Začetnik-varjenja pive

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ksz.

Kot ze omenjeno...sem na budgetu in sem si predelal en mlincek. Imam kupljen jecmen in srm sprobal prvo pest, neki dela. Vprasanje ki ga imam je, kako fino mora biti zmleto, tako, na uc receno? Tole na sliki je premalo, mora biti mokica, ali je dovolj?
2456219-image.jpg
 

Priponke

  • 2456219-image.jpg
    2456219-image.jpg
    313,5 KB · Ogledi: 319

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Pikič bolj, moka ni dobra!
Razen za biab pogojno.
Sicer bi pa tudi tako šlo čez, vendar malo slabši izkoristek
 

sasoz

Zelenc'
22. apr 2013
18
0
1
Pozdravljeni, sem popoln začetnik v pivovarstvu in v petek sem zavaril svoje prvo pivo. Imam pa nekaj vprašanj. In sicer me zanima če gre lahko kaj narobe, če sem imel s petka na soboto pivino na cca. 26stopinj, nato sem ugotovil da je malo pretoplo in sem pivino prestavil v klet na 19 stopinj. Gre zaradi tega lahko kaj narobe? Pivina je začela vreti takoj naslednji dan, spušča pa recimo na vsakih 5-10s kak mehurček ali dva, je to normalno? Zanima me še kdaj se opazi da se je pivina okužila? Sicer sem vse razkužil ampak se vseeno bojim da mi prva runda nebi racno ratala:)
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Narobe je in ni, odvisno kako gledaš. Če si začel fermentirati na 26 st. C, ti bodo kvasovke naredile veliko sadnih estrov, mogoče tudi fenole. Kar pomeni da bo pivo dišalo po bananah, klinčkih...
Če si prestavil nato na 19 st. C, so kvasovke itq proizvajale veliko energije in notranja T. ni padla drastično.

Ne vidim da bi šlo kaj narobe do te mere, da bi bilo pivo neužitno, bodo pa priokusi, ki jih kot začetnik ne boš opazil, tako da nič bat.
Če nisi delal drastičnih neumnosti, nebo okužbe, itq boš pa pivo uničil v roku enega meseca :D tako da nč bat.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Citat:
Uporabnik sasoz pravi:
Pozdravljeni, sem popoln začetnik v pivovarstvu in v petek sem zavaril svoje prvo pivo. Imam pa nekaj vprašanj. In sicer me zanima če gre lahko kaj narobe, če sem imel s petka na soboto pivino na cca. 26stopinj, nato sem ugotovil da je malo pretoplo in sem pivino prestavil v klet na 19 stopinj. Gre zaradi tega lahko kaj narobe? Pivina je začela vreti takoj naslednji dan, spušča pa recimo na vsakih 5-10s kak mehurček ali dva, je to normalno? Zanima me še kdaj se opazi da se je pivina okužila? Sicer sem vse razkužil ampak se vseeno bojim da mi prva runda nebi racno ratala:)

Dont worry and have a homebrew, Naslednjič prestavi fermentor direktno na 19 stopinj.
 

sasoz

Zelenc'
22. apr 2013
18
0
1
Hvala, zaenkrat zgleda vse ok:) Še nekaj me zanima, ta vikend po 8h dneh bom flaširal in zavaril novo sodček piva IPA. Zanima me kako je glede vode, eni pravite da ne s pipe, eni da ja ampak da se prekuha ali pa počaka en dan da klor izhlapi? Za prvo rundo sem akr kupil ustekleničeno da bo za ziher, zdej me pa zanima vaše mnenje, oz. iz kje dobivate vodo? Če vodo prekuham zgubi vse minerale in ostale snovi, pa tudi ni enostavno prekuhat 23l vode. Kakega preverjenega izvira pa tudi nimam. Je mogoče kak preverjen izvir na relaciji Cerknica-Ljubljana da bi šel po svežo vodo?
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik sasoz pravi:
Hvala, zaenkrat zgleda vse ok:) Še nekaj me zanima, ta vikend po 8h dneh bom flaširal in zavaril novo sodček piva IPA. Zanima me kako je glede vode, eni pravite da ne s pipe, eni da ja ampak da se prekuha ali pa počaka en dan da klor izhlapi? Za prvo rundo sem akr kupil ustekleničeno da bo za ziher, zdej me pa zanima vaše mnenje, oz. iz kje dobivate vodo? Če vodo prekuham zgubi vse minerale in ostale snovi, pa tudi ni enostavno prekuhat 23l vode. Kakega preverjenega izvira pa tudi nimam. Je mogoče kak preverjen izvir na relaciji Cerknica-Ljubljana da bi šel po svežo vodo?

Ne vem kolikorat smo že pisali, da pusti v fermentoru več kot 14 dni, še najbolje tri tedne!
Če misliš po 8 dneh flaširat je čisto vseeno kakšno vodo imaš...
 

sasoz

Zelenc'
22. apr 2013
18
0
1
Zakaj potem v navodilih na pisksni piše 5-8dni? Najbž ne zato da bo pivo zanič? Sicer sem pa vprašal za mnenje o vodi za anslednjo fermentacijo in ne to da bom po 8h dneh flaširal!
 

bratec

Pripravnik
23. okt 2014
120
0
16
Na piksni piše 5-8 dni, ker je lažje prepričat začetnika da začne varit pivo, če bo fertik v enem tednu kot pa v treh. Marketing pač.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Z vretjem ne boš izgubljal mineralov, ampak samo vodo in določen procent klora.
Glede na to da si začetnik, pusti vodo za nekaj časa na miru...imaš ogromno drugih pomembnih faktorjev.
Če je voda pitna, potem je tudi primerna za pivo, nianse pridejo kasneje v igro.

Naj piše na piksni kar koli, stekleničiti pred 14 dnevi ni pametno. V petih dneh se fermentacija ne more zaključiti popolno
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Pa ni treba bit takoj užaljen! Samo dober nasvet si dobil. Ker dejansko boš za kvaliteto piva več naredil s tem, da dalj časa (2-3 tedne) pustiš v fermentatorju (sploh če uporabiš druge kvasovke, ne tistih, ki so zraven piksne), kot pa z vodo. Navodila za piksne so pa tako ali tako napisana "kako čimhitreje do piva". Tehnično gledano dobiš res pivo ven, vendar s samo nekaj popravki postopka, si lahko precej dvigneš kvaliteto - daljša fermentacija, ne dodajaj navadnega sladkorja (daj DME, ali pa manj vode kot piše), zamenjava kvasovk ...

Glede vode pa. Ko sem prve dve rundi delal iz piksne sem jo prekuhval in ohladil. Predvsem, ker v privat zajetju ni klora in nisem bil prepričan o biološki neoporečnosti. Zaradi klora, se jaz na tvojem mestu še ne bi sekiral. Kot so drugi napisali: če je za pit dobra, je tudi za pivo.

Drugače pa preberi tole temo: vse kar te zanima in še več je tu opisano:
https://www.alter.si/tabla/showflat.php/Cat/0/Number/1826337/an/0/page/0#1826337
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Citat:
Uporabnik sasoz pravi:
Zakaj potem v navodilih na pisksni piše 5-8dni? Najbž ne zato da bo pivo zanič? Sicer sem pa vprašal za mnenje o vodi za anslednjo fermentacijo in ne to da bom po 8h dneh flaširal!

Če ne želiš nasvetov, ne sprašuj.
uf-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik sasoz pravi:
Zakaj potem v navodilih na pisksni piše 5-8dni? Najbž ne zato da bo pivo zanič? Sicer sem pa vprašal za mnenje o vodi za anslednjo fermentacijo in ne to da bom po 8h dneh flaširal!

Imaš prav! Kar flaširaj!
crazy1.gif
 

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
Citat:
Uporabnik sasoz pravi:
Zakaj potem v navodilih na pisksni piše 5-8dni? Najbž ne zato da bo pivo zanič? Sicer sem pa vprašal za mnenje o vodi za anslednjo fermentacijo in ne to da bom po 8h dneh flaširal!

Ja, flasiral bi? To pa res lahko.
Hec! Da, ne bo kdo spet narobe razumel.

Kot so ti fantje ze povedali, pusti se kak teden. Navodila pa so bolj ohlapno napisana.

Glej, voda pride cisto na koncu v postev. Verjemi! Iz lastnih izkušenj ti povem. Sploh če delas iz piksne.
Ko bos presedlal na all grain, potem se ti bo odprl cisto nov svet. Z novimi okusi in moznostmi. Tukaj se potem sele zacne carovnija.

Pa tudi tu pride voda na koncu! Najprej obvladaj svoj proces izdelave piva in svojo opremo.

Sam varim dve leti, pa se se vedno ucim od teh fantov. Vec bos vedel, bolj bos imel obcutek, da ti nic ni jasno ;-).
No, ko bos spil svoje pivo ob tuhtanju kako in kaj, ti bo kar lazje. Ko bos po grlu zacutil svoje odlicno pivo. ;-)

Vsak zakaj ima svoj zato. TI fantje, pa ti bodo zeloo pomagali.
 

sasoz

Zelenc'
22. apr 2013
18
0
1
Hvala za korekten nasvete:) Glede 14dnevne fermentacije vas čisto razumem da je pivo boljše, če je dalj časa v fermentatorju, ampak priznam rad bi čimprej sproval svoje prvo pivo:) Glede vode sem bil najbolj skeptičen iz pipe zaradi tega ker sem nekje prebral da klorirana voda uničuje kvasovke, drugače imamo v vodovodu zelo dobro vodo, ampak verjetno je klorirana, čeprav se tega ne čuti oz. vonja. Najbrž je vsaka voda iz vodovoda klorirana? Bom naredil kot ste mi priporočali in pustil 14dni v fermentatorju in nato vsaj 14 dni v flašah. Bi bilo kaj narobe če bi vseeno za pokušino flašil recimo dve flaše in dodal merico sladkorja direktno v flašo, za pokušino, ostalo bi pa pustil.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Citat:
Uporabnik sasoz pravi:
Hvala za korekten nasvete:) Glede 14dnevne fermentacije vas čisto razumem da je pivo boljše, če je dalj časa v fermentatorju, ampak priznam rad bi čimprej sproval svoje prvo pivo:) Glede vode sem bil najbolj skeptičen iz pipe zaradi tega ker sem nekje prebral da klorirana voda uničuje kvasovke, drugače imamo v vodovodu zelo dobro vodo, ampak verjetno je klorirana, čeprav se tega ne čuti oz. vonja. Najbrž je vsaka voda iz vodovoda klorirana? Bom naredil kot ste mi priporočali in pustil 14dni v fermentatorju in nato vsaj 14 dni v flašah. Bi bilo kaj narobe če bi vseeno za pokušino flašil recimo dve flaše in dodal merico sladkorja direktno v flašo, za pokušino, ostalo bi pa pustil.

14 dni je minimum.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Bolfenk2020 pravi:
Hehe... ti samo probaj. Samo pazi, da vse razkuzis. In da ne bos dodal prevec sladkorja.

Aja ne pozabi, okus bo potem tudi drugacen. Tako, da se na to ne zanasaj prevec.

Če boš po 8 dneh flaširal tudi cukra ne rabiš dodajt, raje pazi da ne bo flaše razneslo
smile-1.gif
mal šale...
Lahko probaš kar hočeš, lahko ponoviš vse naše napake (ja, moje prvo pivo je bilo flaširano 8 dan, še vedno imam par flašk v opomin-pa če bi me kdo opomnil naj pustim dlje, bi pustil) lahko pa poslušaš nasvete in v nekaj mesecih, namesto v nekaj letih, zvariš dobro pivo.