe in kako pogosto ga je potrebno dopolniti? Iščem rešitev za poganjanje ene črpalke, če zmanjka elektrike in bo tako večino časa akumulator stal brez porabnika, mora pa biti "pripravljen".
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Odvisno od temperature-če mu je prevroče ali prehladno, se hitreje samoprazni. Ti imaš agm tehnologijo, ki ima nizko stopnjo (pod 1% mesečno) Pa odvisno je seveda od starosti baterije.
Svinčeni imajo pa od 2-10 tudi 15 % na mesec.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Odvisno od temperature-če mu je prevroče ali prehladno, se hitreje samoprazni. Ti imaš agm tehnologijo, ki ima nizko stopnjo (pod 1% mesečno) Pa odvisno je seveda od starosti baterije.
Svinčeni imajo pa od 2-10 tudi 15 % na mesec.

Temperatura bo sobna, torej med 21 in 25 stopinj, mogoče tudi do 30. Računam, da bom vzel 12v AGM akumulator s 30 do 40Ah,ki bi ob izpadu elektrike poganjal varčno črpalko z max 21w porabe. To mi mora dat kar nekaj ur avtonomije.

Kar me seveda zanima je, na koliko časa ga moram dat polnit, da se ne uničuje in, da imam dobro avtonomijo v primeru izpada.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Poglej v tehnične podatke koliko ima samopraznjenja, ker nimajo vsi enako oz. več denarja več muzike. Od oka pa je ponavadi 2-3% na mesec. AGM tudi ni toliko odvisen od polne kapacitete kot klasični mokri tipi in se mu življenska doba le malo spreminja glede na stanje napolnjenosti. Tako da ni treba da je vedno čimbolj poln, čeprav je fino da nima dalj časa pod 30% kapacitete.

Pod črto če ga nafilaš 1x letno bi moral delovat oz. bi moral imeti v vsakem trenutku vsaj 70% kapacitete.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Poglej v tehnične podatke koliko ima samopraznjenja, ker nimajo vsi enako oz. več denarja več muzike. Od oka pa je ponavadi 2-3% na mesec. AGM tudi ni toliko odvisen od polne kapacitete kot klasični mokri tipi in se mu življenska doba le malo spreminja glede na stanje napolnjenosti. Tako da ni treba da je vedno čimbolj poln, čeprav je fino da nima dalj časa pod 30% kapacitete.

Pod črto če ga nafilaš 1x letno bi moral delovat oz. bi moral imeti v vsakem trenutku vsaj 70% kapacitete.

No, to sem rabil. Ali za polnjenje takega akumulatorja potrebuješ poseben polnilec? Doma imam navadnega za avtomobilske akumulatorje. Verjetno bi rabil drugega.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Glede polnjenja in polnilca je da in ne. Za polnjenje 1x letno je dovolj dober klasičen za normalne svinčeve akumulatorje. Če misliš polnit več oz. imeti priključenega več časa pa je pametno imet takega ki podpira AGM.

McGiver ravno za stalno prikjučenost rabiš (sploh za AGM) dober polnilec. Če ni dober in ima previsoko napetost med ciklom vzdrževanja boš hitro uničil akumulator. Glede na to da AGM lepo stoji brez posebnega polnjenja 1 leto ali več je tako bolje da ga polniš bolj poredko.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Izkušnje? Ali?

Večina hofer/lidl polnilcev je "pametnih" in povsem OK in so za polnjenje AGMov "puna kapa" - izkušnje, lastne.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Če akumulator vsake toliko ne sprazneš in ga samo filaš, ti ne pomaga noben še tolilo brihten polnilec, saj bo akumulator popolnoma zanič. Lastne izkušnje. Aku nafilaš, odklopiš in pustiš. Vsak mesec ali dva ga pa sprazniš in ponovno nafilaš, ni važno s katerim polnilcem.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne bo držalo - povsem govorimo o AGM akumulatorjih namenjenih trajnemu vzdrževanju napetosti, za startne pa približno drži - z izjemo, da se jih izpraznit ne sme nikoli. V baznih postajah in UPSih so akumulatorji po 3-5 let skozi na polnjenju pa jih gre večina še povsem dobrih ven. Pametni polnilec na vzdrževanju pusti akumulator izpraznit na cca 95% pa spet napolni.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Kolk baznih postaj si pa ti vidu od znotrej? Pa logiko polnilcev tudi poznaš? Za avtotest pa še nisi slišal?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.900
5.458
113
Pa še kakšnega o menjalnikih da jih ne bi lomu :D
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Jaz imam AGM Optima Yellowtop v avtu kateri 99% časa stoji. Aku je priklopljen, da lahko v želji po vožnji samo vžgem in grem, ker se mi neda jebat še z priklapljanjem.. Parkrat sem ga res spraznil do konca ampak temu je itak namenjen. Torej v planu imam kupit en pametni polnilec. Kaj se priporoča?

price/performance mi je pomemben.

hvala :)
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.900
5.458
113
Za vzdrževanje je lidl/hofer varjanta za cca 20eur čist zadost.... Za bolj profi uporabo pa naj kdo drug javi kaj se mu je izplačalo :)
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Nevem, če bi zaupal 250eur vreden akumulator vzdževalcu iz lidla.. Mogoče pretiravam ampak rajši v štartu kupim nekaj boljšega in se izognem morebitnim težavam.
 
Nazadnje urejeno: