Presnemavanje iz VHS na DVD

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
1. moj prejšnji post si spregledal, kjer sem ti svetoval da zamenjaj programe?
2. logično, da če imaš na vhs 4:3 in to potem gledaš na 16:9, da morajo biti nekje razlike! In to so pač črni robovi. Načeloma znajo tv-ji tudi raztegnit sliko, pa mal porezat zgoraj in spodaj, samo potem bi žena znala bit huda, ker bo zgledala malce širše čez boke
wink-1.gif

To, da tvoj tv ne zna raztegnit slike je problem tv-ja, ali pa si ti zapekel tako, da tv misli, da že ima 16:9 posnetek, če prov v resnici vidiš samo 4:3. Glede na vse kače in klobase v tej temi je težko točno svetovat. Te zadeve bi naj bile "3 klike" stran, ne pa tema dolga za eno seminarsko. Zato sem ti predlagal, da zamenjaj programe, ker je očitno znjimi nekaj narobe.
 
Nazadnje urejeno:
13. jul 2011
2.677
625
113
Ja, očitno ima dotična verzija PD preveč omejitev, bo treba po nakupih ali pa na pašnik, če hoče ostati na tem programu
Sam ga ne uporabljam, sem si za ta primer napasel portable ultimate verzijo, pa moram reči, da tako na hitro izgleda kar dodelan program.
@hanzii, @Fusion ima prav, ko predlaga zgolj zajem na računalnik in kodiranje v nek MPEG-4 format ter nato shrambo na disku in predvajanje z nekim predvajalnikom ali novejšim TV.
Ampak najbrž imaš razloge zakaj ravno DVD medij.
Vsekakor razmisli o kašnem drugem software-u, na netu poišči kakšen tutorial VHS to DVD in drži se nastavitev skladnih za ta dva formata.
Npr. za DVD je standardna PAL resolucija 720x576, 25fps lahko prepletenih ali progresivnih in različnih formatov slike, video kodek pa je MPEG-2 (lahko z CBR ali VBR), audio kodek pa MP2 (MPEG-1 layer II) ali AC3.
VHS je analogni standard z veliko manjšo resolucijo, na PAL je to 2 prepleteni polsliki, vsaka 352x288, 25fps oz. 50 polslik (50i). Format je 4:3. Torej bi VHS lahko zajemal z resolucijo 352x576 (2*288) in 25 fps. V praksi se izkaže, da je bolje uporabiti 720x576@25 fps. Vse kar je več je pri zajemu VHS brez pomena in samo po nepotrebnem veča velikost datoteke. Teh nastavitev se je potrebno potem držati skozi cel proces, ne glede na to s katerim programom boš potem zajemal, obdeloval posnetke in izdeloval DVDje. Mogoče imaš na VHS posnetke v formatu 16:9 (s črnima črtama spodaj in zgoraj), vendar je slika še vedno v formatu 4:3 in jo moraš kot tako zajeti, črni črti pa potem odrezati (crop) pri produkciji. Zgolj v tem primeru je smiselno potem posneti DVD v formatu 16:9.
To, da ti program pri zajemu ponudi 60i (2*30 prepletenih polslik), kaže na to, da imaš nastavljen NTSC in ne PAL
To, da ti ponudi zajem v 60i (2x30 prepletenih polslik) kaže na to, da imaš na edit-preferences-general timeline frame rate nastavljen na 30 FPS (NTSC) in ne 25 FPS (PAL), kar bi bilo pravilno.
Profil pri capture moraš izbrati torej MPEG-2, z resolucijo 720x576@25fps in 4000 kbps CBR - to ustreza profilu DVD SP oz. 120 minut na 4,7 GB DVD - na capture zavihku klikneš na profile, izbereš mpeg-2, default, DVD SP, ali mpeg-2, custom ter potem edit... in se ti odpre okence z nastavitvami video in audio kodiranja.
Podobno nastavitev imaš potem tudi kasneje pri produkciji DVD-ja.
Lahko izbereš tudi HQ (8000 kbps), vendar je to za zajem VHS posnetkov "overkill" in bo pomenilo zgolj uro videa na DVD.

screenshot z nastavitvami profila
http://shrani.si/f/7/te/JH9NJSJ/screenshot-2016-02-13-01.jpg
 
Nazadnje urejeno:

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
Hvala lepa za vse odgovore. Našel sem rešitev, tudi po vajini zaslugi. Ker pa vprogramu PDR na koncu nisem mogel speči DVD-ja, sem posnetek shranil na PC in ga spekel v programu Nero-Video. Na TV preko DVD plejerja se vidi vredu, prav tako sem poizkusil še preko drugih dveh DVD plejerjev (pri prijateljih) in je vredu. Torej bom s tem postopkom nadaljeval.
Ker pa mi je program PDR (trial verzija) prenehala delovati, pa tudi PC mi je štekal in ugašal, mi je strokovnjak naložil Windovse na novo in tudi program PDR. Vendar je spet drug problem.
Posnetek z VHS uvozim v knjižnico, nato na časovnico kjer bi ga potem moral gledati na manjšem ekrančku in ga obdelovati. Tu pa je problem, saj se mi z desne strani pod tem malim ekrančkom pojavlja manjše podolgovato okence sive barve v katerem piše "rendering". Ko hočem uvožen posnetek tekoče gledati, se tega ne da. Pri tem teče posnetek 3-5 sekund, se nato ustavi, nato se odpre tisto malo okence "rendering" zraven pa manjša zelena črta, ki teče do 50 %, nato se ustavi, nakar gre posnetek dalje za 3-5 sekund, se spet ustavi in to se tako ponavlja v nedogled. Skratka vse skupaj po polžje.
Kako se da to urediti?
Vnaprej hvala za odgovor.
 

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
No, tisti problem z majhnim okencem v katerem je pisalo "rendering" sem rešil. Program sem deinštaliral, ga s CD-ja na novo naložil in dela.
Zajel sem 1 uro posnetka z VHS ter ga zatem obdelal.
No, pa spet problem. Ko sem z delom hotel nadaljevati z uvozom iz VHS, se slike na majhnem okvirčku v programu ne vidi. Krajši čas se slika močno trese ali sploh ni vidna, nato zgine, ekran pa je sive barve. Kljub temu se posnet glas sliši v ozadju.
Probal sem program deinštalirati pa nazaj na PC, vendar ni haska. Kaj dogaja.
Vnaprej hvala.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Programa, ki ga ti uporabljaš, ne poznam, uporabljam pa Pinnacle. Izraz "rendering" pomeni, da računalnik obdeluje posnetek. Ta izraz se pojavlja tudi pri Pinnaclu, ko pač poteka obdelava, tudi v primeru dodajanja generirane glasbe v ozadju. Če je računalnik dovolj hiter, je obdelava hitrejša, če je malce šibkejši, pa gre pač počasneje. Zadnjič sem za obdelavo poskusno uporabil tudi program Video Pad Video editor (posnetke sem sicer že imel posnete v digitalni obliki, tako da sem imel manj dela z obdelavo). Ni se mi zdel slab, obdeloval sem pa za izvoz v HD720 (MP4).
 

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
Vprašanje:
Zakaj imajo fotke iz GSM-a Galaxy S6, zgoraj in spodaj črno obrobo med gledanjem na raæunalniku ?
Ali so potrebne določene nastavitve v GSM-u (16 mio pixlov).

Vnaprej hvala
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.800
78
48
Citat:
Uporabnik Hanzii pravi:
Vprašanje:
Zakaj imajo fotke iz GSM-a Galaxy S6, zgoraj in spodaj črno obrobo med gledanjem na raæunalniku ?
Ali so potrebne določene nastavitve v GSM-u (16 mio pixlov).

Vnaprej hvala
To je zato,ker fotka ni posneta v enakem razmerju kot imaš ti ekran na računalniku. Če imaš monitor 16:9, potem tako nastavi tudi na telefonu če seveda obstaja možnost. Verjetno je ta opcija "nastavitev ločljivosti" Drugače boš pač imel črn rob levo/desno ali zgoraj spodaj, odvisno od nastavitev.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
načeloma imaš prov, ampak, če ima rob zgoraj in spodaj, potem fotke so v 16:9, samo monitor ni:)
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.800
78
48
Odvisno, v kakšni ločljivosti snema na telefonu. Jaz imam še S3, ima kar nekaj ločljivosti in niso vse 16:9. Seveda pa tudi vprašanje glede monitorja, kakšnega ima...
 

hulio

Pripravnik
25. dec 2010
118
2
18
vesolje
Pozdravljeni,
rabil bi enostavni program za rezanje videa. Zadeva je takšna, da nisem prisoten pri presnemavanju iz VHS v digitalno obliko in bi rad odrezal del videa na katerem ni več vsebine.
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.187
20
38
Tudi mene je doletelo presnemavanje starih DV kaset na disk. Na vmesniku je cel kup nastavitev za sliko in zvok, in ker se na te cifre nič ne spoznam me zanima, če imamo tu koga, ki bi mi povedal na katere nastavitve naj nastavim, da ne bom vse delal še enkrat? V kateri format naj shranim posnetek, Mp4, WMV MOV, ali kaj drugega?

lp