Avtodom - družinsko popotovanje prvič

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
takim, kot je sdpa, jaz pravim "posiljevalci". to so po navadi uporabniki najbolj cenjenega foruma za potovanja z avtodomi, caravaning.si, ki ne priznavajo nič drugega kot avtodoma. poserjejo se na šotoriste in prikoličarje, smejijo se apartmajcem. potuješ lahko kamor koli in kakor koli ...
jaz sem za prvič rental avtodom. bedarija in proč vržen denar. ko smo hotli samo za nekaj ur skočit na drug konec državice, smo morali lepo vse zložit, pospravit in smo izgubili tudi prostor. takrat sem rekel nikoli več. namesto, da imam neka stara jajca za vozit vsak dan, na vrtu pa tudi avtodom, imam lepo uporaben avto, zadaj pa prikolo, ko jo rabim. gre za manjšo adrio, ki je prav tako zelo mobilna, kot vsi tako cenjeni avtodomi. ne govorim, da je to najboljša rešitev, a si mora vsak najti svojo. jaz bom šel kot kaže celo obratno kot jih gre večina ... avtodom, prikolica, šotor ...
je pa res, da moraš sprobat, da veš kaj ti ustreza. sam lepo priokolico pustim v kampu in raziskujem okolico z avtom ali kolesi. in ja, praviloma ne morem spat na PZAjih, se pa tudi da. ampak mi ni težko tistih nekaj več evrčkov dat za kamp. letos smo bli po provansi in nazaj in je bilo super tudi s prikolico ...
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
467716-post_slo.gif
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.373
155
63
Citat:
Uporabnik markoman pravi:
takim, kot je sdpa, jaz pravim "posiljevalci". to so po navadi uporabniki najbolj cenjenega foruma za potovanja z avtodomi, caravaning.si, ki ne priznavajo nič drugega kot avtodoma. poserjejo se na šotoriste in prikoličarje, smejijo se apartmajcem. potuješ lahko kamor koli in kakor koli ...
jaz sem za prvič rental avtodom. bedarija in proč vržen denar. ko smo hotli samo za nekaj ur skočit na drug konec državice, smo morali lepo vse zložit, pospravit in smo izgubili tudi prostor. takrat sem rekel nikoli več. namesto, da imam neka stara jajca za vozit vsak dan, na vrtu pa tudi avtodom, imam lepo uporaben avto, zadaj pa prikolo, ko jo rabim. gre za manjšo adrio, ki je prav tako zelo mobilna, kot vsi tako cenjeni avtodomi. ne govorim, da je to najboljša rešitev, a si mora vsak najti svojo. jaz bom šel kot kaže celo obratno kot jih gre večina ... avtodom, prikolica, šotor ...
je pa res, da moraš sprobat, da veš kaj ti ustreza. sam lepo priokolico pustim v kampu in raziskujem okolico z avtom ali kolesi. in ja, praviloma ne morem spat na PZAjih, se pa tudi da. ampak mi ni težko tistih nekaj več evrčkov dat za kamp. letos smo bli po provansi in nazaj in je bilo super tudi s prikolico ...

Tole bom pa tudi sam citiral! Zelo dobro napisano in zelo v skladu z realnostjo na tistem forumu.

Naša pot je bila sicer šotor, prikolica. Problem pri nas je, da je stereotip za prikolico pavšal v Istri, mogoče na Krku, potem pa konec. Tisti, ki prikolico uporabljamo za vandranje pa smo do neke mere čudaki, češ, kaj to se tudi pelje, obvezno podvprašanje pa je, ja kako se pa voziš z tem in a si kaj razmišlajl o avtodomu.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik markoman pravi:
takim, kot je sdpa, jaz pravim "posiljevalci". to so po navadi uporabniki najbolj cenjenega foruma za potovanja z avtodomi, caravaning.si, ki ne priznavajo nič drugega kot avtodoma. poserjejo se na šotoriste in prikoličarje, smejijo se apartmajcem. potuješ lahko kamor koli in kakor koli ...
jaz sem za prvič rental avtodom. bedarija in proč vržen denar. ko smo hotli samo za nekaj ur skočit na drug konec državice, smo morali lepo vse zložit, pospravit in smo izgubili tudi prostor. takrat sem rekel nikoli več. namesto, da imam neka stara jajca za vozit vsak dan, na vrtu pa tudi avtodom, imam lepo uporaben avto, zadaj pa prikolo, ko jo rabim. gre za manjšo adrio, ki je prav tako zelo mobilna, kot vsi tako cenjeni avtodomi. ne govorim, da je to najboljša rešitev, a si mora vsak najti svojo. jaz bom šel kot kaže celo obratno kot jih gre večina ... avtodom, prikolica, šotor ...
je pa res, da moraš sprobat, da veš kaj ti ustreza. sam lepo priokolico pustim v kampu in raziskujem okolico z avtom ali kolesi. in ja, praviloma ne morem spat na PZAjih, se pa tudi da. ampak mi ni težko tistih nekaj več evrčkov dat za kamp. letos smo bli po provansi in nazaj in je bilo super tudi s prikolico ...

Se kar strinjam s teboj - vsak naj izbere način, ki mu ustreza. Za mene za "izležavanje" šotor, za potovanje pa AD. Če komu pašejo hoteli, naj uživa, komur paše 30 let hoditi v isti apartma (ali šotorit na isto parcelo), naj hodi - vsak naj počne kar želi oz. naj si poišče tisto, kar mu ustreza.

Glede tvojega ogorčenja nad AD-jem. AD je stran vržen denar, če ga najameš za to, da se pripelješ na morje in v istem kampu ostaneš 7 dni in nato še v drugem 7 dni.
Priočakovati, da te bo čakala "parcela" potem ko se odpelješ? Imaš dve možnosti - ali razpostaviti mize in stole, ali pa se s situacijo enostavno sprijazniti. Prej bi rekel, da gre za napačna pričakovanja...
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik markoman pravi:
takim, kot je sdpa, jaz pravim "posiljevalci". to so po navadi uporabniki najbolj cenjenega foruma za potovanja z avtodomi, caravaning.si, ki ne priznavajo nič drugega kot avtodoma. poserjejo se na šotoriste in prikoličarje, smejijo se apartmajcem. potuješ lahko kamor koli in kakor koli ...
jaz sem za prvič rental avtodom. bedarija in proč vržen denar. ko smo hotli samo za nekaj ur skočit na drug konec državice, smo morali lepo vse zložit, pospravit in smo izgubili tudi prostor. takrat sem rekel nikoli več. namesto, da imam neka stara jajca za vozit vsak dan, na vrtu pa tudi avtodom, imam lepo uporaben avto, zadaj pa prikolo, ko jo rabim. gre za manjšo adrio, ki je prav tako zelo mobilna, kot vsi tako cenjeni avtodomi. ne govorim, da je to najboljša rešitev, a si mora vsak najti svojo. jaz bom šel kot kaže celo obratno kot jih gre večina ... avtodom, prikolica, šotor ...
je pa res, da moraš sprobat, da veš kaj ti ustreza. sam lepo priokolico pustim v kampu in raziskujem okolico z avtom ali kolesi. in ja, praviloma ne morem spat na PZAjih, se pa tudi da. ampak mi ni težko tistih nekaj več evrčkov dat za kamp. letos smo bli po provansi in nazaj in je bilo super tudi s prikolico ...

Glede na tvojo retoriko in temo threada, tukaj posiljuješ ti, ne sdpa...
 

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
Citat:
Uporabnik markoman pravi:
takim, kot je sdpa, jaz pravim "posiljevalci". to so po navadi uporabniki najbolj cenjenega foruma za potovanja z avtodomi, caravaning.si, ki ne priznavajo nič drugega kot avtodoma. poserjejo se na šotoriste in prikoličarje, smejijo se apartmajcem. potuješ lahko kamor koli in kakor koli ...
jaz sem za prvič rental avtodom. bedarija in proč vržen denar. ko smo hotli samo za nekaj ur skočit na drug konec državice, smo morali lepo vse zložit, pospravit in smo izgubili tudi prostor. takrat sem rekel nikoli več. namesto, da imam neka stara jajca za vozit vsak dan, na vrtu pa tudi avtodom, imam lepo uporaben avto, zadaj pa prikolo, ko jo rabim. gre za manjšo adrio, ki je prav tako zelo mobilna, kot vsi tako cenjeni avtodomi. ne govorim, da je to najboljša rešitev, a si mora vsak najti svojo. jaz bom šel kot kaže celo obratno kot jih gre večina ... avtodom, prikolica, šotor ...
je pa res, da moraš sprobat, da veš kaj ti ustreza. sam lepo priokolico pustim v kampu in raziskujem okolico z avtom ali kolesi. in ja, praviloma ne morem spat na PZAjih, se pa tudi da. ampak mi ni težko tistih nekaj več evrčkov dat za kamp. letos smo bli po provansi in nazaj in je bilo super tudi s prikolico ...

Sprva se nisem nameraval odzvati, pa vseeno; Vsak ima pravico do svojega mnenja, tako mnenja o AD, kot mnenja o meni in mojih sporočilih na tem forumu in konkretno v tej temi. Nisem uporabnik nobenega caravaning foruma, si pa z veseljem preberem kakšno revijo o avtodomih in kakšen dober potopis na prej že omenjeni spletni strani.
Ne vem kje si zasledil, da ne priznavam šotoristov in prikoličarjev, omenil sem le, da bodo moje sporočilo najbolje razumeli tisti, ki AD uporabljajo za to kar je namenjen, razni prikoličarski pavšalisti v Hrvaških kampih in ljudje, ki ne znajo potovati drugače kot po hotelih, pa bodo le zmajevali z glavo. Nobenega ne ponižujem ali karkoli, pravim samo, da imajo nekateri malce bolj razširjena obzorja, nekateri malo manj. Sam osebno sem potoval sam in s familijo na vse naštete načine, vsi so ok, ima pa vsak način svoj namen in svoj smisel.

Če si imel slabo izkušnjo z AD, kot praviš, si pač dobil neko izkušnjo, ni pa potrebno biti tako nastrojen do ADjev. Še ene tretjič pišem tole, pa nekateri še vedno ne dojamete pointa: AD ni namenjen, da si stacioniran na enem mestu in, da preživiš počitnice v kempu, na svojem mestu, za tak način je najbolj praktična prav prikolica.

Sicer pa super, če uporabljate prikolico tudi za potovanje, takih ljudi je zelo malo.. Še enkrat, nisem želel nikogar napadat in poveličevat moj način potovanja, odgovarjal sem le na nekatere neutemeljene in milo rečeno 'neumne' kritike potovanja z AD. lp
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
ok, se opravičujem sdpa, ampak na podlagi precej slabih izkušenj s foruma caravaning.si, sem mislil, da gre spet za nekogar od tam.
se pa vsi strinjamo v eni stvari, vsak si mora sam izkusit, kaj mu najbolj ustreza ...
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:
...

Sicer pa super, če uporabljate prikolico tudi za potovanje, takih ljudi je zelo malo.. Še enkrat, nisem želel nikogar napadat in poveličevat moj način potovanja, odgovarjal sem le na nekatere neutemeljene in milo rečeno 'neumne' kritike potovanja z AD. lp

Potovanje s prikolico ima tudi določene prednosti. Če je pri hiši že dovolj močan avto s kljuko zna biti najem prikolice za potovanje dokaj smiseln. Način obiskovanja znamenistosti je potem drugačen - najde se primeren kamp in se nato "obdela" znamenitosti v radiju 100-150 km in potem naprej. Lažje je z osebnim avtomobilom v mestih (čeprav mi je AD uspelo parkirati v središču Antwerpna)...
 
Nazadnje urejeno:

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
ksz

Mene pa zanima (čisto resno, ne provociram) v čem je tak čar potovanja z avtodomom? Stroškovno ste že vsi potrdili, da ni ravno najugodnejše, ampak pustimo ta vidik ob strani. S strani mobilnosti si glede na avtomobil spet hendikepiran. To, da se zbudiš "na gorskem prelazu" ali "10m stran od morja" in spiješ kavico spet ni ravno običajen scenarij, glede na to, da ste vsi zapisali da je potrebno prenočit v kampu zaradi nevarnosti ropov. Kje je potem za glavna prednost?

Mi potujemo praktično vedno tako, da ali že štartamo z avtomobilom, ali pa letimo z letalom in na cilju vzamemo rent-a-car. Na slednji način smo tako že 3x obiskali Španijo in si ogledali res ogromno (manjka nam samo še severni del). Glede prenočišča pa - prvi in zadnji dan si običajno rezerviramo vnaprej, ostalo pa poiščemo sproti med potovanjem - v Španiji to res ni problem, na vsakem koraku najdeš B&B, kjer prenočiš kot gospod in se zjutraj naješ (za relativno majhen denar). Skratka - si popolnoma fleksibilen.

Osebno vidim smisel potovanja z avtodomom le če se gre v manj obljudene kraje oziroma v kraje, kjer so prenoščišča res draga. Recimo na Nordkapp je verjetno super iti z avtodomom. V Španijo pa (osebno) ne bi nikoli šel z avtodomom.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
To je tako, kot razlika med počitnicami v šotoru v kampu in hotelom. Izbereš tisto kar ti ustreza in to je to. Počitnice z AD so nekaj najbolj sproščujočega - če ti zaradi kakšnega razloga ne uspe priti na dnevni cilj, prespiš kjer pač si. Za družino se mi zdi odlično; brez otrok so boljše drugačne možnosti...

EDIT: ni pa AD za vsakega, še manj pa za vsako priložnost. Mene ne spraviš na smučanje z AD, pa če mi najem podariš...
 
Nazadnje urejeno:

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
O tem, da prespiš kjer pač si. Pri enih, ki izposojajo AD sem prebral, da na Hrvaškem od 2009 velja odredba, da če parkiraš AD na privat zemljišču, ti ga lahko zaplobirajo do 60 dni. Torej na Hrvaškem naj bi z AD prenočeval samo v avtokempih. Se to dejansko izvaja?
 

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
Z najetim ADjem res mogoče ni najbolj pametno tvegat, mi smo še vedno na HR spali povsod brez težav.. Nazadnje na Krku za Krčkim mostom, pa potem dol pri Pinezičih itd. Kot rečeno, malo zdrave pameti je potrebno, pa ni nobenih težav s spanjem.. Drugače pa ne vidim zakaj AD ni kul način za smučanje? Moji so se danes vrnili iz Avstrije, so smučal en dan v Gerlitzenu, drug dan Nassfeld, včeraj pa še Katchberg.. Tiste par dni se sicer nimaš možnosti stuširat, še vedno pa se lahko v kopalnici spodobno umiješ, da ne smrdiš..
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik geronimo pravi:
O tem, da prespiš kjer pač si. Pri enih, ki izposojajo AD sem prebral, da na Hrvaškem od 2009 velja odredba, da če parkiraš AD na privat zemljišču, ti ga lahko zaplobirajo do 60 dni. Torej na Hrvaškem naj bi z AD prenočeval samo v avtokempih. Se to dejansko izvaja?
Imaš popolnoma prav - Hrvati so glede tega totalno zateženi, tudi pri podpisu najemne pogodbe se obvežeš, da kriješ vse stroške, če Hrvati AD zaplenijo - se pravi, ga najameš za 60 dni
wink-1.gif
- jaz ne bi tvegal.
Tudi v prikolici ne smeš prespati na AC počivališču.

Na Hrvaško se gre na morje - torej ležanje; za to najem AD ni optimalna (cenovna) izbira; zato na to niti pomislil nisem.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:
Z najetim ADjem res mogoče ni najbolj pametno tvegat, mi smo še vedno na HR spali povsod brez težav.. Nazadnje na Krku za Krčkim mostom, pa potem dol pri Pinezičih itd. Kot rečeno, malo zdrave pameti je potrebno, pa ni nobenih težav s spanjem.. Drugače pa ne vidim zakaj AD ni kul način za smučanje? Moji so se danes vrnili iz Avstrije, so smučal en dan v Gerlitzenu, drug dan Nassfeld, včeraj pa še Katchberg.. Tiste par dni se sicer nimaš možnosti stuširat, še vedno pa se lahko v kopalnici spodobno umiješ, da ne smrdiš..

Vem, da se da. Imam dva znanca, ki imata AD in to počneta. Ko jaz pri smučanju izbiram med najemom AD in najemom apartmaja, se odločim za slednjega. Če bi bil lastnik AD, potem je zadeva seveda drugačna.

BTW: najameš apartma nekje med Wagrainom in Schladmingom in ravno tako smučaš vsak dan na drugem smučišču...
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.373
155
63
Jaz pa imam znanca, ki to počne z prikolico. Kombinacija MItsubishi L200 in prikolica rulata.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
To je tako, kot razlika med počitnicami v šotoru v kampu in hotelom. Izbereš tisto kar ti ustreza in to je to. Počitnice z AD so nekaj najbolj sproščujočega - če ti zaradi kakšnega razloga ne uspe priti na dnevni cilj, prespiš kjer pač si. Za družino se mi zdi odlično; brez otrok so boljše drugačne možnosti...

Ravno to ste vsi napisali, da ne gre - da je treba v kamp, torej? Tudi z avtom lahko na ta način "prespim, kjer sem" - zapeljem se do najbližjega prenočišča.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Meni je recimo padlo v oči, ko sem bil par let nazaj na Korziki, da z avtodomom nisi mogel na praktično nobeno plažo, ker imajo višinske rampke.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik crashednburnt pravi:
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
To je tako, kot razlika med počitnicami v šotoru v kampu in hotelom. Izbereš tisto kar ti ustreza in to je to. Počitnice z AD so nekaj najbolj sproščujočega - če ti zaradi kakšnega razloga ne uspe priti na dnevni cilj, prespiš kjer pač si. Za družino se mi zdi odlično; brez otrok so boljše drugačne možnosti...

Ravno to ste vsi napisali, da ne gre - da je treba v kamp, torej? Tudi z avtom lahko na ta način "prespim, kjer sem" - zapeljem se do najbližjega prenočišča.
Ta izjema velja samo na Hrvaškem - za mene pa Hrvaška kot AD destinacija niti slučajno ni zanimiva. Z AD-jem se gre na potova<nje, ne izležavanje. Za izležavanje imam šotor.
 

cordo

Pripravnik
21. maj 2008
52
0
6
kot bi bila debata o tem kateri pir je bol dober ; laški ali union. oba sta dobra ob svojem momentu. Probat pa moraš še kakega slabega in tud zelo dobrega, da ju sploh lahko realno ocenjuješ.