Folija za na steklo (da se ne vidi noter)

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
Mislim da je na alterju kar nekaj strokovnjakov za folijo, pa me zanima kaksno dat na steklo domacega okna, da ne bo sosed vedno noter videl. Cim manjsa ali nikakrsna zatemnitev.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Upam da se zavedaš, da takšna enosmerna folija ne obstaja: https://en.wikipedia.org/wiki/One-way_mirror

Zadeva vedno deluje v obe smeri. Torej iz svetlejše strani se ne vidi na temnejšo. V praksi to pomeni, da se podnevi ne bo videli not, ponoči pa se ne bo videlo ven (ob predpostavki da je notranjost osvetljena). Torej če bo ponoči kdo stal pred oknom, bo on vse videl, ti pa njega ne boš
tongue-1.gif


Aja, pa ta zadeva pobere tudi kar nekaj svetlobe.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
To z lucjo mi je jasno, ja.
To, da se ponoci ne bi videlo ven, pa mi ni ravno jasno oz. mislim, da se motis. Konec koncev bi morala zatemnitvena folija za avto stekla ze bit OK. Pa se vedno vidi ven.
smile-1.gif
Res da gre za razliko med zatemnitvijo in refleksivnostjo...
No, uoam, da bo kdo povedal kaj je na voljo.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Sploh ni važno kje je temno in kje je svetlo, ampak je važno kje je nalepljena folija. Efekt ogledala ... pricip delovanja folije je, da zatemni drugo stran stekla in s tem ni več pomembno kakšna je dejanska svetlost na drugi strani. Seveda je potrebno izbrati ustrezno folijo.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.978
9.094
113
39
MB
lidl je imel glihkar neko folijo, tud z motivi, jaz sem vzel za kopalnico, smešen denar ... mislim da manj kot 10 e za 2m x 67 cm al nekaj takega
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
Sploh ni važno kje je temno in kje je svetlo, ampak je važno kje je nalepljena folija. Efekt ogledala ... pricip delovanja folije je, da zatemni drugo stran stekla in s tem ni več pomembno kakšna je dejanska svetlost na drugi strani. Seveda je potrebno izbrati ustrezno folijo.

To ni res. Svetloba vedno deluje obojesmerno in je ne moreš ustaviti samo v eni smeri.

Ta folija je polprepustno ogledalo, ki odseva v obe smeri. Prevlada tista stran, ki je svetlejša. Posledično se iz svetlega na temno ne vidi.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
100% zatemnitve itak da ni mogoče narediti, če nimaš 100% neprepustne folije. Je pa efekt s folijo ta, da se v najslabšem primeru noter vidijo le sence, ne pa jasna slika.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
ce je notri luc in gledas ven, itak nic ne vidiš, tud ce je okno brez folije...

ponoci ni resitve razen zavesa.

ot pravi da bi rad cimmanj izgubljal svetlobo - torej je spegu folija edina varianta. ali pa peforirana folija, ki pa po izgledu ni najlepše za na okno od hiše...

druga, alternativna, je da da peskaano, sam pol ne bo ven videl, svetloba pa ostane...

ce bi dal zatemnitveno od avtov izgubi svetlobo, pa se notri se vidi ko je svetloba notri...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Efekt je vedno simetričen. Svetloba potuje skozi membrano na enak način v obe smeri. Ne moreš selektivno blokirati ene strani, to je v nasprotju z osnovami fizike.

Do efekta enosmernega zrcala pride zgolj zaradi razlike v jakosti svetlobe med obema stranema. Če sta obe strani enako svetli, se bo videlo skozi iz obeh strani.

EDIT: vidim da je govora o mlečnem steklu in ne o polprepustni foliji.
 
Nazadnje urejeno:

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Si ti že kdaj imel sončna očala v rokah, kjer je zunaj efekt ogledala? V eno smer se vidi zatemnjena slika, v drugo smer se ne vidi nič oziroma vidiš predvsem sebe. Ta efekt narediš s steklom in folijo ...
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
lahko... dokler ni za očali večja svetloba kot pred njimi... o tem ti govori philips...

philips: mlečno folijo sem jest predlagal... prej ste se že pravilno menili o prepustni foliji...
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
Mlecna ni resitev, ker koneckoncev ni to zdravstveni dom.
smile-1.gif
Rabim nekaj, da sosed, ki ima hise mali visje, ne gleda direktno v kroznik, ce zavese niso zagrnjene.
Kaj je bolje dat notranjo ali zunanji zrcalno folijo? Kaj je sploh razlika?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
nič... notri pač ni izpostavljena vremenskim pojavom...

Kaj pa če bi dal mlečno, pa bi dal samo črtice recimo... 10mm črtica, pa luft, pa črtica... od daleč se ne bo videlo notri, ven se bo pa še vedno videlo...

a perforiana veš kako izgleda?

kaj pa plise?
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
Poznam vse kar omenjas in perforirana in crtkano odpade, ker je vse obcutek kot da zivis v LPP ali dostavnem kombiju.
smile-1.gif

Zavesa je na spodnjem delu ze sedaj, tolk da ni v kroznik videt od zgoraj navzdol.
smile-1.gif

Meni se zdi zrcalna folija perfektna resitev za cez dan, zvecer pa so itak rolete.
Priporocas katero znamko? Da bo lastna montaza cim manj zahtevna. Sem precej nazaj kar precej limal s folijo, tko da alfabet nisem, res pa da sedan nimam nobenih pripomockov.
smile-1.gif
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Čakam na nova okna. Prvo smo imeli idejo za v jedilnico enostransko peepustna okna. Zaradi prevelike izgube svetlobe (preko 40%) smo dali navadna stekla ter na zunanjo stran žaluzije. Če nočem, da sosed vidi na krožnik pač zaprem žaluzije. Tekom dneva pa imam odprte in spuščene. Ni lepo, bo pa poleti bol hladno.

Si razmišljal o žaluzijah?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Kaj pa da bi dal plise na notranjo stran stekla? Če gleda niže..ga imaš spodaj, če z vrha pa zgoraj.

Primer:

 

igi

Guru
13. okt 2007
5.363
988
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik mr_ pravi:
Poznam vse kar omenjas in perforirana in crtkano odpade, ker je vse obcutek kot da zivis v LPP ali dostavnem kombiju.
smile-1.gif

Zavesa je na spodnjem delu ze sedaj, tolk da ni v kroznik videt od zgoraj navzdol.
smile-1.gif

Meni se zdi zrcalna folija perfektna resitev za cez dan, zvecer pa so itak rolete.
Priporocas katero znamko? Da bo lastna montaza cim manj zahtevna. Sem precej nazaj kar precej limal s folijo, tko da alfabet nisem, res pa da sedan nimam nobenih pripomockov.
smile-1.gif

zrcalna folija ti kar precej "zatemni" prostor.
 

_BANDIT_

Pripravnik
12. feb 2008
775
22
18
Zrcalne folije so ponavadi tudi termalno odbojne. To pomeni, da če imaš termopan stekla, kjer je vmes plin, moraš obvezno nalimati folijo na zunanjo stran, drugače ti pregreje plin in ga porine ven skozi tesnilo, s tem pa termopan steklo izgubi funkcijo.
wink-1.gif
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.577
283
113
Citat:
Uporabnik mr_ pravi:
Poznam vse kar omenjas in perforirana in crtkano odpade, ker je vse obcutek kot da zivis v LPP ali dostavnem kombiju.
smile-1.gif

Zavesa je na spodnjem delu ze sedaj, tolk da ni v kroznik videt od zgoraj navzdol.
smile-1.gif

Meni se zdi zrcalna folija perfektna resitev za cez dan, zvecer pa so itak rolete.
Priporocas katero znamko? Da bo lastna montaza cim manj zahtevna. Sem precej nazaj kar precej limal s folijo, tko da alfabet nisem, res pa da sedan nimam nobenih pripomockov.
smile-1.gif

glede znamk ne poznam po imenih... jest pac vzamem pri dobavitelju... ravno danes sem jo vzel, lepil jo bom iz notranje strani in ni solarna...

ce imas izkusnje z montazo pol bo slo, sej se ni dost spremenilo od takrat... orodje - ja kaksna gladilka prav pride ja... oblozis jo s kaksno mehko cunjo, da ne zdrsas folije pa je... pa ce je cunja mokra lepse drsi... pa seveda milnica pod folijo...
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
Hvala za dodatne razmisleke, na koncu itak kaj in kako odlocijo trije vogali.
smile-1.gif

Fajn vedet zakaj je tudi za zunanjo aplikacijo. Trenutno so rolete in plis, na drugem oknu pa zaluzije. Ampak meni je vseeno bedno, da se moras zapirat. Bomo vidli.