bolečine v križu

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Citat:
Sklepam, da ni fora, da se trudiš iti čez svojo trenutno mejo
Saj sem napisal da je šla prva vaja skozi če sem podložil nekaj pod trebuh..tako kot je v navodilih. Druga pa no go...sem kmalu odnehal
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Če boš do koga hodil, se res pozanimaj, da je majstr na tem področju. Je polno enih tujih pa ne vem kako oh in sploh dobrih kiropraktikov, fizioterapevtov itd.
Jaz sem imel isto vse zamaknjeno, še ene 2 terapiji pri enem super duper kiropraktiku takrat še na Nazorjevi in bi šel lahko samo še pod nož.
Mnenja se krešejo, ampak Fuchs za Bežigradom v LJ me je "rešil", če lahko tako rečem. Eni pravijo, da nima pojma, drugi da je top. No, pri meni je bilo slednje. Je pa res, da že več kot 5 let nazaj...
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Aja, pa isto sem se plazil v avto in iz avta zgolj s pomočjo rok. Sem se prijel za streho in lezel noter kot da imam hrome noge.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Evo danes je stanje 10-20% boljše. Že lahko vstanem brez uporabe pohištva
smile-1.gif
. No sej bo..počas.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Saj to mi ni jasno....dve leti hodim redno v fitnes...delam vaje posebej za mišice okoli križa potem pa premakneš par kil pa si kripl
frown-1.gif
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Pozabil si dodati "premakneš par kil,ko je tvoja hrbtenica pod nenavadnim kotom in nisi dovolj ogret"
wink-1.gif


Sem pa vse to dal čez,začelo je se je,ko po stopnicah pomagal nesti prazno zmrzovalno skrinjo,in sem se držal preveč dol in hkrati hodil...pri meni je bilo še huje,ker se nisem pazil in sem ignoriral začetne težave,je v nekaj tednih prišlo do izpada diska (L4/L5) in je bilo tako hudo,da sem najprej 3 dni ležal doma brez izboljšanja,potem sem en teden ležal na ortopedski,jedel najmočnejše tablete proti bolečinam,pa ni bilo izboljšanja,+ noga me je bolela in tako pekla,kot bi jo imel na žaru...zato na koncu ni šlo brez operacije...ko si enkrat v tako hudi fazi kot sem bil jaz,ti ne pomaga noben Fuks,noben kitajec ali japonec,noben kiropraktik,ampak samo operacija...tako da lahko si vesel,da se bolečina ni začela širiti po nogi navzdol,in da lahko vzravnano hodiš.

Sicer pa sem pol leta po operaciji že prevozil tavelik maraton Franja...s tem da sem celoten vrhniški klanec in tudi Kladje prevozil v "abzic" položaju,zadnjih 50 km pa me je poganjala samo še trma
evil.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Rabil bi neko diagnostiko, vsaj rentgen skeleta, da bi vedel, če se je v hrbtenici že kaj fizično spremenilo. Zožena ploščica, izrastki, itd...
Še ena zgodba s hrbtenico. Kolega je lani v začetku leta zagrabilo in ni in ni bilo bolje. Dobil je bolniško, rentgen, fizioterapijo... Sam je hodil dodatno migat v toplice. Nič bolje, kvečjemu slabše. Samoplačniško na MR, kjer se je videl nek košček. Operacija pri nevrokirurgu, da so odlomljen košček pobrali ven in danes je kot novi. No, razen v glavi. Ker je imel tako dolgo hude bolečine za katere mu praktično noben ni verjel, da jih ima (jaz mu tudi nisem najbolj verjel
frown-1.gif
), je sedaj izredno previden. Miganje v njegovem stanju mu je po besedah nevrokirurga delalo dodatno škodo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.410
6.557
113
Kaj ni v tem primeru boljše MRI, kot rentgen? oz zakaj ne greš tega naredit, če "bi rabil", saj tako blazno drago pa tudi ni
smile-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:Kaj ni v tem primeru boljše MRI, kot rentgen? oz zakaj ne greš tega naredit, če "bi rabil", saj tako blazno drago pa tudi ni
Trenutno ne rabim. Meni so slikanje skeleta plačali ob rednem pregledu za zaposlene. Tam se je nekaj stvari dalo razbrati, kot je zožen medvretenčni prostor, ploščica, kak izrastek in to je to. Dokler se da stvar (samo)kontrolirati, ne vidim smisla, da grem na kaj več.
Mogoče sem tudi za kolega narobe napisal na kaj je on šel, da se je videl tisti košček. Poanta je, da je včasih treba ugotoviti razlog. Če pa bolečina bolj ali manj sama mine po kakem tednu, pa je pač treba paziti za v bodoče.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.410
6.557
113
Zanimivo, sem bil skoraj prepričan da je MR potreben za prave rezultate.

Mogoče pa se tudi sam potem odločim za rentgen, to bi naj bilo veliko ceneje, kot MR, koga se priporoča pri nas, da se naredijo solidne slike, zanima me SI področje medeničnega dela.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Tu ti ne morem nič pametnega povedati. Zato obstajajo zdravniki, ki vedo nekaj več, kot mi forumski čvekalci.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.410
6.557
113
Hja, naši zdravniki pa veš kako so. Kakšne imate težave? Malo me boli križ. Kako močna je bolečina? Pa tak..malo...ampak me boli že kar nekaj časa. Kaj takega počnete? Dvigujem uteži. Aha, potem pa nehajte to počet, če je bolečina prevelika vzamite tableto in čez pol leta kontrola. gtfo
smile-1.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Mi je l 2012 hotela anestezeloginja dati zaradi operacije kolena blokado v hrbtenici pa ni šlo, Je rekla da imam posedeno hrbtenico in mi je dala splošno narkozo. Sem potem to omenil ortopedu se je čudil in me je poslal na RTG hrbtenice in rekel da je vse normalno.
Me je pa do sedaj samo enkrat močno vsekalo v križu ko sem dvignil neko omaro. Res pa da me začne boleti križ če stojim na mestu.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.410
6.557
113
Mogoče pa imaš samo preveč napačno držo, donald duck ali kaj podobnega
smile-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:Res pa da me začne boleti križ če stojim na mestu.
In pri nakupovanju z žensko. Je tako? To je mene tudi mučilo pred kakim desetletjem. Ampak to pride in gre. Kaj dvigneš, zaboli, pride in gre. Čez leta pa pride tudi trajno stanje sprememb. Tisto zna biti bolj problematično. Danes vsi rečejo, da je problem sedeče delo, ampak moj oče je bil kmet še brez traktorja, ko je pri manj kot 30-ih letih prvič hodil po injekcije zaradi križa. Obraba lahko nastane tudi zaradi preveč dela in aktivnosti.
Pod črto, svojo hrbtenico je potrebno spoštovati in paziti. Zadnjič sem se sam sebi smejal, ko nisem upal dvigniti ruda manjše traktorske prikolice, kar sem od 14-ega leta zmeraj dvignil. Zmogel bi še brez problema, vendar kljub dvigu z nogami, se mi je zdelo, da če nadaljujem in dvignem do prave višine in nekoliko potegnem naprej, bo hrbtenica nekaj rekla nazaj. Na koncu sem vzel dvignil s traktorsko hidravliko in podložil. Rabil sem 5 minut več, ni me pa potem nič bolelo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Operacija pri nevrokirurgu, da so odlomljen košček pobrali ven in danes je kot novi. No, razen v glavi. Ker je imel tako dolgo hude bolečine za katere mu praktično noben ni verjel, da jih ima (jaz mu tudi nisem najbolj verjel
frown-1.gif
), je sedaj izredno previden. Miganje v njegovem stanju mu je po besedah nevrokirurga delalo dodatno škodo.

Dokler nekdo tega ne doživi na lastni koži,resnično težko verjame drugamu,kakšne bolečine so to lahko.Dvomim,da obstaja kaj hujšega (ob upoštevanju,da je človek skoraj paraliziran in da se komaj premika).
Na zunaj je človek videti ok in mu nič ne manjka,v resnici se mu skoraj utrga od bolečin...ko pride do res močnega pritiska izpadelga diska ali drugega koščka na išiasni živec v spinalnem kanalu,ti tudi najmočnejše tablete pomagajo samo za kakšno uro ali dve,ali pa še to ne. Za približno predstavo,kako to boli...vsak verjetno ve,kako boli,ko ti zobar zavrta do živca v zobu...no podobna bolečina (ki traja cele dneve in noči!!) je po celem telesu,s tem da je 1000x hujša,in da ne veš kdaj se bo nehala...
Kolega je ležal v bolnici in je imel tako hude bolečine,da je zahteval morfij (nič drugega ni prijelo),sicer je rekel da se bo vrgel skozi okno...
Zato čisto razumem tvojega kolega,da je sedaj izredno previden,ker to je normalno.Ta zadeva s hrbtenico človeka tako napsihira,da je čisto prestrašen,da se mu nebi še kdaj to ponovilo! Še po stopnicah nekaj časa previdno hodiš,kaj šele kaj drugega...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.410
6.557
113
S tem pa ne vem, če bi se strinjal. Največji problem je, da se hrbtenice ne jača na pravilen način, konce koncev hrbtenica ni ravna in je tudi zelo gibčna (če se ne motim ima "lok" uporabe 80°).

Osebno poznam možakarja, vulkanizerja, star je že preko 70 let in nima problemov s križem. V poslu je že ulala let in "preračunano" letno premeče več kot 100 ton teže. Sem ga pred kratkim opazoval, tehniko dvigovanja gum, in dvigne z hrbtenico in ne z nogami, zanimivo. Je pa res možakar nižje rasti, tam nekje 170cm mogoče še manj.

Lahko pa da je odvisno tudi o genetike in same kostne strukture hrbtenice in medenice, mogoče obstajajo "primerki" kjer pač fizična struktura ni najbolj prijazna do obremenitev, ipd.