Test zimskih gum za sezono 2015/2016

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
ksz...katera je že tista firma gum, ki je v lastni Dunlop? Imajo pa neko drugo ime?
 

Tahudfirbc

Pripravnik
3. maj 2010
304
0
16
Za mizo
Hmmm...pelji se mimo Kranja, pa vidiš vse firme. Sicer pa je Dunlop pod GY.

Je že kdo imel zimske Yokohama? Letne so bile super, original na avtu. za zimske pa ne vem...in sprašujem.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.596
185
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
sam pa cincam. z avtom sem dobil Kumho KW27. bile so tudi prva vgradnja, se pravi so stare 3 leta. profila imajo še dovolj, za letošnjo sezono zagotovo še bodo. ampak nikjer pa ne najdem nekega testa, kako se znajdejo v zimskih razmerah. niti ne vem, v kakšnih razmerah so bile vožene, so bile na avtu tudi poleti, zato vseeno gledam, da bi vzel nove, ampak za pozimi bi raje imel manjšo dimenzijo.

imel sem vulkanizerja, kateremu še vedno precej zaupam, vendar zaradi oddaljenosti ne hodim več k njemu, pa ne bom nikoli pozabil, ko je rekel, da starost gume sploh ni pomembna. po drugi strani pa povsod prebiram, kako je pomembna tudi starost gume. kaj je zdaj res?

po drugi strani pa razmišljam o menjavi tudi z ekonomskega vidika - 2x na leto menjava pnevmatik na 17" alu-platiščih, ter hramba 225/45 R17 gum na letni ravni pride skoraj toliko, kot če vzamem nova jeklena platišča in gor obesim nove zimske gume, katerim vem, da lahko zaupam ...
tongue-1.gif


spet po tretji strani pa me zelo mikajo nove Michelin CrossClimate, katere se, glede na vse možne teste, znajdejo v vseh možnih vremenskih pogojih (kar pa tudi sam iščem ...
tongue-1.gif
), problem je samo v tem, da zaenkrat še nisem zasledil moje dimenzije (225/45 R17). in ko smo ravno pri dimenzijah - po nekaterih podatkih na moj avto (oprema Sport) pašejo pnevmatike dimenzij 205/55 R16 in 225/45 R17, vendar pa se na popolnoma enakem avtu, vendar nižje opreme, lahko da gor tudi še 195/65 R15 - lahko potem tudi jaz, ali pač zaradi drugega paketa opreme slednja dimenzija odpade zame?
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Na vozila lahko daš kar ti piše v homologaciji. So pa ožje vsekakor boljše za v sneg, 205 55 16 je čisto ok, tako da bi na tvojem mestu kupil nove zimske in jeklena platišča. Če moraš ob vsakem vremenu na cesto se s celoletnimi nebi igral.
wink-1.gif
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.696
3.580
113
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Citat:
Uporabnik buggy pravi:

Michelin Primacy HP je bila najvecji gnoj..

Interesantno, prva guma ki sem jo kupil na zdajšnjem avtu, in tudi najboljša guma kar sem jih imel... kako smo si različni kajne? Prav tako so mi nenormalno zdržale...

Enako (225/45R17).
zmaga.gif
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.357
379
83
Verjetno sta govorila o različnih načinih staranja gume. Nova in primerno skladiščena nima veze ali je stara leto ali dve. Verjetno se je želel znebiti ljudi, ki "eno leto stare gume že ne bodo kupovali".

Pri staranju med uporabo na platiščih vozila pa je velika razlika med novo ali dve leti staro gumo. Zagotovo jo občutiš tudi sam, npr. pri speljevanju ali zavijanju na mokri cesti.

Michelin CC: kot sem bral - in kot je razvidno tudi iz dezena - je to celoletna guma na osnovi letne. Bolj se mi zdi ustrezen pristop ostalih, ki za osnovo vzamejo zimsko gumo. Prva in skoraj edina izbira je imo GY Vector 4Seasons, zagotovo tudi v tvoji dim., saj je ena bolj popularnih.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
GY Vector 4Seasons. Sam ne te gume. Sem z njo ostal 3x v enem dnevu v snegu, enkrat sredi mesta, da se je naredila kolona, profila pa 5,5-6mm na avtu Twingo. Sem šel drugi dan menjat za prave zimske in je avto postal tank.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Zdaj so že novejše 4Seasons G2, če kupuješ je treba pazit, da so te novejše z G2, Nokian Weatherproof so po snegu po testih še boljše.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.167
2.259
113
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Citat:
Uporabnik buggy pravi:

Michelin Primacy HP je bila najvecji gnoj..

Interesantno, prva guma ki sem jo kupil na zdajšnjem avtu, in tudi najboljša guma kar sem jih imel... kako smo si različni kajne? Prav tako so mi nenormalno zdržale...

Enako (225/45R17).
zmaga.gif

No moje so bile 225/55/R16Y, sem potem naslednje nabavil HP Primacy 3 in se niso tako dobro odrezale...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
Teoretično se ti poklapajo 15,16,17 platisc. Vprasanje pa je ce bos 15 dobik na avto (diskj, oziroma čeljusti)
Sama dodatna homologacija pa bi morala iti skozi (isti obseg, ista nosilnost)
 

alcazar

Pripravnik
3. sep 2007
871
12
18
Slovenia
Jaz bi potreboval kakšno konkretno izkušnjo s Sava Eskimo HP. Ali je res tako slaba ali je to samo v glavah? Bi pa bile na družinskem avtu, umirejna vožnja, pa rad bi da v snegu dobro primejo.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.581
8.919
113
So solidne, se pa z Nokianko, ali pa recimo Conti niti pod razno ne morejo primerjat.

PS: Na družinskem avtu praviš, potem je to razlog, da na gumah ne šparaš, saj boš vozil familijo. Umirjena vožnja mi je najbolj neumen izgovor za šparanje na gumah. gume te rešijo, ali pa ne v kritičnih situacijah. V te pa lahko zaideš tudi s popolnoma umirjeno vožnjo. Aja, pa Eskimo HP ni nevem kako slaba guma, sam za malo več denarja dobiš neprimerno boljšo.
 
Nazadnje urejeno:

alcazar

Pripravnik
3. sep 2007
871
12
18
Slovenia
Umirjena vožnja pomeni, da ne preizkušam mej takrat, ko sem sam v avtu, sicer pa prilagodim vožnjo. Kritična situacija? Ja in ne - še vedno se bo našla takšna, ki je tudi naboljše gume ne bodo zmogle. Ko se pa malo ozreš po gumah na parkingu, se pa kar zgrozim kakšne gume vse ima folk gor, samo da je 6 mm profila.
Sava je skoraj pol cenejša (v moji dimenziji) od Continentalove ali Goodyear.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.422
6.561
113
Na pežoju 308 so bile relativno OK, kar se tiče performanca. Jih pa zelo hitro pobralo, vulkanizer je rekel, da so savine znane po tem, da jih hitro pobere, še posebej v naših razmerah AC + visoke temperature čez zimo.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Jaz tudi gledam za temi gumami, ker so kar nekaj cenejše. Sem imel pred leti S3 pa se mi ni zdel nek polom. Delam pa 5000km čez zimo, torej bom z njimi naredil 20-25000 ko jih bom moral stran vreči zaradi starosti. Rad bi pa da grejo dobro v hrib, ker imam ravno pred hišo 100m klanca.
A ima kdo kakšne konkretne izkušnje z njimi? In sploh me zanima v čem je razlika proti S3, ker cena je samo par evrov razlike.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.581
8.919
113
Citat:
Uporabnik alcazar pravi:
Umirjena vožnja pomeni, da ne preizkušam mej takrat, ko sem sam v avtu, sicer pa prilagodim vožnjo. Kritična situacija? Ja in ne - še vedno se bo našla takšna, ki je tudi naboljše gume ne bodo zmogle. Ko se pa malo ozreš po gumah na parkingu, se pa kar zgrozim kakšne gume vse ima folk gor, samo da je 6 mm profila.
Sava je skoraj pol cenejša (v moji dimenziji) od Continentalove ali Goodyear.

Poglej še Nokian WRD4 pri Petrolu. Ali boš rešil kritično situacijo ali ne je največkrat odvisno ravno od gum, tko da zase vem, da se raje vozim s starim avtom na hudih gumah, kot pa z novim na malo slabših.
S3 imam nataknjene na Puntotu, ki služi kot pomožno vozilo, v klaterem se največkrat sam prevažam, če je že treba, za v sneg ni boljše kombinacije, gre ko tank. Na družincu so pa vedno top gume in nikoli starejše od treh sezon. Samo enkrat sem šparal, še ko sem imel Cromo in sem kupil te HP, pa mi niso ble OK, ko bi plaval po cesti. No Croma je pol kmalu šla z gumami vred v prodajo.
 
Nazadnje urejeno:

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
eno vprašanje:
ali so pri enakih gumah z različnimi hitrostnimi razredi še kake druge razlike (oprijem, obraba, poraba,...)? ker so recimo med razredi T-H-V lahko razlike v ceni tudi več kot 20 EUR.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Po zadnijh rezultatih celoletnih gum, mislim da celo ideja, da bi imel celoletne samo pozimi, ni tako mimo kot bi se zdela na prvi pogled, če gledam Nokian Weatherroof:
- v snegu enako dobra kot zimska (morda je na ledu hujše, ampak ni testa)
- Imaš bistveno boljšo gumo v dežju in na suhem
- ko ima enkart 4-5mm profila jo pač zvoziš do konca poleti - to že sedaj veliko ljudi dela z zimsko, kar ni dobro

Drugo sezono ko bom potreboval nove zimske bom definitivno razmišljal v tej smeri.