Kraški ovčar

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Na dopustu sem se lotil mal branja in sem prebral nekaj o tem psu. Mi je že od nekdaj všeč in tudi stik sem imel z njim. Placa bi imel več kot preveč in družbe.
Kaj me je najbolj pogrel. Tm mekje sem prebral, da je samo okol 40 psov
shocked-1.gif
. Grem zadnič mimo njih, pes se je hotel igrat, rezultal: sem čist polomljen. Pa bi raje videl, da smreka pade name.
NO, gnarja čez jurja.
hysterical-1.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
ja kaj bi rad povedal? da ti je težko dat 600 eurov za psa, ki ti bo delal družbo vsak dan naslednjih 10 let, za brikete pa boš v tem času porabil vsaj 4x toliko?

jaz sem dal 1000€ za psa, pa mi ni žal niti centa, pa čeprav imajo doma mešančka za 0€, pa mi tud tistga ni žal

in 600€ za slovensko avtohtono pasmo, z rodovnikom, ki jih je že tako ali tako malo pa res ni dost dnarja

če se pa ti z nemško dogo ne znaš igrat, da si cel polomljen si pa sam kriv
evil.gif
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Rad imam živali, sam da bi dajal za to še dinar
ne-ne-1.gif
. Mogoče zajčke, krave, prašiča, ki jih imaš za hrano. Ne pa ljubljenčke.
Ja nemška doga. Jaz se ne znam igrat? On naj mal gleda nase, ne da se na šibkejše spravla
grin1.gif
 

FoxyLady

Pripravnik
7. jun 2008
436
0
16
Maribor/Ljubljana
600€ je v bistvu kar nizka cena za rodovniškega psa, sploh če gledamo na to da je slovenska avtohtona pasma. Je pa res, da če nisi pripravljen že na začetku toliko plačat, je boljše da greš v kakšno zavetišče, in si tam vzameš enga mešančka...
Samo ne kupovat "čistokrvnih brez rodovnika" za 200€, ker boš potem pri veterinarjih porabil denarja za vsaj 3 rodovniške
smile-1.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik smoukar pravi:
Rad imam živali, sam da bi dajal za to še dinar
ne-ne-1.gif
. Mogoče zajčke, krave, prašiča, ki jih imaš za hrano. Ne pa ljubljenčke.
Ja nemška doga. Jaz se ne znam igrat? On naj mal gleda nase, ne da se na šibkejše spravla
grin1.gif

joj pol si pa res švoh, če se nemška doga na tebe spravi, ko šibkejšega išče
evil.gif


(pa vem kaj govorim, mam eno doma
evil.gif
)
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Jah, ni mali cuck, po kilaži sva si tm tm
grin1.gif
Sej mal pretiravam. Sam ti to mejhna stvar.
Predraga, da ti sam šapko da, sedi, lezi,....
 

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
600€ je dejansko malo za rodovniškega psa (kraševcev ne "vzreja" Matoša). Toliko sem dala za svojo, ki tej pasmi tako značajsko kot vizualno 100% pripada. Teh psov je na celem svetu cca 700 in ne 40. Zakaj je temu tako, niti ne bi razpravljala. Pes ima žal nesrečo, da je slovenec.
Moje osebno mnenje pa je, da ta pes ni za vsakega, čeprav je 1a družinski pes in mi ta pasma ostaja št. 1 za vedno. Te psi te morajo značajsko privlačit. Jaz dejansko ne bi nikoli pripeljala domov psa za katerega ne bi vedela, kaj od njega lahko pričakujem, zato se za psa brez znanih prednikov ne bi nikoli odločila. Zelo pomembno mi je, da se značajsko ujameva (to ni pes, ki ti bo služabnik, ker pastirji razmišljajo s svoj glavo) in da se ujameva tudi na področju gibanja. Ker ni ravno super, da si ti cel len in dobiš v roke nekaj "terierskega" ali pa obratno - moraš puščat psa doma, ker te revež zaradi zgradbe telesa in temperamenta ne dohaja.

Sicer pa 600€ je pljunek v morje proti ostalim stroškom. Da ne govorim, da je psa treba šolati in izredno dobro socializirati, to pa tudi stane. Po moje bo najbolje, da se odločiš za kakšno manjšo živalco, ker te bodo stroški za uspešno rejenega psa vrgli na rit.
600 €, v prvem mesecu sem za šolanje in material ter hrano in cepljenja porabila več. Kaj šele, ko pes zboli.

03.jpg
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Sem bil že v stiku s takim psom in nevem zakaj potrebno šolanje, ker je tisti pes brez posebne vzgoje+ kmetija, bil zelo "socializiran". Ta pes mi je všeč in karakter teh psov, sam €
ne-ne-1.gif
.
Prav tako si želim imeti sibirskiga haskia. Tega sem tudi že imel, sam skupaj ne vem kako kaj pašeta. Aja haskija sem dobil, tapravga.
No, če maš haskija, pol defenitivno se ni bat za debelost
grin1.gif
.

V časopisu sem prebral, da jih je okol 37. Mogoče pri nas? Nevem. Je pa razumlivo zakaj jih je tako mal
grin1.gif
.žKakor kdo, meni je "težko" dat denar za živali. Pa naj bo kakršen koli pes.
Sam je to res lepa žvau
srce-1.gif
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
Citat:
Uporabnik smoukar pravi:
kdo, meni je "težko" dat denar za živali. Pa naj bo kakršen koli pes.
Sam je to res lepa žvau
srce-1.gif

Ne se sekirat pojdi v zavetišče in poberi zdravega mešanca (ravno zadnjič so imeli enega zelo podobnega kraševcu-samo da verjetno ni bil toliko trmast in samosvoj) ki ti bo 200°% hvaležen za vse pa še denarnica ne bo trpela.
 

matix

Fizikalc
22. jul 2007
2.132
0
36
34
Ne pozabit, da enim krona z glave pade, če bi si omislili mešančka.
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.203
178
63
Citat:
Uporabnik smoukar pravi:
Rad imam živali, sam da bi dajal za to še dinar
ne-ne-1.gif
. Mogoče zajčke, krave, prašiča, ki jih imaš za hrano. Ne pa ljubljenčke.
Ja nemška doga. Jaz se ne znam igrat? On naj mal gleda nase, ne da se na šibkejše spravla
grin1.gif

Hehe, ma en blizu mene isto, matr ko bikec je, pravi pitanc.
grin1.gif

Saj on se je htel špilat in ti dal taco na ramo, pa ti je pač ključnico zlomil - najbrž maš bol švohne kosti.
grin1.gif
 

dufus

Fizikalc
13. okt 2007
1.927
60
48
mi smo imeli 15 let doma krasko ovcarko z rodovnikom in je res super pes.. 600e pa se mi ne zdi drago, nasprotno, poceni za psa, ki ti bo delal druzbo 10 ali 15 let!!
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Denar preprosto izgubi na pomenu, ko enkrat kupiš eno kepo... Sej zaboli tud še kdaj ko moraš veterinarju dajat konkretne zneske, ampak mene je pes čist očaral. Pa mava zajebano westie smotko, štamprle (no sej tut flat 40m2 je bolj štamprle), s karakterjem večjim od slona, sam preprost tega kar ti da pes ne moreš konvertirat v denar. Je res verjetno vseeno al mešanček al čistokrvni z rodovnikom, itak bo to hočeš-nočeš en član družine... Smotka zdele leži pod nogami in mizo na hrbtu in spi kot na sliki.... itak da se sam smejiš in denar sploh ne pride na misel.

Čeprav če naštudiraš določeno pasmo in ti paše karakter, vsaj veš kaj pričakovat...

Sam pa drugače nikoli ne bi imel psa...
718217-pic1544(Large).jpg
 

Priponke

  • 718217-pic1544(Large).jpg
    718217-pic1544(Large).jpg
    113,3 KB · Ogledi: 518

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
Citat:
Uporabnik smoukar pravi:
Sem bil že v stiku s takim psom in nevem zakaj potrebno šolanje, ker je tisti pes brez posebne vzgoje+ kmetija, bil zelo "socializiran". Ta pes mi je všeč in karakter teh psov, sam €
ne-ne-1.gif
.
Prav tako si želim imeti sibirskiga haskia. Tega sem tudi že imel, sam skupaj ne vem kako kaj pašeta. Aja haskija sem dobil, tapravga.
No, če maš haskija, pol defenitivno se ni bat za debelost
grin1.gif
.

V časopisu sem prebral, da jih je okol 37. Mogoče pri nas? Nevem. Je pa razumlivo zakaj jih je tako mal
grin1.gif
.žKakor kdo, meni je "težko" dat denar za živali. Pa naj bo kakršen koli pes.
Sam je to res lepa žvau
srce-1.gif

Očitno si zamešal številko kraševcev s številom poleženih mladičev v kakšnem slabem letu.
Vem pa, da je v zavetišču ena mešanka s kraševcem, prav luštna je. Ime ji je Runa. Sicer se tole ne bo lepo slišalo, ampak če boš rekel, da ti je škoda dati denar za žival, ti tudi psa iz zavetišča ne bodo dali.
crazy1.gif
Kot je že predhodnik rekel, žival zboli in takrat hitro vržeš tistih 600 € (da ne boš šokiran, ampak nekatere pasme imajo cene krepko čez jurja).

Kako si razlagaš socializacijo?
Jaz si jo razlagam tako, da grem s psom lahko v še tako veliko hrupno gnečo, pa bo pes to sprejel kot nekaj normalnega in ne bo ves "presenečen". Socializacija ima vezo tudi s pastirsko zasnovo psa, saj se mora navaditi, kdaj braniti svojo "čredo" in kdaj to ni potrebno. Z drugimi besedami, ne sme skočiti v nekoga, ki ti bo dal roko ipd. Prav tako ne smeš vzpodbujati agresije.

Verjetno si bral članek v reviji Polet, kjer je kar zajeten del napisan o socializaciji. Če psa vzameš od dobrega vzreditelja, te bo temeljito izprašal, kam boš tistega psa dal (recimo, ketne niso niti najmanj zaželene) in kako ga misliš socializirati oz. ali ga misliš šolati. Vzreditelj te bo tudi kontaktiral o razvoju psa in s pogodbo kluba KO, ki jo podpišeta ti in vzreditelj ob nakupu mladiča jamčiš za določene stvari, ki so nujne za vsakega psa, pa magari ga vzameš iz ceste, zavetišča ali iz priznane psarne. Ko se enkrat odločiš za vlogo skrbnika, naj bo to do konca njegovega življenja.

Sicer pa je kraševec že dolgo časa na robu izumrtja, ker slovenci razmišljajo samo o tem, kako ne bi zanj nič plačali in kako bi čim ceneje prišli skozi (zato jih je tako malo, ja). Posledično pa pasma izumira in ti lahko predlagam, da si zgornjo sliko shraniš, ker ga boš čez par desetletij po zaslugi tovrstnega mišljenja lahko videl samo še na sliki.
frown-1.gif


Mi pa dvigne pritisk, ko prideš kam v mesto in te slovenci sprašujejo, kaj je to za en pes, v najboljšem primeru, pa vprašajo, če je morda šarplaninec. Mogoče bi ga mogli že pred leti dati hrvatom, tako kot goniče, pa se danes tej čudoviti pasmi ne bi tako slabo pisalo.

In denar za psa... V avto nam ga ni škoda vržt (pa čeprav ga naslednje leto prodamo z izgubo), za svojega zvestega družabnika pa pač ne.
frown-1.gif
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Boljše, da si psa ne nabaviš. Če ti je že sedaj škoda dat 600eur za psa, me skrbi, da ti bo potem škoda dat 120 eur za veterinarja, pa vsak mesec kar dosti eur za hrano, zaradi tega, ker pa ne bo zdrave hrane, bo veterinar potreben pogosteje, tebi pa bo že v osnovi to velik in "nepotreben" strošek... Kje je še šolanje, pa raznorazne ostale stvari...

V imenu psov te lepo prosim, da si psa ne nabaviš... Ker ne želim, da je zaradi enega, ki si psa nadvse želi, potem pa vidi, da je to zanj prevelika skrb in odgovornost ter strošek, pes prikrajšan za karkoli, ali pa kar je najhuje, zavržen oz. poslan v zavetišče.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Pa kaj je tle vam altercem. Sam gledate kolk kdo da in kdo ne da. Že v oddelku za mobilno je eden pameten
confused-1.gif
.
Sem napisal posredno, da sem s kmetije. Ne boste verjel, je hodil k nam veterinar, ki se ga plača. Ja ja. Pa ne samo za cucke, mačke, papagaje,....
Pse imamo pri bajti kar pomnim in še vsi so cepljeni bili in zdravljeni, če je bila potreba.
Toliko o moji zavesti.

Hočem rečti, da po eni strani jamrajo, da pasma izginja, po drugi se pa prodaja kot zlato.
Ne ni mi bilo težko dat za avto 3000€ in 500€.
Težko mi pa je dat oz kupovat člana družine. Je sedaj kaj bolj jasno.

Pišuka mal mapišem, da mi je pes všeč in d mi je butast dat keš, pa sem že naslabi rejec.

Predvidevam, da tle pišete sam taki, ki živite daleč stran od kmetij. Tm se ne posvečaš sam eni živali ampak se MOREŠ vsem. Tako, da nevem no.
 
Nazadnje urejeno:

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Ne sekiraj se preveč.

Kdorkoli označi domačo žival kot "člana družine" že ni čisto gladek. Mislim, lepo vas prosim, še vedno je to samo ščene, samo papagaj, samo mačka... Ne pa član družine. Meni je kristalno jasno, kdo bo šel prvi od hiše, če bo treba - ziher ne bo žena, babica, otrok ali stric Tone, ampak cucek Ferdinand...

Član družine, lepo vas prosim...
 

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
Citat:
Uporabnik smoukar pravi:
Hočem rečti, da po eni strani jamrajo, da pasma izginja, po drugi se pa prodaja kot zlato.
Ne ni mi bilo težko dat za avto 3000€ in 500€.


A ti dejansko veš, za koliko se prodajajo druge pasme pa niso niti najmanj ogrožene?
sprasujem se.gif
Ta trditev niti slučajno ne bi mogla vzdržati, ker grejo psi po ceni krepko čez jurja, pa niso prav nič ogroženi. Za 400€ se da raznim naivnim slovencem prodati "čistokrvnega psa brez rodovnika", kar predstavlja najbolj tvegan nakup, sploh če ga je "vzredil" Matoša & co.
Psa cepljenega proti steklini, kužnim boleznim (mix), razglistenega, čipiranega in deloma socializiranega ti ne bo nihče zastonj dal.
Takega za katerega pa veš, kaj lahko od njega pričakuješ in ti ves čas ob strani stoji vzreditelj, pa sploh ne.

Če misliš psa vzdrževat, potem se vedno lahko odločiš za kakšno nenačrtovano leglo mešančkov v bližini. Če psi niso cepljeni in te vse te zadeve še čakajo, ti ga bodo verjetno z veseljem podarili.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
no, leprotto, pa mi ti razloži logiko, da je "ogrožena" pasma dražja od "neogrožene".

Če bi bil prodajalec ljubitelj pasme bi pse prodajal za strošek, ki ga je imel do oddaje (cca 200€) in ne za 600€. Tako pa na psih (na vseh pasmah) vsi želijo služiti in le redki premišljujejo kaj je bolje za pasmo.

Sam sem za svojo psico dal 250€ (pa je čistokrvna, oče nevemkakšen nevemolikokraten prvak) ipd... pa je "vzrediteljica" na rit padla, ko sem ji rekel, da me ne zanimajo razstavne nagrade ampak bolj delovne izkušnje. Psičko sem odnesel isti dan, kot sem jo šel pogledat (starši so bili preverjeni že prej). So pa iz istega legla kupovali mladiče po 3x ceni a jih je bilo preveč in pač niso šli (pasma ni najbolj znana).

A to, da sem dal "le" 250€ ne pomeni, da za psico slabo skrbim. Je "visoko" izšolana in zelo dobro socializirana, veterinarsko vedno oskrbljena (ko je potrebno) in hranjena z dobro hrano (katero res dobim relativno poceni).

Mi znaš razložiti po kateri logiki bi bila npr. moja psica še boljša i bi imela še boljše življenje, če bi dal zanjo 3x toliko denarja?