DILEMA Toplotna Črpalka ali "PELETI"

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.384
57
48
Republika Prlekija
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:
Trofazno je torej boljše vzet, zasto ker bo samo ona priklopljena na tri faze ne? načeloma še ne vem točno modela, bo pa ena od kronoterma ali od coolweksa ali od buderusa.še se odločamo.
boljše pa je torej trofazna. bo 8kw dovolj za 200 m2 ? v kombinaciji s kaminom....

Ja za tvoj primer je trofazna "boljša"...

Če bo dovolj 8kW? pri primerni izolaciji verjetno da. Brez izolacije, stara okna, pa recimo še radiatorsko gretje, absolutno NE.
novogradnja -nova okna 3 slojna, 15 cm izolacije fasade,30 porotherm p e+s .. bo pa talno gretje

Napisali ste mi, da je 8kw za 200 m2 dovolj. Na Buderusu in Daikinu so mi napisali, da je potrebna 11kw, ker se bo drugače moral vkljapljati dodatni grelec, ko bo padla temp. pod -3 stopinj...

Zdaj pa sem spet v dilemi...
bonk.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.643
9.334
113
Izkoristek bo zagotvoo boljši pri 11 kw. Govori se po potrebni toplotni moči., 8 kw je dovolj, ampak...
 

NeBluzi

Pripravnik
16. okt 2012
168
3
18
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:
Napisali ste mi, da je 8kw za 200 m2 dovolj. Na Buderusu in Daikinu so mi napisali, da je potrebna 11kw, ker se bo drugače moral vkljapljati dodatni grelec, ko bo padla temp. pod -3 stopinj...

IMO ker pač ne gre glih za nakup ene kile kruha, bi ti predlagal, da ti nekdo naredi vsaj približen izračun potreb po ogrevanju. Pa to naj NE bo prodajalec in naj ima vsaj strojni faks. Recimo kak projektivni biro. Cena takšnega izračuna po moje ne more presegat 100 EUR.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:

Napisali ste mi, da je 8kw za 200 m2 dovolj. Na Buderusu in Daikinu so mi napisali, da je potrebna 11kw, ker se bo drugače moral vkljapljati dodatni grelec, ko bo padla temp. pod -3 stopinj...

Zdaj pa sem spet v dilemi...
bonk.gif

Moč se določa glede na izgube objekta in ne na velikost!

Pri nas je na 200 kvadratih, kombinaciji talno+radiatorji, 20 cm grafita, 3 slojna zasteklitev 11 kW totalno predimenzionirana in tudi pod razno nikoli ne dela več kot (ajde) 15 ur dnevno. Temperature vtoka (v talno) so omejene navzgor s 30 stopinjami.

Tako da..za nas bi bila tudi 8 kW preveč. Izkoristemp a imajo 8 Kw modeli večji od 11 kW...in kar je bistevno pri premočnih TČ.-jevkah...v ppovprečju so vse tako rpemočne da imajo probleme z delovanjem na najnižjem režimu...ki je običjano nekje na 40 % svoje moči (niže je sposobna it samo Estia, pa še to v določenem režimu...na 10 %)..torej imaš prktično celo zimo taktiranje (vklop/izklop).
In zato na 24 urno delovanje psloh pomislit ne moreš.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Toplotno ti bo zmontiral igi, glede talnega pa ne vem.

Hja "igi" dela s klimami... Toplotne so mi pa blizu zaradi tega... Ampak z njimi se ne delam prav veliko.

Bi pa počasi začel ker zadeve poznam, orodje imam, dobavitelji so isti kot za klime. Teoretično izobraževanje in suport uvoznikov je zagotovljen.

In če kdo potrebuje kakšno zgodbo in bi mi "zaupal" bi se kam prisel "učiti". Cena bo seveda temu primerna.

Lahko prideš k meni, imam že tretje leto Zubadanko, pa mislim, da bi se dalo iz nje še kaj več iztisnit. V smilsu zmanjšanje porabe.
Volk sit, koza cela
cheer.gif
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.384
57
48
Republika Prlekija
kaj vse mora biti zraven toplotne črpalke, da zadeva laufa sanitarno vodo in talno gretje?
bojler za sanitarno vodo vsaj 300L se razume. Kaj še? Kakšna obtočna črpalka - ena ali dve? zalogovnik vode - koliko 50L je dovolj?

torej, kaj vse mora biti v kompletu,da laufa talno in sanitarna voda?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Odvisno od tipa TČ..pri inverer ne rabiš ničesar... (obtočna je vgrajena, zalogovnika ne rabiš).

ako nimaš kombinacije z radiatorji ti ni hudega.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.243
737
113
Eno je "all in one" drugo je spilt (nortanja in zunanja enota).

Inverter ali ON/OFF...... Oboje je lahko-glej zgoraj.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Ločen sistem ne pomeni da je ali ni inverter. Inverter pomeni da sama prilagaja moč glede na potrebe hiše (niža obrate kompresorju). Itak da vzameš nato ločen sistem.

On-off pa že po imenu sodeč pomeni da ko dela, dela na polno (moč TČ), ko ni potrebe pa se zadeva ustavi. Za ta tip tč se močno priporoča zalogovnik, da zadeva ne takrtira (se prižiga in ugaša na vsakih par minut). Imaš sicer hude zagovornike tovrstnih TČ..a prihodnost je na inverterju (govorim zdaj za TČ zrak/voda). A kolikor slišim tudi pri voda/voda (dotično 'zemlja'/voda) inverter prevzema primat.

Ker je tako..pri dobro izoliranih objektih je največ problemov v tem da TČ ni sposobna delat s tako malo moči, kot imaš ti malo odjema ...in prihaja do taktiranj. Jaz imam izpreventive nastavljeno,d a TČ na talnem dela cca. 10 ur dnevno (urniki...7 ur ponoči v MT, ter 3 prek dneva v VT ob najvišji zunanjih temperaturah) ostalo pa miruje. da katera TČ ne bi zmogla ogrevat hiše še nisem slišal (govorim spet za izolirane objekte).

Pri nas najbolj prodajani inverterci sta verjetno Daikin altherma in Toshiba estia. Od on-off.ov pa ima primat Termotehnika (modelov ne poznam).

Zneskovno si nekje med 6 in 7 jurji - odbita subvencija + izdelava na ključ. Realne letne porabe med 300 in 500 EUR za ogrevanje in SV (letošnja zima ne šteje, ker to sploh ni bila).

Bi ti pa sam, ako še nimaš fasade, toplo toplo priporočal več izolacije tudi na stenah - osnova naj ti bo minimalna poraba. S kom boš potem ogreval bo dokaj nepomembno vprašanje - v vsakem primeru bo poraba mala
wink-1.gif
.
 

ant

Pripravnik
@vincent
A mi lahko poveš, kakšne so kaj prednosti in slabosti med daikin, toshibo in fujitsu.
Dobil sem namreč informacijo, da je prve tri leta vseeno kaj vzameš, ko pa poteče garancija pa naj bi bila fujitsu med cenejšimi za vzdrževanje (nadomestni deli).

Kaj pa ostale razlike?

Hvala
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Ločen sistem ne pomeni da je ali ni inverter. Inverter pomeni da sama prilagaja moč glede na potrebe hiše (niža obrate kompresorju). Itak da vzameš nato ločen sistem.

On-off pa že po imenu sodeč pomeni da ko dela, dela na polno (moč TČ), ko ni potrebe pa se zadeva ustavi. Za ta tip tč se močno priporoča zalogovnik, da zadeva ne takrtira (se prižiga in ugaša na vsakih par minut). Imaš sicer hude zagovornike tovrstnih TČ..a prihodnost je na inverterju (govorim zdaj za TČ zrak/voda). A kolikor slišim tudi pri voda/voda (dotično 'zemlja'/voda) inverter prevzema primat.

Ker je tako..pri dobro izoliranih objektih je največ problemov v tem da TČ ni sposobna delat s tako malo moči, kot imaš ti malo odjema ...in prihaja do taktiranj. Jaz imam izpreventive nastavljeno,d a TČ na talnem dela cca. 10 ur dnevno (urniki...7 ur ponoči v MT, ter 3 prek dneva v VT ob najvišji zunanjih temperaturah) ostalo pa miruje. da katera TČ ne bi zmogla ogrevat hiše še nisem slišal (govorim spet za izolirane objekte).

Pri nas najbolj prodajani inverterci sta verjetno Daikin altherma in Toshiba estia. Od on-off.ov pa ima primat Termotehnika (modelov ne poznam).

Zneskovno si nekje med 6 in 7 jurji - odbita subvencija + izdelava na ključ. Realne letne porabe med 300 in 500 EUR za ogrevanje in SV (letošnja zima ne šteje, ker to sploh ni bila).

Bi ti pa sam, ako še nimaš fasade, toplo toplo priporočal več izolacije tudi na stenah - osnova naj ti bo minimalna poraba. S kom boš potem ogreval bo dokaj nepomembno vprašanje - v vsakem primeru bo poraba mala
wink-1.gif
.

hmm, zdej si mi dal mislit...
sprasujem se.gif
Moja Tč je inverter in se vklaplja nonstop oz. na par minut za cca minuto. Bi bilo potem smotrneje vklopit timer čez dan oz. jo po potrebi prisilno ugasniti?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Načeloma bi mogla tč delat...če crkne ni poceni...nikjer. A redno praktično nimaj kaj šravfat. Tako da..poceni/drago tu ne igra vloge. Glede zanesljivosti naj bi bile toshibe pravi ruski tank...a so res pa javim čez 15 let. Za ostale pa kdo drug. Fujitsu je za moje pojme en rang niže od ostalih dveh...a prosim...brez kregarije.

Simon..absolutno preidi na urnike! Taktiranje je smrt za tč...na tak način delovanja imaš ti dnevno nekaj sto vklopov in izklopov. Trenutno imajo tč.jevke velike moči zaradi odličnih cop.ov (=posledica visokih zunanjih temperatur) hkrati pa potrebe hiše blizu ničle...za nameček pa inverterce vseeno ne znajo delat z manj kot 40 % moči (izjema je estia, ki se spusti na 10%) tako da v prehodnih obdobjih preidi na urnike. Jaz sem itak celo zimo. Trenutno pri nas...včeraj delovanje čez dan cca. 6 ur, temp. vstopne vode 28 stopinj, pred tem en teden nazaj isti dan ista temp. vode. SV praktično ne rabim gret ker je dovolj sonca in kolektorji naredijo svoje. Ostalo se pa niti ne spomnim...a je že khar kake 3 tedne praktično izklopljena.

Po domače...ta trenutek je minimum tč.jevke ( ugibam) 6 kw moči tvoj odjem pa 1 kw...logično da jo dr.kaš v kablovje
wink-1.gif
.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Sem kontaktiral prodajalca, uvoznika in pravi, da naj kar pustim pržgano. Itak je inverter in vklop enote naj nebi zmanjševal življenske dobe.
Čeprav....čeprav mi tole malo "smrdi". Dejansko mi je tvoj predlog všeč.

Kako predlagaš nastavitev timerja?
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.243
737
113
Tajmer se nastavi v odvisnosti od tehga kak števec imaš.

Če je enotarifni je ugodnje, da TČ dela podnevi, ko je topleje.

Recimo moj kitajc ne ledeni več od cca + 6°C (zunanja), ko laufa na minimumu.

Zato če se le da prakticiram to logiko, ker se izognem defrostom.

Nastaviš pa najbolj položno strmino kar je mogoče, ali pa kar konstantno temperaturo vtoka (idealna bi bila podajoča strmina-vsaj zame, pa verjetno nebo nikoli nihče napisal takega SW).

Če imaš dvotarifni števec se pa verjetno bolj splača obratovat ponoči, za praznike in nedelje pa tako kot jaz-podnevi.

Jaz imam ob takem delovanju in delno talnem gretju (cca 70%) nihanje temperature cca 1°C
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.384
57
48
Republika Prlekija
Sem pred dilemo oz. končno odločitvijo : Daikin LT ERLQ011CW1 11,2 kw ali Gorenje Aerogor Eco Inverter 13A.

odločitev mora pasti do konca tega tedna.....

Big Dilleemaa ! !
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Hahaha...si me spravil v smeh
wink-1.gif

Če že, namesto gorenja vzami kitajca,,,verjetno ne boš daleč stran. (Sem ti že napisal med katerimi proizvajalci izbiraj...so še drugi, se ni za bat...boljši a tam cena peče).

Simon...naštudiraj svojo hišo ter prilagodi ogrevanje. Jaz sem kak mesec probaval, nastasvljal, spreminjal, korigiral...na koncu mi je dobro uspelo ker je bila poraba mala a hkrati udobje kot želeno.

Trenutno bi ti svetoval da izklopiš vse in po potrebi ročno vklapljaš. Ker so noči mrzli in dnevi zelo topli...bi ti svetoval da vklopiš ob prihodu domov pa tja do osme zvečer. Nato izklopi. Temp. vode zaenkrat daj na 28 stopinj potem boš videl in korigiral...seveda...odvisno kako regulacijo tvoja tč omogoča...a povprečno to pomeni 2 x pritisk gumba dnevno.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.384
57
48
Republika Prlekija
me veseli
smile-1.gif


No, priporočaš Daikina? - japonec, ne? Kak je s servisom?
Ker sem pač pomislil na slovenske proizvajalce in servis sem pomislil na Gorenje. Cena je pribljižno ista za obe...