Lizing težave - prodaja vozila

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
565
5
18
Sin je imel (uradno ga še ima) avto na lizing. Ta avto je prodal naprej (izgubil je službo) - kupec pa naprej plačuje lizing položnice. Zanima me,kaj lahko stori,če kupec preneha plačevati položnice,avta pa noče vrniti. Ima samo preprosto pogodbo za predajo vozila. Zdaj je že eno leto sicer minilo brez težav. Lahko preprosto prijavi tatvino vozila ? Naj mu avto odvzame ?
 

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
669
31
28
Prvo kot prvo, kako je lahko prodal avto naprej, če ni pri lizingu poplačal dolga, edina možnost "prenosa leasinga" je da nov kupec vzame nase nov leasnig i s tem hkrati poplača tvojega. Drugače pa uraden lastnik avta je leasing, če ga bo on hotel vrnit ali ne ob neplačilu ni relevanto, obstajajo sodni postopki da to leasing uredi BP. Hec je v tem da to kar sta napisala "pogodbo" ne velja nič in bo leasnig lepo naprej njega terjal za morebitni nastali dolg, tudi sodno, kaj pa z kaznimi te bo tudi dobil na sebe če ne bodo voznika na licu mesta ustavli.
Skratka ni mi jasno kako ste lahko tako lahkomiselni in se spuščate v dakšne in drugačne dogovore, pogodbe, hec je v tem da koliko so meni znani pogoji leasinga ste kršli pogodbo odtujitev predmeta brez vednosi leasinga, in vam na podlagi tega lahko prekinejo leasing pogodbo kar pomeni takojšne povračilo nastalih stroškov in dolga.

Zanima me edino kakšna je ta pogodba o predaji, lastnoročno nappisana??, mogoče kje uverjena?? Ker od tega kar sta napisala je odvisno kako ravnat ali lahko obtožimo tatvine, ali .... pač kršenje pogodbe... kakorkoli, iz tega lahko nastane velik problem, je prejel kakšn polog???
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Prometne prekrške plača le, če res nikakor ne more dokazati, da ni bil on.
Če je bil tačas v službi (po možnosti v drugem kraju), je stvar urejena. (o tem smo imeli že več debat na forumu)
 

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
565
5
18
Kako je lahko prodal,kakšno vprašanje? Ni mogel več plačevati obrokov,ker je ostal brez službe. Pa tudi obroke bi še odplačevali,če bi lahko avto nekaj mesecev počival v garaži (stroški registracije,posebej kaska so enormni). Lizing seveda ničesar ne dovoli,na koncu še prenosa na drugo osebo ne,kar mi daje misliti,da imajo prav željo,da uporabnik ne more več plačevati dolga. V tem primeru se vozilo odvzame in proda po smešni ceni in na škodo dolžnika,kateremu se pribijejo še vse mogoči stroški in to zato,da so zaslužki na drugi strani čim višji. Pogodba je lastno ročno podpisana in govori,da se avto preda v posest zaradi finančnih težav,in da ta oseba dalje redno plačuje obroke. Dogovor je sicer še bil,da se bo avto kasneje,to je po letu dni v celoti odplačal,kar pa sedaj glede na krizo šepa. V redu,če le plačevanje poteka kot do sedaj. Problem pa je,kaj pa če se ustavi ?
 

Silvio

Pripravnik
11. okt 2007
689
1
16
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Prometne prekrške plača le, če res nikakor ne more dokazati, da ni bil on.
Če je bil tačas v službi (po možnosti v drugem kraju), je stvar urejena. (o tem smo imeli že več debat na forumu)

Odlična ideja, naj pove, da je bil tačas v službi, še print štempljanja naj priloži ob morebitnem prekršku, kar ne bo problem, glede na to, da je izgubil službo... Zase naj le obdrži, če je šel 15. k vulkanizerju, pa bo vse vredu...
crazy1.gif
 

KKK

Pripravnik
18. maj 2009
897
0
16
mislim, da imajo leasing hiše v pogodbah zapisano, da avta ne smeš prodati naprej, pa tudi, da ga ne sme vozit nihče drug kot člani ožje družine?

Tako da avta ni smel prodat, niti kao "posodit" drugemu. Leasing hiša lahko, če za to zve odstopi od pogodbe in zahteva, da sin plača vse naenkrat.

Kar pa zadeva pogodbo med sinom in tretjo osebo, če bo kupec nehal plačevati obroke, potem naj sin od pogodbe odstopi in zahteva vozilo nazaj. Verjetno pa bo moral tudi vrniti nekaj plačanega denarja.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Tule je čisto vseeno ali sin lahko plačuje obroke ali ne. To kar je naredil ni legalno in lizingodajalec ga kahko pravno preganja kot tudi odvzame vozilo 'novemu' lastniku. Pravni posel med tvojim sinom in 'novim' lastnikom je ničen, neveljaven. Notar take pogodbe ne bi smel overiti... Prebrite si še enkrat natančno vse člene lizing pogodbe...
Edina prava pot bi bila, da bi sin obvestil o svojih težavah lizing hišo, ta bi verjetno prodala avto, poplačala sebe in ostanek vrnila sinu. Lahko pa bi sin pripeljal kupca s sabo na lizing hišo, kupec bi plačal kupnino lizing hiši, s tem bi se lizing zaključil in razlika izplačala sinu (v tem smislu). Tako pa ima lahko resne težave tako tvoj sin kot 'novi' lastnik...
Vedi, lizing hiša lahko tak manever smatra kot odtujitev predmeta lizinga... Konec koncev, ko bo lizing poplačan bo sin najprej moral prepisati avto nase in potem na 'novega' lastnika... Kako bo pa novi lastnik avto registriral in zavaroval? A veš, da za to rabi pooblastilo lizing hiše, ki se glasi na lizingojemalca?
Ni to bančni kredit, kjer si ti dejanski lastnik vozila in ga lahko prodaš naprej komur hočeš, banko pa zanimajo le plačani obroki... Pri lizingu je opomba, da je prepoved odtujitve vozila (prodaja) brez predhodnega soglasja lastnika-lizingodajalca... Tako a je sin še kupca napeljal na kriva pota...
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Ni to bančni kredit, kjer si ti dejanski lastnik vozila in ga lahko prodaš naprej komur hočeš, banko pa zanimajo le plačani obroki... Pri lizingu je opomba, da je prepoved odtujitve vozila (prodaja) brez predhodnega soglasja lastnika-lizingodajalca... Tako a je sin še kupca napeljal na kriva pota...

Čisto iz firbca - odkod pa potem kar precejšnje število avtomobilov, ki se prodajajo v smislu "X EUR + prevzem lizinga"? Različne lizing hiše - različni postopki?
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Ker prevzem lizinga ne pomeni dejansko prevzem, ampak na novo sklenjen lizing z drugo osebo.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Tu ni in ne more biti različnih postopkov. Zakon je enak za vse. Prevzem leasinga v SLO že ohoho let ni možen, ker zakon tega ne dovoljuje. V takih primerih bi se lahko naredila sporazumna prekinitev pogodbe in nova leasing pogodba z novim leasingojemalcem. Pozitivno razliko pa bi seveda dobil 1. leasingojemalec (enako v kolikor bi kupec avto kupil z "gotovino").
Pri tej zadevi pa gre poleg kršenja pogodbe tudi za nekaj, kar ni zakonito. Leasingojemalec je namreč prodal nekaj česar sploh ni lastnik.Težko je sicer reči, da je kupca oguljofal (kupec je sigurno videl prometno in pogledal lastništvo v njen), gotovo pa je oguljofal leasing hišo.

V izogib nevšečnostim bi jaz predlagal, da se leasingojemalec takoj pogovori z leasing hišo in uredi prenos lastništva vozila v skladu s pogodbo in zakonom. Na ta način bo namreč rešil vse 3 stranke v postopku in se izognil težavam, ki so lahko zelo hude.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.347
379
83
Citat:
Uporabnik ribicija pravi:
Pri tej zadevi pa gre poleg kršenja pogodbe tudi za nekaj, kar ni zakonito. Leasingojemalec je namreč prodal nekaj česar sploh ni lastnik.Težko je sicer reči, da je kupca oguljofal (kupec je sigurno videl prometno in pogledal lastništvo v njen), gotovo pa je oguljofal leasing hišo.

Goljuf ni guljof ampak goljuf. Ergo, tudi kupca lahko torej ogoljufa, ne pa tudi oguljofa. Kvečjemu ga lahko oguli.

Pa sori za off, mam preveč cajta...
smile-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Tule je čisto vseeno ali sin lahko plačuje obroke ali ne. To kar je naredil ni legalno in lizingodajalec ga kahko pravno preganja kot tudi odvzame vozilo 'novemu' lastniku. Pravni posel med tvojim sinom in 'novim' lastnikom je ničen, neveljaven. Notar take pogodbe ne bi smel overiti... Prebrite si še enkrat natančno vse člene lizing pogodbe...
Edina prava pot bi bila, da bi sin obvestil o svojih težavah lizing hišo, ta bi verjetno prodala avto, poplačala sebe in ostanek vrnila sinu. Lahko pa bi sin pripeljal kupca s sabo na lizing hišo, kupec bi plačal kupnino lizing hiši, s tem bi se lizing zaključil in razlika izplačala sinu (v tem smislu). Tako pa ima lahko resne težave tako tvoj sin kot 'novi' lastnik...
Vedi, lizing hiša lahko tak manever smatra kot odtujitev predmeta lizinga... Konec koncev, ko bo lizing poplačan bo sin najprej moral prepisati avto nase in potem na 'novega' lastnika... Kako bo pa novi lastnik avto registriral in zavaroval? A veš, da za to rabi pooblastilo lizing hiše, ki se glasi na lizingojemalca?
Ni to bančni kredit, kjer si ti dejanski lastnik vozila in ga lahko prodaš naprej komur hočeš, banko pa zanimajo le plačani obroki... Pri lizingu je opomba, da je prepoved odtujitve vozila (prodaja) brez predhodnega soglasja lastnika-lizingodajalca... Tako a je sin še kupca napeljal na kriva pota...

kolikor se spomnem iz moje podobne situacije je bilo tako, kot si napisal.

No jst sem bil že prej previden, ko sem vidu kolk komplikacij lahko to prinese, sem si denar raje sposodil od bljižnje žlahte, poplačal lizing, prepisal avto nase in ga prodal dalje.
Nisem pa vedu, da predčasno izplačilo lizinga tudi konkretno stane
redface-1.gif
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
To banke najraje vidijo. Dobijo vse obresti kar v naprej, pa še razne domišljijske stroške ti opalijo.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Meni dvakrat niso zaračunali nobenih domišljijskih stroškov. Enkrat SKB, enkrat BKS. Na ponudbi, ki sem jo dobil, je bila samo specifikacija obrokov in skupen znesek.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.978
9.094
113
39
MB
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
To banke najraje vidijo. Dobijo vse obresti kar v naprej, pa še razne domišljijske stroške ti opalijo.

to sploh ni res, ne piši nebuloz, sem že odplačal kak lizing prej pa ni blo nikjer kakih domišljiskih stroškov
wink-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Imaš strošek predčasnega poplačila, dolžni znesek, znesek DDV. Obresti se po zakonu ne smejo obračunati.
In to niso nikakršni navidezni stroški.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Zakaj pa potem moja sestra, ki dela na leasing hiši, pravi da se jim samo smeji, ko pride folk predčasno odplačat? :D

Seveda se jim splača, ne vem pa če se splača ljudem v naprej odplačat.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Itak... Tudi tisti, ki vzamejo Opelico na lizing zaradi popusta in poplačajo lizing v celoti po 3 obroku so pušnili... Smiselnost takega početja je samo takrat, ko avto moraš prodati (torej ukiniti stroške).