Dimnikarska mafija spet teži

I

Izbrisan uporabnik 474

Uplinjevalnik z delujočo lambdo (za avtomatsko regulacijo primarnega in sekundarnega zraka), dovolj velik hranilnik toplote, suha drva (vlaga <20%), dimnik s primernim vlekom, potem se lahko pogovarjamo o lepem kurjenju.
In slednji kurijo 1x na dan po 3 ure, medtem ko ostali pacienti cel dan drva "kuhajo".


Žal so problem finance, spodnji razred uplinjak z lambdo stane 3,7 k eur (http://www.lontech.si/pec-na-drva-stadler-gt cena je spodaj) - eta, kwb, guntamatic in ostalih mercedes kotlov raje ne omenjam s cenami, vsaj 2 m^3 hranilnik toplote 1,5 k eur, potem so tu še 3x obtočne črpalke ter regulacija (esbe ladomat ali seltron/firšt z el. motornimi ventili), kar dvigne ceno še vsaj za jurja.
S tem nisem zajel razteznih posod, raznih malih delov, cen povezovalnega materiala (cevi), oddušnikov in bojlerja s spiralo za sanitarno vodo.
Ter seveda montaža, če ne delaš ravno v samogradnji.


Tehnično vprašanje - kje se pri uplinjevalnih kotlih meri z lambda sondo?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pač zanima me... Ker pri lesnem uplinjanju je količina O2 = 0% (zato pa se uplinja in ne gori). Še nekaj je pri uplinjanju, kar marsikdo ne ve, proizvajalci pa molčijo - pri uplinjanju je izjemno visoka tvorba katrana. Ta se še poveča, če so uplinjani delci preveliki (idelano peleti, ekonomsko sprejemljivi sekanci G30 do G50, polena so že problematična), masa premokra (>15%) ali je vmes zelenje. Ker se sintetični plin, ustvarjen pri uplinjanju, takoj porabi (zgori), se to seveda nikjer ne pozna (razen na emisijah, ki pa se pri nas ne merijo). Če je ogenj v uplinjevalni peči rumen oz. karkoli drugega kot svetlo moder ali neviden, je to izgorevanje organskih spojin...
Zanimivost - saje, ki ostanejo po uplinjanju (to ni pepel!), vsebujejo še 30% energije. Pri dovolj visoki temperaturi (>600°C) saje razpadejo, oddajo energijo, ostanek pa je potem dejsnko pepel (siv ali bel)...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Še pojasnilo glede lambde - meritev O2 bi morala biti takoj po uplinjanju, saj s tem uravnavaš popolno uplinjanje. O2 mora bit 0%, saj drugače lahko pride do vžiga biomase (oz. uplinjanega materiala). Lambda sonda ima lastno segrevanje in problem nastane, ker sintetični plin vsebuje visoke vrednosti H2. Ta se začne nabirat na površini lambda sonde in ob pravilni koncentraciji pride do samovžiga ali eksplozije. O2, ki ga (bi naj) merila lmabda v dimniku pa meri že v popolnosti izgoreli sintetični plin, ki se meša z zrakom. Tako da še dandanes ne razumem, kaj točno dela lambda v dimniku in kaj točno uravnava...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.411
5.910
113
pri taščici
Takole bom povedal
Ali je kisika po uplinjanju 0 ne vem.
Vem da vecina proizvajalcev peci "programira" lambdo k 6% preostanka kisika.
Vem tudi da so peci lahko kar lepo katranaste. V samem kuriscu. V komori in kasneje v izmenejvalcih potem ni katrana, je samo prah. Vsaj pri moji peci in tistih ki sem jih videl in delajo ok kolikor sem jih uspel spoznati.
Vem tudi, da ob dobrem gorenju precej lazje nos v dimnik vtaknes kot pri klasicni peci. Sem sprobal na vrhu dimnika.
Ko pa gre kaj narobe (in marsikdaj, sploh pri poceni peceh, slabem znanju kurjaca gre lahko) pa kadi kot kak titanik. Bistceno bolj kot pa klasicna pec.
Ce pa pec nima lambde, ce je niti kurjac niti monter nista niti priblizno nastavila, potem pa imas sumljiv (moder) dim iz nje, ki ga vidis se 100+m od dimnika. V tistem dimu mora biti neke svinjarije da glava boli. Pa se kuri sama bukev. Ne tako kot pri meni, ko je mesano, najvec iglavcev
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Sam sem imel opravka z industrijskim uplinjanjem, moči 100kW in več za potrebe pridobivanja elektrike. Sam proces uplinjanja je več alimanj enak. Sem mislil, da pri klasičnem domačem uplinjanju skušajo plin takoj skurit, ravno zato, da se ognejo katranu. Ta se začne izločat, ko temperatura plina pade pod 400°C. To je največji problem pri uproabi sinteznega plina v motorjih na notranje izgorevanje, saj moraš plin ohladit na 30-40°C... In katran ti uniči vse - od hladilnikov plina, do motorjev in turbin... Tudi kot ostanek je precej neprijazen okolju... Da se "lepi" na stene morda niti ni slaba rešitev...
Se strinjam - če je uplinjnaje narejeno, kot mora bit, potem na dimniku nimaš ne vonja ne dima. Vse, kar je od dima, je uparjanje kondenza na stenah dimnika. Se pa je kakovost uplinjanja ponavadi regulirala z temperaturo izstopnega plina... Omenjena lambda sonda se ravno zaradi težav ni smela uporabit (čeprav bi bila boljša rešitev), druge rišetve merjenja O2 v agresivnih plinih pa so cenovno "neugodne"
Mimogrede - mehke lesove bistveno lažje upliniš, kot recimo bukev/hrast - zaradi poroznosti in večjega pretoka zraka skozi sam material in je tudi bistveno lažje vzdrževanje temperature uplinjanja. Je pa pri mehkih lesovih več katrana zaradi večje vsebnosti smole...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.411
5.910
113
pri taščici
Gargy
Ne vem kaj to pomeni "takoj skurit"
Niti ne vem kako zgleda 100kw profi pec.
Vem kako zgledajo 20-45kw. In vem da se na stenah kurisca nabera katran, da ga potem s spohtlom ali cim podobnim lepo drgnes dol. Baje je to odvisno tudi od T vode v kotlu. Nisem testiral ker nimam motornega pogona za povratek s katerim bi reguliral povratek.
Se pa neksj spreminja, vsaj pri drazjih kotlih. Ce so vcasih regulirali TDP in O v dimniku, sedaj regulirajo T v komori in O v dimniku. Mislim da je zeljena T v komori 650. Bi moral preveriti.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pri uplinjanju ti iz goriva (v tem primeru polena) ustvarjaš sintetični plin. Princip je tak, da postopku odvzameš kisik (O2) in pride praktično do razpadanja materiala (ker pač ne more goret). Pridobljen sintezni plin lahko uporabiš za karkoli. Če ga uporabiš samo za ogrevanje, ga vžgeš takoj, ko ga pridobiš (primešaš O2). Da zadostijo eko normam pa zgleda plin nekoliko shladijo in šele nato vžgejo - to pojasni katran na stenah.
Industrijske uplinjevalne peči niso nič posebnega, še manj da so "profi" - downdraft uplinjavanje (vpihuješ zrak od zgoraj, vlek od spodaj) je poznano že zelo dolgo in kot rečeno, je glavni in praktično edini problem odstranjevanje katrana. Obstajajo tudi "updraft" peči, kjer vpihuješ zrak od spodaj, gorivo pa ponavadi leži na pesku. Vlek je od zgoraj. Tako pridobljen sintezni plin je ponavadi kalorično boljši od downdraft, vendar je na izhodu temperatura plina že blizu 400°C ali manj in je "okno" za čiščenje katrana praktično že zaprto. Večje so peči, težje je čistit katran...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.411
5.910
113
pri taščici
Kako naj ti razlozim?
Kurisce je v casu gorenja zakajeno, ki najbrz tudi vpliva na burnost gorenja. Ocitno je v tem dimu kar nekaj katrana ki se nalaga na steni
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.411
5.910
113
pri taščici
Jaz nimam izkusenj z odkupom zemljisc, vem samo da bi vsak kmet in vsak cestar delal bolje ceste kot pa izbrani izvajalci ki delajo po projektu in pod kontrolo nadzornega.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Jaz nimam izkusenj z odkupom zemljisc
Jaz ti samo potrjujem da na občinah nimajo pojma kaj delajo.
Edino to vejo, kam s tistim jurjem ali dvema ki ga dobijo vsak mesec.

Ena v zvezi s temo:
:bonk::gorjaca:

img201810011648061.jpg
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.965
1.110
113
www.adriamedia.si
S kurjenjem se je že od nekdaj pridobivalo "gnojilo" in to se s pridom uporablja v daljnih deželah še danes.
Človek je postal sam sebi sovražnik in zato toliko predpisov. Bi vprašal po zdravju redarja, ki bo stopil na mojo parcelo in težil zaradi kurjenja...

Vem, gremo iz enega ekstrema v drugega, pa vseeno. Občina lahko predpisuje dejanja na JAVNIH površinah!

Občina lahko predpisuje v vezi s stvarmi, ki vplivajo na javne površine oz ljudi (in ne le da se samo dejnaje dogaja na javni površini). In sem sodi tudi kurjenje, razen če zagotoviš, da dim ne bo zapustil svoje parcele.
In prav je tako.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.411
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Občina lahko predpisuje v vezi s stvarmi, ki vplivajo na javne površine oz ljudi (in ne le da se samo dejnaje dogaja na javni površini). In sem sodi tudi kurjenje, razen če zagotoviš, da dim ne bo zapustil svoje parcele.
In prav je tako.

Vem, da ti je težko. Ampak ZRAK je v domeni DRŽAVE.

Torej nadzor lahko opravlja edino okoljska inšpekcija. Kako se pa oni odzivajo pa vidiš v zgornjem prispevku.
Smo že imeli podobne težave kot zgoraj opisano in zato vem, da je jeba glede nadzora in ukrepanja.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.323
-8.450
113
Kaj je prav? To da si se priselil na vas in sedaj hočeš biti glavni?
Seveda. Vaške posebneže, kot si ti, je potrebno zatreti v kali, da ne serjete normalnim. Ker vaša miselnost: "Jaz pa tu živim že xyz let, ne boš ti meni govoril kaj lahko in kaj ne" je še nekje iz časov, ko so naši predniki plezali po banane.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.993
5.099
113
Mene bi motilo ravno obratno. Vaščani so tam že 100 let. Ti si priseljenec. Pa valda se boš ti njim prilagajal ne oni tebi. Če ne pa odidi tja od koder si prišel.


Malo OFF:
Podobno imamo eno zabito purgerco na otoku. Predlani se je priselila in jo blazno motijo sidrani čolni. In vehementno prijavlja kapetaniji kako so vezi na črno, čeprav so ti čolni tam že 10 do 20 let. Pa s3,14zdi v Zagorje, tam neboš vidla čolna, 3.14zda ti materna.... Ko si kupla si vidla kaj je sidrano in kak boš plavala.

Zdaj pa potegni vzporednico s krajem kjer živiš, če ti paše ali pa ne.