POMOČ - vrsta ogrevanja

alex1000

Zelenc'
16. jun 2010
13
0
1


Spoštovani!
Prosil bi vas za pomoč, predvsem imam nekaj dilem, katere bi skupaj z vašo pomočjo lahko rešil
smirk-1.gif
...rad bi si uredil v hiši, ki ni toplotno izolirana - klasična fasada, je majhna saj je vsega 4 sobe + kopalnica in hodnik ( cca 4 srednji radiatorji in 2 manjša)...razmišljal sem naslednje tipe kurjave:1- toplovodni kamin na pelete (zanima me ali moram imeti obvezen zalogovnik oz. je zadosti 300 l TČ; sva samo dva člana gospodinjstva)
2- peč na pelete isto glede zalogovnika toplote
3- peč na olje
4- peč na drva
zanima me predvsem zakaj bi naj uporabljal zalogovnik vode oz. toplote...aja pa sanitarna voda bi se naj tud ogrevalo s temi tipi ...hvala za vse vaše odgovore...in tudi s partenrko bova lažje razumela pomen in način kateri bi bil najbolj primeren način s tem, da bi lahko bil nekje srednji razred...imam pa vprašanje ali ima kdo izkušnje s paneli IR...lepo vas pozdravljava
aplauz.gif

lp bigdeal in naty
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Sta kaj razmislila o konkretni izolaciji hiše? Zakaj bi vso toploto spuščal skozi "odprto okno"
smirk-1.gif


Bo veliko bolje, da naredita dobro izolacijo, pa bo potem gretje veliko manjši strošek, kot pa neko hudo ogrevanje brez izolacije.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Nisi,napisal ali imata kak namen hiško izolirati in če ja, o kaki izolaciji razmišljata. Dobro je tudi napisati kvadraturo...po številu sob je zadeva lahko precej varljiva (po občutku bi rekel, da je govora o nekje 90 kvadratih)...ali je spodaj(zgoraj še kako stanovanje (ogrevano) ali je to povsem samostojna hiška...kako je s priklopom na plin...

Peleti/drva..razlika je predvsem ta, da na drva je potrebno fizično kuriti - torej kupiš drva, cepaš. spravljaš ter vsakič posebej zakuriš...peleti so po udobju na ravni alko-ta. Spet ali navadno peč na drva ali ventilatorsko...če zadnjo opcijo potem je zalogovnik zelo pametna izbira - enkrat dnevno zakuriš (gori tako ali tako vsaj pol dneva če ne cel dan) ter viške toplote shraniš v zalogovniku ter jih koristiš ob nedelovanju peči.

Pri alkotu in peletih se mi zalogovnik ne zdi najbolj potrebna stvar.

IR paneli niso dolgoročna rešitev za ogrevanje oz. se uporabijo kvečjemu v kaki kopalnici za dogrevanje.

Glede kamina in TČ s 300 litrškim bojlerjem pa nisem najbolj siguren kaj želiš povedat/vprašat?
 

alex1000

Zelenc'
16. jun 2010
13
0
1
ja gre za samostojno hiško, okna so termopan tud streha je nova in izolirana ter zračni most, kvadratrura je okrog 60 kv,metrov....izolacijska fasada pride kasneje....priklopa na plin ni....mislil sem, da bi se ogreval na kaminsko peč s peleti in namesto zalogovnika bila TČ 300 l, mislim da nekaj malega bi privarčeval....še vedno se mi zdi, d abi bilo ceneje speleti kot s kurilnim oljem...ali je možno s kaminsko pečjo na pelete ogrevati klasično kot z navadno pečjo oz. s pečjo na olje...zdej se ogrevam na star klasični štedilnik na drva, takšen kot so včasih uporabljale naše babice....namesto njega bi prišel kamin na pelete in z razvodom ogrevalne vode...je tak način možen..v nasprotnem primeru moram zunaj hiške sezidati kurilnico in da ti v njo peč in ostalo ....hvala vam še e krat za vse odgovore...saj sem tudi jz tako mislil , da bi v kopalnivci namestil IR grelec oz. dva cevna radiatorja, kopalnica je 8 kv. metrov...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Sicer si natrosil toliko podatkov in hkrati vprašanj, da ti komaj uspem slediti
smile-1.gif
.

Torej gre za eno res majhno hiško?

Roko na srce...na tvojem mestu bi sam raje ta denar zdajle namenil za izolacijo...in ko enkrat stvar oblečena, bo vseeno s kom se ogrevaš - torej po domače bo to kar imaš zdaj (karkoli že je) povsem zadoščalo, ker bojo izgube čez ovoj stavbe padle vsaj za 5 x.

In ker si predstavljam zelo majhno hiško (z vidika višine) pomeni, da bi lahko izolacijo enostavno naredil sam (če imaš malo žilice in volje) ...verjetno bi s tremi jurji (kolikor te bo prišla investicija v peč) oblekel celo hiško (magari do zaključnega sloja, le tega daš čez leta delat profiju, če se bojiš estetike).

Kupiš lepilno/izravnalno maso, stirpor na preklop (15 cm ali več), (spodnja vrsto daš stirodur), sidrna pritrdila, mrežico, vogalnike, ter naročiš nove okenske police.

Rabiš zidarsko žlico, kovinsko gladilko, manjšo kovinsko gladilko/lopatko (10 cm širine), olfa nož, lojtro ..pa si počasi že zmagal

https://www.youtube.com/watch?v=2Rxub54CCvY

http://www.leskovec-sp.si/psk.html

Pa boš raje čez par let kupil primerno ogrevanje na novo nastalih razmeram z vidika izgube objekta.


 
Nazadnje urejeno:

alex1000

Zelenc'
16. jun 2010
13
0
1
glede izolacije zunaj sploh ni problema, sem knaufar in maler v hobi urah
smile-1.gif
:9o... trenutno se bova v roku meseca vselila in zaenkrat se pač bova ogrevala preko "babiæinega" štedilnika....drva so tk da ni problem..sparašujem pa zato, da se bom lažje odločil in prilagodil prostore konkretnemu ogrevanju( radiatorji,, razvod ogrevanja,,) ta fasada bo prišla v roku 1 leta na vrsto...pa vendar bi si rad prvo uredil ogrevanje, ker moja partnerka je bolj zmrzljive sorte....saj bom vse po vrsti amapk ne smem pa prehitevati...malce sem tud denarno omejen...pač recesija v službi, ki jo pa delavci ne vidimo..pa pustmo to...mene predvsem zanima to kaminska peč na pelete ja ali ne in zalogovnik vode ja ali ne i če lahko namesto zalogovnika uporabim TČ....hvala..lp
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.379
5.896
113
pri taščici
kakšne imaš priklope na TČ?
kje in v kakšni obliki boš kupoval pelete.
kako bi se zalagal z drvmi?kdo bi ti kuril ko te ne bi bilo doma (300l je premalo zaloge) . Delo ti očitno ni "tuje"
ali imaš namen poleti uporabljati klimo?
če imaš namen v kratkem (letu ali dveh) izolirat hišo ne predimenzioniraj peč. bolje da se to zimo greješ z dodatnim grelcem v obliki termo akumulacijske peči (rabljene)ali radiatorja za nekaj 10 evrov iz baubau. (v največjem mrazu)
imajo današnji kamini že kaj boljše izkoriste, ali so samo za "okras" v stavbah (kot krušne peči)
Če je tvoja bolj zmznjena se grejta na drva. Drva grejejo trikrat:
1. v gozdu ko jih sekaš
2. ko jih žagaš v drvarnico
3. v peči
wink-1.gif
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.710
142
63
Citat:
Uporabnik alex1000 pravi:


Spoštovani!
Prosil bi vas za pomoč, predvsem imam nekaj dilem, katere bi skupaj z vašo pomočjo lahko rešil
smirk-1.gif
...rad bi si uredil v hiši, ki ni toplotno izolirana - klasična fasada, je majhna saj je vsega 4 sobe + kopalnica in hodnik ( cca 4 srednji radiatorji in 2 manjša)...razmišljal sem naslednje tipe kurjave:1- toplovodni kamin na pelete (zanima me ali moram imeti obvezen zalogovnik oz. je zadosti 300 l TČ; sva samo dva člana gospodinjstva)
2- peč na pelete isto glede zalogovnika toplote
3- peč na olje
4- peč na drva
zanima me predvsem zakaj bi naj uporabljal zalogovnik vode oz. toplote...aja pa sanitarna voda bi se naj tud ogrevalo s temi tipi ...hvala za vse vaše odgovore...in tudi s partenrko bova lažje razumela pomen in način kateri bi bil najbolj primeren način s tem, da bi lahko bil nekje srednji razred...imam pa vprašanje ali ima kdo izkušnje s paneli IR...lepo vas pozdravljava
aplauz.gif

lp bigdeal in naty

Tale toplovodni kamin na pelete bi bil fajn, če imaš dimnik v dnevnem prostoru. Vzameš takega z dozatorjem pelet in si zmagal.
Zalogovnik potrebuješ v primerih ogrevanja s principi, kjer so energetske špice - drva, sončni kolektor, termočrpalka. V primeru olja, plina, pelet (z dodajalnikom) zalogovnika ne potrebuješ.

lp
 

alex1000

Zelenc'
16. jun 2010
13
0
1
ja namesto ta starega štedilnika na drva bi bil tam kamin na palete ,ker je tudi dimnik ..pelete bi kupilv vrečah problem skladiščenja ni problem....lesena uta
smile-1.gif
....kamin bi bi ltakšen, kjer ima majhen zalogovnik na vrhu....se pravi, črpalke in termostati bi bili na drugi strani stene ,kjer bi bil bolj primeren prostor..se pravi, da je možno brez zalogovnika...čez poletje pa bi koristil TČ potem mi lahko ostane samo 200 l ,ker sva samo dva ....
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.710
142
63
puna kapa. Te kamine na pelete dobiš, ki sami dozirajo glede na porabo in boš vsipaval enkrat na dan morbit. Če se ti pa cenovno izide boš pa sam preračunal. TČ boš pa nucal zaradi poletja, ker poleti pač ne moreš še kamina zraven kurit.

lp
 

SimD

Zelenc'
16. okt 2010
11
0
1
Moj nasvet bi bil kamin + priklop TČ ali solarna za vodo / simple in najceneje.

Dokler imaš tako malo prostora in klasično fasado, se ti ne splača investirati v kakšne hude peči.
Na drugi strani pa ne moreš gledati samo na zač. investicijo, ampak tudi na stroške delovanja / zato ti IR panele ter plin in olje ne priporočam kaj preveč.

Če rabiš kaj konkretnega vprašat, lahko tudi na ZS ;-)
 

alex1000

Zelenc'
16. jun 2010
13
0
1
ne vem, če kje pravilna odločitev amapk vse bolj s nagibam k odločitvi, da nabavim kaminsko peč na pelete in jo grem iskat v italijo. ker jo dobim 650 eur ceneje kot pri nas in nabavim 120 l električni kombinirani bojler...namesto TČ..elektrike ne bom porabil za ogrevanje sanitarne vode v 5 letih , kolikor bi me prišla TČ...poigral sem se tudi z mislijo, da bi imel TČ voda-voda, ker imam vodnjak poln podtalnice in bi se z njo ogreval...pa me ne vem no ni še navdušilo preveč vsi mojstri govorijo, da je več minusov kot plusov...hmmm težka je odločitev....
 

nix1981

Zelenc'
17. nov 2010
1
0
1
Odločaš se glede ogrevanja prostorov in sanitarne vode. Kar se tiče sanitarne vode, ti predlagam 200 litrsko TČ, ker zadostuje za 4 upoabnike. Je 4×manjša poraba elektrike kot pri električnem bojlerju (za dva bi mesečni strošek znašal komaj kakih 5-6€), poleg tega ti poleti ne bo treba kuriti na drva ali drago olje, da bi imel toplo vodo.

Pazi se edino cenene kitajske robe, ki se jo pri nas vse preveč da dobit - Coolwex, Petrol in Atlas Termal je vse ista kitajska firma. Raje se drži preverjene slovenske kakovosti. Na naslovu www.termotehnika.com lahko izveš več informacij, prav tako pa se pri njih lahko pozanimaš tudi o možnosti gretja s TČ VV. Verjemi, preverjeno
smile-1.gif


Pa veliko zadovoljstva on uporabi, za karkoli se že odločiš.
 

suzica

hođa
21. jan 2011
1.914
0
36
47
PLANET ČVIČK
če pogledaš malo cene-lahko dobiš ogrevanje na sekance ceneje kot pa uplinjevalni kotli na drva in mega toplotne črpalke.
pa imaš lahko kotel 50 kw ali več kolikor nuca hiša-peč dela samodejno in lavfa pač kolikor nuca hiša porabe----enostavno in unčikovito
ni treba zalogovnika za vodo
skladišče za sekance je pa lahko dnevni-tedenski -polsezonski--sezonski-celo letni------odvisno koliko placa imaš za skladiščenje
izdelava sekancev za srednje veliko hišo s svojim materialom pride okoli 150 €-in je robe dovolj za celo leto
aplauz.gif


to je res najcenejše ogrevanje
doker ne sprobaš ne veš kako to lavfa
467716-post_slo.gif