Agrokor: začetek konca balkanskega imperija

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Kako bos zmanjseval dobave npr. Merkatoru, ce poslje narocilo, zadaj pa so penale za neizdobavo?
Ne boš, do letnega usklajevanja nove pogodbe
grims-1.gif
.
In seveda, če ti Merkator samovoljno vmes naenkrat spreminja pogoje, ki so V VELJAVI (npr. podaljšuje rok plačila), potem jih imaš vso pogodbeno pravico poslati nekam. Drži?
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Recimo da samo trije prodajamo cocacolo. Ce skup potegnemo, se merkator mora uklonit, ker cocacolo rabi pod mus.
Ampak mi trije slovenci ne bomo nikdar skupaj potegnili. Raje crknemo
evil.gif
banda
To je pa drug problem ja. Ampak ne problem Merkatorja, temveč vas treh. Btw. takšno dogovarjanje je nezakonito.
wink-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:In seveda, če ti Merkator samovoljno vmes naenkrat spreminja pogoje, ki so V VELJAVI (npr. podaljšuje rok plačila), potem jih imaš vso pogodbeno pravico poslati nekam. Drži?
Nisem ekonomist, sem pa poslušal nek predmet iz prava. Če nekdo krši en člen pogodbe, ne pomeni, da ti lahko avtomatsko kršiš druge člene pogodbe. Šolski primer (sicer ni bil opisan v časopish povsem natančno), je bil, ko kupec - klet ni plačala v rokih grozdja zadrugi. Zadružniki so naslednje leto poskušali čimveč grozdja prodati drugje in zadruga ni izdobavila pogodbenih količin. Končni epilog sedaj po nekaj letih je tak, da klet solidno posluje, tiste letine ni nikoli plačala, zadruga je šla v stečaj, kmetje pa so se tudi obrisali pod nosom za plačilo ene letine. Klet pred sodiščem dokazuje, da je dobava manjših količin od pogodbenih naredila nepopravljivo škodo. Da nekomu nekaj ne plačaš v 365 dneh v Sloveniji ni neka škoda.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Vso pogodbeno pravico poslati nekam glede podaljšanja plačilnega roka
wink-1.gif
... Ali karkoli že zahtevajo.
Vsaka pogodba se lahko seveda predčasno spremeni ob soglasju obe strank, ne pa enostransko. Razen, če si tak bedak, da podpišeš pogodbo s takšnim členom noter.
So pa te zadeve seveda daleč od enostavnih, sploh če ti je druga stranka pomemben kupec... Tako da je tukaj gor enostavno pisat, v realnosti so pa zadeve malo bolj "zapletene" in odgovorni mora temeljito premisliti, kako bo zadeve peljal.

Poleg tega imaš v pogodbah tudi kazni/penale, če se kdo ne drži pogodbe. Upam le, da niso te določbe le za dobavitelja
frown-1.gif
. In seveda odpovedne roke.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
Aja, spomnil sem še se enega šolskega primera. JE Krško, Slovenija prekine dobavo elektrike, ker se Hrvaška ne drži vseh členov pogodbe. Ni se dobro končalo za Slovenijo, če se prav spomnim.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Niti ne, kupec vidi da je vse manj slo robe pa še ta je manjkvalitetan in gre še kam drugam pogledat .
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.148
2.324
113
v lokalni ostariji
sandra o čem ti sanjaš?

kapiraš, da je trg mikro za dobavitelje! le-teh je preveč in je huda borba. zato si sistemi lahko "privoščijo" tako izsiljevanje...
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Vso pogodbeno pravico poslati nekam glede podaljšanja plačilnega roka
wink-1.gif
... Ali karkoli že zahtevajo.
Vsaka pogodba se lahko seveda predčasno spremeni ob soglasju obe strank, ne pa enostransko. Razen, če si tak bedak, da podpišeš pogodbo s takšnim členom noter.
So pa te zadeve seveda daleč od enostavnih, sploh če ti je druga stranka pomemben kupec... Tako da je tukaj gor enostavno pisat, v realnosti so pa zadeve malo bolj "zapletene" in odgovorni mora temeljito premisliti, kako bo zadeve peljal.

Poleg tega imaš v pogodbah tudi kazni/penale, če se kdo ne drži pogodbe. Upam le, da niso te določbe le za dobavitelja
frown-1.gif
. In seveda odpovedne roke.

To velja pri enakovrednih partnerjih. Vecina strank to ni in si lahko velik trgovec privosci karkoli zeli. Ce imas na drugi strani Coca Colo pa zadeva ni tko simpl. Kak mesec dni nazaj je CC zaprl pipco Agrokoroju in so vse placali takoj. 99% dobaviteljev bi odpikali.
Zadeva je cisto enostavna... Nanadomestljiv proizvod ali mocno zaledje=dogovorjanje. Vsi ostali pa kr dobijo ukaze.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik eazy pravi:
To velja pri enakovrednih partnerjih. Vecina strank to ni in si lahko velik trgovec privosci karkoli zeli. Ce imas na drugi strani Coca Colo pa zadeva ni tko simpl. Kak mesec dni nazaj je CC zaprl pipco Agrokoroju in so vse placali takoj. 99% dobaviteljev bi odpikali.
Zadeva je cisto enostavna... Nanadomestljiv proizvod ali mocno zaledje=dogovorjanje. Vsi ostali pa kr dobijo ukaze.
Recimo da to kar drži.
Zato sem pa zgoraj napisal, da je lahko tukaj pisat, v praksi pa zadeve niso tako ''enostavne''.
Dejstvo pa je, da če nimaš neke konkurenčne prednosti (npr. edinstven proizvod, dobro nabavno ceno, morda kaj tretjega), potem te bodo vsi stiskali do konca in dolgoročno ne bo šla zadeva čez.

Še en primer med Slovenijo in kakšno razvito državo: npr. v ZDA vidiš, da se zadeva stiska in ne bo šlo več dolgo naprej, lepo ustaviš poslovanje, poplačaš vse dolgove in zaposlene in zapreš firmo. Pri nas se pa vleče in vleče in vleče in na koncu pahne zadevo v stečaj, zadaj pa ostane x deležnikov nepoplačanih. Jaz verjamem, da je težko zaposlene odpustiti, ampak a je bolje, da jih odpustiš in jim vse plačaš, tako da si lahko iščejo drugo službo ali jih pač nateguješ, pa jim prispevkov ne plačaš, na koncu pa še same plače ne. Eh..
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik eazy pravi:
To velja pri enakovrednih partnerjih. Vecina strank to ni in si lahko velik trgovec privosci karkoli zeli. Ce imas na drugi strani Coca Colo pa zadeva ni tko simpl. Kak mesec dni nazaj je CC zaprl pipco Agrokoroju in so vse placali takoj. 99% dobaviteljev bi odpikali.
Zadeva je cisto enostavna... Nanadomestljiv proizvod ali mocno zaledje=dogovorjanje. Vsi ostali pa kr dobijo ukaze.
Recimo da to kar drži.
Zato sem pa zgoraj napisal, da je lahko tukaj pisat, v praksi pa zadeve niso tako ''enostavne''.
Dejstvo pa je, da če nimaš neke konkurenčne prednosti (npr. edinstven proizvod, dobro nabavno ceno, morda kaj tretjega), potem te bodo vsi stiskali do konca in dolgoročno ne bo šla zadeva čez.

Še en primer med Slovenijo in kakšno razvito državo: npr. v ZDA vidiš, da se zadeva stiska in ne bo šlo več dolgo naprej, lepo ustaviš poslovanje, poplačaš vse dolgove in zaposlene in zapreš firmo. Pri nas se pa vleče in vleče in vleče in na koncu pahne zadevo v stečaj, zadaj pa ostane x deležnikov nepoplačanih. Jaz verjamem, da je težko zaposlene odpustiti, ampak a je bolje, da jih odpustiš in jim vse plačaš, tako da si lahko iščejo drugo službo ali jih pač nateguješ, pa jim prispevkov ne plačaš, na koncu pa še same plače ne. Eh..

Sej v ZDA je isto ozr. se huje. Ti lahko tudi v SLO (ali ZDA) zapres pipico takoj, zapres firmo (brez dolgov) in je zadeva gotovo.... V upanju da bos povecal prodajo ali sploh prodajal se pustis nategovati. Dokler ne najdej zamenjavo ali propades. Kriva je drzava oziroma pomanjkanje nadzora.
 

B81

22. jul 2007
34.475
8.953
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Kako bos zmanjseval dobave npr. Merkatoru, ce poslje narocilo, zadaj pa so penale za neizdobavo?
Ne boš, do letnega usklajevanja nove pogodbe
grims-1.gif
.
In seveda, če ti Merkator samovoljno vmes naenkrat spreminja pogoje, ki so V VELJAVI (npr. podaljšuje rok plačila), potem jih imaš vso pogodbeno pravico poslati nekam. Drži?
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Recimo da samo trije prodajamo cocacolo. Ce skup potegnemo, se merkator mora uklonit, ker cocacolo rabi pod mus.
Ampak mi trije slovenci ne bomo nikdar skupaj potegnili. Raje crknemo
evil.gif
banda
To je pa drug problem ja. Ampak ne problem Merkatorja, temveč vas treh. Btw. takšno dogovarjanje je nezakonito.
wink-1.gif

To se lepo bere, ampak ko je zadaj 10 ali 20 ljudi, ki imajo place zato, ker se ne kregas z onim, pa ni vec tako lahko.

In konkurence je veliko in trije kralji niso navezani na nikogar, z lahkoto letis ven (ok ce nisi ravno radenska, pa se te ni vec v lidlu ali hoferu)

Kartelni dogovori dobaviteljev bi bili najbolj posteni.
Oz. najbolj posteno bi bilo ce bi drzava dolocila max. marzo na izdelke.
Ljudje bi bolje ziveli, enako dobavitelji, edino kak bowling center manj bi bil. To pa z lahkoto prezivimo.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.679
6.238
113
Pravi smeh bi bil ce bi potem furs zadevo prvo obdavcil kot premozenje nepojasnjenega izvora. To bi bil smeh. Sam nakup bi bil pa po-smeh.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Mercator bi morali Slovenci bojkotirati oz potrošniki, ker je predrag.

Pa še Hrvata sj... da zadeva propade.

Dobavitelji naj začnejo drugam gledat
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
In seveda v "zameno" ne dobil plačanih odprtih postavk. Saj na sodišču bi zmagal, ampak kaj mu pomaga ko bi šel lahko preje v stečaj.
Jaz sem tudi enkrat tako prekinil sodelovanje z eno firmo, pa so mi vse plačali, ker so v tisti fazi še imeli denar, jaz bi pa hitro dosegel svoj prav na sodišču.

Ostali so s takimi izgovori vztrajali tam še 2 leti, in se koncu obrisali pod nosom za veliko denarja.

Ne vem zakaj, ampak eni so kot lemingi, rinijo v prepad, ker tudi drugi počnejo isto.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Kako bos zmanjseval dobave npr. Merkatoru, ce poslje narocilo, zadaj pa so penale za neizdobavo?
Ne boš, do letnega usklajevanja nove pogodbe
grims-1.gif
.
In seveda, če ti Merkator samovoljno vmes naenkrat spreminja pogoje, ki so V VELJAVI (npr. podaljšuje rok plačila), potem jih imaš vso pogodbeno pravico poslati nekam. Drži?
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Recimo da samo trije prodajamo cocacolo. Ce skup potegnemo, se merkator mora uklonit, ker cocacolo rabi pod mus.
Ampak mi trije slovenci ne bomo nikdar skupaj potegnili. Raje crknemo
evil.gif
banda
To je pa drug problem ja. Ampak ne problem Merkatorja, temveč vas treh. Btw. takšno dogovarjanje je nezakonito.
wink-1.gif

To se lepo bere, ampak ko je zadaj 10 ali 20 ljudi, ki imajo place zato, ker se ne kregas z onim, pa ni vec tako lahko.

In konkurence je veliko in trije kralji niso navezani na nikogar, z lahkoto letis ven (ok ce nisi ravno radenska, pa se te ni vec v lidlu ali hoferu)

Kartelni dogovori dobaviteljev bi bili najbolj posteni.
Oz. najbolj posteno bi bilo ce bi drzava dolocila max. marzo na izdelke.
Ljudje bi bolje ziveli, enako dobavitelji, edino kak bowling center manj bi bil. To pa z lahkoto prezivimo.

BDW Radenska se je vrnila v LIDL (Za Hofer ne vem). Je pa v LIDLu res ni bilo kake 1/2 leta, zdaj je pa 1-2 meseca spet.
 

B81

22. jul 2007
34.475
8.953
113
Aha, ne hodim v lidl/hofer, sem pa samo slisal, da radenske ni vec tam.