Nokia N9

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Menda bo na policah čez 2 meseca. Eni ga ne bi kupili tudi, če bi bil že jutri.
wink-1.gif
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Najbrž bo v prodaji, ko bo iPhone5 predstavljen, ki pa bo najbrž prišel ven čez 2 meseca od takrat. (to je samo moje ugibanje)

EDIT: sedaj sem ravno prebral, da septembra ne bo iPhona 5, ampak bo menda iPhone 4S, z boljšo kamero, dvojedrnim procesorjem in podporo za HSPA+.
 
Nazadnje urejeno:

LaUros

Pripravnik
13. feb 2008
327
0
16
Ljubljana
ksz

Tale telefon je zame zmaga in edini mozen nadomestek N900. Edino kar bom se prej preveril je N950 in kako hitro bo gor SW od N9. MeeGo = instent win
evil.gif


Ker nikjer nisem videl cloveka nekaj konkretnega natipkat na N9. A nej ne bi mel neki super-patent-zaslon ki bi vibriral ob pritisku pod prstom?
 

mihapodb

Pripravnik
3. nov 2008
249
0
16
Citat:
Uporabnik NekdoK pravi:
Citat:
Uporabnik mihapodb pravi:
Samo za info tsunami...zadnji čas ni več razlika v mobitelih, kaj kateri zmore, kar drugi ne.
Razlika med njimi je KAKO to zmore. Ker vsak vrhunski telefon zna praktično vse.
... nobeden ni to kar N900 predvsem zaradi maema pravzaprav je ... pravi mobilni PC s polnokrvnim "desktop" OS-om z možnostjo telefoniranja, in ne samo nek telefonski približek PC-ju z veliko funkcijami (ne glede na strojne podobnosti med napravami) ...

... skratka trenutno ni nadomestila za N900 mobilni PC, razen pogojno morda N9 (ampak brez fizične tipkovnice pač ne gre) in predvsem N950 (vendar tudi to je še vprašanje) ... ostalo pa so "pametni telefoni" ...

,,, sam pa za telefoniranje uporabljam "prave" navadne "neumne" telefone, ki zdaleč najboljše opravljajo to za kar so tudi narejeni
cool-1.gif

Kaj točno imaš od tega, da je polnokrven OS za PC (ki to pač ni)? Razen to, da veš, da je? Kaj ti na N900 lahko delaš, kar nekdo na andoridu ne more? Pustimo tipkovnico, ker tudi to imajo androidi
wink-1.gif
 

mihapodb

Pripravnik
3. nov 2008
249
0
16
Citat:
Uporabnik tsunami pravi:
Citat:
Uporabnik mihapodb pravi:
Samo za info tsunami...zadnji čas ni več razlika v mobitelih, kaj kateri zmore, kar drugi ne.
Razlika med njimi je KAKO to zmore. Ker vsak vrhunski telefon zna praktično vse.

S tem se samo delno strinjam. Vsi aparati, govorim o najdražjih, nimajo enak HW, pa s tem ne mislim na procesor/ram. Enim je lahko odločilen že recimo fotoaparat, drugim to da nimajo spominske kartice, tretjim spominska pod baterijo, kar pomeni obvezno ugašanje, eni bi hdmi. Eni bi recimo radi IR, ker so imeli daljinec že (in še imajo) pri N95. Pa faktor je lahko fizična tipkovnica. Potem lahko je faktor FM oddajnik, namreč vsi nimajo avtoradia z BT-jem. Recimo v začetku sem glasbo predvajal prek FM-a, sedaj prek AUX vhoda, kjer imam na ta način tudi narejeno prostoročno telefonijo. Kar je spet lahko eden od faktorjev "good to have", ipd. Take malenkosti so recimo meni bolj pomembne od tega ali mi telefon nekaj odpre v 0,3, 0,7 ali celo v 3s. Važno, da to kar rabim dela in da pri tem ni težav, ki mi delajo sive lase. Saj se mi tudi na PC-je ne odpira vse v hipu. Npr. en Notepad++ rabi za odprtje 8KB txt datoteke 3s.

In ker praviš, da med high-end telefoni ni razlike v sposobnostih ampak zmogljivostih, koliko je potem pametno kupovati vsako leto nov tak telefon, da ti bo sedaj neko aplikacijo odprl 0,5 - 1s hitreje? Pa recimo že stari bi je lahko odprl s takšno hitrostjo, če bi se developerji programov in OS-a malce bolje potrudili z optimizacijo. Zanimiv je komentar ifanovskega engadgeta za N9:

Enim fotoaparat, drugim IR,... Am kaj? Vsi high end telefoni imajo že zelo dobre fotoaparate, razlike so malenkostne. Spominska hot swappable ne vem zakaj bi bila, saj jo jaz dam noter in tam ostane. Tisti, ki ga zato ne bo kupil, prav, naj kupi drug high end telefon, ki to ima. O IR ne bom govoril, ki je totalno neuporaben (ja imel sem ga na N95).

Tukaj govorim o tem, kako napihuješ N9, ko pa bo prišla s HWjem starim 2-3 leta. Kdaj so prišli prvi telefoni s Cortex A8? In ja, lahko bi zoptimizirali OS in programe, ampak jih ne. Pač tako je. Zato se to popravlja z vrhunskim HWjem.

Če bi dali sodoben HW, bi še morda jaz menjal. Tako pa ne bo tega kupil noben poznavalec, oz. res redek. Boš videl prodajne rezultate, pa bova takrat primerjala
smile-1.gif


In ja, zelo je pomembno ali se nekaj naredi v hipu ali ne, saj gre ja razvoj v tej smeri? Hitrost! Vse kar zna tvoj N900 zna moj SGS2, samo da vse to naredi veliko hitreje. Da ne omenjam, kaj vse ima boljšega.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.832
618
113
EU
Citat:
Uporabnik mihapodb pravi:
Kaj točno imaš od tega, da je polnokrven OS za PC (ki to pač ni)? Razen to, da veš, da je? Kaj ti na N900 lahko delaš, kar nekdo na andoridu ne more?
... čim me to sprašuješ, potem je jasno, da ti v glavnem tvojo N900 uporabljaš kot navaden pameten mobilnik in ne kot PC (z linuxom)
pozdrav.gif


P.S.: in pa IR se ti ne zdi uporaben?!? Jaz praktično večino domačih naprav upravljam prek njega, poleg raznovrstnih doma narejenih elektronskih napravic, ampak to slednje res bolj za hobi
cheer.gif
 
Nazadnje urejeno:

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
N900 je inferiorna že zaradi manjšega številka aplikacij. Druga stvar pa sta procesor in ram, ostale razlike niso tako drastične, raba novejših tehnologij še ni dobila razmaha (Wi-Fi 802.11n, LTE, NFC ipd.). Sedaj, ko vidim delovanje N9, v bistvu vidim, da je bolj kot sam procesor, pomembnejši ram in tu je N900 podhranjena, za kar si ne zatiskam oči. Najbrž bi že 512 MB povzročilo vidnejšo razliko in ne bi veliko podražilo telefona. A kot pravim mene to ne moti, če ni nekaj odprto v hipu, tehnološko pa N900 še ni tako zadaj, da bi z mojega zornega kota bilo smiselno kupovati nov high-end telefon samo zato, da se lahko pokažem, da imam najdaljšega. Sicer pa ne vem koliko boljšega telefona s fizično tipkovnico itak ni na trgu. Vidim, pa da prihaja Motorola Milestone XT883 (oz. Droid 3), ki bi znala biti zanimiva. A vseeno ga ne mislim kupiti, ker N900 dela in bo še delala.
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
LaUros, kako misliš priti do N950, ker ne bo v prodaji, kot developer?

Na češki strani je so objavili video in nekaj slik N950. Zaslon je slabši kot pri N9, kar je že videti po odsevu uporabnika na njem.

 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Glede zaslona tudi jaz nisem zasledil, da bi uporabljali novo tehnologijo, čeprav naj bi take informacije imeli tisti, ki so blizu Nokie. Mogoče pa ima kaj Elop zraven, da mu MeeGo ne pokvari načrte z WP7 in bo raje kakšno novost prišparal zanj. N9, ki so bile predstavljene, so bile prototipi, katerih HW se lahko (kakšna malenkost) spremeni. Prav tako sam sistem lahko do uradnega izida doživi kakšno kozmetično spremembo. Ena naj bi bila, da bo možno v meniju z aplikacijami ustvariti mape, v kateri so bo uporabnik sam sortiral aplikacije (npr. igre, pisarniški programi, multimedijski programi itd.)
 

LaUros

Pripravnik
13. feb 2008
327
0
16
Ljubljana
Ima slabsi zaslon, se hujs, slabso baterijo.

Ampak
smirk-1.gif


Preverit moram, kako se tipka na N9, ko bo zunaj. Potem bom vedel, ali bom sel v pridobitev N950. Ali kot developer ali kot kupec na Ebayu
cheer.gif


Sicer pa imam obcutek, da se Nokio in predvsem Elop-a upraviceno pribija na kriz - Nokia je ocitno v stanju, ko bi lahko dala ven vsaj par MeeGo aparatov, potem pa pustila da Qt 4.7 zacne prinasat app-e. Ovi store ze imajo.
 

Moongoose

Pripravnik
12. apr 2008
718
1
16
40
N9 zgleda fantastično (v črni barvi je prav sexy), pa še za podporo se ni treba bat, glede na to da bo zadeva očitno poganjala android appe

http://www.gsmarena.com/alien_dalvik_will_let_you_run_android_apps_on_the_nokia_n9-news-2813.php


Naravnost fantastično, če ne bi telefona uporabljal tudi za igranje sploh nebi dvomil kaj nabavit, N9 bi bila moja, če pa se izkaže da bodo emulatorji za n64 in playstation na njej delali tako lepo kot na N9 pa bo100% v mojem žepu
grin1.gif
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.832
618
113
EU
Še en video o uporabi N9

https://www.youtube.com/v/LphiRFvd40I

Moram reči, da se mi tale opcija z dotikom proti koncu videa kar dopade; me prav zanima če to deluje tudi zares tekoče v praksi.
cool-1.gif


P.S.: sem popravil v samo povezavo, ne vem kaj je šlo narobe, čeprav sem ga vnesel prek yotube pripravljene kode ... hm
confused-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Še en video, vendar ne vem, če je bila že v katerem prikazana manipulacija s tekstom (v beležki). Nekaj malega je prikazano tu od 5:53 naprej.