Fukcionalna vadba aka. Crossfit

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Boš ja, s navadno telovadbo, dvignil 100kg na poteg
smile-1.gif

Zakaj bi pa sploh hotel delat ravno poteg?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.493
6.589
113
Zato ker je poteg oz snatch ena izmed "osnovnih" vaj pri crossfitu in če greš na kako tekmovanje boš težko prišel skozi, brez a jo obvladaš
wink-1.gif
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
Moj poklic je to da sem kondicijski trener. To delam okol 15 let. Tudi jaz s varovanci delam snatch in clean&jerk ampak tam kjer mislim, da je to potrebno oziroma kjer vidim, da so izpolnjeni pogoji, da je to možno. Tenisači naprimer so takšen primer. V veliki večini imajo zelo slabo gibljiv ramenski obroč zaradi specifike športa. Bi bilo pa za njih primerno, da bi delali potege in naloge ker je to idealna vaja za pridobit eksplozivno moč. Torej... pač z njimi tega ne delaš. Ko sem jaz ene 6 let nazaj slišal za crossfit se mi je zadeva zdela odlična. Razmišljal sem, končno so se nekje potrudili, da so začeli popularizirat vadbo z utežmi, medicinkami (nekaj kar se v resnem kondicijskem treningu dela že skos). Potem pa so prišla ta tekmovanja... To je pa men smešno. Jaz treniram v telovadnici zato, da se bom lahko potem boljše peljal na bordu, da bom lahko dalj časa na srfu, da ne bo drame ko bom šel plezat itd... Te pa trenirajo, zato da bodo lahko polj boljš trenirali!? Z vidika resnega treninga zgleda crossfit takole:
https://www.youtube.com/watch?v=wZ7Pj2EIKuw
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.493
6.589
113
Res je, se strinjam v celoti.

Ampak kaj češ, kako hitro so zraven tekmovanja in, predvsem, denar, potem pa začnejo ljudje strmet v extreme, kar je logično, če želijo zmagovati. Vseeno je v tujini ta zadeva prišla tako daleč, da posamezniki živijo zgolj od tega, in to ne slabo.

Ampak vseeno so elitni crossfit atleti občudovanja vredni. Da lahko tečejo 5km v času ~ 20min, deadliftajo 250kg, poteg 150kg, naredijo več kot 70 zgib...pa je Wow...vsaj za mene, je pa res, da nisem nek trener, ampak amater, mogoče so za trenerje te cifre manj impresivne
smile-1.gif
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.391
9.833
113
kod Džej-Zija
Ne razumeš bistva. Kaj ima človek od teh cifer, razen, da nima nič? Dokler se te stvari trenira zato, da se nek uživaški šport lahko kvalitetno izvaja, super. Ko pa začneš trenirati te stvari zaradi številk samih, se mi pa zdi, da se smisel malo izgubi.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Dokler se bodo dosežki merili v teh stvareh, ki si jih ti zapisal, je to pač samo še en drug šport. Ko pa bojo začeli basketaši, fuzbalerji, odbojkaši itd. trenirat crossfit, zato, da bodo v svojem športu boljši, potem bo pa to to.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.493
6.589
113
Koliko mi je znano, v tujini že uporabljajo ta način vadbe pri profi športnikih. Sicer pa profi športniki, v tujini, so imeli takšne vaje že veliko preden je nastal t.i. "crossfit", pač vadba s izmenjavo teka, šprintov, uteži in vaj z lastno težo...ni zdaj to nekaj revolucionarnega.

Je pa revolucionarno samo tekmovanje, ker če gledamo ostala tekmovanja, ala bodybuilding, strong man, atletika...so tam atleti, ki izstopajo v točno določenem delu "športnih" zmogljivosti, pri crossfitu pa je kombinacija vsega.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Pač delajo vse malo slabše kot specializirani športniki. Ni to nič novega. Deseteroboj je bil že v antiki....
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.012
9.157
113
40
MB
mislim da je tudi bil en, tudi z vigorja, pobrskaj po fb, nuša je pa terminator
smile-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.493
6.589
113
confused0054.gif


Citat:

Malo me je skrbel naslednji WOD, kjer je bilo po 100 ponovitev vsake vaje (wall balls, chest to bar pull ups, one legged squats, one arm dumbbell smatches)

In to delajo ženske... hudo.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.012
9.157
113
40
MB
večina crossfiterjev je na paleo dieti, nuša je pa itak terminator
smile-1.gif