10 nasvetov kako zmanjšati porabo goriva

mizerere

Pripravnik
12. sep 2007
57
0
6
blog.unikati.eu
Ob današnjih cenah goriva je smiselno premisliti in začeti uporabljati glavo, da bi zmanjšali porabo.

Kot prvo se ne vozite po nepotrebnem in za bližnje se raje poslužite kolesa ali pojdite peš. S tem boste naredili nekaj za svoje zdravje pa še prihranili boste na gorivu.

Ker pa je avto nepogrešljiv v dandanašnjem času in tempu življenja pa je tu 10 nasvetov kako zmanjšati porabo vašega jeklenega konjička:

1. Ugasnite motor, če boste čakali dlje kot 30 sekund. Daljnoročno gledano boste prihranili mnogo litrov goriva.

2. Redno menjajte vaš zračni filter na vsakih 10.000 prevoženih km oz. kakršna so dana navodila proizvajalca. Zračni filter so pljuča avtomobila. Če so zamašena porabi avto več energije, da zrak spravi skozi posledično pa s tem porabite več goriva.

Preberite si ostale nasvete

Pa vaši ukrepi za zmanjšanje porabe ?
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.956
2.416
113
Ksne so mal bose tle, poliranje, ugasanje motorja, odpiranje sip...
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Spremljanje in predvidevanje prometa, da se izognem zaviranju in speljevanju po nepotrebnem. Pa prehitevanje tistih, ki vsako minuto spreminjajo hitrost in v vsakem ovinku stojijo na zavori.
 

Telefunken

Fizikalc
23. jul 2007
1.909
0
36
ugašanje in vžiganje motorja na kratkem intervalu ni dobro za mašino, kar se tiče zapiranja/odpiranja oken...kaj dosežeš če toliko vrtiš tisto ročko da ti potem poči in rabiš kupit novo, ki stane 20€ ?
 

mario

Pripravnik
5. avg 2007
527
0
16
kako naj zmanjšam porabo goriva če pa po tem "novem" zakonu jih veliko vozi manj kot je potrebno. v naselju 30-40km/h izven pa 70.
Posledica tega je da moram več prehitevati in potem se poraba tudi poveča.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
če ti kdo v naselju vozi 30-40 imaš pravico da mu trobiš toliko časa dokler se ne umakne s ceste in te spusti naprej ali pa pospeši na 50.
 

WhiteCell

Fizikalc
18. avg 2007
1.930
1
38
42
Kranj
Obišči stran
javečja poraba goriva je pri sunkovitem pospeševanje...zato je stvar simpl...

malo večjo varnostno razdaljo....posledično bom manj bremzanja in sunkovitega pospeševanja....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.408
5.907
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik RoMeX pravi:
če ti kdo v naselju vozi 30-40 imaš pravico da mu trobiš toliko časa dokler se ne umakne s ceste in te spusti naprej ali pa pospeši na 50.
hysterical-1.gif

Kje že to piše; aja v tvojem priročniku za cpp, katerga sanajš ponoči ko sanjaš kako boš naredil izpit čez x let...
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Citat:
Uporabnik RoMeX pravi:
če ti kdo v naselju vozi 30-40 imaš pravico da mu trobiš toliko časa dokler se ne umakne s ceste in te spusti naprej ali pa pospeši na 50.

včeraj od lj do grosuplja naletel na dva pacineta k sta po prehitovalnem vozla 110 in za sabo delala kolono. Avta sta bla audi A3 in astra, se pravi oba brez težav gresta 150 da prehitita kar sta pač mislna. Pa če bi se vsaj 130 vozla bi blo čist ok.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
3. Inštalirajte si obratomer v kolikor ga nimate. S tem boste vozili najbolj optimalno in prestavljali takrat ko je to najbolj ugodno.
Eh, a obratomer to vse sam naredi ???

Citat:
Avto najmanj porabi pri konstantni hitrosti med 70 in 100 km/h.
Hmm, moj BC trdi, da pri 50 porabi precej manj kot pri 70.
 

Don_kugla

Pripravnik
17. avg 2007
525
0
16
Maribor
hysterical-1.gif
kratke relacije opravit peš ali s kolesom. Valda!
Potem je najbolje,da se sploh ne voziš! Potem prihraniš 100%goriva
bonk.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Don_kugla pravi:
hysterical-1.gif
kratke relacije opravit peš ali s kolesom. Valda!
Potem je najbolje,da se sploh ne voziš! Potem prihraniš 100%goriva
bonk.gif
To je v bistvu eden od bolj pametnih predlogov na tej strani.
Jaz recimo pol bencina na takih relacijah porabim.
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Za vse tiste, ki ki mislite, da je omejitev 50 ali pa 130 na AC!

Grete mi na q...! Hitrostna omejitev 50 ali 130 pomeni (berite pazljivo, da vam ne bo treba dvakrat!!) To je NAJVIŠJA DOVOLJENA HITROST! Če se vozi 110 in mu ti trobiš, si edini bedak na cesti ti! Voziti je dovoljeno od 66 pa do 130 oz. 26 do 50, če se ne motim! Samo da je čez 50% dovoljene NAJVIŠJE hitrost! Za tole drugo sicer nisem prepriæčan, za prvi del posta pa! Zdaj se pa požri, ko boš pripeljal do mojega avta in se "cijazil" po AC 120 namesto 130. Upam, da me prehitiš, drviš po AC 180 in se zaletiš v ograjo .. sunce krasno!

Mater ste me razp..zdl. (diham, diham, diham .. ) ok, (skuliran) .. če se nekdo vozi 110 je to po omejitvah, ker je 130 najvišja dovoljena hitrost in tisti, ki dohitite tak avto, ga smete lepo prehiteti s tem, da vklopite smerni kazalec in pospešite do najvišje dovoljene hitrosti in mirno nadaljujete s svojo vožnjo. Varnost najprej!

Hvala in lep pozdrav
tongue-1.gif


@ Fusion: pa daj se človek malo zamisli nad svojim pogledom na vožnjo!
 

Speedy

Pripravnik
31. jul 2007
724
0
16
37
CENTAR LJ
Naj se vozi 110, samo ne po prehitovalnem pasu. Mene dejansko živcira vožnja z 20do30 na uro po mestu, saj avto komaj leze. Ampak boljše 20 premalo kot 10 preveč. Saj imamo take kazni, samo ne vem česa se ljudje bojijo, saj policajev itaq ni nikjer.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.408
5.907
113
pri taščici
kripo lepo si napisal, to sem tudi jaz prej enmu napisal ki bi kar trobil po mestih in vaseh če bo šlo 49 .

Mene so pred 13 leti edino to učili da je prehitevalni namenjen prejitevanju ne pa vožnji vštric?!
 

s22b

Fizikalc
1. sep 2007
3.199
0
36
39
Težava je v tem, ko ti prehitiš vozilo s hitrostjo 110 km/h in si še vedno na prehitevalnem pasu, ker hočeš prehiteti naslednjo vozilo, čeprav ne bi ničesar izgubil, če bi šel na vozni pas in tako spustil hitrejša vozila naprej, ampak ego ti veli drugače.

Kdo je potem tukaj?
stupid-1.gif
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Tu se strinjam s tabo. Prehitevalni je namenjen prehitevanju in tudi meni razjezijo tisti, ki se vlačijo po levem, namesto da bi zapeljali na desnega. Pa četudi prehiteva več vozil! Naj potem, ko prehiti in ima možnost zapeljati na desno (pa čeprav ima namen prehiteti še več vozil) da spusti naprej tiste,ki vozijo hitreje in potem zavije nazaj na levega in prehiti še ostale
smirk-1.gif
Ne, nekaterim egotom je to prenizko.

Je pa res, da v mestu situacija ni enaka. Govorim za ceste, ki so dvopasovne. Tam ni levi namenjen prehitevanju in desni samo vožnji. Oba sta vozna, ampak po desni pa ne smeš prehitevat. In pol dobiš debila, ki se ne prestavi z levega na desnega, pa mu lahko trobiš, blendaš, mahaš, kažeš ...
redface-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik kripo pravi:
Je pa res, da v mestu situacija ni enaka. Govorim za ceste, ki so dvopasovne. Tam ni levi namenjen prehitevanju in desni samo vožnji. Oba sta vozna, ampak po desni pa ne smeš prehitevat. In pol dobiš debila, ki se ne prestavi z levega na desnega, pa mu lahko trobiš, blendaš, mahaš, kažeš ...
redface-1.gif
Kot prvo, tisti ki vozi počasneje od dovoljene hitrosti in dela za sabo kolono, je v prekršku.

Kot drugo, v mestu komot lahko prehitiš po desnem pasu.

In na koncu, preveri svoje znanje CPP
wink-1.gif


In zaključno: Kaj ima to veze s porabo goriva ???
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Voziš lahko DO omejitve, ne pa čez. Se pravi, če je omejitev 50, se lahko vozim 45 in zaradi tega nisem v prekršku. Je tako? Enako velja za AC. Če mi ustreza tempo 110-120, lahko komot vozim tako. Če je za prehitet, prehitim tako, da nisem na poti ostalim (hitrejšim) na prehitevalnem pasu (pustimo ob strani degene, ki na prehitevalnem pasu ne prehitevajo temveč cincajo) in se, ko prehitim počasnejše vozilo, vrnem nazaj na vozni pas. Najmanjša hitrost na voznem pasu je omejena na 50 km/h, zato je odstavni pas na klancih skombiniran za tovornjake, da ne ovirajo ostalega prometa.
Hitrost navzdol pa ni omejena na lokalnih in regionalnih cestah. Tu velja pravilo, da se moraš umaknit, če za sabo nabereš kolono več kot treh avtomobilov (oz. ostalih prevoznih sredstev). Kajpak se za to briga le malokdo, lep zgled so tovornjaki na Rebernicah, ki za sabo vlečejo kilometer kolone. Le redke izjeme se ustavijo na prvem primernem mestu in kolono spustijo naprej. Zadnjič sem doživel celo prijetno presenečenje po Rebernicah navzdol, ko se je tovornjakar umaknil na enem izmed izvozov za gradbišče, čeprav smo se peljali kar solidno. Za njim nas je bilo kakih pet.
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Ja, mal smo zašli s poti ..

Ampak glej, po tvojem je tisti (teoretično gledano), ki pelje v mestu 49km/h v prekršku
ne-ne-1.gif


Priznam, kje sem šibek .. da lahko pa prehitiš po desni v mestu, pa res nisem vedel
redface-1.gif