A je tale vredu - družinski računalnik

Jakkob

Zelenc'
17. sep 2010
9
0
1
Kupuje se nov računalnik, ki ga bo uporabljala cela družina. Ker se s tem pojavi kopica individualnih zahtev in želja je težko vse uskladiti.

Gnalo se bo Windows 7 in znotraj virtual machine kake linux distribucije (mogoče ravno obratno). Zahtevnejša uporabnika v družini sva dva, ostali bodo uporabljali le kak office in internet. Iger se ne bo igralo, bo pa video editing, photoshop, autocad, HD video... Da bi prehajanje na računalniku med uporabniškimi profili in operacijskimi okolji potekalo čim bolj nemoteno sem se odločil za 8GB rama. Sem pretiraval?
Mislim da bi bilo dovolj 6GB a zaradi procesorja in dual chanell raje vzamem 2x4GB.

Kaj pa grafična? HD 5750. Za vse zgoraj našteto bo dovolj? Mogoče ima kdo kakšne iskušnje s pasivnim hlajenjem?
Ker bo prižgan verjetno kar nonstop bi bilo fino da je tih. In hladen tudi
smile-1.gif


Napajalnik z 700W je vredu?



Hvala za kak nasvet.
Lp Jakob.
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.121
451
83
Napajalnik je prek za dosti, bi šlo s slabšim tudi. Ram tudi ni slabo, če ga je 8gb (sem imel sam tako in je super laufalo), čeprav pride drago, amapk glede na to, da boš virtual laufal, se splača. Tudi grafična bo zadosti, čeprav je kr draga, za 6€ več dobiš 5770, ki sicer ni pasivna. Drugače pa fajn konfiguracija.
Kakšen ssd, bi še prav prišel, sam cena je še zaenkrat
stupid-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Jakkob

Zelenc'
17. sep 2010
9
0
1
Ja kak SSD bi bil res fin a kaj ko so res tako dragi.
Kar se grafike in napajalnika tiče sem zelo gledal na dejstvo, da sta tiha. Za napajalnik sem to razbral samo iz imena
smile-1.gif
Nevem kako bi drugače primerjal, podatkov o dB pa ni.
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.121
451
83
Če ti je primarna tišina, potem nimaš kaj druga, kot da pasivno vzameš, ali pa kakšen kontroler ventilatorjev, pa sam kontroliraš.
Glde napajalnika pa sem na hitro bral in je zelo tih...
 

Infernus

Fizikalc
8. jun 2008
2.301
5
38
Moram reči, da so komponente skrbno izbrane. Sam bi zase sestavil računalnik dokaj podobno.
smile-1.gif

Kar se tiče pa pasivnega hlajenja pa samo odobravanje, kajti običajno prvi začnejo ropotati prav ventilatorji na grafičnih karticah, ker "padejo" iz osi vrtenja, posledično se slabše vrtijo in se vse skupaj začne še pregrevati. Ob igranju iger pa menim, da tudi ne bo težav, saj imajo grafične kartice s pasivnim hlajenjem toliko večja hladila.
Doma imam v 2 leti starem stacionarcu pasivno hlajeno GF 8600GTS in do zdaj še ni prišlo do točke pregretja.

Naj vam računalnik dobro služi!
smile-1.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.458
113
In to bo komp za??? 2 leti 5let 10let? Za autocad pa video pa res ne rabiš da je vse up to date kar se da nabavit
smile-1.gif
 

Jakkob

Zelenc'
17. sep 2010
9
0
1
Hvala za nasvete. Ni blo mišljeno kupovat up-to date komponent, a kljub temu bi rad kupil nekaj kar bi držalo vsaj 5 let. Meni bo za službo že šlo skozi, prosti čas in multimedija vrjetno tudi.
Če bo kak mladi nadobudnež čez nekaj let rad kako igro sprobal, pa tudi nebi rad samo zaradi tega kupoval vsega novega. Mogoče zamenjal samo grafično kartico.
Mah ne pa saj moj bo žogo brcal in plezal po drevesih
smile-1.gif


Torej tale grafična bo vredu - super!
Mogoče bi kak evro lahko odškrtnil pri napajalniku in kupil še ssd. To bom še razmislil.
@amacar hvala za info o tihem napajalniku.
 

Infernus

Fizikalc
8. jun 2008
2.301
5
38
Za pisarniško uporabo bo 5 let več kot OK. Za totalno nabijanje iger pa sigurno ne, bo vmes potrebno zamenjati grafično...
 

Jakkob

Zelenc'
17. sep 2010
9
0
1
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:
Glede grafične. 3D Club ni ravno na dobrem glasu...

Se kvarijo, pregrevajo?
Imaš info. iz lastnih izkušenj ali si kje bral. Maš mogoče kak link, da si kaj več preberem.

Hvala.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Hladilnik na graficni skrbi za to, da odvede toploto z aktivnih komponent. Tudi ce je hladilnik pasiven, je kolicina proizvedene toplote se vedno enaka in se vedno jo je potrebno spraviti iz ohisja. Pri karticah z ventilatorjem to pocne tudi ventilator na kartici (skozi reze na zadnji strani, ki jih imajo kartice zdajsnje generacije), pri tvoji bo pa to pocel ali izkljucno ventilator napajalnika ali pa zraven se ventilator v ohisju - saj bos imel dodaten ventilator v ohisju namesto tistega na graficni, kajne ?

Ce bi sla toplota direktno ven, bi bilo znotraj skatle manj vroce, torej bi imela ventilator v napajalniku in ventilator procesorja lazje delo, zdaj bosta pa pac malce bolj "garala"
evil.gif
Ventilator na graficni je tudi montiran tako, da "sodeluje" s hladilnikom kartice pri odvajanju toplote ven, ne le pri porivanju toplote v drug konec ohisja (= navzdol v vecini ohisij), od koder spet pride nazaj (termika). Izjema so obrnjena ohisja, kjer piha ventilator navzgor in tako poriva toploto ucinkovito stran od graficne ... k procesorju in napajalniku.

Za predstavo: graficna porabi nekaj deset W pod polno obremenitvijo, procesor porabi nekaj deset W pod polno obremenitvijo, vse to je potrebno odvesti ven iz ohisja v tvojo sobo. Ce si zelis predstavljati koliko toplote je potrebno odvesti, vzemi dve 75W zarnici (konzervativna ocena), primi po eno v vsako roko in ju prizgi. Ko se ju bos navelical drzati, bos razumel zakaj ventilatorji
wink-1.gif
 

Jakkob

Zelenc'
17. sep 2010
9
0
1
@Radirko mislil sem met 120mm zadaj na zgornji strani in še dodaten 120mm ventilator na sprednji spodnji strani.

Zdej pa res ne vem ali vzet:
a) grafično s pasivnim hlajenjem in montirat 2 ventilatorja v ohišje
b) grafično z vgrajenim ventilatorjem in potem v ohišje montirati samo enega


Še nekaj me zanima, bi bil 500W napajalnik za ta sistem dovolj?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.284
-8.471
113
Za tišino raje 2 na ohišju.
Grafična je itak redko polno obremenjena, ko nič pametnega ne dela pa novejše grafične zelo malo porabijo.
Jaz dam zraven pasivne grafične ponavadi še en 80-92mm ventilator priklopljen na 5V, da malo piha čez njo.

Tvoje višje izbrano ohišje pa itak že ima vgrajen en ventilator, drugi je pa opcijsko
 

Hoci

Fizikalc
18. avg 2007
2.546
5
38
Citat:
Uporabnik Jakkob pravi:


Še nekaj me zanima, bi bil 500W napajalnik za ta sistem dovolj?

Imam i5 navit na 3500 mhz pa 460 GTX navito za 150 mhz pa 500 w Cooler master napajalnik nima problemov, zravn vsega pa je skor neslišen tko da uzam 500 w pa pršparaš 30€

Radeon HD 5750 power consumption at 16W idle and 86W under load (100%).
 
Nazadnje urejeno:

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.121
451
83
Sem ti že zgoraj napisal, ker sem videl, da si vzel kvaliteten napajalnik, da lahko brez problema vzameš manj kot 700W. 500W bi bilo čisto dovolj.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi: Za autocad pa video pa res ne rabiš da je vse up to date kar se da nabavit
smile-1.gif
đ
Nja, tole o autocadu bi vzel z rezervo. Imam podobno mašino na šihtu, pa je tanov acad daleš od izjemno hitrega. Zelo daleč.
 

mobifrik99

Fizikalc
20. nov 2007
1.138
5
38
Mene pa zanima nekaj. A se splača iMac kupit glede na performance napram PCju, al je Apple veliko dražje in bi za isti denar dobil veliko boljši PC?
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Apple je vedno drazji glede na zmogljivost HW. Pri jabolcni firmi ne kupujes samo skatle, ampak cel koncept, torej enostavnost uporabe in nefleksibilnost. Pri PCjih kupujes fleksibilnost, surovo moc in relativno vecjo tezavnost uporabe (odvisno kaksen uporabnik si - zame recimo Mac ni uporaben in me ne moti to, da PC lahko uredim tocno tako, kot sam zelim, za koga drugega je pa Mac idealen, ker ne zeli urediti orodja po svojih zeljah ampak ima rad da nekdo drug razmislja namesto njega, on pa samo tipka).
 

Jakkob

Zelenc'
17. sep 2010
9
0
1
No sem študiral še ene 2 dni in nekako skrčil vse skupaj za okoli 200€, tako da bi si zdaj omislil še nek ssd.



Skupaj 861€

Na hitro:
Ohišje: bolj zračno kot prvo, če bom kaj overclok-al v prihodnosti
Napajalnik: vzel 700W
Matična: Tu je bilo najtežje se odločit. UD4 sem najprej menjal za UD3, a asus ponuja za isto ceno boljšo integracijo usb3 in sata 6. Ima pa asus tudi svoj minus: slabša zvočna kartica in ni podpore za SLI, a mislim da tega ne bom potreboval. Ima pa asus firewire tako da na koncu je prdvladal nad Gigabyte-ovo matično.
Procesor: ostaja i7 860. Gledal sem i5 760 a bom uporabljal programe kjer HyperThreding pride do izraza, zato ostaja 860. Navijal bom mogoče v prihodnosti tako da zaenkrat ostaja tudi stock cooler. Če bi vzel 760 bi ga kaj kmalu navil, kupil cooler za okoli 40€ in imam za ta denar že skoraj 860. Tako pa navijanje lahko odložim za kaki 2 leti.
Ram: začnem z 4, ko se bo izkazalo za premalo kupim še 4.
Grafična: menjal za gts450, nekje med 5750 in 5770 a podpira tudi opengl 4.0.
Disk: menjal za 500GB, bom pa šel gledat še za kak SSD.

Kakšno mnenje?