24ur.com - Poletno branje - Jedrska energija

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Letos je 24ur.com začel s temo o jedrski energiji, pri čemer ne mine teden, da pod rubriko "Poletno branje" ne objavijo članka.

https://www.24ur.com/novice/slovenija/slovenija-in-jedrska-prihodnost.html

Ne bom se spuščal, o tem, kaj menim o jedrski energiji, ipd. Menim pa, da so ti članki namenjeno lansirani, sponzorirani preko znanih marketinških agencij z namenom, da se javnost pripravi v izgradnjo JEK2. Poudarjam, da ni namen tega posta razprava z varnosti, smotrnosti ipd., ampak o tem, da so tole začetki oz. priprava za krajo denarja. Po mojem osebnem mnenju je scenarij sledeč.
  • POP TV in A Kanala sta začela z obveščanjem širše javnosti o jedrski energiji
  • Celotna kampanija je pripravljena s strani zunanje marketinške agencije v sodelovanju z POP TV in A Kanal
  • Kapital kampanije prihaja iz ZDA
  • Ustvarilo se bo pozitivno mnenje o JEK2 in o tem, da ga nujno potrebujemo
  • Dobavitelj opreme bo https://westinghouse.com/
  • Največja podpora bo prišla iz desnice (na konci se bodo okoristili tako levi, kot desni)
  • JEK2 bo tretji TEŠ6. Drugi TEŠ6 bo namreč drugi tir.

Pa da vidimo...
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.279
5.201
113
JEK2 je zaradi ptičev in varstva rek trenutno edina realna možnost.

Itak je bilo to v načrtu že od začetka, da bo vsaka jugoslovanska republika dobila po dve.

Se pa strinjam, da bi morali označiti, kdo sponzorira članke.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Edina realna možnost in škoda, ker zamuja že 20 let. Samo - ko bi tazeleni končno dozoreli ... :rolleyes:
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.919
3.739
113
Ljubljana
hmpg.net
Kot je napisal OT, teren se pripravlja, javno mnenje ustrezno usmerja. Očitno dobavitelj dela domačo nalogo.

Res je pa tudi, da v tem trenutku JE je edina delujoča rešitev.
 

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.106
297
83
Slovenija je preveč korumpirana država, da bi lahko postavili varno jedrsko elektrarno.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Glede korupcije. Nuklearne elektrarne se gradi na ključ več ali manj po istih modelih že 50 let, razlike so samo v manjših nadgradnjah modelov zaradi modernizacije. Skratka cena na elektrarno lahko niha +-20% zaradi specifike okolja, ostalo se da enostavno primerjat in preverjat do centa natančno če je interes.

Trenutna NEK je sicer bolj kot ne unikum ker je zaradi specifike blokovske delitve sveta bila narejena malo po domače, ampak še vedno so vsi pomembni deli vgrajeni tipski.

Bolj kot ne je problem sedaj v zastarelosti vseh obstoječih tipov NE in v temu da se novih skoraj ne razvija in postavlja aktivno več*, posledično so cene teh elektraren višje kot so bile nekoč in tudi samo vzdrževanje je dražje (firma ki je gradila NEK je pa itak šla v stečaj, tako da je še toliko huje ker se vso vzdrevanje izvaja pri ex konkurentih ki veselo računajo ekskluzivo). Pod črto če bi nov blok naredili enkrat v 90h bi imeli danes namešek na obrazu, če pa se danes lotimo gradit nov blok je pa malo problem, ker ....
1. istega tipa/modela elektrarne ne moremo zgradit oz. bi to bilo ekstra za nas in cena x3
2. drug tip/model pomeni da imamo dve ločeni povsem različno delujoči elektrarni (skratka ne bi šlo za pravi pomen "drugi blok" ampak kar za drugo elektrarno .. osebje, šolanje, vzdrževanje, deli ipd. bi bili povsem ločeni za vsako -> mnogo višji obratovalni stroški)

* trenutno kar se postavlja so sovjetski (ruski) VVER reaktorji, pa to je tehnologija tam iz 70h let ali pa "malo" novejši kitajski Hualong reaktorji (narejeni po francoskem dizajnu PWRja tudi iz 70h let). Drugega na trgu realno ni. So pa imeli japonci par skoraj dokončanih aktivnih novih modelov, ki so precej bolj napredni, ampak jih je fukušima pokončala, tako da najbrž vsaj 30 let ne bo nič iz tega.

Pod črto, danes se noben ne upa razvit in postavit enega novega tipa reaktorja. Vse kar obstaja je narejeno po tehnologiji iz 70h let ali starejše. Ko/če se bo začel nov nuklearni boom (sam ciljam da zna bit trigger predvsem ZDA) se zna pojavit novih modelov reaktorjev kot toče in ti bodo precej cenejši in boljši (konkurenčnejši) kot so obstoječi. Tako da se zna zgodit da se bo stare elektrarne začelo pospešeno zapirat in gradit te nove, seveda v državah kjer si jih lahko privoščijo. Slovenija bi se v tem primeru z izgradnjo neke podrtije danes, lepo ustrelila v koleno (plačali bi zanič elektrarno po močno previsoki ceni katere vzdrževanje bi bilo nekonkurenčno napram novejšim tipom = to kar dela TEŠ6 danes). Druga možnost razvoja dogodkov je seveda da se fura eko-terorizem dalje in je doba nuklearne energije končana, tu bodo denarce lepo obračali obstoječi lastniki nukleark, ki bodo uspeli bloke obdržat v delovanju čimdlje .. v tem primeru se tudi nam splača čimprej naredit drugi blok kakršenkoli že bo. Kdo bo sprejel tole odločitev in bo tvegal da se zgodi napačen scenarij pa ne vem, vsekakor stvar ni tako enostavna kot zgleda nad površjem.
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.970
2.687
113
Jaz bi sicer čist bil za to, da postavmo še eno JE. Ampak mislim da to v teh časih ni šans da gre skozi. Civilne iniciative take in drugačne, Vili Kovačič in njemu podobni,... ni šans.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Jaz bi sicer čist bil za to, da postavmo še eno JE. Ampak mislim da to v teh časih ni šans da gre skozi. Civilne iniciative take in drugačne, Vili Kovačič in njemu podobni,... ni šans.

+ avstrijci, ki so se ob gradnji NEK skoraj pretegnili in poslali vojsko v jugo s tem da od začetka 90h do danes dalje nonstop lobirajo za zaprtje
+ hrvati, ker bi delali par km od meje nov NEK ki nebi bil več pola njihov
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
5. generacija se gradi ali je bila mogoče že zgrajena na finskem. je pa res da se 4. in 5. generacije skoraj ne gradi in da so drage imajo pa veliko boljši izoristek.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
5. generacija reaktorjev? Mogoče eksperimentalnih.

Trenutno je več ali manj večina kar poganja turbine in dela elektriko 2. generacija reaktorjev. Potem kar je več so imel japonci par posodobljenih BWR reaktorjev, ki so delovali do Fukušime pa so jih potem izključili (trenutno sicer nekaj meljejo v smeri da bodo spet operativni) in že kot omenjeno kitajci imajo par modificiranih PWR reaktorjev, in na območju exSZ so pogosti ruski VVER 3. generacije. Vsi ti našteti spadajo v generacijo 3 oz. par jih je že 3+ odvisno od izvedbe. Te se da (3 ali 3+ generacija) trenutno "kupit".

Reaktorji 4. generacije so eksperimentalno že delujoči in če ne bi bilo fukušime bi bili že najbrž kje industrijsko implementirani, kolikor vem jih vsaj rusija, zda in pa kitajska (prej pa tudi japonska) tudi uradno gradijo. Ampak tu gre dejansko še vedno za eksperiementalne reaktorje oz. "prve" izvedbe, kjer se jasno rabi vsaj 10 let testiranja in preizkušanja ter popravljanja oz. potrjevanja da postane tak model "licenciran" in se ga lahko potem tudi trži.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Jaz o jedrski energiji ne vem kaj dosti. Se strinjam, da potrebujemo še eno, samo vprašanje časa. Me pa res firbec matra, kdo POP TV-ju plačuje te članke, ker na koncu bo nekdo istavil račun. Tako kot seveda POP TV ne poroča na katerih davčnih otokih njihovi lastniki poslujejo, seveda ne pozabijo senzacionalno poročati o drugih.

Enako je bilo v sosednji temi, ko jih je A1 izključil iz osnovne sheme oz. se lahko uporabnik končno prostovoljno odloči, ali bo plačeval program, da bo zgedal 312 ponovitev Sam doma in neke bedarije kmetija na seniku, ali kako se že reče tem oddajam, kjer bi morali gledalci dobiti še napotnico za psihiatra.

Zato mi bo zanimivo, kako bo POP TV poročal, ko bo govora o JEK2, izbiri dobavitelja (ki jih po mojem že sedaj plačuje preko ene od marketinških agencij) in o tem, koliko Mio EUR davkoplačevalskega denarja bo pokradla politika in lobiji. Pozabili pa bodo, da POP TV utira pot korupciji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.427
3.178
113
Ameriška letalonosilka USS Gerald Ford ima dva reaktorja A1B in razvije večjo moč kot Krško.
 

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.106
297
83
Jaz o jedrski energiji ne vem kaj dosti. Se strinjam, da potrebujemo še eno, samo vprašanje časa. Me pa res firbec matra, kdo POP TV-ju plačuje te članke, ker na koncu bo nekdo istavil račun. Tako kot seveda POP TV ne poroča na katerih davčnih otokih njihovi lastniki poslujejo, seveda ne pozabijo senzacionalno poročati o drugih.

Enako je bilo v sosednji temi, ko jih je A1 izključil iz osnovne sheme oz. se lahko uporabnik končno prostovoljno odloči, ali bo plačeval program, da bo zgedal 312 ponovitev Sam doma in neke bedarije kmetija na seniku, ali kako se že reče tem oddajam, kjer bi morali gledalci dobiti še napotnico za psihiatra.

Zato mi bo zanimivo, kako bo POP TV poročal, ko bo govora o JEK2, izbiri dobavitelja (ki jih po mojem že sedaj plačuje preko ene od marketinških agencij) in o tem, koliko Mio EUR davkoplačevalskega denarja bo pokradla politika in lobiji. Pozabili pa bodo, da POP TV utira pot korupciji.

Sem že zgoraj napisal. V ozadju gre za denar. Pranje možganov množic ter predpriprava na lobiranje. Se pripravlja teren na novo molžo. Vložek v PR minimalen glede na izplen, čeprav so tudi vložki ogromni s stališča posameznika.

aja pa ekoteroriste oz. eko falšiste je treba čim bolj očrnit, da se spuca teren kao.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik