Podprite poziv ZPS telekomunikacijskim operaterjem

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Jaz sem se tudi prijavil za štrom, na koncu nisem nikoli dobil ponudbe od zps. Sem jih pač obvozil potem.
 

roblek007

Pripravnik
19. apr 2009
228
3
18
Totalne pravičnosti ni. Če bi jo želel bi verjetno to v današnjem času po prstih najbolj udarilo ravno Telekom - državna firma, ki je začela nekako tako da si za telefonski priključek moral ker nekaj plačati... (pustimo da so čez leta nekaj vrnili) in ni bilo (dovoljene) nobene konkurence. Na taki osnovi je lažje graditi. Podobno s Simobilom, ki je bil ustanovljen, zato ker je pač mogla bit konkurenca in so frekvence dobili zastonj. Kasneje tudi tuš nekako tako, da so pač iz črnga fonda kakšen evro premaknili in kupili posvečenemu stanovanje ali kaj podobnega. Vse to se je dalo razbrati iz tega foruma. Eden od alterašev bi ti znal bolje kronologijo sporočiti.

Torej je nacionalni roming ubistvu na nek način mala kompenzacija za rekrute na trgu, ki imajo slabši položaj, kot so ga imeli sami.
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Meni pa recimo ni jasno zaracunavanje pri menjavi narocnika - placnika poloznice (izkusnje pri Telemachu), s tem da lastnik prikljucka se vedno ostaja ENAK. Sem spreminjal iz fizicne osebe na s.p. in so zaracunali mislim da 5€.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Bistveno huje se mi zdi recimo na Simobilu, kjer skeširaš 500€ telefon in se vežeš za 2 leti, potem te pa oberejo še za dodatnih 20€, če želiš hkrati zamenjat paket in to za dražji paket. No pred časom so si za to vzeli celo 40€.

Bi bilo ceneje, če bi prekinil razmerje in sklenil novo, samo bi imel kolobocije s telefonsko številko.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.342
676
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Citat:
Uporabnik XSIDE pravi:
Bistveno huje se mi zdi recimo na Simobilu, kjer skeširaš 500€ telefon in se vežeš za 2 leti, potem te pa oberejo še za dodatnih 20€, če želiš hkrati zamenjat paket in to za dražji paket. No pred časom so si za to vzeli celo 40€.

Bi bilo ceneje, če bi prekinil razmerje in sklenil novo, samo bi imel kolobocije s telefonsko številko.

Kot prvo... To, koliko si skesiral za telefon, nima nobene zveze s tem... Prodaja telefonov je zgolj dodatna ponudba. Osnovna dejavnost operaterja je nudenje storitev mobilne telefonije...
rolleyes-1.gif


Kot drugo.... Ce bi prekinil, bi tudi placal prekinitev NR... Poleg tega pa se sklenitev novega NR... in ta strosek je verjetno v podobni visini, kot menjava oaketa... Poleg tega ne bi mogel vec izbrati iste stevilke, ker gre ta avtomatsko za par mesecev v karanteno
wink-1.gif


Vcasih pac teh raznoraznih dodatnih stroskov ni bilo... Je pa bila narocnina, ki je dandanes skoraj ni vec. Je le zakupnina za doloceno kolicino storitev...
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Je to še kar lepo naročnina. Če ne drugega, zakupljene minute in biti nimajo nobene korelacije s tržnimi cenami istih.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.342
676
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Citat:
Uporabnik jekleni pravi:
Je to še kar lepo naročnina. Če ne drugega, zakupljene minute in biti nimajo nobene korelacije s tržnimi cenami istih.

Vcasih si placeval narocnino... in za to nisi dobil nic... Takih paketov skorajda ni vec... Vecina paketov ze vsebuje zakupljene kolicine ...

Kako je formuliran ta strosek (narocnina, zakupnina,...) tukaj ni tako pomembno...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Če se prav spomnim, je bila sklenitev razmerja ob vezavi brezplačna. Pa niti ni pomembno.

Pač meni se zdi na sploh zgrešena logika, da moraš plačat tistih 20/40E za to, da jim potem lahko vsaj naslednji 2 leti plačuješ dražjo storitev kot bi jo sicer, če paketa ne bi spremenil (pri čemer je njihov dejanski strošek menjave paketa zanemarjliv). Manj ti zaračunajo, če greš h konkurenci.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik roblek007 pravi:
Podobno s Simobilom, ki je bil ustanovljen, zato ker je pač mogla bit konkurenca in .

To mi prosim dokumentiraj. So kar lepo plačali koncesnino na vseh razpisih ko se je le-ta morala plačati, so pa bili tudi razpisi (najmanj en) kjer se je koncesija podelila brezplačno - vsem!

Citat:
Uporabnik roblek007 pravi:
Eden od alterašev bi ti znal bolje kronologijo sporočiti.

No naj pojasni, ampak s pravim imenom, da bom vedel s kom govorim, ker po netu brskat znam sam, omaro v pisarni pa si tudi lahko odprem pa ven poiščem.
wink-1.gif
Zato pa sem vprašal če si insajder.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.342
676
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Citat:
Uporabnik XSIDE pravi:
Če se prav spomnim, je bila sklenitev razmerja ob vezavi brezplačna. Pa niti ni pomembno.

Pač meni se zdi na sploh zgrešena logika, da moraš plačat tistih 20/40E za to, da jim potem lahko vsaj naslednji 2 leti plačuješ dražjo storitev kot bi jo sicer, če paketa ne bi spremenil (pri čemer je njihov dejanski strošek menjave paketa zanemarjliv). Manj ti zaračunajo, če greš h konkurenci.

V bistvu je verjetno tako, da ne bos sel menjat, ce je to zate manj ugodno? Ali se motim? Ne vem, kdo bo tak bukselj, da bo sel menjat za drazji paket, ki se razlikuje zgolj po visji ceni, ostalo je pa enako...
grims-1.gif
In tudi ko menjas paket, ni nujno, da se vezes za naslednji dve leti...
 

roblek007

Pripravnik
19. apr 2009
228
3
18
McGiver: sej veš kako je z razpisi, najprej se dogovoriš kako in kaj, potem pa sestaviš razpis, ki je enemu pisan na kožo. Zmagajo torej firme, ki državi pripravijo razpis. Država v večini primerov ni sposobna oz. je preveč"prisklednikov" da bi spisala OK razpis.
Kar pa se ostalega tiče ti ne morem dokazovati z dokumenti, ker nimam drugega kot vire na natu po katerih praviš da znaš sam brskati. Kateri alteraš je pa verjetno točno veš. Uglavnem še vedno ne vem zakaj je nacionalni roming ni OK.

dodano: tudi Simobil je želel roming Telekoma, pa je bilo politično preprečeno.
 
Nazadnje urejeno:

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.959
321
83
www.svetidej.com
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Citat:
Uporabnik roblek007 pravi:
Podobno s Simobilom, ki je bil ustanovljen, zato ker je pač mogla bit konkurenca in .

To mi prosim dokumentiraj. So kar lepo plačali koncesnino na vseh razpisih ko se je le-ta morala plačati, so pa bili tudi razpisi (najmanj en) kjer se je koncesija podelila brezplačno - vsem!

Citat:
Uporabnik roblek007 pravi:
Eden od alterašev bi ti znal bolje kronologijo sporočiti.

No naj pojasni, ampak s pravim imenom, da bom vedel s kom govorim, ker po netu brskat znam sam, omaro v pisarni pa si tudi lahko odprem pa ven poiščem.
wink-1.gif
Zato pa sem vprašal če si insajder.
Evo mene
smile-1.gif


Si.mobil je bilo na začetku državno podjetje (ustanovila so ga državna podjetja). Na razpisu za 900 MHz je imel leta 1998 najslabšo ponudbo.

Samo nekateri razpisi:
- GSM 900 Mobitel 1996: Dne 5. 1. 1996 je bil sprejet dogovor med Telekomom Slovenije in Mobitelom, s katerim se je Mobitel zavezal uresničiti omenjeni sklep Vlade RS o začetku delovanja sistema GSM. Z dodatkom k navedenemu dogovoru z dne 11. 1. 1996 se je Telekom Slovenije strinjal, da se dovoljenje URST za dodelitev frekvenčnega pasu za GSM z začasno veljavnostjo dodeli Mobitelu (Telekom in Mobitel sta torej samemu sebi podelila dovoljenje!).
- GSM 900 Mobitel 1998: Mobitel se ni prijavil na razpis in ista komisija je zato obravnavala podelitev koncesije po 67. členu zakona, ki opredeljuje podelitev koncesije brez razpisa. (S tem je država obdržala monopolne cene Mobitela dodatno 1 leto.)
- GSM 900 Si.mobil 1998: ustavno sodišče dosodilo, da je razpis neveljaven. Vlada je vseeno podelila frekvenco. Zaradi tega nesojeni operater Digitel toži državo za 315.000.000 € plus obresti. Si.mobil (ustanovitelji državna podjetja) je v tem razpisu imel najslabšo ponudbo.
- UMTS 2100 Mobitel 2001: Ker je Mobitel državno podjetje je licenco praktično dobil zastonj (denar iz enega žepa v drugega). Ker je vlada določila tako visoko ceno, noben drug operater ni bil v možnosti se prijaviti na razpis. Namesto, da je država dobila denar iz Mobitela od dobička (dividend), jo je ta izplačal iz visoke koncesije.

Si.mobil je imel leta 1999 že pogodbo za nacionalni roaming z Mobitelom že podpisan. Roaming je takrat preprečil Gregor Golobič.

Vsi podatki o razpisih:
http://www.mobilna-telefonija.com/mobilni-informator/85-frekvence.html
 

Nogica

Zelenc'
5. sep 2013
20
0
1
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
roblek007: kaj ni jasno. samo eni firmi (v bistvu dvema) se omogoča nacionalno gostovanje Tuš in Tlelekom (Tlelekom je tukaj dajalec Tuš pa jemalec).
Osnova razvoja konkurenčnih GSM omrežij je bila prepoved nacionalnega roaminga - tako preprosto. Dejstvo je, da če bi Tuš investiral toliko kot bi moral za približno spodobno pokritje države brez roaminga bi že zdavnaj crknu kot je WWI ali pa se nebi mogel it dumpinga! Enostavno v SLO sta dve omrežji dovolj; sedaj je le vprašanje kateri dve bosta dolgoročno obstali.


Kar pa se menjave paketov v času vezave tiče pa moje upam, da logično razmišljanje: menjaš navzgor (dražji) paket brezplačno kadarkoli, navzdol pa razlika stroška recimo 3 mesece; izven vezave kadarkoli zastonj - par pritiskov po tipkovnici ne more bit 5 ali več €.

Tu se delno strinjam s tabo. Menjava gor - definitivno brezplačno; v nižji paket pa pač plačljivo, ker na nižjem paketu je manj subvencije; pol bi blo najboljš, da kupš telefon v najdražjem paketu, čez 2 mesca zamenjaš v nižji paket in imaš nižjo naročnino za isto ceno aparata.