15' ali 16' zimske gume

master

Pripravnik
2. nov 2007
32
0
6
Že ničkolikokrat prežvečeno, pa vseeno.

Torej na avtu imam 16' lita platišča z letnimi gumami. Za novo obutev imam dve opciji:
1. 15' gume + 15' jeklene feltne
2. 16' gume

Obe varianti sta cenovno praktično enaki. Me pa samo zanima kako bi se vi odločili. Jaz se bolj nagibam na 1. varianto: gume dam nacentrirat in jih sam zamenaj. S tem se izognem 2 x plačilu menjave, kar znese cca. 70€ v letu. Opcija je še, da dokupim ratkape, ali pa se vozim s črnimi feltnami. 2. varianta je pač ta, da samo zamenjam letne gume za zimske na obstoječe lite feltne. In dam 2 x na leto po cca. 35€.

Še to, katere gume se v snegu bolje obnesejo: 195/65 R15 ali 205/55 R16. Vulkanizer mi pravi da so boljše ožje ...

Kaj torej izbrati
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Vsekakor 15, da imaš ločen komplet. Menjaš pa sam kadar ti paše, da ne boš v gužvi stal pr vukanizerju, da ne omenjam stroška premontaže..
S tem ko daješ gume gor in dol, tut feltne zjb. in tut za gume ni najbolj..

In res je, ožje gume so boljše za v sneg..
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Moj glas tudi za nov komplet. Pa kupi neke poceni alu felne ali pa rabljene, sej niso nič kaj dražje od jeklenih, pa bo vsaj zgledalo nekak.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Moj glas za nov 15'' komplet
zmaga.gif
 

zomirp

Fizikalc
20. maj 2008
2.993
0
36
Lj - Vič
In ožje (če bo sneg)
zmaga.gif


Okoli 13 let nazaj sem se j.... za pusta iz Pokljuke 8 ur do Bleda z nizkoprofilnimi širokimi letnimi gumami (sneg je zapadel čez noč od 0 cm na 70 cm). Moja vleka pa je bila: "ratrak", vojaški Puch, porivanje (dobro, da so žičke gretja na zadnji šipi delale)
smile-1.gif


Skratka: čim višja in avtu primerna ozka guma.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
ožje gume so boljše za v sneg.

Na dolgi rok je bolje imeti zimske gume na svojih feltnah....cenovno gledano, pa tudi vulkanizerji ti manj uničjo feltne (pazi itak noben ne nič).

Če bi rad imel lite feltne, je opcija da kupiš rabljene lite feltne, pa njih uporabiš za zimske gume, poleti pa to kar že imaš.
(jaz sem to naredil za prihajajoči avto - sem ravno našel identične litke, kot bojo original na avtu....tako da bojo celo leto vizuelno 'iste' feltne na avtu)

PA če že kupuješ navadne jeklene feltne, kupi še radkape (saj če imaš kar bolj frekventnega se da dobiti ponaredke originala za dokej normalen denar - 40 EUR)...oz. kupiš najcenješe kar se dobi - 20 EUR.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Sicer ne vem kakšen avto voziš, ampak jst imam za passata letne alu 16" (205/55) zimske pa na jeklu 15" (195/65) ... razlika v ceni gume za ti dve dimenziji je pa kar ogromna, verjetno tudi zato ker gre za drugačne hitrostne indekse v homolomo!

Sicer na 55 preseku zimska guma zgleda še kar normalno, ampak na kaj nižjem je pa prav smešno videt (razni BMWji z Eskimko na 45)!
grims-1.gif


Ožja in višja guma za po snegu je pa itak boljša, torej priporočam drugo opcijo ..