Menjava sistema ogrevanja. Se sploh kaj splača?

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.277
38
48
Pozabimo, da je hiša stara 5 let in se definitivno ne splača sedaj iti v menjavo sistema ogrevanja, vendar me kljub temu zanima, ker konstantno poslušam kaj vse bi rabil menjat oz. zrihtat in bi bili prihranki enormni. Poslušam pa od različnih "vernikov", od peletarjev, črpalkarjev, IRjev in podobno.

Situacija: 180m2 velika hiša s kletjo, hiša ima velika okna (izgube), je dobro izolirana. Ogreva se na OLJE, dodatno ima na strehi kolektorje s katerimi se ob sončnem vremenu ogreva sanitarna voda. To je vse. Letni strošek za ogrevanje hiše je okvirno od 1300 do 1500 eur, porabi se namreč od 1300 do 1500l olja približno. Odvisno od sezone. Temp. v hiši je med 21 in 22 stopinj, kopalnica 25+. Klet se ne ogreva.

Jaz osebno razmišljam, da bi enkrat dodal toplotno črpalko za gretje sanitarne vode in ukinil sončno, ker je čisto premalo sigurna in moram večkrat čez poletje zagnat peč.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.529
5.968
113
pri taščici
Če ne porabiš veliko tople vode, potem je bojler cenejši od tč. In z 80 litrskim se da kar lepo shajati tudi ob petih ljudeh ali več v hiši. Razen če zvečer nalivate vsi polne banje kropa.
 

Panter23

Pripravnik
8. jun 2009
38
1
8
Jaz osebno imam doma TČ. Kvadratura ogrevane hiše je cca 250m2, s kletjo, tudi kar nekaj oken, sploh proti jugu.
Poraba celotne elektrike Oktober 2012 / September 2013 je bila 1100 € S tem da imamo 500 L bojler za sanitarno vodo ki jo porabljamo 4je, in da je to poraba elektrike celotne hiše, ne samo ogrevanja hiše in sanitarne vode.
Kakšna bo poraba v letošnjem letu še ne vem, bo pa nižja, ker smo prejšnjo sezono delno še izsuševali hišo (novogradnja).
Aja, še kakšen podatek več - ogrevano je bilo na cca 22°C, debelina fasade 14+2 cm sendvič stiropor (grafit+navadni), TČ pa je bila Toshiba Estia
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.529
5.968
113
pri taščici
Koliko sicer porabiš elektrike? Ker tole je res sumljivo nizka poraba. Strošek elektrike za eno familjio ocenjujem na cca 50 evrov mesečno brez ogrevanja vode. Če so varčni.
 
Nazadnje urejeno:

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Takole na hitro s premalo podatki je težko kaj resnega svetovati. Za kakšne resnejše zaključke o sistemu ogrevanja si je treba stavbo vsaj nekoliko ogledati.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Mi se ogrevamo na olje+TČ za vodo poleti, etaža cca. 140m2, 100eur/mesec za ogrevanje, elektrike porabimo (4-članska familija) za cca. +-40eur/mesečno. Pere se dosti (dva otroka). Taspodnji imajo malce več kvadratov, poraba elektrike približno tam tam, stroški ogrevanja enaki kot pri nas, ker si jih delimo.

Pri starših se je znesek za ogrevanje skoraj prepolovil, ko so šli na pelete, tako da se bo vložek v parih letih amoritiziral.
smile-1.gif
 

afna1972

Pripravnik
11. feb 2013
167
0
16
TRNUTNO se splača vzeti poceni peč na pelete (cca 3000-3500),vendar preverjeno glede delovanja in tč za san.vodo (cca1500e) skupaj cca 6000€.prihranek približno 750€ na olju in še nekaj malega na tč. v končni fazi ob sedanjih cenah se investicija povrne v 7-8 letih..vse ostalo pa je večja investicija
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Jaz sem razmišljal podobno in zaenkrat se mi ne splača nič, vsaj srednjeročno ne. Imam peč na Ko in kamin. V treh zimah sem pokuril manj kot 2000 l kurilca in cca 13m drv. Strošek za to je cca 2800€ za tri zime (ne lotšnje, prešnje 3); torej manj kot jurja na zimo. Za TČ me investicija stane vsaj 6 jurjev, stroške bi pa znižal za max 400€letno, torej sem na istem šele čez več kot 11 let. Če se cene energentov drastično spremenijo, bo seveda druga računica, ampak trenutno niti razmišljam ne o kakršnikoli spremembi.

Glede na tvojo situacijo je zadeva zelo podobna . podobna kvadratura, le razlika je da imam kamin in STČ že od štarta - tudi za sanitarno vodo so po mojem kolektorji napram stč metanje denarja stran. Pri strošku cca 9€ mesečno za sanitarno vodo (pa zaokrožimo na 120€ letno) in nabavi stč za 1400€ napram kolektorjem za min. 4000€ imam 2600€ razlike dovolj za vsaj 20 let. Toliko ne bo zdražal noben bojler, ne moj s tč ne tisti na kolektorjih, torej sem definitvo na plus strani.
 
22. jul 2007
12.882
1.343
113
123
Se popolnoma strinjam, mi imamo zemeljski plin in če bi zamenjali peči se investicija nebi povrnila v manj kot 10-ih letih, do takrat so pa možnosti okvar že kar velike, se enostano ne izplača.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.529
5.968
113
pri taščici
Uf kolektorji za 4 jurje so pa že konkretni, vsaj zdi se mi. Se pa strinjam da je težko računica če gledaš samo finance pri kolektorjih, sploh če kuriš uplinjevalno peč poleti enkrat tedensko recimo.
Moji so bili okoli 3 jurje, (bojler izzvzet, ker ga moram v vsakem primeru imeti), pa dva tedna že ne kurim. Se pravi so nekaj centov prinesli tudi k ogrevanju. Sosedje še kar pridno kadijo skozi dimnike. Al zvečer ali pa zjutraj.
V kolektorje sem šel zaradi večjega števila oseb, pa bazen imam namen ogrevati poleti.....takoj ko se bo maja nehala ogrevati hiša , postavim zunaj bazen z nekaj m3 vode pa ga ogrejem s kolektorji.....
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
No, jaz sem v ceni vštel vse - kolektorji z bojlerjem bi takrat bili okrog 4 jurje, STČ z bojlerjem je bila pa 1400 - s to razliko imam dlje toplo vodo kot bo zdržal bojler.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.108
819
113
Ne vem kdaj si gradil, vendar finančne razlike med STČ in kolektorji tako rekoč ni več. Probal sem oba sistema (živel v dveh različnih hišah) in so kolektorji boljši.

STČ
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.108
819
113
Zadnje razmišljanje se ti ne bo obrnilo, glede na to, da sončno že imaš. Ne vem kakšen komfort želiš imeti, naj te pa spomnim, da se mnogo peči na KO da predelati na pelete (investicija zamenjave gorilca in montaža zalogovnika za pelete s polžem) za cca. 1.500€. Tako ne predeluješ kurilnice, enkrat na teden boš moral pucati pepel iz peči in v dveh kurilnih sezonah boš imel investicijo na nuli (KO vs. peleti).

Samo ena od opcij. Se ti pa trenutni komfort že malce podre.
 

cvinga

Fizikalc
10. feb 2014
1.830
1
36
Največji problem je ker ljudje ukurijo kurilca v prastarih pečeh katere imajo nikakršen izkoristek. In če bi samo zamenjali za sodobno peč bi se poraba kurilca skoraj prepolovila. Zato je nesmiselno primerjat to prastaro nikakvo ogrevanje na kurilca z sodobnimi ogrevanji na bilo katero zdevo. Zavajanje javnosti in nič drugega.

Pa obvezno nakladanje da je obvezno nizkotemperaturno ogrevanje za TČ kjer je boljši efekt in oh in ah za denarnico...še pri kurilcu tako naredite
cheer.gif
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Če zamenjaš samo gorilnik na kotlu, ki je sicer namenjen neki drugi vrsti energenta (npr. ELKO), bodo izkoristki tega generatorja toplote slabši. Bolje je kupiti kotel, ki je že v osnovi namenjen kurjenju pelet.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Ratlika je manjša, pa to še ne pomeni da bom zaradi tega menjal. V ceni pa tudi ni montaže. Bojler je treba zmontirati tako ali drugače, koliko pa znese montaža in material za kolektorje spravit na streho?
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.857
98
48
štajerska
ne da se mi brati kaj vse so drugi napisali
nekaj sodelavcev in jaz imamo podobno situacijo kot ki s podobno porabo. za tvojo porabo potrebuješ TČ ki da 8 kw.
v primeru, da namestiš za ogrevanje celotne bajte toplotno črpalko zrak-voda se ti stroški za ogrevanje več kot prepolovijo , kar pomeni da se ti investicija povrne v 7 - 10 letih. Solarno če je ga pistiš. Sonce nič ne stane. Lahko pa kombiniraš s toplotno črpalko
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.108
819
113
To je vse res. Kot je tudi res, da ima zgoraj omenjeni lastnik 5 let staro peč na KO. V praksi imam preizkušeno predelavo na 10 let stari peči Buderus iz KO na pelete. Finančna razlika energenta deljeno 2. Investicija povrnjena v dveh letih.

Kot sem napisal. To je samo ena od opcij. Lahko pa iz prve rukneš 10.000€ in predelaš kurilnico na optimum za naslednjih 5 let. In potem ponoviš zgodbo.

Eno je gledati procente izkoristka, drugo pa je gledati kaj se ti izplača in povrne. Avtor sporočila ima odprte vse možnosti, saj je njegovo izhodišče najdražji energent.

Brez zamere, samo se vidi, da se grejete doma in ne iz svojega tašna.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.108
819
113
Citat:
Uporabnik Samojed pravi:
Ratlika je manjša, pa to še ne pomeni da bom zaradi tega menjal. V ceni pa tudi ni montaže. Bojler je treba zmontirati tako ali drugače, koliko pa znese montaža in material za kolektorje spravit na streho?

Normalno, da ne boš menjal. Napisal sem samo, da danes ni več takšne razlike pri nabavi, kot je bila pred leti. In da sem probal oboje in povedal, kaj se mi zdi boljše.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.529
5.968
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Samojed pravi:
Ratlika je manjša, pa to še ne pomeni da bom zaradi tega menjal. V ceni pa tudi ni montaže. Bojler je treba zmontirati tako ali drugače, koliko pa znese montaža in material za kolektorje spravit na streho?
Jaz kolektorje nisem vlačil na streho, ampak sem naredil ”nadstrešek” nad vrati kurilnice in stopnišča. Sicer me je tukaj šlosar malo opral ker me je prepričal v inox konstrukcijo (jekleno bi najbrž naredil za četrtino cene, v samo izvedbi pa za desetino) ampak...
Kolektor se ob subvenciji lahko dobi ”zastonj” potem pa rabiš še bojler (ki ga rabiš v vsakem primeru) in zadevo med bojlerjem in kolektorji ki pa ne bi smela z montažo stari jurja.
Če bi imel talno gretje pa izolirano streho, potem peč pospravim za pol leta, tako pa bo treba najbrž že drug teden kaj prižgat.
Kombinacija tč in kolektorjev pa res dvomim da se splača, enako kot nekateri sanjajo o drveh, stč in kolektorjih, oziroma si privoščijo vse troje za budget 10-20 jurjev.