Električna peč, 90 m2, poraba?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Hej vsem...

Sem iskal po forumu glede električnih peči, pa enostavno najde preveč zadetkov...

Vglavnem, zanima me, kako kaj delujejo te električne peči... Ogrevala bi se majhna hiša (dve etaži po 45 m2 - skupaj torej nekje 90m2). Trenutno tako ali tako ogrevam z dvema klimama, ampak me pač zanima, kolikšna bi bila poraba, če bi ogreval z električno pečjo... Sedaj imam za rezervo plinsko peč na UNP (zunaj na dvorišču jeklenka, ki bi se je rad znebil), ki bi jo zamenjal z električno pečjo.

Zanima me naslednje:

1.) Kolikšno moč bi moral kupit za 90m2 slabše izolirane hiše? Saj naslednje leto pride fasada na hišo, ampak me vseeno zanima, kolikšna moč električne peči je primerna za ogrevanje 90m2?
2.) Če vzamem 6KW električno peč, ali to pomeni, da ko peč deluje, da dejansko porabi 6KW električne energije? Sedaj imam glavno varovalko na hiši 6KW (1x25A). Glede na to, da je glavna varovalka 6KW (1x25A), ali to pomeni, ko deluje peč, ne smem prižgati pečice in boljer se ne sme zagnati?
3.) Za tiste, ki se že ogrevate na električne peči, me zanima, kolikšna je kaj poraba na mesec (v prehodnih obdobjih in tudi v najbolj mrzlih mesecih)? Kot primerjavo za porabo naj povem, da sem imel lani decembra porabo pri UNP plinu 270 eur, čeprav sem imel v zgornji etaži radiatorje zaprte, ker sem že imel prvo klimo. Odprte sem imel le 4 radiatorje (kuhinja, dnevna, kopalnica in hodnik (torej 45m2) ter vodo v bojlerju je ogrevala plinska peč) in poraba je bila 270 eur.

Kot sem rekel, me to pač zanima, saj trenutno ogrevam s klimo. Rad bi se pač rešil plina (in še sploh jeklenke na dvorišču) in ker mi klime delujejo do -15 °C, me zanima, če je električna peč vsaj boljša rešitev kot peč na plin... Za toplotno črpalko pa še dolgo ne bo denarja, saj bi raje dal na hišo dobro fasado kot pa da dam za toplotno črpalko. Tudi sedaj, ko grejem z dvema klimama, so problem ravno zidi, ki so mrzli ko hudič in klimi skoraj ne zmoreta več segrevati prostorov...

No, hvala vsem za koristne odgovore že vnaprej
wink-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
1. 90m2 je samo ogrevalna površina in hiša je večja?! 90m2 v 200m2 neizolirane hiše boš rabil od oka VSAJ 10-15kW moči
2. da, 6kW + 2kW bojler je 8kW = 35A
3. težko rečt, pri 10kW ti bo pri -10C ves čas delalo da boš imel toplo = 15eur/dan = 400-500EUR na mesec

Za neizolirano hišo se uporabi najcenejši energent, to so drva. Če nimaš opcije računaj da bi za gret tole na električno peč rabil 3 fazni priključek velike moči, to pomeni še vsaj 1k eur enkratnega stroška če ga še nimaš + večja moč ti avtomatično dvigne pavšal + večja poraba pa ceno elektrike na kW.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Poraba bi bila cca 3x večja od klim.
Potrpi še letos s to bombo na dvorišču. Ne vem kdaj imaš namen dati fasado.
Za hud mraz ko ti crkneta klimi je bolje,ceneje dati neko peč na drva pa eno paleto SUHIH drv nekam pod streho. S 6kw ti ne boš grel hiše in ostale porabe.
6kw je minimum.
Pralni stroj, bojler in kuhalnik istočasno ti potegneta 6kw. Steklokeramika(indukcija) ti sama potegne 6+kw
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
Če ogrevaš s klimami, potem približno veš, koliko moči potrebuješ in koliko te to ogrevanje stane na mesec. Pa računaj, da električna peč porabi tam za faktor x3.5 več kot sodobne klime.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
+ dodajam da za gretje 6kW lahko kupiš 3x električni oljni radiator. Cena je pod 100EUR, vključiš ga samo v prostoru kjer ga rabiš. Ni jebanja z izgubami (ki jih pri centralni sigurno imaš, če so cevi napeljane preko pol neogrevane hiše bo 6kW "izhlapelo" preden sploh pride v radiator) in ni jebanja z montažo neke relativno drage peči.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Jah lej...ne hiti zdaj preveč z nabavo premočne peči, če boš dajal izolacijo...napiši kake stene imaš trenutno (sestava, debelina) koliko izolacije planiraš, kaka okna imaš (in kvadraturo) kako imaš izolirana tla in strope...pa se naredi izračun, da boš vsaj za silo vedel kam pes taco moli....temu ustrezno si potem nabaviš peč..karšnokoli že.

Direktno ogrevanje na elektriko ni poceni (če odmislimo, da je prepovedano
wink-1.gif
)...ne znam ti pa narediti primerjave z UNP-jem, ker ta je pa res najdražji.

A ker imaš klimi, se boš lahko z njima precej šlepal (poraba klime je cca. 3 x manjša od. el grelca). Bo pa poraba odvisna od debeline izolacije, ki jo boš dajal..tako da..razmisli koliko boš dal na hišo.

270 EUR za UNP v enem mesecu, za dejanskih 45 m2?
cheer.gif
...ta zmaga! (zamenjaj obvezno!).

(nas je ta november..sicer ni tako mrzel a vseeno...prišel 30 EUR za 200 m2, vključno s sanitarno vodo - seveda s TČ).
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ksz

Letos sem se igral in na 6 stopinj sob,e grel z 2kw pecko, pa nevem ce sem na 8 stopinj prisel pa ma hisa 15cm izolacije. Vem da bi bilo drugace ce bi se cela ogrevala sam tko sem mislu da bo vec od tega.
 

wolffstein

Pripravnik
5. maj 2011
47
21
8
Sam imam takšno peč in sicer 12kw. Moč varovalk je 3x25. Poraba max. je bila 2200kw/h na mesec (januar, februar, ko je bilo res mrzlo). Peč na začetku, ko je voda v radiatorjih mrzla sicer dela z vso močjo (12kw), ko pa enkrat doseže temperaturo (iz 15 na 60 stopinj C v cca. 20 minutah), pa sama regulira potrebno moč (2, 4, 6, 8, 10 ali 12kw) za dogrevanje. Največkrat zadostuje 6/8kw (dobrih 5 min in približno 3 cikle na uro).

Stanovanje je veliko 65m3 in imam 6 radiatorjev. Hiša v kateri je stanovanje je stara 40 let in je zidana z modelarcem in obložena s parolitom ali nekaj takšnega. Okna so sicer nova, zgoraj je neizdelana mansarda (hladno podstrešje), zadnja plošča pa ima 15cm stiropora in tlak, spodaj pa ogrevano stanovanje. Vse štiri stene so zunanje.

Najvišja položnica za elektriko je bila 239€.
Strošek za celo sezono 2012/2013 malo pod 1000€.

Pred tem sem imel kurilca in sem porabil 1300+€ (olje,vzdrževalni servis gorilca pa dimnikar, aditiv ...).

Pri tej peči tega ni.
 
Nazadnje urejeno:

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Tukaj je ena zanimiva tabela. Elektrika pride podobno kot UNP.

http://www2.arnes.si/~mlicen3/html/cene_energentov.html

Glede UNP: pri svaku so za hišo 2x120m (pritličje+nadstropje) plačevali cca 600-700 eur na mesec (mislim da je rekel da je šlo na dan 8m3). Gospoda je seveda prej živela v bloku in so imeli navado v kuhinji imeti okno stalno "na kip" + temperaturo za v kratkih rokavih (tudi hlačah). Z previdnejšim obnašanjem jim je uspelo nekaj znižati (morda na 500 na mesec), nakar so raje vgradili peč na drva in danes plačujejo cca 1200eur na sezono.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
@Wolffstein, super si to napisal... Takšen odgovor sem pričakoval - dejanska uporaba takšne peči...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Aja, pa naj še povem, da sem skozi spremljal to temo, samo se nisem kaj dosti vključeval v pogovor...

Za moj problem se mi je zdel odgovor Utiševalca tudi primeren... Raje daš v sobe konvektorske radiatorje (ustrezne moči in lahko celo imajo termostate že vgrajene) in te vseeno pride manj kot električna peč, pa še nekih izgub zaradi napeljave cevi ni... Pa še sam lahko zmontiraš radiatorje...

Drugače pa tako ali tako ne mislim še to zimo ničesar spreminjat, pač pa me je samo zanimalo, kako se te peči odnesejo... Tudi kolega je zanimala podobna stvar, zato sem pač vprašal malo tukaj za nasvete...

In kot vedno, sem jih tudi dobil
wink-1.gif


Alter, alter, alter, ...
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Bronco

Pripravnik
2. jan 2008
62
0
6
Doma imamo vrstno hišo, cca 115m2, ogrevanje samo talno, Peč EloBlock 12kw, ki po večini laufa samo na 4KW, razen jeseni ob zagonu. Doma štiri občutljive osebe ženskega spola, ki jih nonstop zebe, kar pomeni, da temp v bajti nikoli ne pade pod 23°C, po večini časa je pa cca 24. V tla se šiba voda segreta na cca 28-32°C, zavisi od zuannjih temp.
Celoletni mesečni pavšal za porabljeno el. energijo je cca 120€, v kar je všteta še vsa gospodinjska elektrika, 160l bojler, luči ipd... Kar se nas tiče - zelo zadovoljni.
cheer.gif
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Bronco pravi:
Doma imamo vrstno hišo, cca 115m2, ogrevanje samo talno, Peč EloBlock 12kw, ki po večini laufa samo na 4KW, razen jeseni ob zagonu. Doma štiri občutljive osebe ženskega spola, ki jih nonstop zebe, kar pomeni, da temp v bajti nikoli ne pade pod 23°C, po večini časa je pa cca 24. V tla se šiba voda segreta na cca 28-32°C, zavisi od zuannjih temp.
Celoletni mesečni pavšal za porabljeno el. energijo je cca 120€, v kar je všteta še vsa gospodinjska elektrika, 160l bojler, luči ipd... Kar se nas tiče - zelo zadovoljni.
cheer.gif

Zakaj sploh kdo razmislja o toplotnih črpalkah, peletih, kolektorjih,... Ce das samo en grelec v vodo in za 70€ mesečno ogrevas celo hišo?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Malo jih je s 115 kvadrati in dvema zunanjima stenama hiše.
wink-1.gif
.

Ostali so svoje 'zanimive'porabe podali više.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Igi:potrošniška družba pač, pa nam hočejo prodati klime, pa toplotne črpalke, pa kolektorje, pa pelete.....tisti 115m2 mora biti konkretno izoliranih da je poraba 70 evrov, oziroma 150 v času ogrevanja.
Škoda ker zadeve ne morem več testirati v svoji hiši. Do nedavnega sem imel tudi sam 18(12)kw panterm. Lahko bi en teden v lanski zimi pozabil na drva, pa stikalo dal na on v pantermu, zapisal števec in poročal. Je pa res da je hiša 200m2