10 nasvetov kako zmanjšati porabo goriva

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Da nas vrnem na pravo sled ..

Direkcija RS za ceste oz. Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu je 2007 izdal Varčno in varno ("zloženka"), kjer je opisano, kako zmanjšati porabo .. Na koncu je spletni naslov www.vozimo-pametno.si, pa si poglejte, če kaj piše o tem.

Jaz sem z njimi pravkar nekaj sodeloval in imam nekaj tega materiala. Če kdo rabi, mu z veseljem dam ali pa dobite to vse na SPVju. No, če pa uletite na piknik, se bo pa tudi kaj našlo
tongue-1.gif
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
-Če voziš 50 in imaš zadaj kolono, nisi v prekršku in lahko mirno voziš naprej
-Če voziš recimo 40 ali manj do 26 km/h in imaš zadaj kolono, se na prvem primernem mestu ustaviš in spustiš predse kolono. Če tega ne storiš, si v prekršku.
-Če voziš manj kot 25 km/h moraš imeti rumeno utripajočo luč in storiš enako, kot v drugem primeru.

Kripo, še enkrat preberi post od Fusiona, kjer piše, da so vozili 110 na prehitevalnem!!!

Sedaj pa še k članku:

1. Z vgašanjem motorja in vnovičnem prižiganju škoduješ motorju, zaganjaču in bateriji (jo trošiš, ker se nima časa napolniti--->in če jo hočeš napolniti, moraš kupiti polnilec €€€, ali pa pustiti, da avto več časa laufa €€€). Če boš to delal pogosto (kot opisuje članek, da dlje od 30 s ugasneš motor), boš moral po enem letu kupiti nov zaganjač, novo baterijo in motor bo bolj obrabljen.
Prišparal boš nič, kvečjemu dal boš še več €€€€, ker boš moral kupiti novo baterijo oz. jo polniti in zaganjač!!!
Motor tudi ob ponovnem zagonu porabi več bencina, na minimumu pa porabi zelo malo bencina/dizla (pri frendu smo enkrat gledali porabo fabie (dizel) in je na minimumu rabila 0.7l/uro (po bc-ju)
2. Obratomer je spet brezpredmeten, saj boš znova odštel nekaj €€€ za nastavitev + "homologirati"
evil.gif

3. Tank za gorivo naj ne napolnim do konca, piše v članku in naj raje večkrat obiščem črpalko ---> kilometrina do črpalke tudi stane, torej, še enkrat več na mesec. Spet nič ne prišparam.
4. Spolirati avto in naj bo vedno čist pravijo. Tudi to stane (polir pasta, voda, šampon...) Spet nič ne prišparam, hmmmmm........

Torej, če zaključimo, ob upoštevanju teh nasvetov morda malenkost zmanjšamo porabo in na bencinski smo veseli, ker damo 1€ manj, vendar damo za vse ostale pizdar...10x več!!!, torej smo na slabšem.
bonk.gif
 
Nazadnje urejeno:

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
si že slišal, da je prepovedano ovirati promet? in če se za tabo nabere 20 avto, ki bi se po ac peljali 130 in se ne morjo, ker si spredaj ti ki se pelješ 110, se ti to zdi še vedno ok?

ne ne divjam 180. moja potovalna je med 120-140. in če sem na prehitovalnem pasu in me hitrejše vozilo dohiti se umaknem. a sem še vedno ne kulturen voznik? nisem nikjer reku, da me motjo če se vozjo 110km/h po voznem pasu. in kak naj po tvojem prehitim tega pred seboj, če se pa pelje po prehitovalnem pasu? a nej potem jst naredim prekršek in ga prehitim po voznem pasu?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.411
5.910
113
pri taščici
Čudne so zgodbe,
Hipotetično?
Voziš po AC po voznem (praznem)pasu 130kmh. Ujameš avto ki vozi po prehitevalnem 115kmh in ga prehitiš. Kdo bi plačal kazen če vaju pri tem dejanju zaloti policaj. (najraje bi kaznoval obadva, saj podlago ima za oba, samo ne enaka)
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Pikce dobim, ko preberem, da nekdo ne dojame, da je NAJVIŠJA omejitev 130 in ne NAJNIŽJA. In tudi če se vozi po prehitevalnem pasu 110, NI v prekršku. Je pa res, da če se za njim nabere kolona (pa četudi samo eden) bi bilo fer, da se umakne. Jaz se, to lahko trdim. Moje "cijazenje" po AC že zgled abolj cik cak kot pa vožnja naravnost, pa vseeno.
tongue-1.gif


Da se po prehitevalnem vozi brez potrebe sem tudi jaz enakega mnenja kot ti
wink-1.gif
da si omenil prehitevalni pas.
 

Telefunken

Fizikalc
23. jul 2007
1.909
0
36
Imaš čisto prav. Tisti članek je pa verjetno pisala kakšna zakompleksana baba, ki stavi več na okolje. Tak folk potem vidiš čisto zalepljen na šipo med vožnjo kar potrjujejo še 11. točko kako zmanjšati porabo, saj se vsa teža razporedi bolj naprej in avto ne rabi toliko moči da vleče zadek.
17758-icon_confused.gif
Samo to je pozabila napisat, ker sebe med vožnjo žal ne vidi.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.509
6.589
113
Če bi veljalo tole, kar je nekdo napisal, bi vsi tovornjaki morali biti kaznovani pri prehitevanju po AC, namreč redkokateri se pelje 130 - pa tudi ne sme se, in se vedno nabere kolona par km ko se začnejo prehiteva.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Hanzi, on, ki vozi po prehitevalnem 115 dobi kazen, ti jo pa ne dobiš, ker voziš po pravilih in to na voznem pasu 130.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik kripo pravi:
Pikce dobim, ko preberem, da nekdo ne dojame, da je NAJVIŠJA omejitev 130 in ne NAJNIŽJA. In tudi če se vozi po prehitevalnem pasu 110, NI v prekršku.
Je. Razen če je desni pas zaseden s kolono vozil. 110. člen ZVCP, šesti odstavek.
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Ja, to je le del. V tejle bukvici je še malo več.

Da vas še malo razdražim
tongue-1.gif
) mi je inštruktor rekel, da če se nekdo pred mano pelje 50, ga ne smem prehiteti, ker z 10 km/h ni hitro prehitevanje. Če pomnožim z 2, da dobim hitrost na AC, potem tudi 130 ne smemo prehitevati tiste, ki se peljejo 110 .. al se motim? Tle mislim stogo po črki zakona .. v RL valda prehitimo.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Na avtocesti ti po prehitevalnem ne bo prišel noben nasproti (razen kak nono) in zato ni nevarnosti, če se prehitevanje malo podaljša. Kaj z inštruktorjem sta bila v naselju, kjer je bila po starem omejitev še 60 km/h, ker v naselju se po zakonu ne sme prehitevati, če pa sta bila zunaj naselja, pa ga lahko prehitiš tudi z večjo hitrostjo od 60.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.411
5.910
113
pri taščici
Ne vem če kje piše, koliko večjo hitrost moraš imeti da lahko prehitevaš, sploh pa na AC, kjer šlepar prehiteva šleparja en km ali pa še dlje. Potem naj kar fino pri šleparjih začnejo kasirat
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Ja, takrat je bila omejitev hitrost še 60km/h. Pa to je bilo 15, ne 20 let nazaj. Sm se mau zmoču
wink-1.gif


Zakaj naj ne bi smel prehitevati? Seveda lahko.

@ Hanzi: ne, nikjer ni napisano kolikšna sme, ne sme biti hitrost (s številkami) je pa kao da čim hitrejše in čim varnejše .. Stein, ti boš vedel v katerem členu
tongue-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Citat:
Uporabnik Cash pravi:
V naselju se ne sme prehitevati, vsaj kolikor je meni znano.

Žalostno, tovariš, žalostno za vas in pa za inštruktorje, ki so vas učili...
smirk-1.gif
[(c) Miki Muster]. Trditev NE drži.

Citat:
Uporabnik kripo pravi:
Ja, to je le del. V tejle bukvici je še malo več.

Da vas še malo razdražim
tongue-1.gif
) mi je inštruktor rekel, da če se nekdo pred mano pelje 50, ga ne smem prehiteti, ker z 10 km/h ni hitro prehitevanje. Če pomnožim z 2, da dobim hitrost na AC, potem tudi 130 ne smemo prehitevati tiste, ki se peljejo 110 .. al se motim? Tle mislim stogo po črki zakona .. v RL valda prehitimo.

Tukaj je pa razlaga taka: opisano velja za naselje oz. katerokoli dvopasovno cesto (kjer po "levem" pasu poteka nasprotivozeči promet), tam moraš prehitevanje izvesti karseda hitro, v okviru omejitev. In pri 5 ali 10 km/h vsaj v okviru predpisov na takšni cesti to težko narediš.

Na AC pa je popolnoma druga zgodba (točno to sva na dolgo predebatirala z inštruktorjem
zmaga.gif
)
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.317
1.339
113
Citat:
Uporabnik kripo pravi:

Je pa res, da v mestu situacija ni enaka. Govorim za ceste, ki so dvopasovne. Tam ni levi namenjen prehitevanju in desni samo vožnji. Oba sta vozna, ampak po desni pa ne smeš prehitevat. In pol dobiš debila, ki se ne prestavi z levega na desnega, pa mu lahko trobiš, blendaš, mahaš, kažeš ...
redface-1.gif
Tule pa si se malo zmotil. Oba sta vozna in na obeh lahko greš mimo vozila - "prehitiš" vozilo na sosednjem pasu. Torej če nekdo vozi po levem pasu nisi storil prekrša če po desnem pasu odpelješ mimo.
 
Nazadnje urejeno: