Življenje na norveškem... razmišljam o selitvi tja

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Dober prispevek, tudi Robertov. Zame osebno ... Skandinavski lifestile ... Never! To so prazni, brezosebni ljudje s 1001 pravilom. Pa bi šel vsako leto na dopust gor, če bi le mogel. To je samo moje mnenje za to področje.
 

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
No, vidim da ste si nekateri vzeli preveč k srcu moj prejšnji post. Moj point je bil le, da ste taki, ki že vnaprej nekomu poskušate dopovedati da nečesa ne zmore, zelo nevarni za samozavest. Je sicer res, da ljudje z nizko samozavestjo ne bodo nikoli uspeli, pa vseeno ni fajn poslušati vse te negativno in črnogledo nastrojene komentarje. Bodite realni, tako kot je bil realen en izmed prvih komentatorjev, sploh pa nevem kaj se oglašate tisti, ki nimate izkušnje z življenjem v tujini. Od kolega kolega se je vrnil nazaj in rekel ovo i ono. Ma nemoj..

Roberto, če si prebral blog, potem veš, da v Sloveniji dejansko nisem imel ene pametne perspektive. Delal sem kot portir/receptor v Monsu preko napotnice za 4€ na uro, veš kakšna je situacija sedaj? Po tekočem traku jemljejo študente na prakso in tako dobivajo praktično neplačano delovno silo..

Doma nisem imel podpore, faks je bil neperspektiven, torej sem se znašel v precepu oditi ali ostati in životariti pri starših do 30ga leta. Mnogi drugi so bili v podobni situaciji in včasih te samo to predrami, da začneš 'migat' in iskati rešitev. Pa tudi s familijo se da seliti, samo stvari je treba bolj premišljeno zastaviti. Poglej si malo samo FB skupino Slovenci v Londonu, pa boš videl koliko mladih familij se je preselilo gor. Kjer je volja, tam je pot!

Citat:
Uporabnik lanos pravi:
Citat:
če imaš neko perspektivno in uporabno znanje, ki ga lahko tržiš tam.
sam ne mislit, da v tujini čakajo Slovenčke, ki imajo "pespektivno znanje". Kot da so sami eni idioti.
Si tako napisal, kot da smo SLO sami pametnjakoviči z propadlo državo, oni pa mal neumni, z državo, ki laufa. Nekak ne gre skupaj.
lepo, da ti je že "skoraj" eno leto v tujini. In kako dolgo boš še vztrajal... ?
Zagotovo tujci bolj cenijo znanje kot v Sloveniji.. Moraš pa seveda imeti nišno znanje in biti dober v svojem fohu, če želiš imeti začetno plačo 2.000 GBP+.

Pa da bom povsem odkrit, moja neto plača receptorja znaša natanko 1109GBP. Ko prištejem še provizije od bukiranih taksijev, vse skupaj mesečno nanese okoli 1250GBP. Nevem, meni se zdi to povsem solidna plača za nekoga na začetku kariere v hotelirstvu. In sem daleč od tistih, ki bodo samo hvalili kako je vse dobro in oh in ah, povem realno. London je drag ko pras*ca ampak se z enim normalnim življenjem da živet. Kdor pričakuje, da bo imel ob selitvi v tujino začetno plačo 3k€, pa ni čudno da je potem presenečen in razočaran.. Treba je biti realen.

Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
Itak gre okol sveta potem...tako da.. Super izkušnja, ampak eni si "izlet v tujino" oziroma delo v tujini predstavljamo drugčae, kot pa "študentska avantura" ker doma ni kaj za delat. Ko sem bil mladič z diplomo, sem tudi doma pri starših lahko našparal jurja na mesec, dost z lahkoto.
Kakšna je bila pa tvoja 'študentska avantura'? Zame je to daleč od avanture, in to delo tudi jemljem 100% resno. Že to, da sem bil poslan na Revenue training po le pol leta zaposlitve ti lahko pove, da vlagam v službo precej več kot je nujno za 'študentsko avanturo'..

Citat:
Uporabnik Alex pravi:
Citat:
Če ti ne uspe (na to ne smeš mislit, greš na zmago!), pa imaš še vedno doma nekaj kar te bo čakalo. Pezdetov je povsod preveč, taki ki ti poskušajo dopovedat da nečesa ne zmoreš so pa najnevarnejši.

Če ste taki frajerji pa požgite vse za seboj, na pa tako, če ne bo šlo pa pridem nazaj. Al' ornk al pa nč.

Jaz nimam ničesar več v Slo, nobene uradne lastnine. Avto prodan, vse zadeve odjavljene, kaj bi še rad? Ne smeš razmišljati o tem, da ti ne bo uspelo. Enostavno moraš uspeti, to naj ti bo motivacija! Ni pa nič narobe, če imaš urejeno kje boš bival, če ti slučajno ne uspe..
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Odgovori si na naslednja vprašanja... Kakšen je tvoj cilj, kje se vidiš čez npr. 10 let? Imaš izdelano jasno vizijo kaj in kako ali živiš po občutku iz danes na jutri? Kaj bo če boš naletel na čer ki bo potopila tvojo ladjo samskosti? Ko bodo mladiči? Če, glede na sosednjo temo, UK zaostri odnos do priseljencev?
Lepo da privarčuješ 9600€ letno, samo boš dolgo varčeval da se boš lahko ustalil... Za domačine si vzhodnjak, enačijo te s Poljaki, ki pa niso ravno priljubljeni... Torej tudi niso zaupanja vredni...

Pa še nekaj me je zmotilo, res. vsi ki so se izselili ali delajo v tujini se sicer pohvalijo z boljšim dohodkom kot doma, ampak noben ne opravlja nekega visokotehnološkega joba (no ja, eden pa
smile-1.gif
). Torej ste like low-life pri nas, delate tisto kar je domorodcem izpid časti... Jaz si nekako odhoda oz. dela v tujini ne predstavljam na tak način...
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.665
1.583
113
V cem je pravzaprav tvoj problem? Tip je gori srecen, gre mu boljse kot bi mu slo tu, ti pa ne mores nehat ga drkat z nekimi tvojimi umotvori. Resno, kaj tocno te moti, polek tvojih briljantnih prebliskov, ki nobenega ne zanimajo, se najmanj njega
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.556
2.410
113
Zgleda, da se je h koritu nekje zrinu. Potam pa itak, se mu brezveze zdi o tujini razmišljat ker že tukaj z malo dela dobi 2500e.

Potem pa še tole razmišljanje še drugim usiljuje, kateri so mladi in brez frocov in brez šihtov.

Tipičen JU oz. kak prisesek.
tongue-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
S tujino posiljujete pacijenti tu, ki se prepričujete kako je cool, v bistvu pa razen da ste (so) v glavnem vezani na kuæa-posao in posao-kuæa nimajo nič od lajda razen kakšen fičnik.
Tisti ki je zares uspel se pinavadi ne hvali in ne piše blogov.
Sicer pa, če ti kaj ne paše ne beri teme. Simple as that.
 

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.035
488
83
V socializmu je na tisoče Slovencov šlo delat v kapitalizem. Pa vemo, da sta se takrat v jugi cedila med in mleko. Ne najdem drugega vzroka, kot da smo postali mehkužci.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.665
1.583
113
Ce je ze tu kaki pacient, ki z bilocem posiljuje, si to ti. In ocitno ti ni jasno, da je pri nas ogromno ljudi, ki bi rade volje furali tukaj lifestyle kuca posao, pa ga ne morejo, ker priloznosti enostavni ni?
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Citat:
Uporabnik Steve pravi:
V cem je pravzaprav tvoj problem? Tip je gori srecen, gre mu boljse kot bi mu slo tu, ti pa ne mores nehat ga drkat z nekimi tvojimi umotvori. Resno, kaj tocno te moti, polek tvojih briljantnih prebliskov, ki nobenega ne zanimajo, se najmanj njega

467716-post_slo.gif


Tipična slovenska foušija. Vsazga, ki mu gre ok, je treba potolčt.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.155
113
Evrofil je recimo en primer dobre prkase in tujine, ampak on ve zakaj je šel gor in ia verjetno tudi dobro plačano delo. Vse ostalo kar poznam je pa bolj bofgo, stil šiptarije pri nas. Torej celedneve delajo slabša plačana dela, da potem prinesejo kak fičnik v domovino. Plos, bog ne daj da sebondaš z originalnimi naseljenci. Tako ima v žlahti precej ljudi v nemčijo, ko so v bistvu od malega gor,ker s sotarši šli v DE, pa se bondajo lahko samo s turki, balkanci in vzhodnjaki. Nemci se znjimi ne družijo. Tak to gre. In te stvari si je potrebno dopovedat, da v tujini ni vse samoumevno in verjetno na to cilja Roberto. Drugi pa navijajte. Ja leti gor ce le hoces, potem pa bo tema. Kolegica sla ze 5x v NZ, ker se doma ne najde..2 meseca, pol pa € zmanjka pa domov mami jokat in penzijo cuzat. Potem spet priblisk in jovo na novo. In se zgodba ponovi. 5x. Kot da si fsekan Presneto.

Moja študenstka avantura je bila, da sem dejansko hitro in uspešno končal študij in našel relativno dobro plačan job v moji stroki. In to je to.
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
sdpa tukaj ni imel možnosti dobit redne službe in je odšel delat/živet v London. Gor mu uspe prišparat na leto toliko kot bi tukaj zaslužil. Kaj je narobe s tem? Ne, boljše, da bi tukaj vlekel socialno ali delal na napotnico za par € na uro.
 

EmptyHead

Pripravnik
15. apr 2013
889
1
18
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
Poklapani pridejo nazaj tisti, ki so mislili, da se bodo v nekaj letih vrnili s polno denarja. V tujem okolju lahko samo delaš da z tem okoljem tudi živiš. Če greš po denar, se treba zavedati, da delaš lahko cele dneve vse dni v tednu samo nekaj mesecev..mogoče nekaj let. In potem ugotoviš, da ti je življenje samo dom-spanje in delovno mesto. ( kako že poje Ekrem Jevrič...koča poso...poso-kuča)
Enostavno se je treba vključiti v njihov sistem, navade, običaje, delo..... in to si dopovedatti globoko v možgane. V končni fazi se odločiš za državo, kjer naj bi ti vse to tudi odgovarjalo. OK... pozabiti se tudi ne sme, od kod dejansko si. Odločiti se za državo, kjer se(npr.) prehranjujejo z kačami, žabami, črvi...itd, kjer na klima ne odgovarja, navade, običaji... je neumnost, ker tukaj ne bo nobeden dolgo zdržal. Prijatelj, ki je že več kot dve desetletji daleč v tujini, mi je lepo povedal, da je bil največji problem, dokler si ni teh zadev sam sebi dopovedal. Sem tukaj.... !!!!!!!!! Šel je z namenom za obddobje 5 do max 10 let. Zdaj je odločen, da bo tam ostal do upokojitve. Potem pa še ne ve. Ampak zdaj živi z domačini.... druži se z domačini... (no kolko je sploh v Ameriki domačinov).... živi neko življenje, ki je takšno kot tam je. In mu gre. Lažje, kakor takrat, ko je razmišljal kako je v SLO, ali je doma kmetija obdelana... al so vsi zdravi... kako so, kdo vse je umrl... se rodil.... ... itd.

Tako je. Prvo kot prvo, če greš v tujino, si moreš najti odlično lokacijo, v kateri se boš počutil zelo lepo, potem si najdeš službo v kateri boš delal z veseljem in ne zaradi denarja. Če ti nekatera služba nudi visoko plačo in te to delo niti najmanj ne zanima, ne boš dolgo notri.
Poznam par ljudi, ki so se odselili v nemčijo, avstrijo, italijo itd, pa so se še vedno nazaj vrnili. Poznam pa kar nekaj ljudi, ki so se odselili, pa ko sem koga vprašal, če se bi še se kdaj nazaj vrnili, pa mi je vsaki rekel, da je slovenija gnoj, kar se politike tiče, torej nikoli.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik perofero pravi:
sdpa tukaj ni imel možnosti dobit redne službe in je odšel delat/živet v London. Gor mu uspe prišparat na leto toliko kot bi tukaj zaslužil. Kaj je narobe s tem? Ne, boljše, da bi tukaj vlekel socialno ali delal na napotnico za par € na uro.

Gor zasluži cca. 1600 eurov /mesec od tega 800 da na stran. Živi v enem dražjih mest na svetu za 800 eurov na mesec, kar je bolj podobno životarjenju kot življenju.

Razumem, da greš gor si ustvarit kariero, ampak toliko lahko jaz osebno tudi pri nas našparam brez večjih težav. Pa tudi sam razmišljam o odhodu v tujino (avstrija, nemčija ali ravno UK), ampak pogoj za to je bistveno večji prihodek. Ker da grem samo zato da grem, mi ni treba. Prav tako imam srečo, da nimam težav s službo. Če bi bil brezposeln bi verjetno tudi drugače razmišljal.

Glede na temo - od kolegov imam 3 v avstriji. Vsi so univerzitetno izobražen kader. Najbolje gre elektroinžinerju, ki se je odselil skupaj s firmo na Dunaj. Ni mu žal niti za trenutek, gor ima po par letih že stanovanje, ki ga bo odplačal v manj kot 10 letih.

Itak pa je praktično edina varjanta, da se odseliš, preden si ustvariš kariero. Itak ne boš potem pri 40 z več otroci rinil v neznano. Če nimaš zagotovljene dobre službe potem ni šans.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Čisto nič ni narobe, če si ti v boljšem življenju. Nasprotno. Vsaka ti čast, če si ti zadovoljen. Z moje strani so prihajali negativni posti za tiste, ki mislijo, da je tujina ohh in sploh... da neki izleti v neke službe niso to tisto pravo...itd. Da moraš tudi doma v Slo urediti zadeve, ne pa vse požgati, kot je nekdo zapisal. Sam sem mnenja, da vsi, ki ne vidijo perspektive tukaj, naj gredo. (Tudi sam bi šel najraje, če bi....... če bi.... bil mlajši) Ampak, z mislijo, da drugje ni tako kot je doma. Treba se bo prilagoditi. In kot pišeš, si ti vse te stvari uredil, prilagodil in si zadovoljen. Ampak, niso vsi takšni kot ti. Ker marsikdo bere tvojo izkušnjo si bo mislil "to je pa lahko... grem še jaz"... potem pa panika, ko jim kaj ne paše...
Pa srečno in oglasi se še kaj
 

blackberry

Pripravnik
29. jul 2008
409
0
16
Nisem se mislil oglasiti v tej temi, vendar poznam zadevo zelo dobro...

Ce gres v tujino je zelo odvisno s koliko znanja in pa predvsem denarja odhajas!!!

Ce gres v Astralijo s 500.000€ v zepu, ni nobene panike...

Problem je ce gres v Avstralijo s 5.000€ v zepu...

Imamo v sorodstvu ljudi, ki so prodali hiso v Lj, zaprli podjetje in sedaj na toplih otokih indijskega oceana oddajajo apartmaje bogatim ruristom iz EU in Avstralije, ter seveda pijanim Rusom...

Zivijo, bolje kot 99% domacinov in bolje kot 95% Slovencev...
Mesecni prihodki so visoki...

Poznam par, ki je odsel v tujino iz dobrega podjetja, ker so jima v tujini ponudili vsakemu po 3500e mesecno in vso pomoc pri selitvi...
Danes se kopata v lastnem bazenu pred hiso...

Lahko vam tudi povem, da mesecno odhajajo mladi zdravniki, rentgenologi, med sestre...

Kaj to pomeni za slo zdravstvo si izracunajte sami...

Se enkrat, ce si tukaj revez, ti bo tudi v tujini tezko, ampak imas vsaj moznost preboja v EU/srednj razred...

Ce pa ti gre tukaj dobro in imas nekaj ustvarjenega premozenja, potem imas svet na dlani in tudi odhod v tujino ni problem...

Sam vem, ce ne bi zivel ok, bi prodal vse, otroka izpisal iz vrtca, zalena bi spakirala stvari, potem pa gas v Avstralijo...

V moji stroki, dobim sluzbo povsod po svetu, ce pa bilo potrebno bi tudi jarke kopal za 2500e v Avstraliji.

Bil bi sicer njihov nizji sloj, ampak bi se hitro prebil navzgor.

V roku 5ih let bi 100% ze spadal v njihov sr.razred.

Pa tudi zacetek bi bil povsem enostaven, ce bi v sloveniji razprodal vse, bi si tudi v tujini lahko kupil hiso.

Tujina je lahko mama, lahko pa tudi maceha...

Odvisno od znanja, prilagodljivosti in pa financnega zaledja.

Black
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
ce bi bili placani od nakladanja po forumih, bi se slovenci kopali v zlatu.
cheer.gif
slovenci smo enostavno nepogresljivi.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Citat:
Uporabnik EmptyHead pravi:
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
Poklapani pridejo nazaj tisti, ki so mislili, da se bodo v nekaj letih vrnili s polno denarja. V tujem okolju lahko samo delaš da z tem okoljem tudi živiš. Če greš po denar, se treba zavedati, da delaš lahko cele dneve vse dni v tednu samo nekaj mesecev..mogoče nekaj let. In potem ugotoviš, da ti je življenje samo dom-spanje in delovno mesto. ( kako že poje Ekrem Jevrič...koča poso...poso-kuča)
Enostavno se je treba vključiti v njihov sistem, navade, običaje, delo..... in to si dopovedatti globoko v možgane. V končni fazi se odločiš za državo, kjer naj bi ti vse to tudi odgovarjalo. OK... pozabiti se tudi ne sme, od kod dejansko si. Odločiti se za državo, kjer se(npr.) prehranjujejo z kačami, žabami, črvi...itd, kjer na klima ne odgovarja, navade, običaji... je neumnost, ker tukaj ne bo nobeden dolgo zdržal. Prijatelj, ki je že več kot dve desetletji daleč v tujini, mi je lepo povedal, da je bil največji problem, dokler si ni teh zadev sam sebi dopovedal. Sem tukaj.... !!!!!!!!! Šel je z namenom za obddobje 5 do max 10 let. Zdaj je odločen, da bo tam ostal do upokojitve. Potem pa še ne ve. Ampak zdaj živi z domačini.... druži se z domačini... (no kolko je sploh v Ameriki domačinov).... živi neko življenje, ki je takšno kot tam je. In mu gre. Lažje, kakor takrat, ko je razmišljal kako je v SLO, ali je doma kmetija obdelana... al so vsi zdravi... kako so, kdo vse je umrl... se rodil.... ... itd.

Tako je. Prvo kot prvo, če greš v tujino, si moreš najti odlično lokacijo, v kateri se boš počutil zelo lepo, potem si najdeš službo v kateri boš delal z veseljem in ne zaradi denarja. Če ti nekatera služba nudi visoko plačo in te to delo niti najmanj ne zanima, ne boš dolgo notri.
Poznam par ljudi, ki so se odselili v nemčijo, avstrijo, italijo itd, pa so se še vedno nazaj vrnili. Poznam pa kar nekaj ljudi, ki so se odselili, pa ko sem koga vprašal, če se bi še se kdaj nazaj vrnili, pa mi je vsaki rekel, da je slovenija gnoj, kar se politike tiče, torej nikoli.

Ce gres v tujino zarad kariere, je lokacija nepomemba stvar... Ce te povabi katera od multinacionalk, pac spokas in gres. Sem to naredil februarja in zdej pac zivim v Corku na Irskem, ki je verjetno nekje zadnja od zahodnih lokacij, kjer bi delu... No tud irsko sem vzljubil, vreme ni slabo, pir je zakon, Irci pa tud. Res pa je, da se druzim s folkom, ki dela v visokotehnoloskih podjetjih, in sluzi precej nadpovprecno. Brez da bi imel vnaprej doloceno dobro sluzbo, pa slovenije verjetno nebi menju.