Preračun iz m3 plina v kWh elektrike..

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Pozdravljeni,
zanima me preprost preračun, koliko elektrike bi porabil pri ogrevanju ekvivalentno enemu m3 plina (UNP)?
Gledam na tejle strani in kot kaže je 1m3 = cca 10kWh. Ali to drži vsaj približno, vem da je odvisno od tipa peči, načina ogrevanja, ampak.. čez palec?

Gre pa za menjavo plinske kondenzacijske peči na električno, vse ostalo (talno gretje, zalogovnik tople vode) ostane enako.

Če bi zgornje držalo me pride:
1m3 UNP = cca. 5€ z DDV
10kW elektrike = cca. 2€ z DDV
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Pozdravljeni,
zanima me preprost preračun, koliko elektrike bi porabil pri ogrevanju ekvivalentno enemu m3 plina (UNP)?
Gledam na tejle strani in kot kaže je 1m3 = cca 10kWh. Ali to drži vsaj približno, vem da je odvisno od tipa peči, načina ogrevanja, ampak.. čez palec?

Gre pa za menjavo plinske kondenzacijske peči na električno, vse ostalo (talno gretje, zalogovnik tople vode) ostane enako.

Če bi zgornje držalo me pride:
1m3 UNP = cca. 5€ z DDV
10kW elektrike = cca. 2€ z DDV
Zgolj isces cenejsi nacin ogrevanja...no gut. Investiraj v smeri zmanjsanja porabe. Ko bo sla elektrika gor plin pa se znirmaliziral bos pa kaj? Spet menjal pec?

Nabavi raje (dobro) klimo ali dve in naj lavfata 24/h dnevno. Bos imel za 1kWh elektricne energije 3 kWh toplote...torej po tvojem izracunu..10 kWh za 0,7 eur.

Drgac pa ja...iz kubika plina dobis okoli 10 kWh toplote.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.606
1.065
113
kaj pa kogeneracija - agregat z motorjem na notranje izgorevanje na plinski pogon da oddajaš elektriko, voda za hlajenje motorja pa ogreva hišo
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Na enem od Geni racunov je napisan faktor 0.91141…152 m3 plina = 1575 kWh

zaokrozi na 1:10
Itak bos drugje vec “neznank in napak” pridelal, kot pa ce gres racunat na 5 decimalk
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Sem našel pravo tabelo, moja pretvorba je bila za zemeljski plin, ne UNP. 1m3 UNP = cca 27kWh
Cena je torej praktično enaka.. 5€ za oboje.


Zajeta slika.JPG


Ideja je bila tudi za sončno elektrarno. Postavil bi jo lahko za cca. 7MWh / leto, ker pa porabim cca. 400 m2 plina, bi to pomenilo, da ne bi zadoščala niti za ogrevanje (po trenutnem sistemu, torej brez investicije v TČ bi zmanjkalo 40%).
 
Nazadnje urejeno:
Pozdravljeni,
zanima me preprost preračun, koliko elektrike bi porabil pri ogrevanju ekvivalentno enemu m3 plina (UNP)?
Gledam na tejle strani in kot kaže je 1m3 = cca 10kWh. Ali to drži vsaj približno, vem da je odvisno od tipa peči, načina ogrevanja, ampak.. čez palec?

Gre pa za menjavo plinske kondenzacijske peči na električno, vse ostalo (talno gretje, zalogovnik tople vode) ostane enako.

Če bi zgornje držalo me pride:
1m3 UNP = cca. 5€ z DDV
10kW elektrike = cca. 2€ z DDV

najprej preveri kolk energije ti da kubni meter plina. grozno fajn je tud vedet al je to normni al standardni kubni meter (merjeno pri različnih tempearturah, tlakih)
ko si na skupni enoti jouli..(kwh je 1000x3600 in dobiš đule) se igraš najprej z izkoristki, cenami itd