Zaposlitev preko kadrovske agencije

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
815
7
18
Pozdravljeni!

Nekaj dni nazaj sem diplomiral, z januarjem pa začnem s svojo prvo redno službo. Zaposlitev bo za začetek potekala preko posrednika - ene izmed kadrovskih agencij (Atama, Manpower, Adecco ...) s kasnejšo možnostjo redne zaposlitve v podetju, kjer bom opravljal delo.

Ima kdo izkušnje s kadrovskimi agencijami? Pri kateri se najbolj splača koristiti storitve? Sam se ne spoznam preveč dobro na te zadeve, zato me zanima, kaj dejansko so prednosti in slabosti take zaposlitve? Podjetje ima od tega sigurno same prednosti, kaj pa recimo jaz? Ali je na tem področju praksa, da podjetje plača agenciji za posredovanje storitev toliko več denarja, da se meni na plači ne pozna, ali sem ravno jaz tisti, ki mora plačati usluge agenciji in s tem dobim dejansko nižjo plačo?

Čim več nasvetov in vaših izkušenj!

Hvala
smile-1.gif
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Sicer ni 100% informacija, kolega ki je delal preko agencije je imel nizjo placo kot njegov sodelavec ki je bil zaposlen v doticnem podjetju.

Sejnine dobis izplacane zal v januarju.
( ne sam to da ti podjetje krije agencijsko provozijo, se na dopust te bojo pelal za novo leto, takoj po tem, ko dobis nakazano bozicnico, 13 placo ter soudelezbo pri dobicku ).
smile-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Kakšen je namen kadrovske agencije? Pametnega namena ni.

Zaposleni preko agencije stane firmo določen % (10, 20%?) več kot normalno redno zaposleni. Ima pa naslednje prednosti: management podjetja lahko tako lažnivo prikazuje število zaposlenih tistim, ki jih to zanima (lastnikom, državi oz. zakonodaji). Aja, tako zaposlenega je baje lažje odpustiti, v realnosti pa je to še najbolj res zaradi tega, ker je treba zaposlenim preko agencije pogodbo o zaposlitvi podaljšati vsako leto znova (brez omejitev). Nekaterim revežem ta interval naštimajo tudi na vsak mesec.
uf-1.gif


Poleg tega je koncept "zaposlitev bo za začetek potekala preko posrednika" naravnost obscen. Čez 10 let bodo pa vsi mladi diplomanti nekaj let delali "za začetek zastonj". Kot si včasih nevesto za prvo noč dal zemljiškemu gospodu.
cheer.gif


Sicer pa: za zaposlenega je realnost takšna, da podpiše pogodbo z agencijo za X EUR bruto plače. In to celotno plačo popolnoma korektno dobi, svojo provizijo (ti niti ne veš, kolikšno, in te to končno niti ne briga) pa agencija zaračuna delodajalcu, kjer ti delaš. Moje izkušnje z eno od teh agencij (nima smisla pisati, katero, saj vse delajo enako) so popolnoma korektne, vse od potnih nalogov do izplačil je vedno štimalo (če kaj ni, smo vse ekspresno uredili). Da vsak konec leta ne veš (in ti tega tudi v firmi nihče ne zna povedati), če boš januarja še imel službo, se pa z leti tudi navadiš...
grims-1.gif


Srečno, v teh časih je vsaka služba dobra priložnost
zmaga.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Citat:
Uporabnik Matej pravi:
Sicer ni 100% informacija, kolega ki je delal preko agencije je imel nizjo placo kot njegov sodelavec ki je bil zaposlen v doticnem podjetju.

Agencija gor ali dol, plačo boš imel takšno, za kakršno se boš izpogajal in kot boš podpisal pogodbo. Teoretično ti pripadajo vsi bonusi "normalno" redno zaposlenih - v praksi pa se pri kakšnih božičnicah in dodatkih na uspešnost rado tudi pozabi. Čisto odvisno od vsake posamezne firme.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.496
9.200
113
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Citat:
Uporabnik Matej pravi:
Sicer ni 100% informacija, kolega ki je delal preko agencije je imel nizjo placo kot njegov sodelavec ki je bil zaposlen v doticnem podjetju.

Agencija gor ali dol, plačo boš imel takšno, za kakršno se boš izpogajal in kot boš podpisal pogodbo. Teoretično ti pripadajo vsi bonusi "normalno" redno zaposlenih - v praksi pa se pri kakšnih božičnicah in dodatkih na uspešnost rado tudi pozabi. Čisto odvisno od vsake posamezne firme.
Še nisem videl te teorije. Pripada ti točno tisto kar si podpisal v pogodbi. Če dobiš kaj več je pa dobra volja naročnika. Čeprav tisti dobri itak tudi to jasno navedejo v pogodbo od agencije proti tebi.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Hja, v pogodbi ti napišejo "delavcu pripada stimulacija po pravilniku podjetja". In to lahko realno pomeni, da boš dobil stimulacijo po isti lestvici kot "the regular guy", lahko pol manjšo, ali pa ništrc. In kaj komu moreš?
smile-1.gif


Čisto odvisno od firme. Na prekernih delavcih se ponavadi v prvi vrsti špara.
tongue-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Predvsem ameriške firme, ki nimajo lokalnega offica rade zaposlujejo preko teh agencij. Samo da je vse po regelcih, tam na lasten s.p. pozabi.
Dobiš pa toliko kot si se dogovoril (torej če se dogovoriš za letno plačo npr. 50k EUR) jo boš toliko TI dobil, razliko za agencijo pokrije delodajalec...
 

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
815
7
18
Hvala vsem za odgovore. Pri prvi službi seveda ne bom preveč izbirčen, saj se mi gre predvsem za izkušnje, zato bo tudi zaposlitev preko agencije super. Sčasoma bom videl, kako se bodo stvari razvile, z več izkušnjami pa bom lahko tudi jaz začel izbirati. Ta teden naj bi izvedel vse detajle glede zaposlitve. Če mi še kaj ne bo jasno, se bom pa oglasil
smile-1.gif
Hvala.
 

Tank

Zelenc'
5. feb 2012
24
9
3
MS
Jaz sem glede teh kadrovski agencij precej skeptičen.
Agencije namreč ob vpisu v bazo iskalca zaposlitve iščejo še dodatne informacije o iskalci na načine kot so recimo socialna omrežja Facebook, MySpace, Twitter,... (do potankosti pregledajo vaš profil).
Ugotovijo kakšna oseba ste, vaše mišljenje o določenih dogodkih, kaj vas zanima, z kom se družite, z čim se ukvarjate v prostem času, kje ste na potovanjih, itd.
S tem si pridobijo pravo sliko vas kot osebe. Slabost za vas je ta da recimo želite da česa nebi smeli vedeli o vas pa kljub temu izvejo.
Iščejo tudi dodatne informacije preko vaših prejšnjih zaposlitev navedenih v življenjepisu.

Do teh informacij pa lahko pridejo potem vaši potencialni delodajalci.

Lp
 
Nazadnje urejeno:

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.769
262
83
Največja slovenska vas
To kar si navedel, pa res niso razlogi, da se nebi zaposlil preko agencije. Če nočeš, da kdorkoli vidi S kom se družiš, S čim se ukvarjaš... potem pač tega ne objavljaš na socialna omrežja.
Če hočejo, lahko gredo tudi do vseh mojih bivših delodajalcev, z vsemi sem se razšel v prijateljskem odnosu, tako da naj ga le povprašajo za mnenje... Se mi pa zdi, da je pomembno za bodočega delodajalca, da ve kakšna oseba si (konfliktna, pedantna...) in tega gotovo ne bo izvedel na razgovoru s teboj.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.254
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik Tank pravi:
Jaz sem glede teh kadrovski agencij precej skeptičen.
Agencije namreč ob vpisu v bazo iskalca zaposlitve iščejo še dodatne informacije o iskalci na načine kot so recimo socialna omrežja Facebook, MySpace, Twitter,... (do potankosti pregledajo vaš profil).
Ugotovijo kakšna oseba ste, vaše mišljenje o določenih dogodkih, kaj vas zanima, z kom se družite, z čim se ukvarjate v prostem času, kje ste na potovanjih, itd.
S tem si pridobijo pravo sliko vas kot osebe. Slabost za vas je ta da recimo želite da česa nebi smeli vedeli o vas pa kljub temu izvejo.
Iščejo tudi dodatne informacije preko vaših prejšnjih zaposlitev navedenih v življenjepisu.

Do teh informacij pa lahko pridejo potem vaši potencialni delodajalci.

Lp

Tudi delodajalci potencialne kandidate seveda preverijo na Googlu, ne skrbi.
wink-1.gif
 

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.862
33
48
Citat:
Uporabnik SoulMan pravi:
Citat:
Uporabnik Tank pravi:
Jaz sem glede teh kadrovski agencij precej skeptičen.
Agencije namreč ob vpisu v bazo iskalca zaposlitve iščejo še dodatne informacije o iskalci na načine kot so recimo socialna omrežja Facebook, MySpace, Twitter,... (do potankosti pregledajo vaš profil).
Ugotovijo kakšna oseba ste, vaše mišljenje o določenih dogodkih, kaj vas zanima, z kom se družite, z čim se ukvarjate v prostem času, kje ste na potovanjih, itd.
S tem si pridobijo pravo sliko vas kot osebe. Slabost za vas je ta da recimo želite da česa nebi smeli vedeli o vas pa kljub temu izvejo.
Iščejo tudi dodatne informacije preko vaših prejšnjih zaposlitev navedenih v življenjepisu.

Do teh informacij pa lahko pridejo potem vaši potencialni delodajalci.

Lp

Tudi delodajalci potencialne kandidate seveda preverijo na Googlu, ne skrbi.
wink-1.gif

in kaj če imaš FB profil zaprt?
shocked-1.gif

Verjemi moje ime in priimek lahko višeko kamor čejo in prav veliko stric google ne ve o meni
smile-1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.088
113
www.adriamedia.si
Kar, ne boš verjel, ni nujno dobro zate, ko iščeš službo (če govorimo o nekaih malo boljših službah, za najti dile prekladat ugibam da delodajalci res ne guglajo kandidatov).
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.254
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik vaginko pravi:

in kaj če imaš FB profil zaprt?
shocked-1.gif

Verjemi moje ime in priimek lahko višeko kamor čejo in prav veliko stric google ne ve o meni
smile-1.gif

Google se zdalec ni samo FB. In ce o tebi Google ne ve veliko, se ne pomeni, da je pri vseh tako. Kadrovsko taksno preverjanje stane 15 minut dela, in teh 15 minut lahko delodajalca resi pred neko slabo investicijo.

In kot je rekel SJTV1...delavca za tekocem traku seveda ne gres tako preverjat (upam) in v dolocenih primerih je dobro, da Google na tvoje ime izpljune ogromno (pametnih) zadetkov.
 

Tank

Zelenc'
5. feb 2012
24
9
3
MS
Pred leti tega res ni bilo. V današnjem času pa vse bolj, ker imajo možnost velike izbire (preveliko povpraševanje po delu).
 

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.862
33
48
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Kar, ne boš verjel, ni nujno dobro zate, ko iščeš službo (če govorimo o nekaih malo boljših službah, za najti dile prekladat ugibam da delodajalci res ne guglajo kandidatov).

ni dobro zame da gugle kaj dobrega o meni ne izpljune?
bonk.gif

Pa kaj mislite da se ljudi izbira na podlagi gugla?
bonk.gif

ojej nimam besed.
Vam mimogrede razložim na kakšnem razgovoru sem enkrat bil v avstriji? 5 ur je trajalo vse skup na koncu sem se jaz vprašal če sem nor. Če pa se kader izbira na osnovi zadetkov gugla pa žal ni čudno da je slovenija tam kot je.
uf-1.gif
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Mene so ob prijavi za neko delo vprašali, če želim dat dostop do FB, LinkedIn-a in če še imam kaj.

Seveda je bilo popolnoma od mene odvisno ali jim dam ali ne ampak po mojem bi me skenslali že na prvem nivoju, če jim ne bi dal.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.922
1.088
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik vaginko pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Kar, ne boš verjel, ni nujno dobro zate, ko iščeš službo (če govorimo o nekaih malo boljših službah, za najti dile prekladat ugibam da delodajalci res ne guglajo kandidatov).

ni dobro zame da gugle kaj dobrega o meni ne izpljune?
bonk.gif

Pa kaj mislite da se ljudi izbira na podlagi gugla?
bonk.gif

ojej nimam besed.
Vam mimogrede razložim na kakšnem razgovoru sem enkrat bil v avstriji? 5 ur je trajalo vse skup na koncu sem se jaz vprašal če sem nor. Če pa se kader izbira na osnovi zadetkov gugla pa žal ni čudno da je slovenija tam kot je.
uf-1.gif

Si mores mislit, da je to praksa predvsem v tujini ... In ne, ne samo na osnovi rezultatov gugla, ampak tudi na osnovi tega.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
Gre za selekcijo med ljudmi, ki se predstavljajo za nekaj, kar v resnici niso. V poplavi zadostnih kadrov so lahko selekcijski kriteriji za marsikoga nerazumljivi, za agencije pa nujni.
 

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.862
33
48
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik vaginko pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Kar, ne boš verjel, ni nujno dobro zate, ko iščeš službo (če govorimo o nekaih malo boljših službah, za najti dile prekladat ugibam da delodajalci res ne guglajo kandidatov).

ni dobro zame da gugle kaj dobrega o meni ne izpljune?
bonk.gif

Pa kaj mislite da se ljudi izbira na podlagi gugla?
bonk.gif

ojej nimam besed.
Vam mimogrede razložim na kakšnem razgovoru sem enkrat bil v avstriji? 5 ur je trajalo vse skup na koncu sem se jaz vprašal če sem nor. Če pa se kader izbira na osnovi zadetkov gugla pa žal ni čudno da je slovenija tam kot je.
uf-1.gif

Si mores mislit, da je to praksa predvsem v tujini ... In ne, ne samo na osnovi rezultatov gugla, ampak tudi na osnovi tega.

v človeka se poglobijo in ne odločajo se na podlagi koliko FB frendov maš in kaj lepiš po fb profilu. Pomemben si samo ti in to je to
zmaga.gif