Začetnik-varjenja pive

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
allgrain, uporabil sem kvas Gozdava Lager w35 , 10g za 20L
ja, ja zdaj vem da se hitenje ne izplača...razen popit bomo morali preden popokajo zamaški
smile-1.gif



Pa še za nasvet prosim, za naslednjo rundo bom moral uporabiti kvas ALE (temperatura v garaži se mi je dvidnila na 15*C), katerega priporočate? Uporabljam pa domači slad, sužen pri 100*C, z dodatkom 2% ovsenih kosmičev rjavo zapečeni.

Vsekakor prezgodaj stekleničiš, daješ premalo kvasa glede na temperature in stil in na koncu še preveč sladkorja v steklenice. To kar kliče po problemih!
grin1.gif


Lager kvas sploh v dozah kot ti daješ bo rabil še za primarno fermentacijo 14+dni, kje je šele "conditioning".

Glede drugega vprašanja, za 15C lahko uporabiš bilokateri ale kvas, samo dozirat moraš zadosti. Za 20l vsaj 20g (dve vrečki), drugače boš spet imel čudne stvari med fermentacijo.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Ni res, zaradi nekaterih trgovcev je stanje kakršno je. Sicer sta pa samo dve možnosti, vsezapivo al pa mojepivo, čeprav ta s hmeljem je tok nora, da tega tud mojepivo nebi pripisal in ga nikakor ne morem dat v koš z vsezapivo.
 
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
allgrain, uporabil sem kvas Gozdava Lager w35 , 10g za 20L
ja, ja zdaj vem da se hitenje ne izplača...razen popit bomo morali preden popokajo zamaški
smile-1.gif



Pa še za nasvet prosim, za naslednjo rundo bom moral uporabiti kvas ALE (temperatura v garaži se mi je dvidnila na 15*C), katerega priporočate? Uporabljam pa domači slad, sužen pri 100*C, z dodatkom 2% ovsenih kosmičev rjavo zapečeni.

Jaz ti priporočam še nekaj, in govorim iz lastnih izkušenj. Preden sem sploh zvedel za ta forum sem prečepel ure in ure sam za računalnikom in članki in študiral kak ose doma naredi pivo. Najprej iz ekstrakta, nato all grain. Ta forum pa je resena ogromna baza znanja in izkušenj. Predlagam, da začneš kar na začetku
smile-1.gif
Vse gre postopoma, vsako informacijo preveri dvakrat, če ti kdo reče, da boš pil pivo po 2,3 tednih, se moti (razen če hočeš pit takega kot ti ga je ratalo ravnokar narediti). In še nekaj...lahko obvladaš, ne vem, ampak tudi o domačem sladu je bilo že marsikaj napisanega, pa se mi ni zdelo, da je to tako mimogrede. Potem bo pa spet en čuden rezultat in se boš čudil, kje si ga biksnil. Imej domači slad za eksperimente, ko boš že kolikor toliko dober pri pripravi piva, osnove pa ti bojo kristalno jasne (to je itak predpogoj). Kot osnove štejem nšr. to, da veš, da pivo po 2 tednih v fermentorju ni še za v steklenice (ne delam se pametnega, ker se zavedam, da mi še ogromno manjka, da bi lahko pametoval, a tako to je, to je dejstvo).

Če želiš delati all grain pivo priporočam, da za začetek nabaviš en all grain paket od prodajalca, ki ve kako se stvari streže, ki ti bo dal pameten odgovor na vprašanje in ti bo dejansko v pomoč. Na rezultatu pa boš dejansko videl, kje si ga posral (saj je paket kot tak BP), in s tem se boš naučil. Konkretno priporočam kaj takega: https://pivovarium.si/si/46-all-grain-paketi
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Predvsem pa poslušat ljudi z izkušnjami in ne slepo verjet trgovcu, ki ni zvaril drugega kot celoviti ekstrakt.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Ojla,
mi lahko pove kako se bere recept za pivo ki mi piše:
dry hop 10 days
dry hop 1 days
To se štejejo dnevi od? Pivo se ne more kužiti, ker daš v fermentor hmelj?

Se opravičujem če so mogoče butasta vprašanja,sam sem še začetnik.Hvala za razumevanje
smile-1.gif
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Dry hop ponavadi ima samo trajanje, ker ga narediš po tem ko je fermentacija zaključena. Se pravi prvega bi recimo dal not po 10 dneh za 10 dni, drugega pa po 18 dneh za 2 (1 dan se mi zdi premalo, naj bo vsaj 2). Pol narediš cold crash par dni in flaširaš.
Ne, od hmelja se nima kaj okužit. Prej od vrečke če boš dajal not z njo. Na čistočo vseeno pazi, pa ko fermentor nazaj zapiraš malo našpricaj s starsanom.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
To pomeni: Ko se boš odločil, da vržeš noter hmelj (načeloma po končani fermentaciji), narediš tako, da vržeš prvo rundo in šteješ (ta isti ali naslednji dan, odvisno, kdaj boš vrgel not, odloči se sam) 1, 2, 3, 4,...9 (deveti dan vržeš noter drugo rundo za en dan), 10.

To je to
smile-1.gif


Ne, hmelj ti ne bo okužil piva.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Je pa Pivovarium konkretno podražil pale ale slad od bestmaltz. Za 5.8€ evra/25kg. Bo treba prešaltat nazaj na belgijski MD od mojepivo. Za moj okus pale ale slad nič kaj slabši od bestmaltz.
 

Metalyedge

Pripravnik
25. nov 2008
116
0
16
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Je pa Pivovarium konkretno podražil pale ale slad od bestmaltz. Za 5.8€ evra/25kg. Bo treba prešaltat nazaj na belgijski MD od mojepivo. Za moj okus pale ale slad nič kaj slabši od bestmaltz.

Zdravo, da se oglasim. V petek sem postal davčni zavezanec, gre za napako, za katero se zahvaljujem, da ste jo opazili. Zadevo odpravljam in se opravičujem, da je nisem opazil.

Vse cene so ostale popolnoma identične, le tekst "z DDV" sem dodal, v kombinacijskih izdelkih (slad, hmelj), pa je prišlo do čudnega sistemskega preračunavanja. Cene bodo še naprej ostale popolnoma identične tistim pred petkom.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik Metalyedge pravi:
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Je pa Pivovarium konkretno podražil pale ale slad od bestmaltz. Za 5.8€ evra/25kg. Bo treba prešaltat nazaj na belgijski MD od mojepivo. Za moj okus pale ale slad nič kaj slabši od bestmaltz.

Zdravo, da se oglasim. V petek sem postal davčni zavezanec, gre za napako, za katero se zahvaljujem, da ste jo opazili. Zadevo odpravljam in se opravičujem, da je nisem opazil.

Vse cene so ostale popolnoma identične, le tekst "z DDV" sem dodal, v kombinacijskih izdelkih (slad, hmelj), pa je prišlo do čudnega sistemskega preračunavanja. Cene bodo še naprej ostale popolnoma identične tistim pred petkom.

cheer.gif
 

Metalyedge

Pripravnik
25. nov 2008
116
0
16
Jao, vse porihtano
smile-1.gif
Hvala še enkrat. Zdaj si pa samo še peno z ust obrišem in začnem z izdelavo nove trgovine na drugi platformi :D
Nisem si mislil, da je program tako neumen, da tudi davek množi s 5 ali 25 če ima izdelek možnost izbire količine. Bedarija. Uglavnem, urejeno in spet v normali :D