Izbira ogrevanja v novi bajti

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Klime v tej temi niso bile mišljene kot klime za hlajenje, ampak kot celota prezračevanje za potrebe cele hiše tako gretje kot hlajenje. Vsaka klima je TČ, tako da če kdo kdo piše klima je to TČ zrak/zrak mišljeno ni pa nujno to klasična enota notri in zunaj, v tem primeru je mišljen rekuperator z možnostjo gretja/hlajenja...klimat (prezračevalna naprava).
wink-1.gif


sajkek: Pri nas na kmetih kot sva z vallhallo so to spomeniki ja. On se vsak dan pelje domov mimo enega grdega ob glavni cesti.
tongue-1.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.413
5.443
113
manj kot če okna odpreš, najbolj bi bilo, da ne zračiš...

@sajkek
svoj čas je veljalo, da če si perla, si dal geosondo. za voda/voda ni dostikrat možnosti, pri zemlja/voda pol golf travca ne raste prav, ampak geosonda je pa majka. Z/V je pa tako - ko en kupi golfa, pa misli, da je ful bolj eliten od soseda, ki ima megana. Se je to spremenilo v zadnjih 2 letih...
 
Nazadnje urejeno:

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Citat:
Uporabnik mcn pravi:
čisto malo se vključim, kako prezračevanje reagira na sosede, levo in desno ki namesto z normalnim lesom kurijo vse drugo, da cela ulica smrdi? Bi mi noter vleklo?

Ja bi... nekatere merijo kvaliteto zraka in nekaj parametrov, ki povzročijo izklop.

cedevitka potem pa napiši katere cevi se tako zapackajo, da jih je potrebno pucat.
rolleyes-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Eh ni ravno tako...pri naknadni vgradnji (renovacija objekta, menjava kurilnice) je daleč najmanj zafrkancije (in po svoje stroška) če postaviš zrak/voda. Slabost je, da jo gledaš in slišiš. Zato jih je toliko (pa še vidne so ...edine
wink-1.gif
)

Razkopat celo parcelo ne diši nobenemu (pogosto niti ni več izvedljivo). Vrtine in geosonde pridejo prav tam kjer je seveda podtalnica, delat morš vrtine (ki jih bojo slej kot prej obdavčili)...in se splačajo kvečjemu pri zelo potratnih objektih (brez izolacije), ker pri varčnem bo na letnem nivoju kvečjemu 50 eur letno razlike investicija pa podvojena.

A če delaš na novo in parcela omogoča bo optimum zemlja/voda...ni vidno, ni hrupa plus dosegaš boljše izkoristke ob zrak/ voda - nimaš nihanj dnevnih temperatur (sicer slabši izkoristki od voda/voda a ne rabiš skrbet še za potopno črpalko v vrtini).

Če je parcela premala (želiš imeti dvorišče, teraso, vrt) zemlja/voda odpade..podtalnice ni...ti ostane zrakomlat.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.413
5.443
113
skupni imenovalec je ne smotrnost in price/performance, ampak Mercedes. Govori pa taklo OP, kot sajkek in tudi jaz o novogradnji.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.380
5.896
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Citat:
Uporabnik mcn pravi:
čisto malo se vključim, kako prezračevanje reagira na sosede, levo in desno ki namesto z normalnim lesom kurijo vse drugo, da cela ulica smrdi? Bi mi noter vleklo?

Ja bi... nekatere merijo kvaliteto zraka in nekaj parametrov, ki povzročijo izklop.

cedevitka potem pa napiši katere cevi se tako zapackajo, da jih je potrebno pucat.
rolleyes-1.gif
Recimo takole
2366703-rps20160112_183819.jpg
 

Priponke

  • 2366703-rps20160112_183819.jpg
    2366703-rps20160112_183819.jpg
    10,7 KB · Ogledi: 277

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.089
802
113
To sem jaz že razumel, kanalsko klimo v sklopu prezračevanja z rekuperacijo ala klimat, tu so eni omenjali klime kot etažne grelce in da ti še poleti pride prav kot za hlajenje. Na novogradnjo to pomojem ne paše. Pravilno izvedena in izolirana hiša klime v osrednji Sloveniji ne potrebuje. Lahko jo pa imaš, da se ne bo spet kdo na hrbet vrgu.

Klimat izvedba na hiši me zelo zanima, če ima kdo kakšno informacijo več.

Izvedbe TČ zrak/voda se nekateri lepo potrudijo in vključijo v okolico, nekateri pa stvar naravnost grozno zaključijo. V stilu, narediš res lepo hiško, spredaj pa parkiraš Ssangyonga.
 

Jolly1972

Pripravnik
18. feb 2011
36
0
6
@futuristic

sam imam ytong 40 + 12 izolacije,pod streho 30cm izolacije - peč na drva (drv nimam svojih) za 1500 EUR + zalogovnik + toplotna 300l za sanitarno vodo poleti ko je vroče in je izkoristek največji (sicer vezana na peč) - povsod talno - 145m2 površine.
Lani poraba drv 6m (naročil 10m3 bukove hlodovine, iz nje dobil 12-13m klanih drv, tako da je skoraj za dve sezoni) - strošek 420EUR s prevozom + lastno delo in pomoč sosedov pri žaganju (rekreacija).
Prav tako imam kaminski vložek Nordica 70 ventilato, za prehodna obdobja topel zrak speljan v mansardo za ogrevanje otroških sob ter za "gušt" pozimi.
Seveda če boš delal pasivno hišo dimnik ipd odpade zaradi zrakotestnosti, sicer pa bi jaz če bi še eno hišo delal v vsakem primeru naredil dimnik (tudi če na začetku ni uporabljen)

lp
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Klimat izvedbo bi moral vnaprej planirat in si ti prepozen. Rešetke kot sem napisal je potem "potrebno" montirati pri tleh kot bi montiral radiatorje speljat dovode zraka v prostore odvode pa pri stropu v kuhinji ipd. Ista fora kot samo za prezračevanje, ampak v tistem primeru je povsem dovolj, če je oboje na stropu pa nekaj m vmes ali pa odvod samo v kuhinji kopalnici ipd.

Pri pasivnih oz. nizkoenergijskih se da pa cel projekt tako finančno pokrit, da kar privarčuješ na pomanjkanju kurilnice vložiš v to, da je bajta nizkoenergijska ali pasivna...win win.

querschnitt.png

Kompakt.png
 

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
Jaz sem par let nazaj imel isti problem. Pa sem se odločil za toplotno črpalko, bajti pa sem naredil tudi dimnik. Pri zidavi sem naredil tudi prostor za cisterno za olje ali plin, če se morebiti kdaj premislim, prostora pa sem povezal s cevjo za lajtunge, če bom res kdaj kuril na nekaj drugega.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.413
5.443
113
to je meni strojnik ta prvo stvar "ponujal" oziroma mi jo je predstavil kot opcijo, ker do takrat smo imeli samo TČ v glavi. Ampak mene je zmotilo, da mora vedno prezračevanje delati potem (in ja kdaj bi ga rad izklopil), če hočeš ogrevati/hladiti. Nisem pa vedela, ker se do sedaj nisem s tem bavila, da je treba imeti talne dovodne rešetke. to je za mene veliki minus. Ker potem si kot pri radiatorjih omejen s pohištvom ipd. poleg tega so talne rešetke podvržene še nekaterim nepredvidljivim situacijam. Kaj poliješ, ta mali se ti po turško spredaj vsede pa papirčke notri meče. drobnarije od igračk in sestavljank, če se ravno prav postavijo tudi...
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Pojdi enkrat na križarko. Ni lepšega kot dihat vedno svež skandinavski morski luft 24/7. Tudi naš luft ni slab, bi pa sigurno gledal tudi jaz na lokacijo, ker imam tudi sam soseda brez zalogovnika in kuri polena kot en neandertalec.

Nizkoenergijska ne rabi skoraj nič ogrevanja, to so res minimalne potrebe, čez dan pozimi s steklom prav obrnjeno mora pa sploh hladiti in senčiti, da ni preveč...tudi pozimi! Rešetke bolj pri tleh, ne ravno talne. Ob veliki stekleni površini se da talne, ker jih pač na steklo ne moreš. Nobenih težav ne bi smelo biti s pohištvom, ker je to še vedno 5% ovire npr. radiatorjev, sicer pa tudi pri talnem je važno, kje je pohištvo vsaj taglomazno v spalnici in dnevni. S talnim imaš tudi polno pomislekov glede tlakov, izbira parketa ipd.

Otroške gluposti pa tukaj res nimajo veze lepo te prosim. To je samo dovodni kanal za zrak, ni notri nek infra grelc al pa nekaj. V stenski izvedbi nimaš kaj. Če toliko pustiš otroke, da eno rolo papirja notri stlačijo in zamašijo dovod se pa spravi na kolena in odstrani rešetko pa je rešeno v 1min.
tongue-1.gif


Sicer pa kaj jaz solim pamet, lastne sploh ne bom zidal, ker nimam za tako drago parcelo, ki bi izpolnjevala vse moje pogoje za višji standard kot ga imam zdaj.
smile-1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.194
113
Če se na hitro vrnem spomenikom... Ja malo moraš prej pomislit kje ga boš imel, pa dražji je tudi tišji itd. Maš pa sicer variante da je vse v hiši.

So pa hecne ene slike, kao huda bajta pol pa ta ventilator poleg vhodnih vrat. Epiš not.
 
Nazadnje urejeno:

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.089
802
113
Citat:
Uporabnik Jolly1972 pravi:
@futuristic

sam imam ytong 40 + 12 izolacije,pod streho 30cm izolacije - peč na drva (drv nimam svojih) za 1500 EUR + zalogovnik + toplotna 300l za sanitarno vodo poleti ko je vroče in je izkoristek največji (sicer vezana na peč) - povsod talno - 145m2 površine.
Lani poraba drv 6m (naročil 10m3 bukove hlodovine, iz nje dobil 12-13m klanih drv, tako da je skoraj za dve sezoni) - strošek 420EUR s prevozom + lastno delo in pomoč sosedov pri žaganju (rekreacija).
Prav tako imam kaminski vložek Nordica 70 ventilato, za prehodna obdobja topel zrak speljan v mansardo za ogrevanje otroških sob ter za "gušt" pozimi.
Seveda če boš delal pasivno hišo dimnik ipd odpade zaradi zrakotestnosti, sicer pa bi jaz če bi še eno hišo delal v vsakem primeru naredil dimnik (tudi če na začetku ni uporabljen)

lp

Na točno takole zgodbo pa jaz šicam, sicer smo zgradili hišo iz 24cm debelega modularca, najn je plan dati še 20cm izolacije, ampak končni parametri bodo na las podobni, le ogrevane kvadrature imamo malce manj - 130m2. Upam, da nam uspe. Prostora za spravilo drva imamo pa za ene 2x po 14m3. Po projektu naj bi hiša odnesla 1m3 drva na mesec, ampak bomo videli potem, ko bo realizirano, koliko bo to res.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.413
5.443
113
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:

Otroške gluposti pa tukaj res nimajo veze lepo te prosim. To je samo dovodni kanal za zrak, ni notri nek infra grelc al pa nekaj. V stenski izvedbi nimaš kaj. Če toliko pustiš otroke, da eno rolo papirja notri stlačijo in zamašijo dovod se pa spravi na kolena in odstrani rešetko pa je rešeno v 1min.
tongue-1.gif

Jaz imam prezračevanje, nisem pa hotela mešati prezračevanja z ogrevanjem/hlajenjem, ker včasih je potreba prezračevanje ugasniti.
kar se tiče talnih rešetk, mi pa tudi ni treba preveč nalagat. imam dve silom prilike (galerija je brez stropa) in mulca stara 2 in 4. zakaj jih intrigirajo tiste rešetke sam bog ve. in nisem prisesana na na njih 24/7. kaj si oni zmislijo, si ti ne bi v 100 letih. tako, da prosim ne...
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
.....
cedevitka potem pa napiši katere cevi se tako zapackajo, da jih je potrebno pucat.
rolleyes-1.gif

poslovni prostori, sredi mesta. prezračevanje. pojma nimam kako so to delali ampak iz zprezračevalnih cevi je tekla svinjarija po steni.
fotk žal nimam, ker so stene prefarbali, morebiti pa tudi kakšne filtre zamenjali, namestili ... se pa dogaja

obstatajo tudi mudeli, ki ne menjavajo filtrov na klimah, pa je potem klima kriva itd
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
No, to ni noben klasičen primer, to je povsem izreden primer, ker so nekako zaj** in povzročili nastajanje enkup kondenza.

Dovodni kanali so po 5-10 letih intenzivnega prezračevanja še vedno brezhibno čisti, ker tudi nimajo bit od česa umazani, ker je spred filter. Filter se zabaše in ga je treba menjat, samo filtracija zraka je pa samo še boljša bolj, ko je filter umazan, zato je tudi treba menjat filtre, ker tlaki padajo ne pa, da bi svinjarija prišla skozi. V poslovnih objektih se menja filtre v klimatih 1-2x letno in ko jih vzameš ven niso ne vem kako tragično umazanih, ko enkrat vidiš cifro koliko kubikov zraka je šlo skozi.

V dovodnih kanalih je lahko po parih letih na stenah cevi samo nekaj finega prahu, če potegneš s prstom čez. Odvodni kanali so pa lahko umazani, ampak ta umazanija ni težavna, ker pomeni, da če je v kanalu, je nismo DIHALI v prostorih in je jasno zaželjeno, da to gre ven iz prostora, hudiča še čistit je treba manj, ker od oblačil skoraj vse pobere en klimat v poslovnih prostorih.

Edino, kar je pri prezračevanju problem je kot ste že ugotovili, kvaliteta zunanjega zraka. Nekje je celo leto brez ene samcate težave, nekje pa vsak teden vsaj enkrat zajame kak pomfri iz menze.
evil.gif