Pomoč - kje je certifikat na disku?

gr69

Guru
15. dec 2009
11.300
2.400
113
še v SLO - ampak komaj
Crknil računalnik - ker je v garanciji, ga moram oddati na servis.

Težava je v tem, da moram dati tudi disk zraven - na disku pa seveda certifikati za bančništvo.

Do diska pridem preko druge mašine - samo ne najdem "certifikata" oz. ne vem katere datoteke je treba zbrisati, da postane certifikat neuporaben.

Iz diska, kjer so certifikati, mi ne uspe dvigniti sistema - tako, da ta varianta odpade.

Preiskal že forum, strica googla tako v slovenščini kot angleščini pretipal - pa očitno ne znam prav vprašati, da bi dobil pametni odgovor.
crazy1.gif


Vsakršna pomoč je dobrodošla.

Aja - format mi je zadnja rešitev - bi se ji pa rad izognil.
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Če imaš cert instaliran v IE mislim, da ne bo šlo, saj se zadeva integrira v sistem. Če pa uporabljaš FF, pa zbriši celoten profil od FF.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Format ni nobena rešitev, ker podatki še vedno ostanejo in jih je najmanjši problem restavrirati, če jih le kdo želi.

Za drugič - Truecrypt system encryption. Potem mirno gleda računalnik kdorkoli želi... brez gesla bo videl samo random podatke.


Če bi bil jaz na tvojem mestu, bi bil format (secure seveda) EDINA rešitev. Ker kakorkoli pogledaš, so na disku nekriptirani podatki, pa če jih sedaj najdeš in izbrišeš ali pa ne.

Z druge mašine poženi Truecrypt in sformatiraj disk (trajalo bo par ur) - ampak ne v hitrem načinu (quick format). Potem je recimo da za silo varno.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.431
5.425
113
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Do diska pridem preko druge mašine - samo ne najdem "certifikata" oz. ne vem katere datoteke je treba zbrisati, da postane certifikat neuporaben.
IE:
\Users\<uporabnik>\AppData\Roaming\Microsoft\SystemCertificates\My\Certificates

Firefox:
\Users\<uporabnik>\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\<profil>\cert8.db

V Windows XP je namesto \Users\ mapa \Documents and Settings\, namesto \AppData\Roaming\ pa \Application Data\ . Vklopiti moraš prikaz skritih map. Neko drugo dolgo datoteko preimenuješ v enako ime, potem pa jo skopiraš čez (da jo prepišeš), ker brisanje ni dovolj.

Sicer ti tudi jaz predlagam brisanje celotne vsebine s programi, kot je naprimer Eraser - http://eraser.heidi.ie/ .
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Rad bi imel kopijo certifikatov ali jih le zbrisal?

Če bi rad zbrisal: dd if=/dev/zero of=/disk
(dela tudi v Windows z Cygwin - za klik opcijo poguglaj...)
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik erikson pravi:
Neko drugo dolgo datoteko preimenuješ v enako ime, potem pa jo skopiraš čez (da jo prepišeš), ker brisanje ni dovolj.


To je zeloooo "približna" varianta varnega brisanja.
evil.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik erikson pravi:
Sicer ti tudi jaz predlagam brisanje celotne vsebine s programi, kot je naprimer Eraser - http://eraser.heidi.ie/ .
Jezus Marija. To je iber iber prekompliciran program za preprosto operacijo "zbriši disk". Po desetem kliku sem obupal.
(brisanje samo nekaj fajlov je sicer preprosteje, tako da ne rečem, da ga ne uporabit)
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.431
5.425
113
Na žalost mnogih uporabnikov je zelo učinkovita - marsikateri dokument je šel tako v večna lovišča.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.431
5.425
113
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Jezus Marija. To je iber iber prekompliciran program za preprosto operacijo "zbriši disk". Po desetem kliku sem obupal.
(brisanje samo nekaj fajlov je sicer preprosteje, tako da ne rečem, da ga ne uporabit)
Obstaja tudi zelo enostaven command line program, ampak je po mojem mnenju prenevaren za povprečnega uporabnika.
crazy1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Še to:
- če se ta user prijavlja v Windows z geslom, so certifikati enkriptirani, tako da ni panike
- vseeno je dosti bolj varno ves disk zbrisati, ker so lahko po disku razni backupi certifikatov (sistemski ter s strani uporabnika)
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.431
5.425
113
Tega nisem hotel predlagati. Lahko hitro ostaneš brez podatkov na vseh diskih.
grin1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

GUI je bruh, se strinjam...

Za format pa nisem prepričan, ampak najbrž je kaj v povezavi z dostopom do podatkov, medtem ko piše random podatke po disku. Sicer pa ga, odkar imam vse diske pod TC ekripcijo, sploh ne uporabljam več. Nepotrebno pač.


Najbolj simple je itak DBAN. Reboot, wait, voila.
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
Dohtar ostan pr svojmu poklicu, ker tega ne obvladaš...

format z recimo mkfs.ext2
ne dobiš podatkov (če se gre za ntfs particije) skoraj v nobenem primeru nič.......

lahko si pomagate z gparted orodjem, kjer je lažje z guijem delat kot pa v shellu commande kucat........

Lahko pa poskusiva za stavo, ti bom bom windows particijo oz ceu disk sformatiral z ext 2, pa da te vidmo tvoj najmanjši problem...

seveda si pri tem bolj teoretik kot ne.....
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Obvladam dovolj, da se mi na računalniku ne valjajo nekriptirani podatki. Razen na kakšnem USB ključu...

Večina ljudi formatira v /quick načinu, ker je le ta na Windows platformi tudi default nastavitev, če klikneš format. Tako da ne vem, kaj ti sedaj sanjaš o Linux okolju. Kdor zna formatirati preko ukazne vrstice, tudi nima tovrstnih problemov kot avtor te teme.

Prav tako je nesmiselno sedaj peči nek gparted Live CD, če lahko vse omenjeno postoriš znotraj OS-a, ki ti je domač (bodisi z DiskWipe-om ali pa s Truecryptom).


Resnično ne vem, čemu je bil potreben ta tvoj izpad. (saj ne, da sem kakorkoli presenečen)

Tvojemu prvemu stavku se pa lahko samo režim... ko bi le ti sam upošteval svoje lastne nasvete, bi bil Alter dosti manjše smetišče idiotskih sporočil.