Presnemavanje iz VHS na DVD

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
Za presnemavanje na domu sem kupil zunanjo kartico (kot USB ključ) AVerMedia DVD EZMaker 7 s pripadajočo programsko opremo oz. programom Powerdirector 9, kabel s činči in skart konektor, da lahko priključim na videorekorder.
Na računalniku imam operac.sistem Win8, ker pa v navodilih piše, da dela le na XP, Vista ali Win7, sem se pozanimal, dobil prave gonilnike in z neta lowdal program Powerdirector 12(trial verzija). Tako sem uspel pridobiti sliko iz videorekorderja na računalnik in sem bil že vesel..

PROBLEM: Med snemanjem z videorekorderja na PC lepo zajame sliko v normalni hitrosti, ko pa opravim predogled ali hočem urejati ali pa presneti na DVD, se prikaže okence z naslednjim opozorilom, (v angleščini):
- Stopnja okvir posnetka ste pravkar dodali v delovnem prostoru (29.97 FPS) se ne ujema s časovne premice hitrost sličic projekta, določene v splošnih preferencialov (25 sličic na sekundo). To lahko zmanjša gladkost video, zato je zelo priporočljivo, da si spremenite hitrost sličic projekta ali pa uporabite le posnetke z enako hitrostjo kot okvir projekta. (prevedeno v googlu).

Opozorilo sem ignoriral in šel naprej, ko pa sem opravil predogled pred presnemavanjem sem ugotovil, da ni prava sekvenca posnetkov oz. film ni potekal gladko ampak je slika preskakovala, po domače se je presneti del izvajal v hitrih zamičnih presledkih (primer: kot bi gledal posnetke s kamere nekje na javnem kraju kjer se posnetek izvaja v preskokih oz. presledkih).
Vsled omenjenega sem v nastavitvah prilagodil omenjeni FSP (frame rate-mere okvirja) iz 25 na 30, saj na 29.97 nima opcije, vendar problema nisem rešil. Pregledal sem še mnoge druge možnosti, vendar mi ni uspelo.

Kaj naj naredim, da se bo posnetek z VHS na DVD-ju gledal v normalni hitrosti. Kje je keč...? Imam namreč precej VHS kaset, pa nebi radl dajal 5 € za uro presnemavanja ker bom bankrotiral.
Lepo prosim za vodljiv odgovor, saj nisem ravno strokovnjak za računalnik.
V naprej hvala.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Pri zajemu nastavi na PAL standard 720x576 (25fps). Sedaj imaš nastavljeno na NTSC (29,97fps).
 

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
Hvala ALFABET, deluje. Še to me zanima, preden "spečem" na DVD, v kakšnem razmerju je boljše da posnamem v 4:3 ali 16:9 in nazadnje v kakšnem formatu AVI, MPEG-2, MPEG-4, WMV, MOV, AVC...? In kaj je še pomembno, da spečem čim boljšo kvaliteto (so še kakšni triki)??
Vnaprej najlepša hvala.
LP
 

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
Pa še eno ALFABET. Probal sem nekaj presnet in glej: 1 ura VHS posnetka mi zavzame 3,5 GB prostora za DVD, 2 uri in 25 minut pa kar 8,4 GB prostora, kar je zelo veliko. Ali je to normalno, ali se da kaj prilagoditi. Glede prostora na računalniku ni problema imam 2Tb.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Naj še jaz povem svoje izkušnje. Že pred leti sem si za namene presnemavanja nabavil paket Pinnacle studio (kartica in program za obdelavo videa). Ko sem posnetke iz kasete prenesel v računalnik, sem jih s programom obdelal, dodal naslove in prehode ter dodal po potrebi glasbo ozadja. Seveda sem tudi porezal dolgočasne dele posnetka in s tem prihranil na velikosti. Nastavitev parametrov programa mi omogoča izbiro izdelave datoteke v različnih formatih ali izdelavo DVD-ja, tudi različni formati. Jaz sem običajno uporabil format VOB, torej DVD-VIDEO, kar omogoči tudi avtomatski zagon DVD-ja. Pri DVD-ju obstaja možnost, da na račun nekoliko slabše kvalitete spraviš na disk več posnetka, kjer pa ni dobro pretiravati. Boljše je nekaj posnetka porezati in obdržati kvaliteto. Če uporabiš 8GB DVD, ne bi smelo biti problema za 2,5 urni kvalitetni posnetek. Če je to posnetek enega dogodka (n.pr. poroka, birma itd) pa povem iz lastnih izkušenj, da tega posnetka skoraj nihče ne gleda v celoti, ampak se nezanimive dele gleda s hitrim pomikom. Torej je boljše te dele že ob obdelavi porezati in obdržati bistvo. Posnetek je tako bistveno bolj gledljiv. Glede izkušenj s spreminjanjem formata iz n.pr. 4:3 v 16:9 pa tole: najboljše rezultate sem imel, če sem obdržal originalni format. Danes večina televizorjev omogoča izbiro različnih formatov prikaza, nekateri pa kar avtomatsko prilagodijo format posnetku. Najbolj smešno pa je, če format 4:3 gledamo v formatu 16:9. Vse ženske se namreč pritožujejo, da so na posnetkih predebele.
 
Nazadnje urejeno:

bpangr

Pripravnik
7. jan 2013
57
0
6
Jaz sem svoje VHS kasete presnel na PC s pretvornikom VIDEO GRABBER, ki sem ga za 29€ kupil pri firmi ANNI.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
Težave z zajemom glasu.
Za presnemavanje iz VHS v digitalno obliko sem začel uporabljati zunanji USB ključ AverMedia DVD EZMaker 7, katerega vključim v videorekorder in priključim na PC. Na PC-ju pa posnetke zajamem s programom Power Dirctor 12.
Kako presnamem VIDEO sem že pogruntal, sedaj pa imam težave, ker AVDIA ne presname. Sneti del VIDEA spečem na CD iz raæunalnika in ko gledam preko DVD-ja na TV, je slika vidna, avdia (glasu) pa ni. Pri tem sledi opozorilo "audio format not found".
Preizkusil sem nekaj prilagajanj vendar mi ni uspelo.
Kaj storiti. V čem je stvar.
V naprej hvala
 

japke

Fizikalc
13. avg 2007
1.349
12
38
43
skoz okol
jaz imam tudi tisti USB ključek EZmaker. Snema viseo in audio, ampak po cca 30minutah ali že prej slika začne zelo tresti in je negljedljiva. verjetno pregrevanje..

kakšna druga opcija, da preverjeno dela?
kupim tudi rabljeno )

lp
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
če video takoj pogledaš na računalniku pa je glas?
imaš vse kable pravilno priključene?
v zvočnih nastavitvah morda kaka kljukica katera naprava naj zajema zvok?
 

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
Ja. Ko pogledam na računalniku je video in tudi glas, ko pa spečem na DVD in gledam preko DVD predvajalnika na TV pa ni glasu. Tudi kable sem pregledal in so pravilno priklopljeni. Pred predvajanjem na TV mi včasih tudi izpiše "This file is corrupt or unsuported, nato še "audio format not found". Kljub temu se prikaže slika in lahko gledam posnetek vendar brez glasu. No DVD predvajalnik pa je skoraj nov.

Da malo zatežim s podatki:

V programu Power Director 12 zajamem posnetek. Na desni spodnjii strani ekrana v programu je gumb PROFILE v katerem nastavim kvaliteto videa in audia. Tu imam možnost zajema v MPEG-1, MPEG-2 ali v AVI. Sprejme mi samo AVI. Ob tej nastavitvi je drug gumb z napisom WINDOWS, ki je edina možnost. Zraven tega je tretji gumb kjer je izbira AVI 160x120/60i (230Kbps), AVI 320x240/60i (230 Kbps) ali AVI 640x480/60i (460 Kbps), izberem to zadnjo.
Spodaj je še naslednji gumb SETTINGS v katerem je možnost izbire v jezičku VIDEO/AUDIO SETTINGS. Tu je možna nastavitev videa in audia in sicer VIDEO: Frame 25/PAL, VIDEO SIZE nastavim na 1024x576. Nato je polje AUDIO FORMAT kjer so tri možnosti: IMA ADPCM, PCM ali Microsoft ADPCM. Prime le PCM. Spodaj so še ATRIBUTI s spustnim menijem v katerem je 24 možnosti nastavitev Hz, Bit, Mono, Stereo, Kbps v razponu od 8000 do 32000 Hz, 8 ali 16 bit in različni Kbps, po defoltu je 44100 Hz, 16 bit, stereo, 1411.2 Kbps.
Ko to izberem imam na osnovni strani v programu, desno spodaj še en gumb SETTINGS v katerem je jeziček VIDEO SETUP. Tu je ena možnost DEVICE RESOLUTION, katero izberem na 720x576 (ki se ujema z okvirjem 25 slikic) in spodaj je še en gumb AUDIO DEVICE v katerem je spustni meni s tremi možnostmi: 1. Analog audio in (AverMedia C039 USB Capture, 2. AVerMedia USB Polaris Analog Capture in 3. Microphone (High Definition Audio Device). Izberem drugega. In to je to.

No pa še nekaj:
Ko zajamem posnetek, recimo 32 minut iz VHS kasete mi ga shrani v mapo na računalniku. Ko tu pogledam koliko prostora je zasedel, pa mi ni nič jasno saj pokaže da je ta posnetek zasedel 93 GB prostora.
No, zatem ta posnetek v programu Power Director uredim pod gumbom EDIT in nato v gumbu PRODUCE določim format. Tu primeta le dva formata in sicer AVI ali WMV, Jih je pa še nekaj možnosti in sicer: MPEG-2,MPEG-4, AVC, MOV in MKV.
Če Produciram v AVI mi ta posnetek zasede cca 6.4 GB na PC-ju v formatu WMV pa cca 2.3 GB prostora. Oboje na računalniku pa lahko gledam in poslušam. Kako to ?.
No pa še ta možnost je na osnovni strani v programu, v gumbu CREATE DISC, da uredim, dodam napis, slikco za ovod in glasbo, pa tudi od tu naprej ne morem in mi DVD-ja tako noče speči.
Se opravičujem ker sem zatežil, vendar imam vedno manj volje za presnemavanje, kakor vidim pa je pri strokovnjakih tako presnemavanje full drago, pa še brez montaže.
Hvala za odgovor.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Očitno delaš nekaj narobe al pa imaš slabe kopije programov, če ti ne omogočajo izbire vseh stvari, ki jih vidiš.

Mal mi je čudno, da ti na začetku ponudi največ 640x480, potem nekje izbereš 1024x576 in na koncu še 720x576. Logično bi bilo, da je povsod enaka resolucija.

Dej si poglej na youtubu tutoriale. Sigurno se kaj najde. Al pa si namesti novejšo verzijo programa.
 

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
Ja, očitno nekaj ne gre skupaj.
V navodilih kupljenega USB EZMaker 7, s programom (mimogrede kupljen preko Mimovsrte.com za 70 € pred dvema letoma) sicer piše, da program deluje v OS XP SP2, Vista in Win 7, (takrat sem imel še XP-je) zdaj pa imam nameščene Win 8,1, saj sem kupil nov zmogljivejši računalnik prav zaradi te obdelave VHS v DVD. Nekje na internetu sem zasledil, da bi moral program delovati tudi v Win 8. V navodilih tudi piše, da je potrebno namestiti program DirectX9, jaz imam 11, ali je tudi tu keč, kar dvomim ?.

Nisem več pameten, morda bo morala res slediti alternativa...
 

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
Še nekaj informacij glede presnemavanja.

Ko sem kupil EZMaker7 (USB) s programom, je bil zraven program PowerDirector 9. Slednjega sem takrat inštaliral, vendar nikakor nisem mogel priti do te mere, da bi mi program, ko sem ga odprl, zaznal zunanjo napravo (torej videorekorder). Pri poskusu nalaganja DirectX9, me je PC opozoril, da niso kompatibilni z mojim PC.
Med teženjem programu PowerDirector 12, katerega imam danes, sem ugotovil naslednje:

Ko zajamem posnetek iz Videorekorderja v gumbu CAPTURE, v kakršnikoli resoluciji (neglede na tiste vrednosti 1024x576, oz. 640x480 in še enkrat 720x576 (držati naj bi se morel tega 576 kar omogoča baje zajem 25 slikic FPS), ga nato uredim v gumbu EDITH. Tu mi ga včasih lepo prenese na časovnico, včasih z nastavljenimi istimi vrednostmi pa me opozori, da je zajet videoposnetek večji od 25 slikic, ponavadi recimo 25,03, ali 25,67 ali 26.05 ipd. V tem primeru ga lahko naložim v časovnico, vendar se ne skladata slika in glas.
No pa recimo, ko ga lepo prenese na časovnico, posnetke uredim in v gumbu PRODUCE, ga produciram v WMV formatu. Tu imam več možnosti, da določim v kakšni resoluciji naj mi presname posnetke na PC v eno mapo. In ravno tu sem opazil, da mi posnetke, torej sliko kakor glas posname le v najslabši možni resoluciji. Te posnetke lahko gledam preko DSVD plejerja na TV, vendar je slika zelo, zelo slaba. Če pa tu določim recimo resolucijo 1920 x 1080 Full HD, pa mi glasu ne posname. V tem primeru na TV vidom dosti lepšo sliko, vendar glasu od nikoder in me opozori z napisom "Audio is not supported".
Pregledal sem še več drugih nastavitev, vendar brezuspešno.
Torej sliko za gledanje v visoki resoluciji ni problema, proiblem je samo, da glasu mi zraven te lepe resolucije ne posname. Preizkusil sem tudi že ločiti video od avdia na časovnici (to je tisto, ko lahko posebej urejaš avdio-zvišuješ ali zmanjšuješ glas), vendar spet nič.
Nimam pojma kaj naprej.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Očitno je problem v pretvorbi pri peki DVD-ja
Če sem te prav razumel, za ustvarjanje DVD-ja uporabljaš drug program. Tam je treba nastaviti ustrezne video in audio nastavitve

npr: video 6000 kbps CBR, audio MPEG-1 Layer II 48kHz, 256 kbps
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
dej si ti en free simpl program naloži, pa probaj preko njega.
Pa kako ti rata iz vhs dobit 1920x1080 mi tut ni jasn:) Ja raztegneš že lahko, samo to je pač raztegnjeno.

http://virtualdub.sourceforge.net/
http://www.nchsoftware.com/goldenvideos/

pa zakaj sploh pečeš na dvd??? čez 2 leti boš pa nazaj na disk presnemaval:)?
Raje si kupi zunanji disk pa na njega shranjuj video. Si boš veliko skrbi prihranil kako to predvajat čez čas:)
 

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
Pozdravljeni pinkobalinko !

Ja, Posnetek uvozim, uredim in produciram v programu PowerDirector 12, preko USB, DVD EZMaker7. Ta program ima na osnovni strani 4 gumbe in sicer CAPTURE, EDIT, PRODUCE in CREAT DISC. Torej v prvih treh gumbih uvozim posnetek, ga uredim in zatem produciram. Možnost produciranja je v AVI ali WMV formatu, ki zavzame manj prostora. Ima še nekaj drugih možnosti, katerih se ne da uporabiti. Če tu nastavim produciranje v WMV na najslabšo resolucijo (Windows Media Video 9, 384x288/25p (300 Kbps), mi na DVD, katerega pa spečem v programu Nero 16, zajame sliko in glas, vendar je slika katastrofalna. V primeru, da v teh nastavitvah določim katerokoli višjo resolucijo, recimo 1920x1080, ima tudi možnost 4K,4096x2160, 25p, (20 Mbps, za kaj je taka resolucja ne vem, ali se jo lahko določi in je morebiti posnetek toliko boljši ?), pa mi v programu Nero speče sliko, katera je kar dobra glede na starost posnetka (20 let) . Ko pa DVD gledam na TV mi na začetku javi "audio format not supported", kjub temu vidim kar dobro sliko, glasu pa nikjer.

No, še tisti četrti gumb na osnovni strani programa Power Director 12 z imenom CREAT DISC, je namenjen dodajanju ovodnih možnosti (slikic, napisov itd.) preden se posnetek speče na DVD. Ko je vse urejeno, kliknem gumb BURN, spodaj skrajno desno, vendar se pri tem nič ne zgodi, prav tako me sistem nič ne opozori. Tu seveda bi moral iti program dalje in da speče DVD, pa ga ne, zato posnetek spečem preko programa Nero v katerega uvozim datoteko iz PC-ja.

Tistih tvojih navedenih vrednosti za audio in video, pa v programu Power Director, kakor v Nerotu ni nikjer.

Našel pa sem drugo rešitev, ne vem pa koliko je dobra.
V programu Power Director v gumbu PRODUCE, produciram posnetek (Video in Audio skupaj) v resoluciji 1920x180. Ob koncu mi ga shrani v na novo ustvarjeni datoteki v mapi na PC-ju. Slednjo uvozim v program Nero Video, kjer posnetek lahko dalje urejam. Ko pa hočem kreirati DVD, pa me sistem opozori z naslednjim opozorilom (guglov prevajalnik):

_ nastavitev za izbrani snemalni format ne ujema s prej urejeno film . Avtomatizirana ponovno prilagoditev se lahko izvede , vendar vedite, da bi to povzročilo časovni okvir je treba izračunati. Nero Video ni mogoče razveljaviti ta korak . Ali še vedno želite prilagajati filma?

Nato imam spodaj dve možnosti oz. dva gumba, DA ali NE. Kliknem DA grem lahko naprej na dodatno urejanje, dodajanje uvodne glasbe itd., lahko spečem DVD in ga lahko gledam na TV preko DVD predvajalnika in vidim sliko in tudi glas.
A bi tako lahko bilo vredu za gledanje na večini DVD predvajalnikov ?

V naprej hvala za odgovor.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
torej, najprej sem instaliral tale PowerDirector 12
http://www.cyberlink.com/stat/edms/Giveaway/PDR_Giveaway/index.jsp
vendar gre za LE verzijo, ki ima omejitve glede izhodnih formatov.

Ti imaš trial verzijo, torej so tudi tu omejitve in verjetno zaradi tega ni možno izbrati vseh formatov. Najbrž se boš moral odločiti za nakup Ultimate verzije (ali pa pašnik) oz. uporabiti drugi software za zajem in montažo.

Zato sem s pašnika snel portable verzijo PD12 Ultimate, da mi ni bilo potrebno instalirati
Zelo verjetno na tvoji trial verzija ne boš mogel vsega tega, pa vendar:

- ko poženeš program te najprej vpraša po formatu slike (set the video aspect ratio) - izbereš 4:3
- na desni klikneš full feature editor
- v menuju edit - preferrences pod zavihkom general izbereš timeline frame rate 25 fps (PAL), klikneš OK
- nato greš v capture
- desno spodaj klikni profile in izberi DVD SP
- pod tem gumbom klikni še gumb settings za nastavitve tvoje USB kartice
- pri resoluciji izberi 720 x 576, kar je veliko preveč za VHS, vendar baje da ta resolucija da najboljše rezultate pri zajemu VHS
- nato zajemi video, kot si že vajen
- potem pojdi v način edit in tam bi moral tvoj video že biti v knjižnici in na časovnici
- uredi video
- nato pojdi v način create disc
- video iz tvoje časovnice te tam že "čaka" kot "Title 1"
- seveda lahko dodajaš še druge posnetke (import additional videos) ali projekte (import PowerDirector projects)
- uredi DVD menu, lahko pa tudi posnameš DVD brez menuja - v zavihku "menu preferences" izbereš "no menu" ter nato "apply to all pages"
- nato v zavihku "2D disc" pod "select disc type" izbereš DVD Video in velikost 4,7 GB
- pod "delect video recording format" izberi "DVD-Video" in "regular display 4:3"
- pod "video encoding format and quality" izbereš "MPEG-2" in "SP-standard quality"
- pod audio encoding channels pa "MPEG-1" in "2 cannels"
- te nastavitve bi morale biti ustrezne za praktično vse DVD predvajalnike in tudi za VHS kvaliteto
- nato desno spodaj klikneš "Burn-in 2d"
- odpre se ti okno "final output"
- lahko pečeš direktno na dvd, lahko pa odkljukaš "burn to disc" in vkljukaš "create folder" ter izbereš kam naj ti program naredi VIDEO_TS folder, ki ga potem lahko preneseš v Nero
 

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
Pozdravljen pinkobalinko !

Ej, svaka čast, da si se tako potrudil in mi podrobno svetoval. Takih pa je res malo, zato se ti že na začetku iskreno zahvaljujem.

No, da preidem k stvari na tvoj zgornji podroben opis.
Že možno, da je moj program PD 12, trial verzija, toliko se ne spoznam, vem pa, da sem ga že zdavnaj naložil na PC in vedno dela. Kaj trial verzija ne dela le določen čas (1 mesec) ?

Podrobneje o postopku opisanem pod alineami.

1. alinea OK,
2. alinea FULL FEATURE EDITOR, je moj program nima,
3. " OK
4. " OK
5. " V gumbu PROFILE desno spodaj ni možnosti DVD SP ampak MPEG-1 video, MPEG-2 video in AVI (izberem AVI). Desno ima še gumb WINDOWS (edina možnost in še desno gumb v katerem meniju so tri postavke: AVI 160x120/60i (230Kbps), AVI 320x240/60i (230 Kbps) ali AVI 640x480/60i (460 Kbps), izberem to zadnjo.
6. " OK
7. " OK
8. " OK
9. " OK. Način EDIT. Tu res že čaka zajet video, ki ga tudi takoj postavi na časovnico, vendar ne vedno. Včasih se kljub enakim nastavitvam pojavi opozorilno okence še preden video vstavi na časovnico, v katerem piše, da je v zajetem videu več kot 25 FSP-slikic, npr. izpiše 25.05, 25.58, 26.08 in podobno ter me opozori, da je pravilni zajem 25 FSP (slikic). Če pa kljub temu grem naprej, je potem opazno pri predvajanju videa, da video in audio nista usklajena.
10. " OK
11. " OK
12. " OK
13. " OK. Dodajanje drugih posnetkov je verjetno mišljeno, da na DVD lahko spečeš še druge posnetke, npr. rojstni dan, trgatev, pohod (v bistvu več različnih posnetkov na 1 DVD).
14. " OK
15. " OK
16. " OK. Kaj pa če bi tu namesto regular video 4:3 izbral 16:9. To sem poizkusil z enim videom, ki sem ga kasneje uredil in spekel preko programa Nero Video in na TV-LCD gledam preko DVD plejerja normalno in se slika vidi normalno, brez črnih okvirjev zgoraj in spodaj ali s strani, (ljudje na posnetku niso predebeli). (moram reči, da je slika, glede na to, da je tisti video 20 let star, zelo dobra in čista). Ali bi se tako dalo gledati morebiti tudi na drugih TV. Ali je obvezen format 4:3 ?
17. " OK. Pod "video encoding format" je bilo že prej nastavljeno MPEG-2 in HQ-best quality, ti poveš, da je bolje SP-standard quality?
18. " OK
19. " OK
20. " E, tu pa je problem. Ko kliknem na tisti gumb desno spodaj "BURN in 2 d", se ne zgodi nič, prav tako me sistem nič ne opozori in se ne odpre nobeno drugo okence, tako, da se s tem ne morem nič pomagati. Zato sem našel rešitev, da v programu, med postopkom EDITH in CREATE DISC je še en gumb PRODUCE. Tu zajeti video produciram in mi ga sproduciranega (če predhodno določim kvaliteto v gumbu WMV, 1920 x 1080, mi cca 60 minutni posnetek producira okrog ene ure) kopira v knjižnico pod gumbom EDIT in istočasno tudi v določeno mapo na PC-ju. Od tukaj ga prevzamem v Nero Video in spečem.

Pa še to, kar mi vzame tudi mnogo časa če se poslužim tega postopka, kar pa se kasneje obrestuje. V gumbu EDIT je nad časovnico še več zavihkov, ki pa se prikažejo le, če označim (obarvam) video na časovnici. Potem imam možnost v enem zavihku "Fix/Enhance", urediti tudi boljšo kvaliteto posnetka. Tu v razpredelnici "Fix" označim "video denoise" in "audio denoise", v razpredelnici "Enhance" pa označim "video enhancement". No in, na časovnici sem imel posnetek dolg 1 uro in 7 minut in mi je predvsem tisti gumb, ki čisti ozadje glasu "audio denoise", ta posnetek čistil kar 5 ur - uff. Ko pa sem gledal moj proizvod sem bil zelo zadovoljen.

Torej, ali bi lahko na tak način spekel posnetke na DVD, predvsem pa ali v razmerju 4:3 ali 16:9, da bi bili lahko gledani preko več DVD plejerjev.
Še enkrat najlepša hvala za vse odgovore.
 

Hanzii

Zelenc'
24. jan 2014
16
0
1
No, še nekaj sem pozabil.
Danes, ko sem podrobno pogledal spečen video v Nero Video v formatu 16:9 sem komaj opazil, da je na ekranu TV z desne strani pokončen rob črne barve, širok 2 cm, kar se na večjem TV komaj opazi. Zakaj se to zgodi ?

Poizkusil sem urediti tudi del videa v formatu 4:3 kakor svetuješ. Uporabil sem enak postopek, tudi na Nero Video. Ko pa sem ga gledal na TV preko DVD plejerja, je bil na ekranu črn rob zgoraj in spodaj v širini po 5 cm in z obeh strani širok po11 cm. Opravil sem možne nastavitve na TV (4:3 normalen, 4:3 razširjen, 16:9 normalen in 16:9 celozaslonski), vendar ni bilo spremembe. Torej, ali bi bilo bolje, da izberem 16:9 ?

Najlepša hvala za odgovor oz. potrpljenje.