Disk ni formatiran... ampak je??

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Včeraj je še normalno deloval, danes mi oa javlja da disk ni formatiran
jezen.gif
Če pogledam pod upravljanje računalnika mi kaže da je datotečni sistem RAW, zdrava primarna particija.

Gre se za zunanji disk z 850GB podatkov
crazy1.gif
Sicer lahko pozabim vse filme in nadaljevanke, bi se pa rad dokopal vsaj do slik ki sem jih imel gor shranjene.

Kaj sedaj? Zakaj je do tega sploh prišlo?
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.127
454
83
Ko je to meni naredlo, sem ga odštekal, počakal nekaj časa, nato pa najprej priklopil preko usb-ja, šele nato pa v elektriko. Ampak ne vem, kaj je bil vzrok za to...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Citat:
Uporabnik ermej pravi:
Včeraj je še normalno deloval, danes mi oa javlja da disk ni formatiran
jezen.gif
Če pogledam pod upravljanje računalnika mi kaže da je datotečni sistem RAW, zdrava primarna particija.

Gre se za zunanji disk z 850GB podatkov
crazy1.gif
Sicer lahko pozabim vse filme in nadaljevanke, bi se pa rad dokopal vsaj do slik ki sem jih imel gor shranjene.

Kaj sedaj? Zakaj je do tega sploh prišlo?

Ker gre za zunanji disk ti je med (ne)varnim odklopom pobrkljalo podatke o particijah. NE formatiraj, poženi "chkdisk x: /r" pa počakaj ker bo trajalo.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Nič "popravljat" , ampak najprej rešit podatke!

Poskus 1: Naložiš linux, mountaš zunanji disk v read-only načinu. Če dela, skopiraš važne podatke na varno (bi sicer moral že prej, ampak bo dobra šola).

Poskus 2: GetDataBack, Recuva, PhotoRec in drugi (glej tudi naš FAQ)

(lahko tudi poskus 2 najprej, kak ti paše)

Šele potem "šariti" po disku. To namreč nosi tveganje, da še bolj pokvari podatke.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
@ermej: Tudi ce ne dela dostop do particije z Linuxom (torej iams dovolj dobro zgazen filesystem), obvezno naredi sliko diska (ali pa vsaj particije) in se potem igraj na njej. Ce gre kaj narobe, lahko se vedno spravis v prejsnje stanje. Tvoj prijatelj se imenuje dd.
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Malo je sedaj problem, ker nimam še enega tako velikega diska. Pa ravno sem mislo še enega nabaviti. Saj večina podatkov ni problematičnih, tudi večino slik imam saj sem vsake toliko delal varnostne kopije slik, glasbe,.. 2 x isto vsebino na DVDje. Ampak žal sem bil zadnje pol leta rahlo len za to. Sem pa imel pripravljen paket 400 slik za razvit
cry12bpy.gif


Če poženem chkdsk napiše vrsta datotečnega sistema je FAT32, nato pa se sesuje. Check Disk Utility je naletel na težavo in se mora zapreti,....

Linux moram še poiskusiti, nekje se mi zdi da imam neke suse na dvd, bomo vidli.

Pravkar sem pognal Get data back error 23, error 23,... slabo kaže
confused-1.gif
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Aja tole sem še pozabil chkdsk sem pognal tudi v WIN7 in dobil tole

The type of the file system is FAT32.
An error occurred while reading the file allocation table (FAT 1).
An error occurred while reading the file allocation table (FAT 2).
There are no readable file allocation tables (FAT).
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik ermej pravi:
Aja tole sem še pozabil chkdsk sem pognal tudi v WIN7 in dobil tole

The type of the file system is FAT32.
An error occurred while reading the file allocation table (FAT 1).
An error occurred while reading the file allocation table (FAT 2).
There are no readable file allocation tables (FAT).

Poskusi pognati chkdsk x: /F. To je včasih znalo popraviti FAT tabelo. x: je črka diska, ki naj ga popravi.
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
chkdsk ni delal v nobenem primeru.

Get data back je po dveh dneh prišel do konca. Seveda jaz talent nisem pogledal da je tole plačljiv program saj je na njihovi strani na veliko napisano FREE, v podrobnosti se pa nisem spuščal. Odkril je 90% vseh podatkov, slike lahko odpiram in eno po eno shranjujem. Celega folderja pa ne morem ker rabiš licenco.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Hja, če ne poslušaš nasvetov. V FAQ lepo piše: Recuva je zastonj.

(photorec tudi, samo ta imena fajlov ne reši, vsaj ponavadi ne, tako da je zmeda z rešenimi fajli)
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Vse skupaj sem rešil z MiniTool Power Data Recovery Free Edition v6.5. Sicer je trajalo 4 dni, da je prekontroliralo disk, sedaj pa malo še pa bo vse na drugem disku, zaenkrat je na 98%, tako da dobro kaže.
cheer.gif
Vse skupaj bi sicer lahko bilo bistveno prej končano, ampak disk preko e-sata priklopa žal ne dela trenutno. Vglavnem če se še komu kaj takšnega pripeti svetujem uporabo MiniToola, je zastojn in da zelo dobre rezultate.