Nokia N9

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Vidim, da link s specifikacijo ne delam več, tukaj je novi z developer strani.

Našel sem nov link z uradne strani, očitno so zamenjali stran (prej N9-00, sedaj N9)

V nasprotju z izidom N900 telefon že ima podporo za MMS-e in dokumente:
Citat:
- Easy-to-use email client with attachment support for images, videos, music and documents .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx, .odt, .ods, .odp, .pdf
- Unified MMS/SMS editor
 
Nazadnje urejeno:

HrabiaMol

Fizikalc
28. jul 2007
1.400
1
38
Citat:
Uporabnik tsunami pravi:
V nasprotju z izidom N900 telefon že ima podporo za MMS-e in dokumente:

Noro kere funkcije leta 2011:)

Sicer mi je pa zelo zanimivo, da so ta telefon sploh naredili. Škoda da nima še tipkovnice.
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
To omenjam kot zanimivost za tiste, ki so se srečali z N900, MeeGo pa je naslednik Maema 5. MMS podporo so na žalost morali narediti sami uporabniki, 2-3 meseca po izidu telefona, pri čemer so SMSi in MMSi ločeni aplikaciji. Kot kaže bo to pri N9 skupaj. No, saj tudi iPhone tega ni imel precej časa, pa če si o tem povprašal njihove uporabnike, so te samo mrko pogledali.
smile-1.gif

Podpora za dokumente pa je bila pri N900 takoj na začetku, vendar v obliki plačljive aplikacije (Docs to Go), kasneje je prišel FreOffice. Pri N9 je to že vse v paketu, kot tudi npr. aplikacija za tethering. Uporabnik se ne rabi jajcati z nekimi posegi v sistem, da to omogoči, oz. ne rabi jo dokupiti ali iskati zastonjske alternative.

No, bomo videli kako bo telefon prepričal množice.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
Sicer lepo, ampak kot rečeno v drugem forumu, je minimalni pogoj za mene fizična tipkovnica, poleg sodobne strojne opreme ... tako da bom zgleda moral še čakati na nov "geekovski" mobilnik ...

... čeprav v resnici sploh nimam nobene želje po novem že odkar imam N900, ki zadostuje vsem mojim potrebam (ne bi se branil večjega zaslona, tanjša pa že ne more biti ker bom/bi v vsakem primeru dokupil novo močnejšo baterijo, ki pa je vezana na fizične zakonitosti); torej bom očitno kupil nov dlačni prenosni računalnik šele ko mi zares popolnoma odpove N900-tka.
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Mene tudi ne bo med kupci, v prvi vrsti zato ker nima tipkovnice, vendar ne bom dal roke v ogenj, ker moj drugi telefon mi bo enkrat šel rakom žvižgat, takrat pa je za dobro ceno vse možno. Mal sem pogledal trenutnega paradnega konja (N8) na bolhi, pa se jo dobi že pod 300 EUR, tako da zna biti N9 čez leto dni kar zanimiva.
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Zanimiv članek glede MeeGa in N9

Citat:
My disagreement with Elop on MeeGo

June 21, 2011 by FelipeC 14 Comments

Some time ago I received a private email directly from Elop (just me, nobody else in CC, I am not going to go into details as to why), in which he explained that the biggest problem was the small amount of MeeGo devices in the years immediately ahead.

This is simply not true.

Before explaining why, I’ll quickly say that I actually work on hardware adaptation, so if somebody knows the amount of effort needed to adapt MeeGo to different hardware platforms, it’s us. Plus, I closely follow Linux related mailing lists (linux-arm, linux-omap, linux-media, etc.), and know a lot of people in different companies that work precisely in this area. I have quite a few years of experience doing this, so I know what I’m talking about.

Nobody I know believes what Elop said, and let’s keep in mind that Elop is not an expert in this area, we are. So my guess is that he got his information from some upper management guy who didn’t know what he was talking about either.

As I explained Elop, if we wanted to ship 10 devices with OMAP 3 (the same platform of the Nokia N9) today, there is absolutely no problem from the software point of view: all the UI software remains the same, and the hardware adaptation would probably require few modifications, if any.

The problem is when porting to an entirely new hardware platform, say Snapdragon. Suppose only 3 devices are planned on the “years immediately ahead”, well, then it makes sense to have 3 different hardware platforms, and each one of those requires work from the hardware adaptation team, not from the upper layers, though. However, that’s not a technical limitation, it could very well be 30 devices instead of 3, it’s basically the same amount of work for us. IOW; what matters is the hardware platform, not the number of different devices.

Note: all these are merely examples, not actual plans

Funnily enough, Windows Phone only supports one hardware platform: Snapdragon (and in fact only certain chips). So MeeGo already has an advantage over Windows Phone; you could ship more devices on more hardware platforms. All we need is the word.

Not to mention the fact that most of the hardware adaptation is already done by hardware vendors. They do it because it’s the easiest way to demo their hardware (it’s Linux). I tried to explain that on an earlier post where I show many examples of people porting MeeGo to a plethora of devices (it’s easy and fun).

Another advantage of course is that MeeGo is already here (Nokia N9).

Not to mention the fact that MeeGo is open source, and Linux is a synergetic endeavor; there’s man more than one company (Microsoft) working on it, in fact, almost everybody else is.

Elop’s answer? “I am simply going to choose to respectfully disagree on multiple fronts”. He didn’t even bothered to mention exactly what was the disagreement.

So there you have it, if there’s a reason for ditching MeeGo, it’s certainly not a technical one, and most likely not a good one either. I hope the people out there like what we did with the Nokia N9 and ask the though question “Why exactly did you leave MeeGo, again?”, specially when there are no signs of any Windows Phone device.

Note: as usual, this is my own personal opinion, and it’s based on publicly available information
 
Nazadnje urejeno:

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
... bom kupil ko bo iz "developmenta" in če bo dejansko na trgu ter ko mi crkne še zadnji čip na N900 :D
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Citat:
Uporabnik NekdoK pravi:
... bom kupil ko bo iz "developmenta" in če bo dejansko na trgu ter ko mi crkne še zadnji čip na N900 :D

hysterical-1.gif
, pošteno si me nasmejal s tem o zadnjem čipu. Meni tudi ne pada denar z neba, zato bi bilo nerazumno, da se odpovem še delujočima telefonoma, za katera bi s prodajo dobil drobiž ali pa ju mogoče sploh ne bi uspel prodati. N900 počne vse kar rabim - klici, sms-i, brskanje po spletu, e-pošta, klepetanje (Facebook, Gtalk, Skype), občasno tudi kak klic prek Skypa, priložnostno fotkanje (tu se ne bi branil kamerce od N8 ali N9), vrtenje muske v avtu, predvajanje videa in občasni nadomestek za daljinec od TV-ja ali DVD predvajalnika. N95 pa je za drugo cifro in backup za N900. To je to in ko prvi odpove sledi razmislek o nakupu novega telefona.
 

mihapodb

Pripravnik
3. nov 2008
249
0
16
Samo za info tsunami...zadnji čas ni več razlika v mobitelih, kaj kateri zmore, kar drugi ne.
Razlika med njimi je KAKO to zmore. Ker vsak vrhunski telefon zna praktično vse.
 

jamiekarai

Pripravnik
26. maj 2010
667
0
16
Titovo velenje
Ma gledu sm zdj mal po forumih , vsi so cist napaljeni na tt telefon ko so ga napovedali , men se še vedno zdi ista n8 nokia preveč spominja najo plus tega pa se mi zdi da ma premali ekran
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
Citat:
Uporabnik mihapodb pravi:
Samo za info tsunami...zadnji čas ni več razlika v mobitelih, kaj kateri zmore, kar drugi ne.
Razlika med njimi je KAKO to zmore. Ker vsak vrhunski telefon zna praktično vse.
... nobeden ni to kar N900 predvsem zaradi maema pravzaprav je ... pravi mobilni PC s polnokrvnim "desktop" OS-om z možnostjo telefoniranja, in ne samo nek telefonski približek PC-ju z veliko funkcijami (ne glede na strojne podobnosti med napravami) ...

... skratka trenutno ni nadomestila za N900 mobilni PC, razen pogojno morda N9 (ampak brez fizične tipkovnice pač ne gre) in predvsem N950 (vendar tudi to je še vprašanje) ... ostalo pa so "pametni telefoni" ...

,,, sam pa za telefoniranje uporabljam "prave" navadne "neumne" telefone, ki zdaleč najboljše opravljajo to za kar so tudi narejeni
cool-1.gif
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Citat:
Uporabnik mihapodb pravi:
Samo za info tsunami...zadnji čas ni več razlika v mobitelih, kaj kateri zmore, kar drugi ne.
Razlika med njimi je KAKO to zmore. Ker vsak vrhunski telefon zna praktično vse.

S tem se samo delno strinjam. Vsi aparati, govorim o najdražjih, nimajo enak HW, pa s tem ne mislim na procesor/ram. Enim je lahko odločilen že recimo fotoaparat, drugim to da nimajo spominske kartice, tretjim spominska pod baterijo, kar pomeni obvezno ugašanje, eni bi hdmi. Eni bi recimo radi IR, ker so imeli daljinec že (in še imajo) pri N95. Pa faktor je lahko fizična tipkovnica. Potem lahko je faktor FM oddajnik, namreč vsi nimajo avtoradia z BT-jem. Recimo v začetku sem glasbo predvajal prek FM-a, sedaj prek AUX vhoda, kjer imam na ta način tudi narejeno prostoročno telefonijo. Kar je spet lahko eden od faktorjev "good to have", ipd. Take malenkosti so recimo meni bolj pomembne od tega ali mi telefon nekaj odpre v 0,3, 0,7 ali celo v 3s. Važno, da to kar rabim dela in da pri tem ni težav, ki mi delajo sive lase. Saj se mi tudi na PC-je ne odpira vse v hipu. Npr. en Notepad++ rabi za odprtje 8KB txt datoteke 3s.

In ker praviš, da med high-end telefoni ni razlike v sposobnostih ampak zmogljivostih, koliko je potem pametno kupovati vsako leto nov tak telefon, da ti bo sedaj neko aplikacijo odprl 0,5 - 1s hitreje? Pa recimo že stari bi je lahko odprl s takšno hitrostjo, če bi se developerji programov in OS-a malce bolje potrudili z optimizacijo. Zanimiv je komentar ifanovskega engadgeta za N9:

Citat:
What we can say about all these aspects of the interface is that they're done exceedingly well and make the somewhat aged OMAP3630 processor look terrific.Fluid animations are evident throughout, navigation is natural, and this marks a major advance over anything else Nokia has given us on the software front in terms of touch-based UI.
 
Nazadnje urejeno: