Življenje na norveškem... razmišljam o selitvi tja

Evrokrat

mX's brotherPEPČEK 08
6. avg 2007
6.689
553
113
Capitale de l'Europe
europa.eu
Citat:
Uporabnik Steve pravi:
V cem je pravzaprav tvoj problem? Tip je gori srecen, gre mu boljse kot bi mu slo tu, ti pa ne mores nehat ga drkat z nekimi tvojimi umotvori. Resno, kaj tocno te moti, polek tvojih briljantnih prebliskov, ki nobenega ne zanimajo, se najmanj njega
467716-post_slo.gif
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:

Gor zasluži cca. 1600 eurov /mesec od tega 800 da na stran. Živi v enem dražjih mest na svetu za 800 eurov na mesec, kar je bolj podobno životarjenju kot življenju.

Razumem, da greš gor si ustvarit kariero, ampak toliko lahko jaz osebno tudi pri nas našparam brez večjih težav. Pa tudi sam razmišljam o odhodu v tujino (avstrija, nemčija ali ravno UK), ampak pogoj za to je bistveno večji prihodek. Ker da grem samo zato da grem, mi ni treba. Prav tako imam srečo, da nimam težav s službo. Če bi bil brezposeln bi verjetno tudi drugače razmišljal.

Ampak sdpa tukaj sploh ni dobil službe, ti pa lahko privarčuješ 800€. V tem je point. Nihče ne pravi, da bi šel en IT strokovnjak delat za 1600€ v London. Ampak enemu receptorju, ki tukaj ni dobil redne službe, se pa to splača. In možnostih napredovanja v Londonu proti Sloveniji. Hmm...

Tudi jaz poznam nekaj kolegov low-level programerjev, ki delajo v avstriji in vlečejo od 3k€ neto naprej. Pa to v takšnih multinacionalkah, ki zaposlujejo 10k ljudi.. Torej možnosti napredovanja nešteto, da ne govorim o referenci.
 

blackberry

Pripravnik
29. jul 2008
409
0
16
Citat:
Uporabnik ggg pravi:
ce bi bili placani od nakladanja po forumih, bi se slovenci kopali v zlatu.
cheer.gif
slovenci smo enostavno nepogresljivi.

Wtf
bonk.gif


Kaj je v mojem postu nakladanje?

P.S. Nihče ni nepogrešljiv, se posebej pa ne Slovenci v tujini
cool-1.gif


Black
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
ksz

Živeti z 800€/mesec v Londonu ... to je bistveno nižji standard kot pri nas z minimalcem (590€ ali koliko je že).

Verjetno kakšen shared room v zanikrni soseski, junk food in nič drugega od življenja.

Poznam eno, ki je študirala v Londonu in zdaj tam tudi dela. Pravi, da je 2.000€/mesec minimum za nek nižje-srednjeslojaški (TM by Capl) standard. Ker je freelancerka, zaenkrat še ne zasluži dovolj in ima srečo, da ji še vedno finančno pomagajo premožni starši.

Ali recimo primer nekoga v Copenhagnu (Danska). Zasluži 3.000€/mesec. Ampak Copenhagen je še dražji od Londona. S 3.000€ na mesec pravi, da si raje ne kupi avta, ker bi potem šlo že na tesno (imeti avto v CPH je luksuz).

Drug človek živi v CPH (poročen z domačinko, ki ima tam stanovanje) in se vsak dan z vlakom vozi 120km daleč v službo. Ob 6h zjutraj gre od doma, ob 18h se vrne. Zasluži 2.800€ na mesec. Kuæa - posao, posao - kuæa.

Tretji primer, oba Slovenca, z otrokom. On dela v IT multinacionalki v CPH, ona je doma. On zasluži 4.500€/mesec. Jima kar gre, a daleč od kakšne bogatije. S tem, da je imel on vso podporo firme pri selitvi in integraciji.

Kaj hočem reči: Ni vse zlato, kar je tuje in ni vse drek, kar je domače. Je treba na vsako situacijo posebej pogledati realno. Uporabniku "sdpa" je verjetno kljub životarjenju v Londonu bolje, ker ima vsaj neko perspektivo, medtem ko doma ni imel nič (glede na napisano). V primeru "nothing to lose" je vsaka opcija boljša kot gnitje doma na socialki.

Na drugi strani s(m)o tisti, ki lahko preveč izgubimo, da bi bili pripravljeni iti na vse ali nič. Sam konkretno bi šel v primeru, da bi imel vnaprej zagotovljeno delo. Brez tega, na slepo, je tveganje preveliko oz. ne pridobim nič, če bi moral najprej par let biti "Bosanc", preden bi prišel do zadovoljive službe in primerljivega življenjskega udobja kot ga imam tukaj. Pa sicer v materialnem smislu nisem preveč zadovoljen tukaj. Ampak ni vse samo v denarju, čeprav je ta vedno na prvem mestu, ko se govori o selitvi v tujino. Kaj pa psihološki, socialni vidik? Lahko bi šel živet in delat v Dubaj za lepo plačo, toda hvala, ampak ne hvala. Moja lestvica vrednot in prioritet se ne sklada s tistim, kar bi moral ponotranjiti, če bi hotel živeti tam.

Skratka, kaj sem hotel povedati: Tujina je lahko opcija, ni pa čudežna rešilna bilka. Predvsem pa ni vse v Sloveniji gnilo in drugod se ne cedita samo med in mleko.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
To govorim že zadnjih nekaj tem o tujini in vedno skasiram, da sem slovencelj, foušljivec, parazit in ostala človeka nevredna imena...
Res ni problem it nekam delat... Ampak za kakšno ceno je vprašanje. In bit 'Bosanac' naslednjih nekaj let v tujini v neki luknji brez vsega... ne, hvala. Če ne drugega, tu imam vsaj vrt in imam kam stopit.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Se strinjam, ce ne gres drugam kot visoko zazeljena delovna sila, te tretirajo kot cigana...
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik R0KY pravi:
Se strinjam, ce ne gres drugam kot visoko zazeljena delovna sila, te tretirajo kot cigana...

pa tudi če si zaželjen v firmi ni nujno, da boš v okolju tudi. Sploh v kaki Švici zna bit kriza. Top varjanta je recimo življenje v Franciji in delo v Švici.
 

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Saj hrana ni nič kaj dražja v Londonu... V bistvu ravno, če ješ junk si na dražjem, kot pa, če si sam kuhaš normalno hrano.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.901
5.176
113
sam si nimaš časa kuhat če celi dan delaš, plus preživiš 45 minut na podzemni 2x na dan da prideš do šihta.

Tule v tej temi se morem z Robertotom 100% strinjat. z 1200funti na mesec v londonu ne živiš srednjeslojsko. Pozimi delam že par let po 2-3 tedne z Angleži. So me že tudi vabli, da pridem ker bi dobil šiht takoj. Smo že kar nekaj rekli na to temo. Začel bi z 2000 funti (če govorim za London) od tega bi rukno 1000funtov samo za najemnino v bolj tak-tak predelih Londona. Kje so še ostali stroški. Pa stroški partnerja pa froc itd.... Da si nakoncu v enem stanovanjecu v mestu daleč od domačih in prijateljev.
Pa tudi tu poslušam mesečno kak bo kdo šel kak se med in mleko cedita v avstriji, nemčiji angliji itd. Pa nobenemu od teh ki vidi pravljice nemoreš dopovedat da bo gori čefur.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Tudi sam sem že imel preblisk, da bi šel v tujino, konkretno v mojem primeru v švico. Tam imam strica, ki je ultra strokovnjak na svojem področju in bi potreboval pomočnika, lahko bi se reklo vajenca. Delo bi bilo v popolnoma drugi smeri moje izobrazbe in znanja, ampak sem si rekel, kjer je volja in želja, so tud rezultati. In to moj stric tudi ve.

Ampak nisem imel jajc za tak korak....enostavno sem se bal ( se bojim ) neuspeha na popolnoma novem področju delovanja.
Plus to, da tukaj imam vse, vse dobro in slabo. Nenazadnje tudi starše, sorodnike.

Sam sem mnenja, da človek, ki je doma že izkoristil vse možnosti za svoj uspeh in doma ne vidi več izziva, vidi ga pa v tujini...ok go for it in verjamem, da bo tam tudi uspel in bo rezultat tudi viden.

Posameznik, ki pa gre v tujino s trebuhom za kruhom samo zato, ker je nekomu nekje to uspelo, zato ker je slišal, kako je nekomu uspelo, zato, ker je to "in"....takemu ne bo uspelo.

Ne verjamem, odhod v tujino in s tem praktično pobrisati svojo dosedanjo življensko pot, zaradi impulzne odločitve...
Ne vem...to mora človek začutit in narediti orenk plan.

Nenazadnje se s tem začne novo življenje.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
ksz

Še en primer punce, ki je šla v ZDA in ji je po njenih besedah uspelo.

Ker je pri nas zabluzila na faksu, in se nekako ni našla, je rekla, da gre za leto ali dve v ZDA kot varuška. Tam je kmalu spoznala tipa, se z njim poročila in zanosila. Čeprav tega sicer ne prizna, je bila IMO to čisto preračunljiva poteza, da je dobila dovoljenje za bivanje in delo. Kajti z omenjenim tipom se je potem kmalu razšla.

Na začetku je delala bolj ali manj vse, kar kar je dobila - kelnarjenje, tajnica, hostesa, itd. Delala je po cele dneve od jutra do večera, da je lahko plačevala varuško in najemnino. Bolj kot ne po spletu okoliščin je nato dobila delo kot tajnica pri nekem borznem posredniku. Ta ji je potem plačeval izobraževanja, da je počasi napredovala v asistentko za borzno posredovanje in čez čas je začela že sama voditi borzne posle. Zdaj ima zelo dobro plačo (7.000 USD/mesec), lastno hišo z bazenom v predmestju NY, (sicer s hipoteko, ampak to je v USA standard), full-time hišno pomočnico in varuško, 4 otroke in drugega moža. Pravi, da ji je kul, čeprav dela 10 ur na dan + se vozi vsak dan 1h v vsako smer, se pravi, ob 8h gre od doma in ob 20h se vrne.

No, meni ne bi bilo kul, pa čeprav bi služil 7.000 USD/mesec. Namreč od življenja si želim še kaj drugega kot samo hoditi v službo in 1x letno za 14 dni na dopust. In zraven trepetati, da si s stresom ne bom uničil zdravja, ker bom potem bankrotiral na zdravstvenih storitvah.

Veliko ljudi pozablja, da je kvaliteta življenja v Sloveniji v marsičem boljša kot v tako opevani tujini in da denar ni vse. Kaj mi bo šest 50'' Full HD televizij po celi hiši, kabelska z 800 kanali, American-size SUV pred bajto, lasten bazen, itd., po drugi strani pa mi bosta otroke vzgajala varuška in TV in jih bom videl samo zjutraj pri zajtrku.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.595
2.440
113
Citat:
Uporabnik alfabet pravi:

Veliko ljudi pozablja, da je kvaliteta življenja v Sloveniji v marsičem boljša kot v tako opevani tujini.

Problem je, da tujina vztrajno prihaja k nam, pa da ne bo počas več folku tolk lepo.

http://www.finance.si/8808919/Hella-Ostajamo-v-Sloveniji-a-stiskamo-dobavitelje

Pač glede na naš standard ne bomo mogli več imet takih plač. Firme bodo pa zahtevale delo po nemških standardih. Plače bodo pa ostale bosanske. Tko, da....

Pa ne pozabimo, še ponzijevo shemo za naše penzione... koliko sedaj na stran dajete za starost?
 
Nazadnje urejeno:

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Jaz ne računam na državno penzijo. Tudi če bo sistem državne penzije čez 30-40 let še obstajal, bi dobil miloščino (skoraj do 30. leta delal kot freelancer preko pogodb, zdaj samozaposlen). Zato dam vsako leto na stran 3k€ za stara leta in hude čase.

Sicer ne izključujem možnosti, da bi šel s trebuhom za kruhom, če bi se tukaj stanje poslabšalo, ampak zaenkrat (čeprav so moji neto prihodki trenutno nič kaj zavidljivi) me zgolj neka fiktivna obljuba boljšega materialnega stanja ne premami.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik alfabet pravi:
Jaz ne računam na državno penzijo. Tudi če bo sistem državne penzije čez 30-40 let še obstajal, bi dobil miloščino (skoraj do 30. leta delal kot freelancer preko pogodb, zdaj samozaposlen). Zato dam vsako leto na stran 3k€ za stara leta in hude čase.

Sicer ne izključujem možnosti, da bi šel s trebuhom za kruhom, če bi se tukaj stanje poslabšalo, ampak zaenkrat (čeprav so moji neto prihodki trenutno nič kaj zavidljivi) me zgolj neka fiktivna obljuba boljšega materialnega stanja ne premami.

sam veš kako malo je to? Če boš 40 let dajal 3k na stran, boš imel potem za 20 let za 6k na leto, kar ti nanese lih 500 eurov na mesec... plus inflacija.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
infalcija se nekako izravna z obrestni, če ima kako rentno varčevanje... če bo še minimalna penzija bi znal on tem priživet...
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Imam še zaledje v nepremičninah, tako da bo (po današnjih cenah) dovolj premoženja za dobrega jurja penzije + morebitna miloščina od države, na katero sicer ne računam.
 

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.039
488
83
Citat:
Uporabnik skala pravi:
infalcija se nekako izravna z obrestni, če ima kako rentno varčevanje... če bo še minimalna penzija bi znal on tem priživet...

Pri visokih zneskih te precej udari davek na obresti.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.940
5.473
113
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Pa še nekaj me je zmotilo, res. vsi ki so se izselili ali delajo v tujini se sicer pohvalijo z boljšim dohodkom kot doma, ampak noben ne opravlja nekega visokotehnološkega joba (no ja, eden pa
smile-1.gif
). Torej ste like low-life pri nas, delate tisto kar je domorodcem izpid časti... Jaz si nekako odhoda oz. dela v tujini ne predstavljam na tak način...

Sem imel ravno 2 dni nazaj identičen problem sredi Nemčije.......model v skladišču......meter i æevap&zakomplexan......lahko bi mi brisal prah iz ram dol
smile-1.gif


Se mu začnem smejat (nemško kolk tolk zastopim...govorim nicht gut
tongue-1.gif


Sm mu hotu prbit da zakaj...saj manjši kombi manj pokuri od kamijona in s tem manj onasnažuje
hysterical-1.gif


Ne vem zakaj sem se tu spomnil na tvojo malenkost
evil.gif


Resno razmišljam da drugič tacga lulčka namamim notr v keson kjer ni kamer pa mu dam 2 vzgojne
tongue-1.gif
 
Nazadnje urejeno: